Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от xxl Преглед на мнение
    Дано да е така защото материала ми е почти готов и предполагам че до няколко дена ще имам резултат. Надявам се да е положителен Обещавам да пиша.
    Имаме ли вече цитрусова ракия !? Не ни оставяй в напрежение !

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      О да братле. Чудна ракийка стана. Проблема ми е обаче в казана. Много е малък и разбираш как е. А времито ми сега е кът. Хо иначе ракийката е супер. Да уточня че не става да се пие със салата, не си подхожда аромата на портокали с домат само драно. Това е.

      Коментар


      • До: Как се прави ракия?

        Здравейте на всички офроуд маниаци, ракиджий.... и тн.
        Обръщам се към вас с един въпрос. Изчетох цялата тема (не съм много по офроуда, но за ракийката....), но не можах да разбера: за добро отлежаване на преварената вече ракия, разредена или неразредена трябва да се слага в буре, за да отлежи, и защо? Благодаря на всички за съветите, и ви желая много нови офроуд емоций, както и много нови рецепти за ракийка и мезета.

        Коментар


        • До: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Iliag Преглед на мнение
          Здравейте на всички офроуд маниаци, ракиджий.... и тн.
          Обръщам се към вас с един въпрос. Изчетох цялата тема (не съм много по офроуда, но за ракийката....), но не можах да разбера: за добро отлежаване на преварената вече ракия, разредена или неразредена трябва да се слага в буре, за да отлежи, и защо? Благодаря на всички за съветите, и ви желая много нови офроуд емоций, както и много нови рецепти за ракийка и мезета.
          Отлежаването трябва да става като неразредена,най-добре да е от 62 до 67 алк.градуса(във винарските изби се нарича дестилат).Защо-за да отлежава-сложен термин свързан с екстракция на ванилинови съставки от дървесината,двустранно насочени окислително редукционни процеси и балансиране на вкусовите и ароматни съставки.Колко време зависи от бурето и от желаният резултат(бурето има годишна фира около 8%).Препоръчвам 3 месеца за старо буре,за ново-дни,като бурето може да е само дъбово.
          Поздрави !

          Коментар


          • До: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
            като бурето може да е само дъбово
            И в черничево буре се получават мнооого добри резултати. Само трябва да се внимава с времето за престояване.

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              Благодаря ви момчета, но се питам и още нещо. В крайна сметка времето за отлежаване в бурето, е по преценка на производителя-консуматор. След като ракията добие необходимите вкусови качества и цвят, може да се извади. Но ако е сложена със около 70 алк. градуса, след изваждането и разреждането, тя ще изсветлее, и предполагам ще промени вкуса си. Та в крайна сметка въпросът ми е: всеки сам, според свой критерий ли определя всичко това?
              PS: чувал съм, че при толкова висок алк. градус на дестилата, бурето не трябва да се пълни до горе. Така ли е?
              Благодаря ви

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                Тук може да има професионалисти, аз споделям само личен опит. В буре съм я слагал след разреждане до необходимия градус (45-48 гр.), и с проби съм определял колко да стои в бурето (черница).
                Не съм го пълнил до ръба и никога не съм запушвал плътно отгоре.

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  И в черничево буре се получават мнооого добри резултати. Само трябва да се внимава с времето за престояване.
                  Значи и в ченичево може,и в стъклено може,и в друго-също,но само в дъбово може да СТАРЕЕ (в по-горния смисъл). Черничевото дава единствено цвят. ВСИЧКИ БУРЕТА ЗА ВИНО,РАКИЯ И ДРУГО В Б-Я И ПО СВЕТА СА ДЪБОВИ. Това не пречи някои да ги правят дори от хвойна.
                  Буретата се пълнят догоре,като се оствя съд с количество от същото за доливане.Задължително се затапват.Предпочита се по-високия градус за стареене от гледна точка на екстракция и фира.
                  Поздраве и "Наздраве!"....Че след малко е Трифон Зарезан.

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    Уважаеми колега chrichri,
                    виждам че сте навътре в материята, имам следния въпрос към Вас:
                    Ракията ми отлежава вече около месец в 20-литрово дъбово буре, налях я разредена на около 44 градуса /не бях прочел по-горните постове/. Проблема е, че канелката хваща плесен. Не че е болка за умиране, но е неприятно. Купувах нова преди година, същата работа. Има ли спасение и каква е причината? Колко време да държа ракията в бурето? Използвам го за трета година?
                    Благодаря и поздрави!

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                      Уважаеми колега chrichri,
                      виждам че сте навътре в материята, имам следния въпрос към Вас:
                      Ракията ми отлежава вече около месец в 20-литрово дъбово буре, налях я разредена на около 44 градуса /не бях прочел по-горните постове/. Проблема е, че канелката хваща плесен. Не че е болка за умиране, но е неприятно. Купувах нова преди година, същата работа. Има ли спасение и каква е причината? Колко време да държа ракията в бурето? Използвам го за трета година?
                      Благодаря и поздрави!
                      Поласкан съм от въведението...значи не съм господ и едва ли знам всичко.Не съм имал случай да ми "мухляса" съд,ама чистотата там е толкова заложен навик,че няма "мърдане". При теб,предполагам бурето стои във влажно помещение и това е причината.Не бива да те притеснява,може да дизенфектираш с нещо,кавото имаш серниста,карболова и други,би трябвало да изчезне.Не е проблем 44 градуса,а времето зависи,но то не трябва да е по-малко от месец и не трябва да е повече от 4,5 месеца,защото после има само фира ,а не ефект.Едно "опитване" казва кога да я източиш. Ако си професионалист и гониш други цели може да стои и години,но 20 л....,е твърде малко. Поздрави !

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Благодаря за подробния отговор, поздрави.

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Някой да знае технологията на машините за вадене на костилки, че искам да си направя такова нещо. За сливи става дума.
                          Борислав Русенов - 0889593977

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            http://www.danex2002.bg/prod_03_04.htm

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              тази тема е от преди джурасик, но ето и някой рецепти които открих приятно четене
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Здравейте!
                                Купих 200 кг. вишни и мисля да направя ракия. Има ли някаква особеност или стандартно. Във форума за ракията четох, че се слагало мая и сода, обаче колко?
                                Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                                VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X