Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лоена набивка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Лоена набивка

    Първоначално публикуван от danail_3 Преглед на мнение
    С 4 гайки е захванат маховика. Темата я прочетох от началото, но за съжаление не намерих отговор та сложих набивка и в ал. пета ( там канала е дълбок и с една не става - сложих 2 една върху друга за да уплътни прилично), сложих и отвън където си имаше (захваната с ламаринена шайба).
    Накадката на вала е широка и стига и до двете места.
    Колега , набивките са с различни рамери ,трябвало е да сложиш подходящ размер , а не една върху друга , мисля че пак ще имаш проблеми . Щом вала ти е с 4 -ри гайки ,значи си е оригинално с набивка ,за нея си има специално място и на кол.вал и в блока на двигателя. Няма смисъл да слагаш нищо друго под каквато и да е ламаринка отвън на корпуса на блока , но ако вече си сложил мисля че няма да пречи .

    Коментар


    • От: Лоена набивка

      Моя двигател е 417, вчера прочетох "прилики и разлики м/у УМЗ И ЗМЗ" та от там като че ли "вярното място за лоената набивка си е отвън на блока с ламаринената шайба (шайбата е разделена на две), Вътре на алуминиевата пета канала е доста дълбок (не съм го мерил, но двете лоени набивки една в/у друга (8 * 8 мм) притиснаха по - слабо от колкото тази отвън на Шайбата. И аз се съмнявам за евентуални проблеми, но за сега съм оптимист щото колкото и неефективна да е първата набивка на ал. пета все ще "бута" някакво масло навътре?
      Три дена глупави експерименти икономисват половин час четене!

      Коментар


      • От: Лоена набивка

        Понеже има грешници, като мене, които все още се занимават с набивки, ще ссподеля моите мъки по темата:
        На два двигателя поставих графитна(от нещо като тефлон или графит, немска, каквато слагат на някои Мерцедеси, има публикувани снимки в темата) без разрязване на две части. Идеята разбира се взех от руските форуми, но там нямаше описани подробности. Тези набивки са твърди, но все пак достатъчно гъвкави. Единият двигател, който е с такава набивка, вече доста дълго време движи по трудни високопланински пътища без да капне капка масло, а другият още е на стенд в резерв. Надявам се така поставените набивки да държат дълго. Те разбира се имат и предимството, че модерните масла с миещи добавки не им влияят, както на лоените, където лойта се отмива(опита го показа – модерните масла не харесват лоени набивки).

        Процедурата става само при свален и обърнат двигател, свалени колянов вал и маховик. Работата е пипкава и изнервяща и не е за припряни хора без търпение, но мисля си струва усилието. Добре е при монтирането да са двама човека, та единия да намества набивката, капачките и, и основния лагер, а втория да зацепва отпред през това време зъбните колела.

        Предварително се изчистват маслогонните нарези на вала с медно или алуминиево шило, за да не се получат случайно остри ръбове, които в последствие при работа да изяждат от набивката. Върховете на оплетъчната арматура на набивката се поставят насрещно на въртене на коляновия вал.

        Набивката я отрязах стъпално, със стъпала дълги около 10мм и дебелина половината, та при съединението да се получи като неотрязана. Съединението, което по принцип си е най-уязвимото място, се поставя отгоре, та ако надай боже изпусне, то нормално да е най далече от маслото в картера. На горната капачка на набивката отстраних зъбите против превъртане чрез чукане и след това идеално загладих вътрешната и страна и крайните ръбове с идеята да може да се вкара по-лесно набивката в гнездото си. Опасност от превъртане няма, защото долната част държи и тя си е цяла. При монтирането първо намазвам набивката обилно с масло(и коляновия вал, но по-леко). След това се отваря и надява на коляновия вал на мястото си. Поставя се петата на основния лагер и капачката на набивката, така, че да обхващат половината от нея. Долната капачка, която се хваща за петата на основния лагер е леко затегната, а горната(която е към блока е само леко прихваната с трите болта, но напълно хлабава. Следва внимателно монтиране на набивката(както е в комплект с коляновия вал, петата на петия основен лагер и капачката и). За наместване, ако допре някъде използвах заоблени алуминиеви пръчици. Следва много търпеливо последователно затягане. Първо петите на основните лагери, след това долната капачка(от страната на петата на лагера) и накрая горната капачка(на блока). Затягането на капачките става на няколко етапа постепенно, като се следи да няма никъде измятане.
        За съжаление снимах капачките, но срязаната набивка забравих, защото извиках човек да ми придържа предния край на вала и следи зъбните колела и така се отплеснахме, че забравихме за фотоапарата, който стоеше до нас. Снимката е на подобна гума, срязана по същия начин за да даде зрителна представа.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:набивка.jpg
Прегледи:1
Размер:102.6 КБ
ID:5474588Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4230298.jpg
Прегледи:1
Размер:84.9 КБ
ID:5474587Натиснете снимката за да я уголемите

Име:НабивкаКапачк&#108.jpg
Прегледи:1
Размер:158.5 КБ
ID:5474585Натиснете снимката за да я уголемите

Име:НабивкаиСемер&#108.jpg
Прегледи:1
Размер:113.3 КБ
ID:5474586

        Коментар


        • От: Лоена набивка

          Хубава идея, аз скоро не съм правил стар УМЗ или 21, но на 24 съм се мъчил и нестава по този начин /да се сложи без да се реже/ капака е друг.
          Случайни хора УАЗ не карат

          Коментар


          • От: Лоена набивка

            Едно упътване за монтаж на Viktor Reinz:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:монтаж.jpg
Прегледи:1
Размер:163.0 КБ
ID:5608425

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X