Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Уфф ябълки. Един от провалите ми е с ябълки. На 01. 05. 2015г. купих 50кг. дребни позасъхващи но здрави и сладки ябълки на 25ст. за килограм. -ударих кьоравото.- Следва разрязване на четири и семките изчистени загнилото изрязано и през месомелачката. В два бидона на терасата по равно материал. разтворена във вода захар на 19-20 с ябълките по захаромер -както винаги до сега- и след 4-5 дни започнаха да врат. Уж завряха ама много слабо. Иии дойде 15. 06. 2015г. единия 15 другия 10 по захаромер. Спряха да врат. не мирише на оцет. въдят се винарки оси пчели и стършели плода е горе бъркат се по два пъти на ден. На 15. 07. 2015г. единия 12 другия 7-8 по захаромер. На 15. 08. 2015г. единия 10-11 другия 5-6 по захаромера ии хайде на казана.... Пълен провал. И сега ако се изложа с гроздето жената може и да ме изгони.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Съвсем накратко: Цитирам мнение на админа на ракиджийския форум: "
      Моето еретично мнение е изобщо не се косете за метанола. Ако в пращината има прекомерно количество метилов алкохол, то и ракията е боклук и не става за пиене. Ако работиш с чиста и качествена суровина, махаш чепки, костилки, дръжки, листа и т.н., ако си спазваш технологията, метанола нивгаш няма да е проблем." ,което напълно споделям. Който се интересува от ракия може да се довери на постове с аватар-бухал. Не го познавам, не съм се учил от него, но години наред не съм намерил нещо невярно в постовете му.
      Нека колегата с ябълковата да си отговори на следните въпроси:
      -На какъв захарен градус започва ферментацията му?
      -На каква температура се провежда?
      -Колко и какви дрожди е използвал?
      -Колко често е разбърквал ябълките?
      -Колко литра би "изкарал", ако не беше слага; захар?

      Истината е, че от ябълки хубава ракия не става, защото...

      И да-захарта не е причина проблеми.
      Относно Калвадоса-той се прави от пресоан ябъков сок, което не е приемливо при нас поради рязкото спадане на рандемана.
      И понеже тази година нищо няма да "варя", пожелавам на всичли добри и вкусни резултати!
      Наздраве!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
        Ориентировъчно на кой ден трябва да се вари ябълковата ракия?
        На третия ден беше изкл.бурна ферментацията, чак изхвърли материала отвън.На седмия ден започна леко да мирише на оцет.На осмия вече си миришеше.Днес на деветия я сварих от страх да не я изпусна.Извадих хубава ракия на 45 гр. долу-горе толкова литри, колкото кг захар сложих.Това нормално ли е?
        Не знам дали е трябваво да я чакам.За пръв път варя от ябълки.
        Ябълкова ракия се прави от късно зреещите ябълки, смилаш добре ябълките, след като омекне добре материала слагаш захарта, ферментира колкото си ще и на пролет вриш. това е и при гроздовата джибра, знам от опит

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Аз се опитах веднъж да правя ябълкова ракия, но претърпях пълен провал. Стана оцет. Питах казанджия, как се прави. Каза ми, че ябълките се варят поне 30 мин, смилат се на пюре и след това се слага захарта,така, че да се спази съотношението 1/3 или 1/3.5 с добавената вода. Слагали са се винени дрожди. Не съм го правил и няма да го правя, та оставям на Вас пробването.
          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Ябълкова ракия? От ябълки се прави ябълков оцет и щрудел!

            От джапанки се правят едни неща дето се ходи по плажа с тях,но ако ги сложиш в бидон и им сипеш захар и вода има вероятност и да втасат.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              От захар вода и мая става ракия от всичко. Дори и от камъни или мазни ватенки...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Дотук научих следното от ракиджийските форуми:
                Метанола и етанола се дестилират заедно по време на процеса.
                С първака се отстранява не метанола, а други едни гадости, от които боли глава.
                Ректификацията не помага за отделяне на метанола.
                Метанола може да се раздели от етанола едва когато последния достигне 96 %, т. нар. азеотропна смес на етанол и вода. На този етап в заводите използват т. нар. деметанолизираща колона.
                Повечето известни концентрати преминават през етапа високопречистен спирт, който после се разрежда до водка, ароматизира се чрез отлежаване в дъбови бъчви до уиски или се ароматизира до джин и т. н. Затова се правят основно от зърнени суровини, аромат не се търси, а е по-евтино.
                Нашите ракии са продукт на недовършена преработка и затова запазват плодовия си аромат на първоизточника. Съдържат обаче и всякакви други неизчистени компоненти, някои от които доста токсични, но това не ни пречи да си я харесваме. Затова да си добър казанджия е дарба откъм вкусови рецептори - единствения моментален анализатор на качеството при чучура.
                Пектина в плодовата каша е основен източник на метанол при ферментация.

                Сега съм се запалил по вакуум дестилация. При пониженото налягане сместа кипи при ниска температура, запазват се повечето термонестабилни аромати на плода, променят се коефициентите на ректификация на примесите в благоприятна посока и т.н. Даже съм решил да пробвам да дестилирам под вакуум кашата преди ферментация, за да събера непроменен аромата на плодовете. После той може да се добави към получения чрез ректификация високоградусов чист спирт. Дали ще се получи - загадка, която опитите ще изяснят.
                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                  Дотук научих следното от ракиджийските форуми:
                  Метанола и етанола се дестилират заедно по време на процеса.
                  С първака се отстранява не метанола, а други едни гадости, от които боли глава.
                  Ректификацията не помага за отделяне на метанола.
                  Метанола може да се раздели от етанола едва когато последния достигне 96 %, т. нар. азеотропна смес на етанол и вода. На този етап в заводите използват т. нар. деметанолизираща колона.
                  Повечето известни концентрати преминават през етапа високопречистен спирт, който после се разрежда до водка, ароматизира се чрез отлежаване в дъбови бъчви до уиски или се ароматизира до джин и т. н. Затова се правят основно от зърнени суровини, аромат не се търси, а е по-евтино.
                  Нашите ракии са продукт на недовършена преработка и затова запазват плодовия си аромат на първоизточника. Съдържат обаче и всякакви други неизчистени компоненти, някои от които доста токсични, но това не ни пречи да си я харесваме. Затова да си добър казанджия е дарба откъм вкусови рецептори - единствения моментален анализатор на качеството при чучура.
                  Пектина в плодовата каша е основен източник на метанол при ферментация.

                  За другото имаш много смели идеи. Не ги коментирам, защото досега такова не е правено. Вероятно има защо.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Относно въпросите по-нaзaд в темaтa:
                    Когa дa вaря, колко дa вaря, метил,бутил....

                    Кaквото и дa зaбъркaте- гледaйте зaхaрносттa в нaчaлото дa е 20-23. Около седмицa след зaлaгaнето нa мaтериaлa проверявaйте зaхaрносттa всеки ден докaто бъркaте. Кaто покaже 0 вaрите.

                    Философиятa нa рaкиятa с три изречения.


                    Aко си прaвите сaмо от зaхaр и дрожди/мaя/съм зaбелязaл че е нужнa темперaтурa поне 20 грaдусa, и нещо което дa плувa нa повърхносттa и дa обрaзувa шaпкa.

                    Последните 2 години плодовете ги използвaм зa ядене a aлкохолa си го прaвя от зaхaр. Съвсем леко слaгaм есенция мускaт колкото дa имa едвa доловим нюaнс.
                    Не ме интересувa кое време нa годинaтa е- свърши ли си зaбърквaм. Товa с глaвоболието от зaхaртa е пълнa измишльотинa.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Главоболието е главно от количеството.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Ракия се вари веднъж.
                        И ракията и водката се варят по един и същи начин, процеса си е дестилация.
                        Сега е модерно да се ползват колони дестилатори (многократно връщане на флегмата) и да ползват различни маслоуловители и да прекарват през въглен, ползват и смоли за незнам си какво бухат захар и сода , слагат "културни" дрожди ...
                        Ясен е прав, цялата тази технология може да се свърши и с нишесте, картофи, дори и химически озахарена целулоза.
                        Правенето на ракия, е изкуство, това е занаят- не се учи от книги, краде се.
                        Трябва си време и опит, да събереш добър материал- без гнило. Да захванеш бурната ферментация, дори ако е студено да стоплиш мъста с туба или на слънце, - старите хора са го завивали с козиняка, както се вика грижиш се като за малко дете. Като дойдат мушиците , да затвориш джибрето и на студено докато изкараш добър алкохол. Варенето си се в казан , стар изпитан и оптимизира от безброй "дегустатори" , които в името на изкуството рискуват здравето си като пробват прясната ракия.Добрия казанджия като слуша как ракията шуми знае как да поддържа огъня (не с постоянна сила на газовата горелка) и без термометър дели с аналитична точност фракциите.
                        За да се получи ракия е необходимо много години опит на много хора от дадения район. Така имаме истинска ракия . Много години и много хора в Троян са правили ракия и този опит е довел до известната троянска сливова, а правилата за производство - традиция
                        За съжаление това изкуство е загубено, загубено заради много разбирачи, който знаят по добре, били чели, учили били. Смятали в университета ректификационни колони, и какъв е резултата, хабят грозде , да направят спирт (не ракия)
                        Така, ако искаш да правиш ракия, питай старите хора, питай ги, гледай как го правят. Книгите са добри, но да направиш традиционна ракия, слушай старите хора. И да се знае от добрата ракия си боли глава, не е перфектна и не се прекалява.

                        Да напиша няколко реда за науката.Първия етап е размножаването на дрождите, или както му викат- бурна ферментация, кипене. Аеробен процес, изразходва се най голямото количество плодови захари за да се натрупат достатъчно дрожди.
                        Има много писано , много учебници и много книги на разни "у'чени".
                        Тук е описано много добре процеса КАЧЕСТВЕНА ДОМАШНА РАКИЯ-Тайните на проф. Д. Цаков (има я в нета на много места)
                        само да спомена оптимлната захарност е20-22% , по нагоре захарта е вредна. Забавя излишно развитието на дрождите, докато достигнат оптималните стойности. Така че не бухайте захар до безкрай. Това е времето когато се натрупват дрождите който след това ще правят алкохола. Тук е важния момент кога да спреш и да запечаташ джибрето- да се премине на анаеробна (безкислородна) ферментация . Трябват достатъчно захари за алкохол, (особенно ако се ползват някакви култивирани дрожди) , тук е и опасния момент когато може да тръгнеш към оцет, а ако е много рано тапата ще избие и пак има опасност за оцет. Бидона трябва да се запечати херметически и водния клапан да е добър.
                        В този етап вече се прави алкохола (дрождите почти не се делят) и бидона се вкарва в мазето на 17-18 градуса. Ако е от сливи е хубаво и по студено- 15. Тук освен алкохола се получава и аромата, алкохолите- метанол, етанол, пропанол разните диоли и др. естерифицират с плодовите киселини и меланоидите преминават в алкохолната фракция. Това е магията на хубавата ракия (е и болките в главата).
                        След това следва варенето. Тук с четене не става трябва си гледане. НО с модерните колонни дестилатори, с добавени масло уловители, всеки път постигаш повторим резултат, ако е и добре е сметната колоната , може и да е хубав дестилата, но това не е ракия.
                        И последно че поста стана дълъг, Вода не се добавя в ракията, ако се наложи значи не си свършил нещата както трябва.
                        Водката (етанол и вода) е за наливане.
                        Ракията се пие по малко. Като отпиеш трябва да те стопли със слънчевите лъчи на лятото и аромата на есента, да разсее умората от интензивната работа по прибирането на реколтата и да донесе доволството от добре свършената работа. Да топли в студените зимни дни и да носи радост при среща с приятели.
                        А ако прекалиш, ще те накаже за греховете ти с тежък махмурлук.
                        Последно редактирано от biol; 23-09-15, 23:00.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          В момента ме спира само липсата на вакуум помпа, способна да прекарва през себе си парната смес от казана. Има такива помпи да се продават, ама цената не ми харесва изобщо като за експериментална установка. Всичко друго ми е готово.
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Колега, biol ...ти си поет, бе ! Сподели откъде си и откъде черпиш мъдрост по темата.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                              В момента ме спира само липсата на вакуум помпа, способна да прекарва през себе си парната смес от казана. Има такива помпи да се продават, ама цената не ми харесва изобщо като за експериментална установка. Всичко друго ми е готово.
                              Не знам откъде си, но мога да ти покажа работеща надеждно вече две години такава, но за студена вода. Мембранна, като при мен мембраната е гуменотекстилна, а за твоя случай може да се добави лист тефлон откъм топлата страна.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Това го започнах в тази тема http://www.offroad-bulgaria.com/show...=197420&page=2 Ако може нещо по-конкретно за помпата, без да се налага да я гледам на място, напр. снимка, марка, модел или къде се продава, направо в горепосочената тема ще му е мястото, да не разводняваме тази.
                                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X