Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Е добре де, дядовците ни не са разбирали от проценти, ама ние нали сме уж по-учени. Защо не използваме нормалния универсален език-захарността на разтвора трябва да е някъде към 22-23 %. Кой както иска да си го смята, на кофи, на крини, на канчета, математиката и биологията са твърди по отношение на изискванията за ферментация на материала за ракия.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Е добре де, дядовците ни не са разбирали от проценти, ама ние нали сме уж по-учени. Защо не използваме нормалния универсален език-захарността на разтвора трябва да е някъде към 22-23 %. Кой както иска да си го смята, на кофи, на крини, на канчета, математиката и биологията са твърди по отношение на изискванията за ферментация на материала за ракия.
      Коле някъде да съм споменавал захарност на крайният продукт.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
        След много четене и разговори с различни хора стигнах до следната рецепта за захарта която се добавя към материала.
        10 кг. захар, 4.1лт вода 200гр. винен оцет. Това нещо се вари 5 - 6 минути като получения разтвор като се охлади се разрежда с вода 1/3 и се налива при джибрата.
        Колега, поговори с други хора, прочети други книги...и корегирай рецептата в правилната посока.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от chrichri
          Колега, поговори с други хора, прочети други книги...и корегирай рецептата в правилната посока.
          Кажи според те къде бъркам?
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
            Коле някъде да съм споменавал захарност на крайният продукт.
            Аз просто роптаех срещу начина на изразяване-с кофи и килограми.
            Много по-нормално е да се ползват проценти, ама кой както иска.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
              Кажи според те къде бъркам?
              10 кг захар 40 л вода = 20 % тегловни захарност. Добавя се и 5 гр лимонтузу към сиропа за да се подобри pH към по-благоприятно за развитие на дрождите.
              Най-голям рандеман се получава при захарност около 20 % +- 1-2%.
              При по-висока захарност има опасност ферментацията да спре преди пълното преобразуване на захарите в алкохол. Резултата е намален рандеман.
              Слагайте вода , не жалете материала !
              По добре 18 отколкото 28 %.
              LZ5ZI qth HASKOVO
              Pajero II GLS 3000 V6

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от ivan4o
                10 кг захар 40 л вода = 20 % тегловни захарност. Добавя се и 5 гр лимонтузу към сиропа за да се подобри pH към по-благоприятно за развитие на дрождите.
                Най-голям рандеман се получава при захарност около 20 % +- 1-2%.
                При по-висока захарност има опасност ферментацията да спре преди пълното преобразуване на захарите в алкохол. Резултата е намален рандеман.
                Слагайте вода , не жалете материала !
                По добре 18 отколкото 28 %.
                Правил съм по същата рецепта половин дози заради съда в който разтварях захарта краен резултат 22 литра разтвор който добавям.
                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                0878 79 20 61 Борис

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                  Кажи според те къде бъркам?
                  Във връзка с последните страници не е ясно какво правиш: захарен сироп за фермрнтация, или корекция на материала. Като казваш "джибра" се разбира, че вече имаш вече фермрнтирал продукт и ще правиш втора ферментация. Сметни си процента на захарност на сиропа (10з.+4в.+1/3в.) и ще видиш, че това не може да ферментира. Присъствието на оцет е най-неподходящото нещо при старт на ферментация. Ако идеята е да се създадат по-добри условия за дрождите, то тогава се добавят фосфати (карбамид,уротропин и др.) РН-то често се коригира, но обикновенно в обратната посока(зависи от изходния материал,напр. малини).
                  Поздрави!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Този разтвор го ползвам и за първоначална ферментация и за втора ферментация за 10кг. захар готовия разреден сироп е 44 литра.
                    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                    0878 79 20 61 Борис

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Здравейте Колеги!
                      Тая година реших да правя самостоятелно ракия.От грозде-вече е смляно и с измерен процент захарност на материала-15%-16%.Общото количество ми излезе към 200литра,така като гледам по бидоните.За съжаление и аз в бидони я правя.
                      И въпроса ми е колко захар да сложа за да направя "корекция на материала" до към 21-23%??След доста четене тука,ей това не ми се изясни.
                      Иначе ако искам повече ракия зная пропорцията 1към 3 захар и вода,но това няма да се прави.
                      Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                      ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        ... 12-14 кг. шекер за цялото количество

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Толкова трябва.Благодаря за отговора.
                          По по научно му:1кг.Захар дигал 1градус на 100литра .Обясни ми го един приятел стар винар и ракиджия.
                          Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                          ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от ognqn Преглед на мнение
                            Здравейте Колеги!
                            Тая година реших да правя самостоятелно ракия.От грозде-вече е смляно и с измерен процент захарност на материала-15%-16%.Общото количество ми излезе към 200литра,така като гледам по бидоните.За съжаление и аз в бидони я правя.
                            И въпроса ми е колко захар да сложа за да направя "корекция на материала" до към 21-23%??След доста четене тука,ей това не ми се изясни.
                            Иначе ако искам повече ракия зная пропорцията 1към 3 захар и вода,но това няма да се прави.
                            Грубо - кило захар на 100л материал ще ти вдигне 1 %. Ако искаш да си по- точен слагаш по-малко от предписаното в първото изречение, бъркаш мериш и добавяш още, бъркаш, мериш...
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                              Произведена миналата година-есента. Направена от перфектно на вкус вино от предишната година и ферментирали джибри, след източване на прясното вино. Двойно преварена, 48 град., отлична на вкус. Оставена да отлежава в полу-подземна хладна изба от бетон и камък, в старо дъбово буре. Отлежава почти година и сега има дъх на дърво. В същото буре, много години отлежава по 40-50 дни ракия,даже се слагат и допълнителни различни клечки, защото е старо и не я оцветява вече. Бурето е само за ракия и друго не е слагано в него. Самото то и сега няма дъх. Почти 100% е от дългия престой (тази,която не е била в бурето е перфектна), тази от бурето има дъх на дърво и все едно,че е малко по-остра.
                              Направи купаж с тази дето не е била в бурето! Направи няколко проби за да констатираш кое е най добре.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Здравейте. До тази година не съм имал никакви проблеми с правенето на ракия но този сезон пълен провал. Таа имах 15кг. захар от миналата година. Този сезон купих 50кг. захар посъбрах сливи и хайде в бидона. Вода захар до около 23 по захаромера както съм го правил винаги. Превряха си нормално. На казана количество градус всичко точно. Нооо ракията така мирише на нафта че и професионалните алкохолици едва я прекарват. На 20. 07. 2014г. заложих други сливи с останалата захар и пак 21 - 22 по захаромера и и плода долу и не ще да плува. Изчаках 5дена ферментация никаква и се почна хлебна мая лимонтозу и се бях настроил да ги хвърлям но преди 2-3 дена плода изплува и се появиха много мушички но още не завира. Купих захар от друго място и заложих праскови преди 5дена завряха си нормално но се притеснявам да не направя пак нафтена ракия. Аз си мисля че е нафтения аромат и непревирането са от фалшива захар. Та има ли бърз
                                и евтин начин за проверка на захарта става или не за ракия. Благодаря.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X