Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени къщи?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: До: Дървени къщи?

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    Нищо "готино" специално в техните къщи.

    И изобщо май доста са размити границите за това какво е реклама и какво не във форума.
    Нито им правя реклама нито имам общо с фирмата...... ти като "Гуро на дървените къщи" покажи нещо готино...
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

    Коментар


    • #77
      От: До: Дървени къщи?

      Първоначално публикуван от speed750 Преглед на мнение
      Нито им правя реклама нито имам общо с фирмата...... ти като "Гуро на дървените къщи" покажи нещо готино...
      Какво е "Гуро"?
      Освен това къщите, които съм направил и са основно дървено-скелетни (за справка по-горе) не са нито мой проект, нито външно изглеждат от дърво, така че няма нищо интересно за показване... Пък и не съм си платил за реклама във форума.
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #78
        От: Дървени къщи?

        Цезар, мен пък ме интересуват точно дървено скелетните къщи. По-специално паянтовите къщи. Говорим си с един приятел - строител и той признава, че с дървените материали ползвани сега в строителството не може да се постигне качеството на старите къщи. Имам две такива - всички дървени елементи са от дъб, който според мен няма нищо общо с чамовия материал предлаган сега по строителните борси - поне според мен.
        Интересува ме компетентно мнение по въпроса - дали може да се изгради паянтова къща с дървена конструкция от чам - в смисъл да не пада от земетресенията.
        "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

        Коментар


        • #79
          От: Дървени къщи?

          Всички къщи старовремски на запад от София са строени по един и същи начин;каменни основи ;скелет от дъбови или брестови греди;Между скелета изплетен плет измазан отвътре и отвън с кал.Ако е здрав покрива да не тече могат да искарат над 1000 години.
          Нашата на село е такава нема да падне и при 10 по Рихтер

          И друго интересно няма пирони няма грам желязо всички сглобки са дупки със свредела и клинове от дърво
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • #80
            От: Дървени къщи?

            Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
            Цезар, мен пък ме интересуват точно дървено скелетните къщи. По-специално паянтовите къщи. Говорим си с един приятел - строител и той признава, че с дървените материали ползвани сега в строителството не може да се постигне качеството на старите къщи. Имам две такива - всички дървени елементи са от дъб, който според мен няма нищо общо с чамовия материал предлаган сега по строителните борси - поне според мен.
            Интересува ме компетентно мнение по въпроса - дали може да се изгради паянтова къща с дървена конструкция от чам - в смисъл да не пада от земетресенията.
            И най-простата дървена барака е по-устойчива на земетръс от коя и да е стоманобетонна, метална или панелна конструкция...
            Защото е по-гъвкава. Колкото е по-корава една конструкция, толкова повече се натоварва при земетръс....

            Коментар


            • #81
              От: Дървени къщи?

              Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
              Интересува ме компетентно мнение по въпроса - дали може да се изгради паянтова къща с дървена конструкция от чам - в смисъл да не пада от земетресенията.
              Да, може. Естествено трябва да се подходи правилно от конструктивна и технологична гледна точка, както всяко нещо, между впрочем. Всъщност основният въпрос от който се започва мисленето е дали къщата ще е за сезонно/ваканционно ползване или за основно целогодишно обитаване. Оттам се тръгва. След това въпроса с етажността - на колко етажа. След това има още куп въпроси (абе ще взема да съставя една анкета за сайта, за а е по-лесно, май). Строителството на дървено-скелетна къща в общия случай е свързано с бетонен фундамент, който отвежда центъра на тежестта конструктивно доста по-ниско, отколкото при по-тежки конструкции.
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #82
                От: Дървени къщи?

                Също не лошо да разчепкаме въпроса за кирпича, като строителен материал, както и защо домашно печените тухли са в пъти по трайни от съвременните недопечени безформени подобия.
                "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                Коментар


                • #83
                  От: Дървени къщи?

                  Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
                  Също не лошо да разчепкаме въпроса за кирпича, като строителен материал, както и защо домашно печените тухли са в пъти по трайни от съвременните недопечени безформени подобия.
                  Може, но в друга тема. Нека тази да си остане за дървенията.
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Дървени къщи?

                    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                    Хе хе... И каква е разликата между две иглолистни греди 10/10 см с дължина 4 метра ако едната е импрегнирана с водоразтворим антисептик и неимпрегнирана с нищо. коя и каква душа е извадена - не разбрах. Дървесината вече не е дървесина ли, или какво?
                    Не става въпрос просто и само за наличие, или не на импрегнация (и ти го знаеш съвсем не зле)... И, да - материалът вече е нещо на основата на естествена дървесина, но съвсем не такава. Напрактика, спокойно и без преувеличение, може да се каже, че общото на крайният резултат от тези обработки с натуралната дървесина е колкото и на шперплатът, ПДЧ-тата, пресованите картони, та и хартията дори...

                    Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                    Аз съм работил за кратко във фирма, производител и изпълнител на къщи с дървен скелет. Не бих казал, че къщите се изпълняваха некачествено или материална не се обработваше както трябва. Цените обаче ... Както вече колегите казаха - всичко си има предимства и недостатъци и не случайно в различните краища на България (и света) има разлики в материала и способите за изпълнение. Конкретно за Созополските къщи - те са облицовани с тънки дъсчици, мисля от широколистна дървесина, които в даден момент могат да бъдат подменяни. Относно това, на кой са му хубави и на кой не - отивате във фирмата изпълнител и ги карате да ви покажат колко обекта имат изпълнени и къде се намират. Посещавате 3-4 на случаен принцип и изпълнени по различно време и си правите изводи. Как мислите, дали ще проработи?
                    Въпросните дъсчици, се казват шиндли. Обикновено са от бук, по морето са от дъб, имат клиновидно сечение, със длаб във основата на равнобедреният триъгълник и влизат една в друга, редят (нижат) се, със върха нагоре. Сечението им е такова във връзка със технологията на изработването им - те се цепят (не бичат) от кръгли трупи, като за целта въпросните трупи са старателно подбирани: Прави, без съци, непосукани, "мазни". Тази технология, по естествен начин не позволява да има детайли със остатъчни вътрешни напрежения, последващо посукване, независимо от броя цикли на мокрене и съхнене, а също така и разцепване и т. н. Подменят се наистина, шиндлите се монтират хоризантално, между вертикални греди "кенове", които имат надлъжни канали в равнината на стената. В тези канали шиндлите не се коват, лепят, или по друг начин - твърдо - закрепват, а също така и помежду си. Така, те "дишат" по всички направления без при това да се получават отвори и позволяват споменатото "пренизване".
                    Последно редактирано от davc; 12-06-11, 22:44.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #85
                      От: Дървени къщи?

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Не става въпрос просто и само за наличие, или не на импрегнация (и ти го знаеш съвсем не зле)... И, да - материалът вече е нещо на основата на естествена дървесина, но съвсем не такава. Напрактика, спокойно и без преувеличение, може да се каже, че общото на крайният резултат от тези обработки с натуралната дървесина е колкото и на шперплатът, ПДЧ-тата, пресованите картони, та и хартията дори....
                      Крайно не съм съгласен. Въобще не е така. Освен това незащитена иглолистна дървесина има приложение само в печката.
                      И няма нищо общо в крайния резултат между защитена дървесина и шпертплат или ПДЧ по смисъла, който влагаш. Просто се опита да кажеш, че не е съвсем натурално и пресоли малко манджата, но чак такива твърдения съвсем не кореспондират с обективната истина.
                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • #86
                        От: Дървени къщи?

                        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                        Крайно не съм съгласен. Въобще не е така. Освен това незащитена иглолистна дървесина има приложение само в печката.
                        И няма нищо общо в крайния резултат между защитена дървесина и шпертплат или ПДЧ по смисъла, който влагаш. Просто се опита да кажеш, че не е съвсем натурално и пресоли малко манджата, но чак такива твърдения съвсем не кореспондират с обективната истина.

                        Според моето лично мнение (за което в случая ще се съглася, че може би е субективно) иглолистният материал, дали импрегниран, или не - не става и за в печката.
                        Защо да няма нищо общо? - Точно толкова обработки преминава, даже всъщност, агентите, с които се обработва са повече и по-агресивни. Единственото, което им се спестява, е окончателното механично променяне на структурата.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Дървени къщи?

                          В общия смисъл иглолистната дървесина се импрегнира по два начина.
                          Първия е пропиване в автоклав. Под въздействие на определен комплекс от процеси от технически вакуум до високо налягане в среда, наситена с комплексен препарат се постига дълбоко пропиване на препарата в структурата на иглолистната дървесина. Този препарат не променя структурата на дървесината посредством деструкция. Този препарат се задържа в структурата единствено по механичен начин. При това в голяма дълбочина или в цялото сечение.
                          Втория е обработка чрез мазане. В дървесината препарата прониква пропива макс на 5 мм и защитата е по-слаба, но все пак съществува. И пак - препарата не променя структурата на дървесината.

                          Сега. Къде е въпроса в нашия случай с дървено-скелетните къщи. Основно правило е никаква част от контрукцията да не е видима и да не контактува пряко с рязко променящи се климатични въздействия. Нищо не пречи след като конструкцията се затвори да се пристъпи към "по-екологична" или "по-натурална" облицовка от скъпа и благородна дървесина (а такива запитвания вече имам) като сибирска лиственица или дори сибирски кедър. И двете не се нуждаят от каквато и да е било обработка, освен механичната.

                          Така че митовете за агресивни и деструктиращи обработки на дървесината, използвана в качеството си на конструктивни детайли в дървено-скелетните къщи са меко казано пресилени.

                          ... или поне аз спазвам тези технологични обработки...
                          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                          Коментар


                          • #88
                            От: Дървени къщи?

                            По този повод един въпрос. Имам вила от сглобяеми панели. За съжаление по някога нощем се чува дървояд. Панелите са от чамова рамка от едната страна с OSB, а от другата с гиппскартон. Някакви идеи как да ликвидирам дървояда?
                            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Дървени къщи?

                              Това вече е доста трудно. Единствено трябва да установиш дали има повърхностно проявление (дупчица) и да се опиташ през нея чрез спринцовка да му въздействаш с някаква течност. Аз не съм пробвал, но хора споделят че са пробвали с цял различен спектър от течности. Мисля из нета има доста споделен опит.
                              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                              Коментар


                              • #90
                                От: Дървени къщи?

                                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                                В общия смисъл иглолистната дървесина се импрегнира по два начина.
                                Първия е пропиване в автоклав. Под въздействие на определен комплекс от процеси от технически вакуум до високо налягане в среда, наситена с комплексен препарат се постига дълбоко пропиване на препарата в структурата на иглолистната дървесина. Този препарат не променя структурата на дървесината посредством деструкция. Този препарат се задържа в структурата единствено по механичен начин. При това в голяма дълбочина или в цялото сечение.
                                Втория е обработка чрез мазане. В дървесината препарата прониква пропива макс на 5 мм и защитата е по-слаба, но все пак съществува. И пак - препарата не променя структурата на дървесината...
                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                ... Единственото, което им се спестява, е окончателното механично променяне на структурата.

                                По този въпрос (за механичното променяне на структурата) няма разминаване.
                                Дотук си описал импрегнирането, но си пропуснал сушенето, което може (а за качествен резултат е задължително) да включва и пропарване. Във въпросният "комплексен препарат" е възможно (и отново за качествен резултат е задължително) да се включват най-разни компоненти - пр. такива за повишаване механичната якост, а това са си синтетични смоли, които правят напрактика дървото "пластмасово". Има "химии" за пожароустойчивост, инсектициди, фунгициди и пр. и пр. И всичко това (както и сам потвърждаваш) - пропито във цялата структура.
                                А качествен дървен материал има - не е като да няма. И не само лиственица и кедър. И други вносни - повече, или по-малко екзотики. А и редица местни породи.
                                Но-о цената!...
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X