Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
    Понеже ме домързя да го пиша го намерих написано и го пействам....
    ""
    При правилната дестилация, която се осъществява според нормите на безопасност на европейския съюз, тези вредни за здравето и живота на хората примеси се отделят без проблем. Метанолът, например, има температура на кипене 64,7°C и се изпарява значително преди етанола - 78.4°C. При дестилацията температурата на суровината се покачва бавно, за да може метанолът да се отдели. ""

    Това е цялата философия.
    Ако имате възможност да се задържат тези 65°С за определено време е най-добре за да може целия метанол да се изпари(отдели и изхвърли) така нареченият "първак" и след това да се покачи и поддържа 78-79 градуса до отделянето на етанола.
    Колега, не си първият, който пейства нещо, което изобщо не е вярно. Имаш време да си изтриеш поста, за да не се срамуваш след време от него. И при 60, и при 70 и при 80гр. не можеш да разделиш етанол от метанол с проста фракционна дестилация. Има доста писано досега, но кой да чете. Процесът се казва ректификация.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Може и да не може нацяло да се раздели, но така най-добре се отделя при простата казанджийска дестилация.
      За промишлените методи си прав, но тука говорим за домашни условия.
      LZ5ZI qth HASKOVO
      Pajero II GLS 3000 V6

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
        Може и да не може нацяло да се раздели, но така най-добре се отделя при простата казанджийска дестилация.
        За промишлените методи си прав, но тука говорим за домашни условия.
        Е, и тук е същото...слагаш мокър парцал на лулата, или обратен хладник, или каквото ти дойде на акъла, вместо дефлегматор...и вдигаш алкохолния градус-колкото повече успееш да го вдигнеш, толкова повече метанол ще отделиш, в условно приетия 1 % първак, пак ще остане, ама той не е вреден...и за това е писано. Стига сте цитирали температурата на изпарение на различните алкохоли. И който се интересува нека прочете за изоамилов, изобутилов и и изопропилов алкохол...те ви "тряскат" в главата яко.

        Хайде Наздраве!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Мискет отонел, без чепки и гнило, с купешки гадинки, според битовия захаромер - 22-23, на шестия ден спря да пълзи нагоре и да кипи като бульон на котлона, днес - на десетия - вече не вони на серниста и други непроятности, а ухае... на круша. Затворих го плътно. Ще взема да източа малко за домашните любителки на вино в отделен съд. Обещаха да не ги тревожи цвета на ръждива вода ако им допадне вкуса. Останалото - в казана след около месец.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
            Чаках Дочев да отговори но не би,chrichri бърза да поясни вместо него, и определено не те разбирам и теб. От това което си писал съм съгласен само, че % зависи от материала и в каква посока е тръгнала ферментацията, останалото ........
            Като писах предният цитат не знае, че трябва да дам академичен отговор на питанката.
            Колегата chrichri е професионалист и считам неговият отговор за нъпълно изчерпателен.
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Искам да попитам нещо, като предварително признавам, че съм лаик в тези неща/въпреки, че току-що приключих със сваряването, дестилирането, печенето и т.н. на 60 литра домашна сливова/
              Има ли начин да се направи анализ на готовия продукт, за да стане ясно какво съдържа той: колко метанол, колко етанол, колко гнусни изо-алкохоли и пр.? Смея да се похваля, че моята ракия е добра, правя за трети път, никой не се е оплакал досега от махмурлук. Но всъщност аз правя това, което ме е учил баща ми, без да разбирам в тънкости процеса. А искам да съм наясно.
              Знам само, че ако превариш готовата ракия има следните 3 последици:
              1. Количеството на ракията намалява.
              2. Предполага се, че намалява и метанолът.
              3. Вдига се градусът/процентът на етанола/ т.е. ракията става по-силна.
              Ще добавя само, че досега не съм препичал, не е имало нужда.
              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
              имат право да гласуват на избори.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                По точка 3 като сложиш дестилирана вода и става същото количество с по добър резултат. Наздраве
                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Ракия се дестилира веднъж. След втората дестилация вече е водка. Познава се по това че изчезва плодовият вкус. Водка пък спокойно може да се произвежда от по-евтин, по-лесен за приготвяне и по-малко капризен материал.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    А за анализа, за който писах по-горе, възможен ли е?
                    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                    имат право да гласуват на избори.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                      А за анализа, за който писах по-горе, възможен ли е?
                      Да, лаборатория, около 30 кинта на позиция-по желание, или БДС. Не мисля, че ти е нужно.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Ракия се дестилира веднъж. След втората дестилация вече е водка. Познава се по това че изчезва плодовият вкус. Водка пък спокойно може да се произвежда от по-евтин, по-лесен за приготвяне и по-малко капризен материал.
                        Последното изречение ти е вярно,иначе за всичко друго си в заблуда и то огромна!

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Ракия се дестилира веднъж. След втората дестилация вече е водка. Познава се по това че изчезва плодовият вкус. Водка пък спокойно може да се произвежда от по-евтин, по-лесен за приготвяне и по-малко капризен материал.
                          Първоначално публикуван от goiko Преглед на мнение
                          Последното изречение ти е вярно,иначе за всичко друго си в заблуда и то огромна!
                          Водка се прави от зърнени култури.
                          Дестилира се със специални колони.
                          И т.н.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Здравейте. Прочел съм цялата тема и имам нов въпрос. Възможно ли е в домашни условия да се установи достатъчно надеждно захарта става ли за ракия или не става. -не знам къде ми е чуденката- През последните около 25години съм варил на голям -селски- казан поне 50пъти и резултата винаги е бил добър но. последните три пъти пълен провал. За сега обвинявам захарта но искам да знам проблема в мен ли е или в захарта. -пак чуденка-.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Ориентировъчно на кой ден трябва да се вари ябълковата ракия?
                              На третия ден беше изкл.бурна ферментацията, чак изхвърли материала отвън.На седмия ден започна леко да мирише на оцет.На осмия вече си миришеше.Днес на деветия я сварих от страх да не я изпусна.Извадих хубава ракия на 45 гр. долу-горе толкова литри, колкото кг захар сложих.Това нормално ли е?
                              Не знам дали е трябваво да я чакам.За пръв път варя от ябълки.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                                Ориентировъчно на кой ден трябва да се вари ябълковата ракия?
                                На третия ден беше изкл.бурна ферментацията, чак изхвърли материала отвън.На седмия ден започна леко да мирише на оцет.На осмия вече си миришеше.Днес на деветия я сварих от страх да не я изпусна.Извадих хубава ракия на 45 гр. долу-горе толкова литри, колкото кг захар сложих.Това нормално ли е?
                                Не знам дали е трябваво да я чакам.За пръв път варя от ябълки.
                                В дебелите книги пише,че процента на метанола спрямо количеството течност в казана е 1 %, но всяко правило има изключение и това е калвадоса, там процентите са 2, Съобрази се с това при следващо варене. Тъй като увреждането на черния дроб и зрението е необратимо.
                                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X