Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Сега да обясня как си правя ракията аз.
    По принцип основно пия ракия.По 100 ml всяка вечер.Имам всякакъв алкохол в барчето,уискита-бърбани,скочове,ирландски,джин,ром и какво ли още не,но обичам ракия.Хубава ракия на магазина струва над 20 лева бутилката.Та реших преди време и аз да си правя.Първата си ракия сварих 2005 година.Преди това съм ходил на казан с баща ми,дядо ми много пъти,но никога не съм мислил какво се прави и защо. Та когато реших да си правя доста четох из нета,питах и се интересувах.От всичко което прочетох,отсях някои неща.Много глупости има изписани.Та какво правя аз:
    Първо уреди които имам:
    1.Рефрактометър.С него си купувам плодовете и коригирам захарността преди да е започнала ферментацията.В магазин в Шумен струва 220 лв.Аз го поръчвам от ebay.com за около 45лв.Предимството му е,че тръгваш с него по пазара,харесваш си сливи да речем,вземаш една,стискаш я,капваш една капка сок и веднага разбираш с каква захарност е.До сега съм поръчал доста,който го види и веднага:”Поръчай един и за мен”.
    2.Захаромер.Ползвам го след като е започнала ферментацията.Показанията са му по верни.Примерно:Материал от сини сливи,който е преврял и се е утаил.Захаромера показва между 1 и 0 ,а рефрактометъра между 6 и 7.
    3.Спиртомер.Задължително с корекция по температура.В него има вграден термометър и таблица за корекция.

    Сега, решавам,че ще правя ракия от сливи да речем.Вземамрефрактометъра и почвам да обикалям за сливи.Харесвам на външен вид.Какво значи това?Гледам ги да са здрави,да няма загнило,да са узрели,ароматни като ги подуша.Задължително в касетки,в никакъв случай в чували.Харесвам ги.Сега им меря захарността с рефрактометъра.От 2 или 3 различни щайги по една,ама не от тези които са най-отгоре,че отгоре слагат най-хубавите.И ако ми покаже 17,18 средно,купувам.За кайсии 17,за мускат минимум 21.Де не си помислите ,че купувам от тези за ядене и компоти.Не. От тези за ракия купувам,ама ако струват по 50 ст,аз им давам по 55 или 60,за да ми изберат най-хубавите.Ако имате плодове,те не зреят едновременно.Не слагайте в материяла всеки ден по една кофа.Събирате 4 кофи,зареждате ги в малък бидон.След 2 ,3 дни сте събрали още 4,тях не ги слагате при първите,а отделно в друг бидон.Така е по добре.
    Следващата стъпка е махането на костилки.Задължително!
    После каквото остане го слагам в бидона и газ с дрелката.(за сливи и кайсии)Муската го карам на една машина дето му маха чепките и го мели.През един маркуч ми го налива директно в бидона.По 5 ст на килограм ми вземат.Става са минути.
    Да се върна на дрелката.Имам 2 дрелки и един перфоратор.Почвам с едната дрелка,като загрее,другата,като загрее и тя-перфоратора.Така докато всичко стане на мармалад.Говоря за плодове,не за грозде.После коригирам захарността до 21%.Писах вече как става това,една две страници по назад.На Мускат не добавям захар,защото захарността му е към 21,22.На сливи и кайсии добавям.Ако съм имал път към Разград,купувам декстроза(глюкоза на прах) и ползвам нея ,а не захар,ако ли не –захар.Когато смятам корекцията,задължително изваждам масата на костилките.Пример:Ако съм купил 200 кг кайсии и съм махнал 20 кг костилки.Изчисленията после ги правя за 180 кг.
    Така.На плодовете добавям и вода,на гроздето не.Не трябва да се злоупотребява.Аз добавям,не повече от 20% до 25%; вода.Максимум даже.Примерно на 100 кг сливи 20 до 25 литра вода.Водата също коригирам до 21%.В предни постове съм писал как.На 1 литър вода долу горе 266 грама захар.Затоплям водата и сипвам захарта.Тази за водата и тази за корекция на основния материал.Като се разтвори сипвам в плодовете.
    И така получавам един буламач със захарност между 20 и 21%.
    Задължително според мен около 21%.При по малка концентрация,ще получите накрая материал с по малка,вече обемна концентрация на алкохол.Когато тя е под 10 има вероятност да се развият и гадинки,които правят кисело.И така ракията ви да е кисела и рандемана да е малък.Захарния процент се умножава по 0.56 долу горе и получавате очакваното алкохолно съдържание.Към 18 захарност е рисково вече.
    Сега, ако сте сложили захар,а не декстроза на 100кг материал добавяте и едно пакетче лимонтозу.За декстрозата няма нужда.Така създавате подходящо PH за цепене на молекулата на захарозата до монозахариди(глюкоза и фруктоза).
    Следва добавяне на дрожди.Много хора не добавят.Пак стават нещата.Аз добавям задължително.Едно пакетче е 2лв.Нищо като пари.Предимството е ,че веднага вкарваш гадинки, който образуват етанол с високо КПД.Друго, в началото,като подготвите материала,тръгват и други процеси,гниене,кисела ферментация и какво ли още не.За известно време алкохолната взема надвес над другите.С култивираните дрожди става много по-бързо.За плодове купувам дрожди за бяло вино,мисля ,че са по подходящи.
    Активирам дрождите и ги сипвам в материала.Бурната ферментация започва до 1 ден.
    Материала трябва да е до 2/3 от бидона.Иначе става чудо.
    После бъркане.Минимум по 3 пъти на ден.Потапяте шапката,която се образува.Съда е отворен,без капак.
    След минаване на бурната,слагате капака,ама хлабаво,да не затваря плътно.
    Аз държа материала в мазата.Там лятото е 20 градуса постоянно.И навън става,ама да не е на слънце.На есен нощите стават хладни,а през деня е топло.По-добре е температурата да е постоянна, между 18 и 25 градуса.
    След преминаване на бурната ферментация почвам да меря захарността.Бутам един маркуч под шапката и точа.Меря съсзахаромер.Когато приключи ферментацията,захаромерът показва 0 до 1.Шапката я няма.Утаила се е .Отгоре избива бистра течност.Добре е да се вари веднага.Ако нямате възможност.Пресипвате от бидон в бидон.Ако сте имали 3 бидона пълни до 2/3,пресипвате материала в 2 бидона пълно до горе.Да няма свободно пространство пълно с въздух,или то да е минимално.Запечатвате бидона херметически.До варенето.
    Хубаво е ,ако нямате казан да варите на колонен.По качествен е алкохола.Нещата стават и на обикновен.Важното е да е с медна камбана,лула и серпентина.Самия казан може и да е от неръждавейка.Аз лично харесвам повече медните.Камбаната трябва да е с форма на обърната камбана.Да е висока от 1/2; до 2/3 от височината на казана.Лулата трябва да е хоризонтална.При наклон към охладителя(той е по нисък) получавате по ароматна ракия.При лек обратен наклон получавате по слаб аромат,но по качествен алкохол.За това аз мисля,че компромисен вариянт е хоризонтало.
    При варенето като сложите материала в казана на 150 литра слагате за всеки случай по 2 пакетчета сода за хляб.
    Аз обикновенно добавям и 2 кофи чиста вода за да не загори.
    Когато потече първата ракия,задължително махате първака.Той не става за нищо.Тоест може и да става,ама е по добре да го разкарете.Ако е имало метилов алкохол там би трябвало да е в най-голяма концентрация.Аз го наливах зимно време в казанчето на чистачките на витарата.Маха се 3% от очаквания алкохол.Ако материала ви е бил 21% умножавате го по 0.56 и получавате колко алкохолни градуса би трябвало да е.11,76 в случая.Това означава ,че ще получите около 12 литра 100 градусова ракия(теоретично)Ако потече на 70 градуса.Преизчислявате за 70 градуса.Това са 17 литра 70 градусова ракия.От тях махате 3 %.По сметки излиза около 0.500 литра.
    След това си събирате ракиика.Аз я събирам до 41 градуса.После почвам да събирам патоки.Събраните патоки,ако са кайсиеви примерно добавям догодина към кайсиевиа материал,ако са сливови към сливовия.Не ги меша.
    Ракията я разреждам до 44 , 45 градуса.Разреждам я с дестилирана вода.Става и с минерална.На минералната гледате да е алкална.Да е с PH към 8 и нагоре.Горна Баня е такава,има и други.
    После ракията отива в дъбови бурета.Имам отделно за сливова,отделно за мускатова.Кайсиевата не я слагам в буре.Тя стой в дамаджана с клечки от сърцевина на черница.В бурето стои около година,може и малко по малко.Ако е ново бурето по малко,че обръща вкуса на уиски,а ние правим ракия все пак.Мускатовата е под въпрос дали трябва да се държи в буре.Имаме една заигравка с Дочев,от миналата година.Още малко и ще разберем как е по добре.
    Аз преварка до сега не съм правил.Казвам си го честно.По принцип е добре да се прави.Губи се част от аромата тогава.Ако ще се прави преварка първак и патоки не се отделят.Всичко това се сипва в казана,разрежда се до оклоло25 , 30 градуса алкохолни.Може да се добави е една кофа материал(запази ли сме си го от първата варка) за да се запази аромата.После другото е като преди,махате първак,после патоки.
    Друго ракията се държи в стъклени съдове.Дамаджани.Никакви пластмасови.
    За да му е кеф на човек, когато си погледне дамаджанките и буренцата,се правят и етикетчета.Каква е ракията,кога е варена,кога е влязла в бурето,кога е излязла от него и е отишла в дамаджаната,колко градуса е.
    Така я права аз.И мисля,че се получава.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2649.jpg
Прегледи:1
Размер:82.9 КБ
ID:5402719Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2651.jpg
Прегледи:1
Размер:138.4 КБ
ID:5402720Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2652.jpg
Прегледи:1
Размер:121.2 КБ
ID:5402721Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2653.jpg
Прегледи:1
Размер:97.7 КБ
ID:5402723Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2654.jpg
Прегледи:1
Размер:110.6 КБ
ID:5402724Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2655.jpg
Прегледи:1
Размер:96.3 КБ
ID:5402725
    Последно редактирано от biboqn; 24-08-12, 21:43.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
      ....
      Супер си!

      Ако ми позволиш само няколко забележки:

      Захаромера след ферментация може и да ти показва нула, но захар може и да има - той от алкохол със захар не отбира.
      Мускат (по-точно мискет отонел) от нашия регион със захарност над 18-19 не съм купувал. Та подслаждам, обикновено.
      Капак слагам винаги, но никога не го затварям плътно. Виненките ме плашат.


      За ракията и уискито - !

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
        Супер си!

        Ако ми позволиш само няколко забележки:

        Захаромера след ферментация може и да ти показва нула, но захар може и да има - той от алкохол със захар не отбира.


        За ракията и уискито - !
        Съгласен съм.Но все пак ориентира на къде са нещата.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
          Супер си!

          Ако ми позволиш само няколко забележки:

          Мускат (по-точно мискет отонел) от нашия регион със захарност над 18-19 не съм купувал. Та подслаждам, обикновено.

          За ракията и уискито - !
          Имам един пациент,който има лозе.Доста декари.Той ми носи,когато реша да купувам.Миналата година беше на 22,по предната на 21.Може и да ми го избира специално за мен.Не знам.
          Ако нямаш рефрактомеър,задължително си подари един за коледа.Мога и аз да ти поръчам.Само си харесай.Супер удобен е.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            Супер си!

            Ако ми позволиш само няколко забележки:

            Капак слагам винаги, но никога не го затварям плътно.


            За ракията и уискито - !
            За капака не знам.По принцип разсъждавам така.При бурната ферментация в началото(първите 5 до 6 дни) процеса е аеробен,тоест нуждае се от кислород,от друга страна е свързан и с отделяне на топлина.Та за това мисля,че е по добре да е отворен съда.За това и едновремешнитре кадуси са с по широка горна част.Хем да влиза кислород,хем да се отделя топлина.Защото ако се покачи температурата над 40 градуса,което е възможно лятно време на слънце.На дрождите им се пресичат белтъците и предават богу дух.И при хората май беше тъй.На 43 градуса аре при Св.Петър.
            След тея 5 дни аз слагам капака,защото вече има образуван алкохол и се изпарява гадината.Както пее Графа"Дим да го няма"
            Тъй мисля аз.Може и да бъркам някъде.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Доуточнявам: Вино и ракия се правят С КАПАК, НО НИКОГА ХЕРМЕТИЧНО. Бидон от 240л. захранен добре с дрожди и закопчан с обръч капак за 4 часа избива покрива на гараж с керемиди. А, забравих-пръска цялото съдържание на бидона по стените.
              Наистина първоначално процеса е аеробен, но това се постига чрез разбъркване, а не с отворена повърхност. Идеята е ензимните процеси на дрождите да се насочат към произвеждане на органична маса. Към апогея на бурната ферментация се сменят условията и се преминава към анаеробност, т.е. не се бърка-смята се, че има достатъчно количество работещи дрожди и анаеробният режим спира размножаването и кара малките гадове да ферментират захарите...и така, според температурата около 20 дена. Забравете за 40 градуса, никави белтъци не са важни...още на 34 се създават условия за вкисване...и работата се осира безвъзвратно...
              Последно редактирано от chrichri; 24-08-12, 22:57.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Аз каквото съм чел и запомнил (то един акъл за кое по-напред) от кислород се нуждае първите 24 часа. Но дори и тогава в пълният на максимум две трети бидон, кислород има. А и поставеният отгоре капак не е вързан я - като му дотрябва ще си вземе при разбъркване.

                п.п. Познавам един, който не бърка и не остава отворено. Разчита на "шапката", която прави материала, понеже няма възможност да е всеки ден при бидоните. Не му е лоша ракията.
                Последно редактирано от сто; 24-08-12, 23:14.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение

                  п.п. Познавам един, който не бърка и не остава отворено. Разчита на "шапката", която прави материала, понеже няма възможност да е всеки ден при бидоните. Не му е лоша ракията.
                  Това за шапката има различни варианти за обливане, накисване и др., но остане ли суха за половин ден работата е ...както съм писал горе-повишаване на температурата и вкисване

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    И аз преди бях скептичен, но ракията му ставаше. Тази година истината ще лъсне - при нас е почти 40 градуса от около месец, пък бидоните му са "на сянка под шапрона". Сега ако не вкисне...

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Когато захаромера показва 0 има останали към 20 грама на литър захари - чак като не ти сладни е готово

                      Рехрактометъра може да заблуди човек - вземи от едва и съща лоза зърно, като в единия случай чепката е огряна от слънцето, в другия - на сянка.

                      Най-точно е да се вземе от смляната каша мъст и с ареометъра и таблица преди да е почнала ферментацията - http://www.valerus-bg.com/pdf/aerometers.pdf

                      По време на ферментацията с ареометър мериш само дали плътността намаля /захарите се превръщат в алкохол/. Ако два поредни дни показва едно и също - имаме спираща ферментация. Таблица - http://www.zlatnatabachva.com/images...teglo_temp.pdf

                      Освен кислород/претакане /, дрождите искат и азотна храна - ДАФ - http://bioenzyma.com/index.php?optio...d=60&Itemid=77
                      Започне ли виното да се запарва - ДАФ с претакане. Ако е за бяло вино - само даф

                      Дори за домашно правене температури над 28 градуса не са препоръчителни над 30 - забранени. Под 18 градуса - друга опасност.

                      Шапката - най-добре потопена под лъжливо дъно, ако не - бъркане по 4-5 пъти за да не изсъхне , че после - мухъл, вкисване.
                      Последно редактирано от jorko; 25-08-12, 07:34. Причина: грешки

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                        Доуточнявам: Вино и ракия се правят С КАПАК, НО НИКОГА ХЕРМЕТИЧНО.
                        Вземам си бележка,най-вероятно сте прав.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение

                          Рехрактометъра може да заблуди човек - вземи от едва и съща лоза зърно, като в единия случай чепката е огряна от слънцето, в другия - на сянка..
                          Съгласен.Но ориентира доста точно.Все пак не може да ходиш по пазара с канче и захаромер.Вземаш 2,3 зърна,гледаш ги на рефрактометъра.Преценяваш средно колко е.Този дето ми дава муската и на него му купих.Каза,че е супер.Всеки ден като ходел до лозето,гледал колко било узряо.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                            Вземам си бележка,най-вероятно сте прав.
                            И аз съм за затворен бидон не затворен херметично (или с воден клапан).
                            Виненката или Drosophila melanogaster доколкото знам я кефи да превръща готов алкохол в оцетна к-на.
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Някой беше писал за така наречената къпана ракия. Ако може да обясни повече подробности за системата!
                              SUBARU FORESTER 2.0XT '03
                              УАЗ

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Изпекох едно прокиснало джибре и ракията стана киселяк чак отроваНе става за пиене

                                Мисля да я препека като преди това и сипа сода за хляб но се чуда на 10 кила колко сода да сложа и дали и друго няма да помогне?

                                Ако някой знае как да я оправя ще съм искренно благодарен Че без пукница.............
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X