Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
    Ракия се вари веднъж.
    И ракията и водката се варят по един и същи начин, процеса си е дестилация.
    Сега е модерно да се ползват колони дестилатори (многократно връщане на флегмата) и да ползват различни маслоуловители и да прекарват през въглен, ползват и смоли за незнам си какво бухат захар и сода , слагат "културни" дрожди ...
    Ясен е прав, цялата тази технология може да се свърши и с нишесте, картофи, дори и химически озахарена целулоза.
    Правенето на ракия, е изкуство, това е занаят- не се учи от книги, краде се.
    Трябва си време и опит, да събереш добър материал- без гнило. Да захванеш бурната ферментация, дори ако е студено да стоплиш мъста с туба или на слънце, - старите хора са го завивали с козиняка, както се вика грижиш се като за малко дете. Като дойдат мушиците , да затвориш джибрето и на студено докато изкараш добър алкохол. Варенето си се в казан , стар изпитан и оптимизира от безброй "дегустатори" , които в името на изкуството рискуват здравето си като пробват прясната ракия.Добрия казанджия като слуша как ракията шуми знае как да поддържа огъня (не с постоянна сила на газовата горелка) и без термометър дели с аналитична точност фракциите.
    За да се получи ракия е необходимо много години опит на много хора от дадения район. Така имаме истинска ракия . Много години и много хора в Троян са правили ракия и този опит е довел до известната троянска сливова, а правилата за производство - традиция
    За съжаление това изкуство е загубено, загубено заради много разбирачи, който знаят по добре, били чели, учили били. Смятали в университета ректификационни колони, и какъв е резултата, хабят грозде , да направят спирт (не ракия)
    Така, ако искаш да правиш ракия, питай старите хора, питай ги, гледай как го правят. Книгите са добри, но да направиш традиционна ракия, слушай старите хора. И да се знае от добрата ракия си боли глава, не е перфектна и не се прекалява.

    Да напиша няколко реда за науката.Първия етап е размножаването на дрождите, или както му викат- бурна ферментация, кипене. Аеробен процес, изразходва се най голямото количество плодови захари за да се натрупат достатъчно дрожди.
    Има много писано , много учебници и много книги на разни "у'чени".
    Тук е описано много добре процеса КАЧЕСТВЕНА ДОМАШНА РАКИЯ-Тайните на проф. Д. Цаков (има я в нета на много места)
    само да спомена оптимлната захарност е20-22% , по нагоре захарта е вредна. Забавя излишно развитието на дрождите, докато достигнат оптималните стойности. Така че не бухайте захар до безкрай. Това е времето когато се натрупват дрождите който след това ще правят алкохола. Тук е важния момент кога да спреш и да запечаташ джибрето- да се премине на анаеробна (безкислородна) ферментация . Трябват достатъчно захари за алкохол, (особенно ако се ползват някакви култивирани дрожди) , тук е и опасния момент когато може да тръгнеш към оцет, а ако е много рано тапата ще избие и пак има опасност за оцет. Бидона трябва да се запечати херметически и водния клапан да е добър.
    В този етап вече се прави алкохола (дрождите почти не се делят) и бидона се вкарва в мазето на 17-18 градуса. Ако е от сливи е хубаво и по студено- 15. Тук освен алкохола се получава и аромата, алкохолите- метанол, етанол, пропанол разните диоли и др. естерифицират с плодовите киселини и меланоидите преминават в алкохолната фракция. Това е магията на хубавата ракия (е и болките в главата).
    След това следва варенето. Тук с четене не става трябва си гледане. НО с модерните колонни дестилатори, с добавени масло уловители, всеки път постигаш повторим резултат, ако е и добре е сметната колоната , може и да е хубав дестилата, но това не е ракия.
    И последно че поста стана дълъг, Вода не се добавя в ракията, ако се наложи значи не си свършил нещата както трябва.
    Водката (етанол и вода) е за наливане.
    Ракията се пие по малко. Като отпиеш трябва да те стопли със слънчевите лъчи на лятото и аромата на есента, да разсее умората от интензивната работа по прибирането на реколтата и да донесе доволството от добре свършената работа. Да топли в студените зимни дни и да носи радост при среща с приятели.
    А ако прекалиш, ще те накаже за греховете ти с тежък махмурлук.




    От години чета форума,нищо,че регистрацията ми е отскоро.В написаното от колегата има верни и мнооооого неверни неща.Аз имах обикновен казан(аламбик) а сега имам колонен казан тип Cool menagment (CM).Разликата в качеството на дестилата е драстична.На моя казан дестилата мога да го изкарам и на 90-93гр.,със слаб(почти без)аромат а мога и на 65-70гр. със задоволителен аромат и добро качество.За да се направи добър колонен дестлатор за домашни нужди трябват много четене,опит и проби.Много хора споделят,че не са доволни от дестилата изкаран от колонните казани по казанджийниците и това се дължи на факта,че почти всички казанджии не знаят какво представлява ректификацията,дестилацията,дефлегмацията и т.н.Много хора незнаят,че опашните фракции(патока),чрез ректификация може, както си тече на 25-30гр. да потече и на 80+гр. но това пак си е паток.Правил съм много пъти пред невярващи,мога и отново,и те само гледат и се чудят какво става.Които знае и може си прави рект.колона(преварката при тях е многократна) и вари на нея,а които не ,на обикновен казан(тип АЛАМБИК),като е желателна двоината преварка.Не искам да обидя никои,просто изказвам мнение.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      гледам че темата е позаспала та си викам да я посъбудяотдал съм се на експерименти бански тип пробвам разни комбинации тип самогон-варя разни зърна па да видя какво ще стане. а бански тип защото:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20151224_164305.jpg
Прегледи:1
Размер:165.2 КБ
ID:5702357
      и съдържанието на бидона по време на активната ферментация
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20151216_184744.jpg
Прегледи:1
Размер:268.7 КБ
ID:5702358
      а нещата се развиват успоредно-докато едното ферментира другото съхне
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20151224_095343.jpg
Прегледи:1
Размер:443.6 КБ
ID:5702359
      е-докато течността отлежи поне малко ще заредя още няколко пъти сушилката но за щастие има с какво да преглъщам изсъхналото. вече поотлежало. наздраве

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
        ... [ATTACH=CONFIG]841357[/ATTACH]......наздраве
        ______________________________________
        4Runner 2L-T О87879393пет

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от ziz357 Преглед на мнение
          От години чета форума,нищо,че регистрацията ми е отскоро.В написаното от колегата има верни и мнооооого неверни неща.Аз имах обикновен казан(аламбик) а сега имам колонен казан тип Cool menagment (CM).Разликата в качеството на дестилата е драстична.На моя казан дестилата мога да го изкарам и на 90-93гр.,със слаб(почти без)аромат а мога и на 65-70гр. със задоволителен аромат и добро качество.За да се направи добър колонен дестлатор за домашни нужди трябват много четене,опит и проби.Много хора споделят,че не са доволни от дестилата изкаран от колонните казани по казанджийниците и това се дължи на факта,че почти всички казанджии не знаят какво представлява ректификацията,дестилацията,дефлегмацията и т.н.Много хора незнаят,че опашните фракции(патока),чрез ректификация може, както си тече на 25-30гр. да потече и на 80+гр. но това пак си е паток.Правил съм много пъти пред невярващи,мога и отново,и те само гледат и се чудят какво става.Които знае и може си прави рект.колона(преварката при тях е многократна) и вари на нея,а които не ,на обикновен казан(тип АЛАМБИК),като е желателна двоината преварка.Не искам да обидя никои,просто изказвам мнение.

          И аз го мога...

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от ziz357 Преглед на мнение
            От години чета форума,нищо,че регистрацията ми е отскоро.В написаното от колегата има верни и мнооооого неверни неща.Аз имах обикновен казан(аламбик) а сега имам колонен казан тип Cool menagment (CM).Разликата в качеството на дестилата е драстична.На моя казан дестилата мога да го изкарам и на 90-93гр.,със слаб(почти без)аромат а мога и на 65-70гр. със задоволителен аромат и добро качество.
            А ....ще спорим.
            Колона е хубаво нещо- ако ти е зле материала или вариш от зърно. Но хубав мискет да го пуснеш на колона - за бой

            Една тънкост- която много хора я правят.
            При варене на ракията - при края на първака и преди патоките,ракията я събирам в малки бурканчета - по 100- 150мл. (по научно- отделям фракциите на дестилата) След варенето ги изкарвам на вън - да поизстинат, а и да си възстановя обонянието- което ми хареса отива в ракията, останалото за преварка.- Ефекта е като с колона.

            Първоначално публикуван от ziz357 Преглед на мнение
            На моя казан дестилата мога да го изкарам и на 90-93гр.,със слаб(почти без)аромат а мога и на 65-70гр. със задоволителен аромат и добро качество.
            На 93 не е ракия , - купи си някаква водка (медицински спирт)- сложи малко дъбов чипс, малко стафиди и мускатова есенция И си готов- с прекрасна мускатова ракия.
            На 65 -като спреш охлаждането на дефлегментора - пак си имащ аламбик - с "попска шапка".

            ..пп
            Много от хубавите западни професионални казани монтират едновремено и двата варянта- тарелкова колона и попска шапка. Като по време на дестилацията средната фракция я събират от аламбика

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от ziz357 Преглед на мнение
              Много хора незнаят,че опашните фракции(патока),чрез ректификация може, както си тече на 25-30гр. да потече и на 80+гр. но това пак си е паток.
              Би ли пояснил, какво е това паток на 80+гр. Какъв е състава и въобще, че ми стана интересно.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Не знам дали някой е пробвал,но ако не е,да го направи,пък после ще каже.Слагам в туба от мин вода 3л или 5 ракията и в тензух или парче от старо перде вързопче от Бял Оман с големина малко по голямо от орех,колкото да премине през отвора на тубата.Вързопчето го връзвам с по здрав конец и го потапям в тубата и завивам капачката.Всеки ден (когато се сетя) 1-2 пъти разклащам тубата и така една седмица.Издърпвам конеца с билката и наливам ракията в стъклени шишета.Нямате представа какъв аромат става(нежен и не натрапчив).Наподобява на медицинска дъвка тази на малките парченца която продават по аптеките.Белия оман е билка и го има в пакетчета в почти всяка аптека. Наздраве,и да споделите
                jeep CHEROOKEE KJ 2,4 147kс.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Аз го правя този номер с белия пелин.Дава мускатов вкус а и билката е полезна.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
                    Аз го правя този номер с белия пелин.Дава мускатов вкус а и билката е полезна.
                    Той и белия оман е полезен и вкуса е мн приятен.С пелин не съм пробвал но на следващото зареждане ще.
                    jeep CHEROOKEE KJ 2,4 147kс.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Като намеря от омана и аз ще пробвам.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Една снимка от едно кръчме в Ловеч:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gplus-62127040.jpg
Прегледи:1
Размер:69.9 КБ
ID:5703442

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Някой от вас правил ли е ракия от рози. Какво е специфичното при нея?

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от milenivanov Преглед на мнение
                            Някой от вас правил ли е ракия от рози. Какво е специфичното при нея?
                            Вкусът и абсолютната нерентабилност. Ела на с. Розовец, да ти кажа, защо.
                            Е, напоследък розите си ги крадем от Зелениково, щото в Розовец не останаха рози, освен по градинките.
                            Последно редактирано от Тропчо; 28-02-16, 21:50.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Някой да сподели за дрянова ракия?
                              Четох,че се слагала лимонена к-на,исе киснели в гореща вода?
                              Сефте ми е...
                              Нищо не мога,и нищо не знам...

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Димитър Колев Преглед на мнение
                                Някой да сподели за дрянова ракия?
                                Четох,че се слагала лимонена к-на,исе киснели в гореща вода?
                                Сефте ми е...
                                Ракия от дренки ли ще правиш бе
                                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X