Страница 3 от 31 ПървиПърви 123456713 ... ПоследенПоследен
Резултати 41 до 60 от 612

Тема: Как се прави ракия?

Публикации
    382
    Точки (при гласуване)
    8

По подразбиране До: Как се прави ракия?

да споделя чуждия опит - особено по отношение на дреболии:
    1. в съда с джибри се оставя място отгоре - те "кипят" и може да прелеят; разбъркват се регулярно; отделят се газове, затова в проветриво помещение и съдът да не е затворен плътно;
    2. в казана се добавя пепел от дърва - с цел неутрализиране на киселини;
    3. за подгряване се ползва горелка на газ - за постоянна температура;
    4. схемата на инсталацията не можах да видя - ако колегата е мераклия, да си направи казана с двойно дъно/водна риза - против загаряне;
    5. преди да сложи материал, да пусне пробна дестилация на вода - историят помни ракия с аромат на автомобилни гуми (от каучукови снадки);
    6. двойната дестилация обикновено е за свиване на обема за отлежаване;
    7. НИКОГА съдът с джибри не се държи в едно помещение със съдове за кисело зеле/туршия (дори и празни);
    8. ако нямаш възможност за бурета, става и в стъклени съдове с поставени вътре пръчки от акация и черница (примерно, и без кората); тогава няма "омекване", само цвят и аромат печелиш;
    9. имаше конкретен въпрос какви сортове грозде и в какви съотношения - ами каквото има, пълен творчески простор;
    10. при ползване на твърди плодове - ябълки, круши, дюли - има два подхода - намачкване/смилане или варене до разкашкване - не се слагат цели
    толкова си спомних

Място
    София-Априлци
    Публикации
    2,555
    Точки (при гласуване)
    0

10. при ползване на твърди плодове - ябълки, круши, дюли - има два подхода - намачкване/смилане или варене до разкашкване - не се слагат цели
    толкова си спомних
    защото не могат да ферментират.слага се и сода за хляб да предизвика по бърза ферментация

Място
    София
    Публикации
    2,547
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Преваряване на заводки ракии

Реших да не започвам нова тема, защото въпросът ми е подмножество на тази.
    От 2-3 месеца пия само домашни ракии, подарени или купени от приятели и понеже количествата бяха достатъчно големи, не ми се е налагало да купувам заводски.
    В момента имам на разположение прилично количество концентрат със стар бандрол / различни видове ракии и водки на БГ производители/- с гарантиран произход, които вече не могат да се предлагат в търговската мрежа.
    Скоро отворих бутилка ракия /във високия ценови сегмент/, която преди си купувах, пиех и я смятах за добра и бях потресен от качествата и / май съм се разглезил с домашни от дървени бурета/
    Та имам едно такова питане: Ще се подобря ли качествата на напитките ако се преварят? Има ли смисъл още една дестилация? Всички знаем от какво и как се забъркват заводските напитки и може ли да се ползва такава "суровина"?

Място
    Копривщица
    Публикации
    9,090
    Точки (при гласуване)
    30

Вкусовите качества на "купешкият" алкохол /дори и добри да са/, се докарват с изкуствени ароматизатори, оцветители и подобрители, със съответните им стабилизатори, та дори и консерванти. Ако дестилираш само този алкохол, ще получиш изходната суровина за получаването му - дървесен, или /за много скъпите/ зърнен спирт. За да има някакъв смисъл цялата процедура, е по-добре да добавиш заводските напитки към естествена гроздова, или плодова джибра и така да дестилираш. По този начин, ще вдигнеш градуса и ще увеличиш количеството на продукта, като ще имаш вкус определен от качествата на "истинската" суровина.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Да, по-добре е да се добави към джибри и превари - така поне ще се доближи до истинския вкус, но това не отменя след това задължителното престояване в черничево буре. Много е важно да се улучи точно за колко време, като това най-вече зависи от състоянието на бурето.

Място
    София-Априлци
    Публикации
    2,555
    Точки (при гласуване)
    0

ако ги вариш наново по добре добави към основното количество сливова домашна или паток от сливова ракия.така ще получиш общ вкус на цялото количество.

Място
    Русе
    Публикации
    6
    Точки (при гласуване)
    0

Мога да дам много добра схема-проект за казан за ракия. Някой интересува ли се?

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,285
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Svilko Преглед на публикациите
    Мога да дам много добра схема-проект за казан за ракия. Някой интересува ли се?
    да. Дай.
    13. Thou shalt be amused rather than angered by the words and deeds of idiots; for I am thy Noodly Lord and I have created idiots solely for entertainment purposes, Mine first and thine likewise. -- FSM, The Random Number of Not Commandments, Suggestions

Място
    Русе
    Публикации
    6
    Точки (при гласуване)
    0

Имам много добра схема за казан за ракия - охладителят е в самия казан и няма нужда от серпентини и др.подобни. Имам и други хитринки относно производството на ракия. Желае ли някой инфо по тези въпроси?

Място
    Русе
    Публикации
    756
    Точки (при гласуване)
    9

А дай да я видим де
    Николай Папазов

Място
    гр.Русе
    Публикации
    334
    Точки (при гласуване)
    8

Имам много добра схема за казан за ракия - охладителят е в самия казан и няма нужда от серпентини и др.подобни. Имам и други хитринки относно производството на ракия. Желае ли някой инфо по тези въпроси?
    И аз ще монтирам казан в скоро реме. Ако може пусни информация. Все още е на части, търпи корекция.
    Благодаря!

Място
    Русе
    Публикации
    6
    Точки (при гласуване)
    0

Схемата я имам и съм готов да я пусна, но съм още нов в този сайт и нещо ми позабраняват да пращам това онова. Но ще се справя.
    Иначе този казан съм го виждал и му направих схема. Технологията на охлаждането е интересна. Казанчето става компактно и удобно. разбира се може да се направи и в по-голям размер.

Място
    Русе
    Публикации
    756
    Точки (при гласуване)
    9

Схемата я имам и съм готов да я пусна, но съм още нов в този сайт и нещо ми позабраняват да пращам това онова. Но ще се справя.
    Иначе този казан съм го виждал и му направих схема. Технологията на охлаждането е интересна. Казанчето става компактно и удобно. разбира се може да се направи и в по-голям размер.
    Ако искаш прати я на мен - kokoff@abv.bg и аз ще я пусна
    Николай Папазов

Място
    гр.Русе
    Публикации
    334
    Точки (при гласуване)
    8

И аз видях една хитринка за "доизцеждане" на казана. Ще направя една схемичка и ще я пусна.

Място
    Русе
    Публикации
    6
    Точки (при гласуване)
    0

Това е схемата на казана за ракия. Ако има нещо неясно - питайте.
    Та както пише в Библията - ПИТАЙТЕ И ЩЕ ВИ СЕ КАЖЕ, ИСКАТЕ И ЩЕ ВИ СЕ ДАДЕ.
    Може да се промени това (нали сме ракиджии): ИСКАЙТЕ И ЩЕ ВИ СЕ НАЛЕЕ. ПИЙТЕ И ... ЩЕ СЕ НАПИЕТЕ...
    Прикачени картинки Прикачени картинки

rosslan е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    1,080
    Точки (при гласуване)
    12

Момчета давайте информацията интересува ме рецепта и акъли за ракия от ябълки и круши
    поздрави!
    SUBARU

Място
    гр.Троян
    Публикации
    141
    Точки (при гласуване)
    8

Тук пише но няма кой да чете.Снимките са били много големи и затова не става.
    Прикачени картинки Прикачени картинки
    Последно редактиран от finci75 ; 15-03-08 в 12:40

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

По подразбиране

Това е схемата на казана за ракия. Ако има нещо неясно - питайте.
    Всичко ми е ясно, но ще питам да видим ти наясно ли си?
    Ако подгряваш този казан с ток - добре, може да се регулира. А ако е с огън и се разгори огъня силно какво става? Вдига се налягане в съда и излизат през отвора на фунията свежи пари. На мен не ми пречи, но ти губиш ракийца! За това какво ще кажеш?
    Не я одобрявам тази схема...

Цитат Мнение на rosslan Преглед на публикациите
    Момчета давайте информацията интересува ме рецепта и акъли за ракия от ябълки и круши
    поздрави!
    Най-важното е да ги смелиш или намачкаш добре. Те са твърди плодове и ако са цели процесът се забавя и не стига до сърцевината. Освен това захарността им е малка и е добре да сложиш и захар до необходимия процент захарност. След това по стандартния начин вариш.
    Последно редактиран от cveti ; 13-01-09 в 23:43

Място
    гр.Троян
    Публикации
    141
    Точки (при гласуване)
    8

Всичко е до свикване.В началото се слагат повечко дърва и по тънички до като казана заври.После се кара на съвсем лек огън.Но материала в казана не бива да спира да ври,защото като падне на дъното на казана и нагаря и всичко трябва да се хвърли.Придобива лош дъх и не става за нищо.

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Това важи за стандартния казан с охладител спирала, а посоката на парите е надолу по нея. Парите са топли и трудно можеш да ги изкараш такива отдолу, защото бягат нагоре.
    А при схемата на колегата няма какво да ги спре.

Страница 3 от 31 ПървиПърви 123456713 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Как се прави калейдоскоп ????
    От vladi333 във форум Технологии, теория, конструкции по автомобила
    Отговори: 17
    Последно мнение: 30-10-10, 22:08
  2. Вижте как се прави реклама
    От Barbaron във форум Икономика, наука, философия, изкуство, общество и екология
    Отговори: 1
    Последно мнение: 07-12-06, 09:03
  3. Как се прави от пикап хечбек
    От Yordan Kolev във форум Автомобили 4x4
    Отговори: 15
    Последно мнение: 06-07-06, 22:45
  4. Кой прави по-добри изтребители?
    От Паджеровод във форум Въздушни и безвъздушни апарати и машини
    Отговори: 27
    Последно мнение: 19-02-06, 15:51

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми