Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Десантът на съюзниците

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Десантът на съюзниците

    Вчера гледах може би за 10-ти път филмче по Дискъвъри за десанта на съюзниците в Нормандия.И за пореден път не мога да си обясня каква е тая дивотия.Значи има укрепена брегова ивица.Пристигат десантните лодки,стоварват войската и немците започват да ги стрелят като зайци на голия плаж,който със сигурност предварително е пристрелян и от артилеристи ,и от картечари.Аз не разбирам от тактика,защото съм бил артилерист,но все си мисля :какво пречеше корабната артилерия(която все е далекобойна и под 203 мм оръдие няма) от безопасно разстояние за няколко дена да изравни със земята укрепленията,като й помага и авиацията(тук съюзниците са имали огромно преимущество).Или поне да докарат десантните лодки през нощта.Обаче не,посред бял ден на пристреляна позиция,без артилерийска помощ.И после се пише навсякъде,че Сталин не жалил хората и ги хвърлял в самоубийствени битки.
    Тук явно има хора,които много са чели за тактика,ще се радвам да чуя тяхното мнение.Благодаря предварително.
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

  • #2
    Re: Десантът на съюзниците

    Ако подкараш няколкодневна артилерийска подготовка, гарантирано ще загубиш елемента изненада, т.е. ще покажеш на противника направлението на главния удар, което ще му позволи да разгадае замисъла ти за операцията и съответно да прегрупира силите си.

    Т.е. най-вероятно жертвите, които евентуално ще спестиш при овладяването на плацдарма, после ще ги дадеш в още по-голям размер. Отделно от другите неблагоприятни последствия ...

    А това, дето се пише за Сталин, си е вярно. И то не е вярно само за Сталин, но изобщо за руснаците. Те никога не са пестили "материала" ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      Re: Десантът на съюзниците

      В Нормандия е имало само запасняци и новобранци колкото да отчетат някакво присъствие. Швабите са се били окопали здраво в Кале, където са ги заблудили, че ще се изсипят нашите хора.

      Съюзниците са лесни - логистично и командно са се замотали и не са могли да подсигурят качествено операцията, която за малко отново да бъде отложена заради метеорологичната обстановка. Омотали са се като патета в кълчища, но при такова числено и материално превъзходство по никакъв начин не са можели да загубят.

      Мисля си какво им е било на швабите, които стоят там колкото да не е без хич, на фона на Кале и изведнъж пред, над и зад тях се стоварва 2 млн тълпа, която и с тояги да беше въоръжена пак щеше да ги прегази.

      Там работата е ясна, ама виж каква простотия правят американците в Иво Джима, вместо да ги изорат с артилерията, хвърлят морската пехота на юруш, че да се приключва по-бързо. И това при положение, че съвсем скоро ще пекнат Хирошима и Нагазаки и целият цирк е напълно излишен.

      Коментар


      • #4
        Re: Десантът на съюзниците

        При Иво Джима не е имало полза от голямо бомбардиране, ония са се били окопали по невъзможен начин. Корабите и самолетите са пуцали известно време, уж за прикритие на десанта, ама... Първия ден американците дават повече жертви, отколкото през първия ден на Нормандия, дето е несравнимо по-мащабна операция. Но като цяло излизат по-малко накрая, естествено.
        А, това за Голямото Бързане на американците си важи за цялата им Тихоокеанска кампания. Може би са бързали барем там да приключат по-рано историята, че в Европа сметките за скоропостижното немско унищожение нещо здравата са се объркали...
        А за простотиите Хирошима и Нагасаки няма кво да говорим въобще. Аз ги разглеждам само като брутален научен експеримент от типа "Франкенщайн" с идеята "Дайте да видим кво ще стане, ако го метнем върху населено място ?". В крайна сметка, война е. Оправдан си да се прайш на д-р Менгеле...

        На който му се чете от Уикито:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_normandy
        http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_iwo_jima
        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

        Коментар


        • #5
          Re: Десантът на съюзниците

          Не съм съгласен за изненадата.Изключено е немците да не са знаели за десанта.Как ще се събере толкова жива сила,техника и особено кораби и ще ги скриеш ?Хайде техниката и хората ще ги маскираш,а толкова плавателни съдове ?Немците сигурно са имали и въздушно разузнаване и шпиони в самата Англия.Операция от такъв мащаб едва ли може да е тайна.Аз лично през цялото време псувах Монти и Айк.Еле пък Монти.
          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
          имат право да гласуват на избори.

          Коментар


          • #6
            Re: Десантът на съюзниците

            Няма майтап, Hala. Дезинформацията и контрашпионажът не прощават )) Немците са били умишлено заблуждавани, че съюзниците ще се изсипят на други места. Най-ключовата такава "псевдоатака" е била именно към Кале, а другата - към Норвегия. В Англия е имало некви тайно пленени немски шпиони, които са ги карали да "потвърждават" наличието на тази и онази несъществуваща "армия" и еди-кви-си нереални "планове" за това къде ще удари тя. Тотална вятър и мъгла, прецизно създадена и поддържана дълго време с много уж важни "радиосъобщения". И накрая - хоп ! Неква си Нормандия...
            Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

            Коментар


            • #7
              Re: Десантът на съюзниците

              Бе нещо не е така.Не може чак такива балъци да са били немците.Още повече,че срещу десанта са били Рундщед и Ромел.Аз порових за Ромел и
              тоя е бил някакъв гений.И той да се остави да го пързалят?Че той ако беше
              такъв будала,още в Африка щяха да го схрускат.
              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
              имат право да гласуват на избори.

              Коментар


              • #8
                Re: Десантът на съюзниците

                Да, бил е. И тия, дето после се пишат победили го люде, всъщност вечер са си лягали четейки трудовете му за пехотния бой. Но нещата не са опирали до единия Ромел, а до чичо ви Хитлер. То ако зависеше от кадърните му генерали и маршали, един бог знае как щеше да свърши Нормандия, че и цялата война. Ама един гений пролет не прави, както се казва...
                Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                Коментар


                • #9
                  Re: Десантът на съюзниците

                  Все пак ми се струва,че американските генерали не ги е бивало много за пълководци.Не видях едно брилянтно изпълнение в стил "Жуков".Това при
                  Иво Джима - нямам думи.Десантът в Нормандия - и той.Атаката на Монте Касино - смях в залата.Когато най-после влизат в манастира(изравнен със
                  земята от авиацията),да видиш изненада - вътре 6(шест) броя ранени и полузадушени немски парашутисти.
                  А за Монтгомъри просто няма какво да кажа.Провал след провал.Най-вече мостовете в Холандия.И англичаните паметник са му издигнали.
                  Излиза,че най-добрите войници и пълководци са били немците и руснаците.(Не непременно в този ред)
                  Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                  имат право да гласуват на избори.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Десантът на съюзниците

                    Англоезичната историография по въпроса е крайно странна. Смес от фукльовщина, лъжа и примитивна пропаганда. При все че приносът на съюзниците на СССР в разгрома на Германия е 6%. Шест процента.
                    Ако двата мустакати петела не бяха толкова тъпо честолюбиви да се сритат, сега светът щеше да е съвсем друго място. А ние сигурно вече щяхме да връткаме трияли едва ли на Марс, но на Луната - небрежно в съботите. За да има време за изтрезняване в неделя.
                    Ама не ...

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Десантът на съюзниците

                      Кои петли ? Хитлер и Сталин ? Тия двамата никога не е можело да си станат приятели. Все едно психопатите в лудницата да си станат "приятели"...
                      В интерес на истината, англичаните също имат своите силни моменти. Монти се е поизявил в Северна Африка, все пак. Пък ако ще и с добро числено превъзходство. А пък английските летци дълго време устискват Ламанша от немските ВВС. Като примери, това. Макар че тая слава се явява малко постфактум, щото Хитлер е можел да извади Англия от играта още в първата фаза на войната.
                      Ама айде, да не рече някой, че ги защитавам... Просто нещата трябва да се разглеждат безпристрастно и не да се отсича, че едните са леваци, а другите - много печени. За мен лично най-добрите пълководци, Hala, в тая война са немците (като цяло). Тясно специализирани войски, бързо превземане без излишни жертви и прочие. Пазят си стегнатата армия и докато я има, мачка безотказно. С малко са правили много, демек. Е, докато не опират до необятните руски ширини. Където блицкригът губи смисъла си като такъв...
                      Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Десантът на съюзниците

                        Прав си,Данчо не споря.Макар че,пренебрегваш руските пълководци.Все пак,не Сталин е спечелил войната.Докато според мен,Хитлер лично я е загубил при възможностите които е имал.(имам предвид военачалници,голямо техническо превъзходство и т.н.).А за Монти,според мен единственият му истински успех е Северна Африка.При това е чакал преди да срещне Ромел,докато събере войска горе-долу четири пъти по-голяма от немската.Ромел може да е загубил в Африка,но за мен той е класи над Монтгомъри.Без подкрепления,с трофейно гориво,почти без възможност да ремонтира техниката си(особено танковете),с морално остарели танкове и за капак италиански съюзници,сума време е печелил.И което е много показателно накрая си е евакуирал войската с минималния възможен брой жертви.Та Монти може да е спечелил,но тук майсторът е "Пустинната лисица".
                        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                        имат право да гласуват на избори.

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Десантът на съюзниците

                          Те ...
                          Чакай сега. Хора от такъв калибър по принцип не могат да имат приятели. Къде по-обикновенните хора вече нямат приятели. Даже не защото не искат. Не може. Не става. А това че не са съобразили и не са се разбрали, значи само че са били калпави политици. Теоретично е можело да забравят поне за малко старинната идея за руско-германска държава, да спрат личното съперничество и да хванат за гушата джакпота. Целият свят със всичкото му имане. Как да е, в историята няма "ако ...".
                          Успехите на англичаните срещу немците са нещо като ... На подписването на капитулацията в Потсдам, като влязла френската делегация, май че Кайтел казал: Ама и тези ли са ни победили? И се разсмял. Въпреки трагизмът на положението си.
                          Тия мегавойници са победили немците в Северна Африка точно три дни след като немците са свършили бензина. Нито час преди това. Убили са мъртвото куче. Голям героизъм, няма що. В така наречената битка за Англия, свръхчовеците са влизали в боя десет минути след излитането и са се срещали с немските бомбардировачи, които вече са били във въздуха по три часа и без изтребително прикритие. Свалените са скачали на своя територия или са кацали принудително и веднага са получавали нови самолети. А повредените са ремонтирали. Англия е била на колене, спасила я е поредната стратегическа глупост на Хитлер а не умрялото и ПВО. А от ФАУ-тата - изглежда пазарлъците зад кадъра на американците с някакви среди в Германия относно бъдещи следвоенни събития. Фаутата са спрели да излитат срещу Англия и не са изстреляни срещу Щатите през есента - зимата на 44-а без всякаква видима причина. Технически и тактически неоправдано. Никога не съм срещал нищо по въпроса в ничия история. Изводите са си мои. Склонен съм да ги обсъждам с всеки който знае добре немски и английски и има интерес към въпроса. Сам не мога да се оправя, нито имам времето. Току виж пък се прочуем като големи историци)

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Десантът на съюзниците

                            Ако не ме лъже паметта, след влизането на френската делегация при подписването на безусловната капитулацият на Гремания,адмирал Дьониц казва:
                            -Боже, и Франция ли ни победи!?
                            Приноса на Англия за успеха на десанта е идеята и изграждането на плаващите кейове (докове) с които са транспортирани около 156000 войници и техника,мероприятията по маскировката и заблудата.
                            Да се учи история от Discovery channel е точно толкова вредно,колкото да се научава от CNN, какво и защо става днес по света. Човек ще си помисли,че ВСВ почва от този десант, а руснаците само с няколко сражения са стигнали до Берлин и то благодарение на съюзниците.
                            Съветската историография е отделна тема-както самите руснаци казват-" Есть ложь, наглая ложь и советская историография"
                            There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                            No wahalla.

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Десантът на съюзниците

                              Колега,не съм учил история по Дискъвъри.Просто гледах филм,чернобял е и
                              очевидно документален.История съм учил по учебници,само че писани в друго време.Всъщност сме учили само за руските победи.Нормандия се споменаваше в 10 реда,лендлизът-изобщо не.Така че,не бързай.
                              Стефане,според мен двамата мустакати са имали сериозни психични проблеми.При това май повече са пречели на своите,отколкото да са помогнали.Във всеки случай руснаците са изловили доста хора от обслужващия персонал на Хитлер.Един е лекар и им е казал,че от две години всекидневно !!! е слагал на Хитлер по една инжекция коктейл от кокаин и витамини.Е,това нормален човек ли е?
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X