Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В Либия в 20 л.туба сипвах 5 кг.захар, допълвам вода , една чаена лъжица мая за хляб от разтворимата ( други слагаха една супена лъжица доматено пюре). След около 20 дена ферментацията е приключила, двойна преварка, изхвърляне на око първак и паток и от двете преварки . Излиза около 4 литра над 60 градуса материал. Добавят се стафиди и след още седмица две престой във фризера се превръща в елексир.

    Връщам се в България, купувам казани, бидони, хубаво озряло грозде от Тракийско, мерне захарност, мятане на чували, пазене от течове,шибано чистене до зърно ....., хубава ракия стана, наистина но се скъсах от работа. Е повторих, потретих с мерак и преди две години нямах много свободно време за варене на ракия но идва една комшийка и ме моли да и обера асмата че и капело вече гроздето,. Набрах 6 кофи и какво да го правя ? Та си спомних Либийските времена,слагам захар и вода до 24 процента захарност ,слагай гроздето и като отиде на дънато вари. Самоче сега материала не го сложих да отлежава при - 20 градуса а в дъбово буре за ракия. След една година престой който ракиджия съм черпил без да му казвал какво е пил всеки е искал пак на другия ден.

    Да споделя и аз.
    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
    В. Иванов

    Коментар


    • Владо М
      Владо М коментира
      Редактиране на коментар
      Етанолът си е етанол. Може и от неферментирали л..на да се прави. Другото са багрила и аромати. Магията на ракията от ракия е в това да се съберете приятели, като я варите и евентуално да се откопчите за някой уикенд от жените

  • За да няма засечки, си правете чипса сами - не е никак сложно. Отделно може да си експериментирате с видовете дървесина. Предпочитам цер или благун, или си ги блендирам. Имам богати приятели, които редовно пият маркови уискита и много се кефят. Даже някои не вярват, че е ракия. Много важно и кога е добита дървесината.

    Коментар


    • И понеже се бях наслушал на приказки от сорта ,"грам захар не съм слагал в ракията" в началото бях много подозрителен. В известната навремето строително ремонтна база в Триполи -СРБ, имаше дестилационна колона от неръждавейка 500 литра в специално за производство на ракия от захар помещение, както и рикиджия отговорен за работата му, иначе авто монтьор по диплома и работна виза. ( надявам се на давност, бяха много вътрешни работи ) Иначе грозде, стафиди,смокини материал много и благодатен, но захарта също евтина и няма мирис на джибри, лесно се ликвидира остатъчния продукт. Плюсове много и като краен продукт като хубавото уиски - глава боли от количеството,не от качеството.

      Имах колеги англичани които традиционно си правеха вино от онези картонените сокове от грозде, които бяха без консерванти за да тръгне ферментацията. Хубаво силно вино ставаше. Но за горещ климат най добро беше виното от каргаде, египетски чай.
      В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
      В. Иванов

      Коментар


      • Аз правих ракия за първи път.Преди това много пъти съм бил на казазни,снимал съм,дегустирал съм,но никога не бях правил.Приятел ми даде казан (аламбик) останал от баба му-50л.Купихме 200кг грозде-мерло/мускат.На целия материал добавихме само 4кг захар и след като завърши бурната ферментация и захарността падна на 0,сварихме само виното.Получи се невероятна ракия с много балансиран мускатов аромат и вкус.Без препек.Наистина много хубава,но малко....В останалите джибри след това сложихме захар и вода (както всички правят) и след повторна ферментация,пак сварихме материала-получи се хубава ракия,ама не като тази предната........Без препек.
        Cherokee WJ 4.0L- NP242
        Honda Africa Twin XRV 750

        Коментар


        • Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
          Аз правих ракия за първи път.Преди това много пъти съм бил на казазни,снимал съм,дегустирал съм,но никога не бях правил.Приятел ми даде казан (аламбик) останал от баба му-50л.Купихме 200кг грозде-мерло/мускат.На целия материал добавихме само 4кг захар и след като завърши бурната ферментация и захарността падна на 0,сварихме само виното.Получи се невероятна ракия с много балансиран мускатов аромат и вкус.Без препек.Наистина много хубава,но малко....В останалите джибри след това сложихме захар и вода (както всички правят)и след повторна ферментация,пак сварихме материала-получи се хубава ракия,ама не като тази предната........Без препек.
          Не всички. Следващия път вместо вода, сложи винасата-това което остане в казана след изваряването. Докато е още топла разтвори необходимото количество захар, и като се поохлади я добави при джибрите. Ако си ползвал културни дрожди при залагането първия път, сега не е необходимо да добавяш. Препоръчително е обаче да добавиш ДАФ, да не питаш после що мирише на сероводород.
          Пробвай, и ако ти хареса джибровата повече от предишния път, може да почерпиш.
          https://www.vinar.bg/products/materi...fermentacijata

          Коментар


          • Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение

            Не всички. Следващия път вместо вода, сложи винасата-това което остане в казана след изваряването. Докато е още топла разтвори необходимото количество захар, и като се поохлади я добави при джибрите. Ако си ползвал културни дрожди при залагането първия път, сега не е необходимо да добавяш. Препоръчително е обаче да добавиш ДАФ, да не питаш после що мирише на сероводород.
            Пробвай, и ако ти хареса джибровата повече от предишния път, може да почерпиш.
            https://www.vinar.bg/products/materi...fermentacijata
            Следващия път ще пробвам-и без това винасата я изхвърляме с кофи.....ще спестим носенето
            Cherokee WJ 4.0L- NP242
            Honda Africa Twin XRV 750

            Коментар


            • Здравейте. Искам да попитам колегите, които се занимават с производство на сливова ракия, как мелят сливите. Тоест, трябват ми примерни снимки на бъркалки за дрелка, че да си направя една. Бъркалката ще я използвам евентуално и за ябълки и круши също. До сега ползвах една скалъпена набързо с една малка дрелка, но стана леко крива и бие. Отделно дрелката идва слабичка. Сега искам да си измайсторя нова с по - дълъг стержен, че да не пръска толкова и същевременно да е производителна. Сливите ги поставям в една висока бака от лепило и ги бъркам. Ако не ми попадне по - добра схема ще опитам да направя по - добър вариант на сегашната. Взех си нова дрелка Елпром BZ16A, която се надявам да се справи със задачата. Тези купешките бъркалки за лепила, не вършат работа, защото са обли и нямат ръбчета, че да нараняват плодовете. Според мен най - производителна би станала да си направя като старата "Т" образна, но да я изпипам повече. Също мисля да направя стержена от шестостен. Бих се радвал да споделите опит. Прикачам снимки и на импровизацията, която ползвах до сега. Като изключим, че е крива и бие, върши прекрасна работа, но идва къса и пръска много. Отделно е прекалено голяма за малката дрелка. Предполагам м, че BZ16A ще я върти, че свят ще ѝ се завие, но бива да е права и с по - дълъг стержен.
              Прикачени файлове
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Не се занимавай с глупости,
                Сливите само си се нацепват като започне ферментацията.
                Много повече смисъл има да махнеш костилките преди да започне ферментацията, ама като знам каква е играчка...

                Има елементарен уред-парче дърво-например за сап на лопата, и на единия му край набивапш 5-10 по-яги гвоздеи.
                На това тук му викаме "джога". Бъркаш в сливите и клатиш нагоре-надолу. Така хем се разкъсват, хем аерираш материала.
                Ама и без него си става, може да разбъркваш с каквото ти падне.

            • В олх има готови , цена 14 лв . Разгледай ги там .
              Мога да дам линк , но нали са забранени.

              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • Не се бях сетил, че ще има там. Сега погледнах - изглеждат агресивно. Сякаш ще върши работа. Трябва да поръчам една да видя как ще е. Цели сини сливи слагах веднъж преди години и така си останаха - не се разграждат грам - колкото и да ги бърках(с обикновен дървен прът, не с такъв с шипове) Трябва да са много презрели и меки, че да се разградят от самосебе си и пак не искат така като джанките. Дебела им е кожата. И костилките си стоят в плода и нещат да се отделят. Като ги набера в кофи и касетки ги мелям в баката, после в бидона. Като тръгне ферментацията месото се вдига нагоре, а костилките падат на дъното и с кофата прехвърлям в друг бидон като отделям костилките. Отделянето на костилки на ръка слива по слива на 1000- 1500кг сливи ми се вижда лудост. Тази година мисля да направя и от ябълки и круши като ги смеля и тях с бъркалката. Да не се каня много, но за сега овошките вървят добре...
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не съм най-големия спец, но сакън. Недей да ги мелиш. Кашата, която се получава, става още по-кашава като преври и после загарянето ти е на 95 процента задължително. Преди две-три години с татко варихме от дюли. Той се противеше, защото ги вареше да станат точно на каша и после загаряха ужасно. Отделно, че като ги вариш се изпаряват голяма част от етеричните аромати и си става водка Нарязахме ги на шайби. И така си ферментираха и проблемът със загарянето го избегнахме. За аромата на дюлевицата, едва ли е нужно да отварям приказка.

              • Аз пък като глупак сините сливи ги цепя и махам костилките преди да ги напъхам в бидона. Мудно и досадно е, ма не прекалявам с количествата, само за собствени нужди. За производство и продажба на количества си има индустриални решения. За който му се занимава, де..

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Е да де... за собствена консумация стигат и 100-15о кила сливи. И за толкова си е голяма заигравка да им махаш костилките докато са здрави и пресни, ама с инат и мерак става.
                  Колегата говори за 10 пъти повече.

              • Ммммм. 4 години ги меля и не съм имал проблеми. Машините, които отделят костилките и ги мелят правят същото... След като протече ферментацията, при мен поне, наблюдавам осезаемо втечняване и разграждане на вече смляните плодове. Няма нищо гъсто. Според мен загарянето зависи основно от това колко е останало като дебелина от дъното на казана. Имам наблюдения към вече доста поизносени казани с поизтъняли дъна - при тях почти всичко загаря... И другата крайност - казан с 3мм дъно(примерно) - не загаря нищо. Допускам, че ще загори, ако му набухаш нещо супер гъсто като пресен мед, но не знам кой ще вари такива джибрЕ. Другото, ако подаваш много дърва, в това също не виждам смисъл. Сякаш една от основните причини за загаряне е изтъняло дъно и съответно по- нисък топлообмен или вече хептен гъст материал. Това са мои лични наблюдения през годините и не ангажирам с тях. Мисля, че е най - удачно да се прекарват през преса след ферментация и да се изварява само сока. Както и да е, ще наръчам една бъркалка от О Ел Хикса и ще видим каква работа ще свърши. Благодаря.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  За пресата+1. Аз даже си имам. Казанът ми е на две -три години, та не мисля, че му е изтъняло дъното. А е много добре изработен.

                  ПП: Варя на газ.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X