Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от inp Преглед на мнение
    Дестилацията май е по-удачно да се извършва с постъпателно повишаване на температурата с оглед извличането на отделните фракции. Метанолът има една температура на кипене, а етанолът - друга. И на двете вещества тя е доста под 110 градуса.



    Знае се, че метанолът е изключително силна отрова, която може да прониква в организма не само чрез поглъщане, а и през кожата. Така, че вероятно ползите от разтривка с метанол биха били по-малки от вредата.

    Казанът за ракия не е рефрактор и при варенето на ракия не се цели разделяне на фракциите, защото "ракия" е именно смес/разтвор от всички тях. Една от съставките е вода /с доста голямо присъствие/, а тя кипи при сто градуса. За различните температури на кипене на метанола и етанола съм писал два пъти. 110 градуса е препоръчителна температура за първата дестилация, при повторната е по-ниска /за да се намали количеството вода в крайния продукт/.
    "Първакът" в никакъв случай не е метанол. Той дори може и да се пие /това също съм го писал на две места/, просто в него концентрацията на метанол е най-голяма, в него най-голяма е и концентрацията на етанол, което също способствува, за да е по-добре да не се пие. Много голямата концентрация на спирт в първака е в резултат именно на постъпателното повишаване на температурата във материала. Той излиза, когато още водата не се изпарява достатъчно интензивно.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #92
      До: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Винаги съм правил нещата по мой начин. Преди години, когато правех и пиех ракия се замислих защо винаги охладителят е спирална тръба? Ако търсим голяма топлообменна площ има много по-добри решения. И го направих от месингово радиаторче от парно за кола. То беше потопено в тенекия от маслини, в която циркулираше водата. Така охладителят намаля по обем от 200 литров варел със спирала вътре до размера на тенекията, като производителността му се увеличи заради много по-голямата площ на радиаторчето.
      Още едно предимство, ако ракиджийницата трябва да е секретна, както е в "ония" държави
      Скоро покозваха по " дискавъри" за перфектна имитация на уиски в щатите. За охладители използваха радиатори от коли. Единствената разлика при хим. анализ е наличието на олово с което се спояват радиаторите.
      Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

      Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

      Коментар


      • #93
        До: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от vanka.ta Преглед на мнение
        Скоро покозваха по " дискавъри" за перфектна имитация на уиски в щатите. За охладители използваха радиатори от коли. Единствената разлика при хим. анализ е наличието на олово с което се спояват радиаторите.
        По-добрите казани се заваряват по някакъв фосфорно-магнезиев способ, без използвне на олово.
        БИО пчелен мед и пчелни продукти
        0888 66 59 73

        Коментар


        • #94
          До: Как се прави ракия?

          Тия МНОГО са се старали да намерят разтворено олово в ракията, отмито от спойките. Почти съм сигурен, че количеството е безвредно (и трудно откриваемо).

          ...ако изобщо са намерили олово, което в обичайния припой за радиатори го няма, а и да го имаше, много малко се разтваря в не-кисели напитки. За сметка на това може да е оплескан превода (през руски език):

          tin (английски) = олово (руски) = калай (български)
          lead (английски) = свинец (руски) = олово (български)

          (Ха познайте сега, приказката за храбрия оловен войник как е пострадала от същата вързанка. Оловна лъжица = ?!?!)

          А калаят не е отровен и не се регулира количеството му в храните. И се разтваря още по-малко от оловото ==> и се открива още по-трудно.

          Коментар


          • #95
            До: Как се прави ракия?

            Определена количеството олово е било много малко - повече ги притесняваше неплатените акцизи от колкото здравето на хората.
            Композицията за запояване варира от 40/60 до 50/50 олово и калай.
            Оловото понижава температурата на топене и прави материяла по мек и ковък.
            Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

            Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

            Коментар


            • #96
              До: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от vanka.ta Преглед на мнение
              Определена количеството олово е било много малко - повече ги притесняваше неплатените акцизи от колкото здравето на хората.
              Композицията за запояване варира от 40/60 до 50/50 олово и калай.
              Оловото понижава температурата на топене и прави материяла по мек и ковък.
              Казани и радиатори не се запояват с композиция, а с чист (скърцащ) калай. Иначе (1) все пак оловото е отровно и (2) се разпояват в трудни моменти, именно заради понижената температура на топене.

              Коментар


              • #97
                До: Как се прави ракия?

                абе хубавичко си говорите за спойките ама явно се видяло че нямам шанс да си напрая сам казанче. ако може колегата който има 15л да каже сам ли го е правил а и ако някой ми каже че се продават такива и каде ще съм му много благодарен. преди 2-3 години в Русенския университет е имало някакво изложение на което е имало малки казанчета ама хич не ми върви в това да издиря кой ги е правил та да си купя едно

                Коментар


                • #98
                  До: Как се прави ракия?

                  Момчета от колко години разискваме все едни и същи неща.
                  1.Ракия се прави от всякакви плодове добре почистени от люспа костилка,семе, чепка и неизгнили с това се избягва наличието на метил.
                  2. Става със и без захар, със захар се гарантира поне количество равностойно на захарта, ако е добре разбърквана и ферментирала до нормално състояние. Но ако плодът е сладък круша например, и няма изгнили плодове, се гарантира качество +количество.
                  3.Ракията под 40градуса се нарича паток и се отделя за повторна праварка именно тя съдържа най много метил(от който се ослепява )
                  4. Много е важно огънят де е с еднаква сила за да не изтече изведнъж ракията или да спре нормалното изваряване.
                  Това е в общи линии. Колкото до казаните най добри за домашна употреба са медните, ако се спазва правилния начин на предварителната подготовка може и без кула.
                  Ние обработваме тонове плодове и съответно правим и много ракия, това което пиша е от опит. Аз най харесвам пущината от круша например, защото няма нужда да и слагаме захар и е чиста кото момина сълза и пивка като млада булка все неможеш да и се наситиш а наздраве
                  Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                  Коментар


                  • #99
                    До: Как се прави ракия?

                    Привет на всички. В момента живея в испания и по стечение на обстоятелствата работата ми е свързана изцяло с отглежданета на цитрусови плодове - мандарина и портокал. Тая година реколтата беше обилна но за сметка на това пазарът беден. Доста от плодовете останаха по дърветата и се зеносаха. Та така и ми дойде идеята за направа на казан и печене на ракия. За казана нещата са ясни и скоро ще е факт, но за тая суровина -мандарината - не съм много наясно. С брачеда събрахме плод, обелихме корите намачкахме го с бъркалка и така започна всичко. Смятам да замеря захарноста за да видя в какви граници е.Досега не съм правил ракия от мандарини и незная какво ще излезе и затова моля ако има някой който е пробвал нека сподели. Предварително благодаря. Наздраве на всички

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Имай в предвид ,че испанската захар (от Меркадона) не ферментира,незнам каква е причината.По добре разчитай само на захарноста на плодовете.

                      П.П.Пробвахме с един приятел преди шест-седем години и не стана....
                      Красимир Йотов

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Благодаря за имформацията братле ще я избягвам, но на тая захарност която измерих от 16 градуса явно трябва да сложа По принцип смятам да потърся някъде наедро но незная дали ще намеря а иначе ще пробвам тая от лидала или аудито па давидим ко ша стане.

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Много интересна тема, и стара като света. Започва с много добър отскок и дава добра база за "непросветените",но с навлизане в детайлите започват легендите за магии,хитринки,казанчета,което си е просто фолклор.Като професионално ангажиран съм готов да поразровя малко темата и а внеса още малко яснота относно:изходен материал,ферментация,дестилация и отлежаване,стига разбира се някой да желае.
                          Ето и моята провокация:"С каква мая правите вашата ракийка ?"

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от xxl Преглед на мнение
                            .....Досега не съм правил ракия от мандарини и незная какво ще излезе и затова моля ако има някой който е пробвал нека сподели. Предварително благодаря. Наздраве на всички
                            Ами значи и аз не съм правил, но баща ми ми е разказвал, че става и то хубава.
                            И за да не съм голословен ще ти дам жокер...в Либия през златните строителни години за България се е варяло такава ракия в промишлени количества...

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              Дано да е така защото материала ми е почти готов и предполагам че до няколко дена ще имам резултат. Надявам се да е положителен Обещавам да пиша.

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                схема
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X