Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се точи нож Глог?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се точи нож Глог?

    Един офтопик!
    Венци как си остриш Glock-а?
    Аз на моят му махнах покритието за да мога да си го остря
    LZ1HKW
    Реглаж на преден и заден мост
    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

  • #2
    Re: Изисквания към екипировката за МСС -дискусии

    Глок-а може да го занесеш на някой точилар да ти го наточи хубаво Иначе се продават най-различни точила и камъни(комплекти за заточване) в оръжейните магазини от най евтини до доста скъпи-но пак се иска майсторлък.Аз нося ножа при точилар да го наостри.

    Коментар


    • #3
      Re: Изисквания към екипировката за МСС -дискусии

      Първоначално публикуван от TRAPERA Преглед на мнение
      Глок-а може да го занесеш на някой точилар да ти го наточи хубаво Иначе се продават най-различни точила и камъни(комплекти за заточване) в оръжейните магазини от най евтини до доста скъпи-но пак се иска майсторлък.Аз нося ножа при точилар да го наостри.
      Аз само на точилари си нося ножовете, но този има някакво покритие.
      А за да се наточи като нож, трябва да се оправи ъгъла, защото оригинално е заточен като щик!
      LZ1HKW
      Реглаж на преден и заден мост
      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

      Коментар


      • #4
        Re: Изисквания към екипировката за МСС -дискусии

        Ножовете си точа сам като използвам финия брус (камък за точене) на Victorinox. Специално Глога нямам намерение да му сменям ъгъла на заточване - той като обикновен нож за рязане никога няма да става добре а с оригиналния ъгъл е перфектен за това за което е конструиран а именно нанасяне на прободни рани... Покритието му е според мен оръжейна оксидация...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          Re: Как се точи нож Глог?

          Ъ-ъ, това острие си е чист щик. Значи е циментирано. Затова и не можеш да го точиш. Като свалиш циментацията вече ще се точи лесно. Но веднага и ще се затъпява.
          Остриетата на ножовете са клин. Колкото по-остър ъгълът при острието - толкова по-добре реже и по-лесно се точи. На разните щикове обаче ъгълът е сравнително тъп с оформяне на нещо като режещ ръб в последния милиметър - милиметър и половина. За да не се щърби.И щото никой не се кани да го точи.

          Коментар


          • #6
            Re: Как се точи нож Глог?

            Аз на моя му свалих въпросната оксидация, и според мен беше просто някаква прахова боя.
            В момента е много добре наточен и върши перфектна работа като нож, и въобще не е лесно затъпяването му
            п.п.
            И са ми го полирали, според мен изглежда по-добре
            LZ1HKW
            Реглаж на преден и заден мост
            My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

            Коментар


            • #7
              До: Re: Изисквания към екипировката за МСС -дискусии

              Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
              Аз само на точилари си нося ножовете, но този има някакво покритие.
              А за да се наточи като нож, трябва да се оправи ъгъла, защото оригинално е заточен като щик!
              Моля, препоръчайте добър точилар в София.
              Благодаря
              VARADERO SD2

              Коментар


              • #8
                До: Как се точи нож Глог?

                Острието на моят нож Глок пострада сериозно след срещата му със стъклена бутилка. Сега възстановяването ми се вижда доста трудно, но поне ще опитам. Въпросът ми е знае ли някой какъв е ъгъла на заводското заточване на тези ножове?
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #9
                  До: Как се точи нож Глог?

                  Освен да го премериш. Ако искаш ще ти дам транспортира, верен е.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как се точи нож Глог?

                    Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                    Острието на моят нож Глок пострада сериозно след срещата му със стъклена бутилка. Сега възстановяването ми се вижда доста трудно, но поне ще опитам. Въпросът ми е знае ли някой какъв е ъгъла на заводското заточване на тези ножове?
                    .... ако приложения материал може да ти помогне.



                    На схемата са представени най-широко разпространените видове скос.

                    - Единичен скос (single bevel) или плосък скос без вторичен ръб. Разпространено при финските ножове. При него липсва вторичен ръб, като първичният скос образува режещия ръб. При финката обикновено скоса започва от средата до една трета от широчината на клина. При кухненски и филетни ножове започва и от гърба. Този тип заточка има изключителни режещи свойства поради малкия ъгъл на режещия ръб, но е по-неустойчив и деликатен. Подходящ е за малки, къси остриета за леки задачи, каквито са и класическите финки.

                    - Вдлъбнат скос (hollow grind). Това е една от най-лесните за подръжка и заточване форми скос. При продължитено заточване широчината на ъгъла се запазва, защото дебелината на материала е почти еднаква по ширината на клина. Самия скос е с най-добри режещи свойства като съчетава тънко острие и същевременно устойчивост заради запазената дебелина на гърба на клина. Не се препочъчва за тежки задачи (сечене, удари) за да не се счупи или деформира тънкото и не толкова устойчиво острие. Широко използвано при ловни ножове. Позволява изработването на нож от дебела стомана с добри режещи свойства.

                    - Изпъкнал скос (convex grind). Такъв тип скос се изразява в един единствен изпъкнал скос, който елегантно преминава от гърба към режещия ръб. Този тип заточка се характеризира с голям ъгъл при режещия ръб, оттам голяма усточйчивост на сечене и удари. Използва се при направата на големи остриета, предназначени за тежки дейности

                    – мачете, кукри, бауи и камп ножове, както и брадви и секири. Това е най-трудният за заточване скос и изизсква малко повече внимание и умение. В противен случай можете да направите вторичен плосък скос или да измените ъгъла на режещия ръб.

                    - Плосък скос (flat grind). Това е една от най-използваните и ефективни скосове. Компромисен вариант между вдлъбнат и изпъкнал скос. Плоския скос съчетава по равно режещи свойства и устойчив на натоварване и удари ръб. Ползва се при почти всички видове ножове.
                    - Скос за боен нож (saber grind). Скосът представлява плосък скос, който започва от средата на широчината на клина. Има за цел да съчетае свойствата на плоския скос с по-голяма устойчивост на клина.

                    - Полу-вдлъбнат скос (semi-hollow) скосът представлява съчетаване на качествата на вдлъбнатия скос с по-устойчив клин. Обикновено се използва за големи ножове, предназначени и за-по тежки задачи, или при много широк клин.

                    -Длетовиден/едностранен скос (chisel grind). Това е скос на който оста на режещия ръб съвпада с оста на едната стена на ножа – като при длето. Скоса е само от едната страна на клина. По този начин се получава фино острие с наполовината по-малък ъгъл, отколкото на двустранно заточените остриета. Обикновено се използва при много дебел клин или при нужда от острие с отлични режещи свойства. С най-добри режещи свойства от всички типове скос.

                    Заточването на самия режещ ръб бива четири типа:

                    - Единична или скандинавска заточка - плоския скос на острието образува режещия ръб. Без вторичен скос.
                    - Заточване със вторичен скос - режещият ръб е заточен с по-голям ъгъл от първичния скос.
                    -Изпъкнало заточване или заточка с бузи - може при острие с изпъкнал скос (convex) самия основен скос да образува режещия ръб, но може и вторичния режещ ръб при някои други видове скос да бъде заточен с бузи.
                    -Длетовидно заточване - при длетовидния скос представлява един основен скос, който преминава в режещ ръб. заточва се само от едната страна.
                    Land Rover Discovery:
                    - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                    Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как се точи нож Глог?

                      Май ще трябва да купя и някаква заточваща система... Гледах на LANSKY http://www.lanskysharpeners.com/, ще разгледам и на GATCO http://www.gatcosharpeners.com/ ама са скъпички... С тях може и ъгъла да премеря горе-долу.
                      Много лошо е подбито, направо ще стане дупка, която не знам как да оправя точно. Единственото хубаво е, че ако ме издразни много и го оклепам още по-здраво ще си купя направо нов...
                      Последно редактирано от blackfirefly; 02-02-09, 12:49.
                      Only after the last tree has been cut down,
                      Only after the last river has been poisoned,
                      Only after the last fish has been caught,
                      Only then will you find that money cannot be eaten.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как се точи нож Глог?

                        Моя го точа е с това http://www.lanskysharpeners.com/LSTCN.php

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X