Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Бих
    230 - 150 = 80 грама на литьр
    На 100 литра(а не килограма, както по-горе обясних) бих сложил да речем 8 кг. захар и след добро разбьркване(докато не е започнала ферментацията) бих се проверил захарите.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
      Бих
      230 - 150 = 80 грама на литьр
      На 100 литра(а не килограма, както по-горе обясних) бих сложил да речем 8 кг. захар и след добро разбьркване(докато не е започнала ферментацията) бих се проверил захарите.
      И така би получил 21.3 %!!!!А не 23%!!!!!
      Търсеното число е 10,4 кг!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Това е математика,за 5 или 6 клас.
        Последно редактирано от biboqn; 22-08-12, 14:26. Причина: грешка

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Килограм захар не е литър, относно математиката.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            Килограм захар не е литър, относно математиката.
            Вярно е.Литър и килограм съвпада само при водата,и то при около 4 градуса,когато е с най-голяма плътност.При 110 градуса 1 кг вода не е равен на 1 литър,ама не ми се спори и на тая тема.Да оправим първо математиката,пък после ще я мислим физиката.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
              Бих
              230 - 150 = 80 грама на литьр
              На 100 литра(а не килограма, както по-горе обясних) бих сложил да речем 8 кг. захар...
              Това е верният отговор.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Да ви питам, някой ако е имал подобен "проблем" с тазгодишната ракия

                Първо да спомена, че аз не разбирам от ракии много, в последните няколко години почти и не ги употребявам.
                Ракия на село правим по следния начин - събираме там кайсиии, джанки, грозде или от каквото ще се прави, като преди това тъста ми се обажда да взема захар от Метро, слагаме матриала в бидоните и оттам нататък той си я оправя, аз участвам като дойде време да се вари.

                Тази година обаче се оплаква, че нищо не пуснала - варил е кайсиева и от джанки (червени, сладки). Не мога да кажа колко точно захар е сложил, но общо материала мисля, че бе около 250-300 кг, и май е сложил към 20-ина кг захар.
                А е пуснала доста малко, все едно почти не е слагано захар.
                Захарта беше "Сладея" на Горнооряховските заводи - винаги гледам да вземам такава и досега не е имало проблем.

                Та сега се чудим от захарта ли е (да не е от на Гришата Ганчев ), или той нещо е объркал

                Беше много ербап тъста, някой му казал как се проверява захарта - взимаш една супена лъжица захар и сипваш оцет вътре, ако вземе да кипи захарта не става - ама беше ербап, докато видя, че тая хич не кипи

                Баща ми в Априлци вари предимно от сини сливи, и не слага нито грам захар - само сливите (с костилките обаче, защото като е много материала няма как да им махне костилките на всичките) и вода, и то не от чешмата ами от някой чучур в балкана. При тази комбинация (водата няма значение де, но чешмяната понякога смърди на хлор доста) му пуска горе-долу 10-12 л ракия от 100 кг материал.
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                  Това е верният отговор.
                  Мислиш ли? А на 100 литра вода колко захар би сложил,че да получиш 23%.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Някой колеги са я учили тази материя, та вЕрвай им като казват. Иначе методът е ясен - проба-грешка и пак проба.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                      Някой колеги са я учили тази материя, та вЕрвай им като казват. Иначе методът е ясен - проба-грешка и пак проба.
                      Би ли ми казал на 100 литра вода,колко захар би сложил? Точно в килограми.За да получиш 23%.Моля„

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Ами jorko е дал отговор за това как се действа, не за конкретни килограми. Което е по-важно, според мен, за добрите резултати.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          " Би ли ми казал на 100 литра вода,колко захар би сложил? Точно в килограми.За да получиш 23%.Моля"

                          Отдавна не сьм правил второ вино, но това което помня е , че слагах 6 тона захар на 30 тона вода за да получа 20 процентен захарен разтвор.
                          Смятах ,че в захарта имаше около 5 процента примеси, които не ферментират, но пьк в сладката джибра остава малко сок, така че работата се наместваше на около 20 - 21 %

                          Аз бих сложил 23 кг. захар на 100 л. вода и бих се проверил сьс захаромер.

                          Важно е да се знае , че захарта увеличава обема на полученото вино като се умножи по 0.623 - за домашни условия не е важно, но счетоводителите го следат.

                          Крьстното правило ще помогне за сметките, но не мога да го намеря, за да се Проверя.

                          За домашни условия (за ракия) е по важно да ти протече до краи ферментацията и веднага да вариш течността, да си махнеш пьрвака и отгоре и наздраве

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Сега за последен път ще обясня,защо земята се върти около слънцето,а не слънцето се върти около земята!И спирам да се боря с вятърни мелници.

                            Когато добавите 23 кг захар на 100 литра вода,НЕ получавате 23% разтвор,защото общото количество на разтвора става 123 кг.В тези 123 кг разтвор има 23кг захар. За да получите 100 кг развор с 23% концентрация трябва да сложите 77 кг разтворител(вода) и 23 кг захар.
                            От тук,ако разделите 23 на 77,ще получите колко захар трябва да добавите към 1 кг вода(литър) за да получите 23% разтвор(материал).В случая е 0,299 кг да го закръглим на 300 грама.

                            От тук,ако имате 100 кила материал от кайсии,на които сте махнали костилките с захарност примерно 15%( или градуса едно и също е)и искате да сложите малко захар,че да корегирате до 23%.Ще сметнете колко захар има в този материал. Умножавате 100 кг по 15 %(на елката) И получавате,че имате 15 кг захар в материяла.Демек от 100 кила като извадите 15кг които са в материяла,ще получите 85 кг чорбалак в който няма никаква захар.Сега умножавате тези 85кг по първото,което сметнахме.300 грама на кило и получавате 25.500 кг захар трябва да добавите към тези 85 кила,че да получите 23% материал.Тъй ама казахме, в кайсиите вече има 15 кила.Вадим ги от тези 25,500 и получаваме,че трябва да добавим 10.5 кг захар!!!!!!( Някои биха предположили 8 кг,ама НЕ!) С тези добавени 10,5 кг сме корегирали материяла до 23%( аз лично корегирам до 21%, но сега примера е такъв)
                            После като искаме да поразредим материала с вода,хем да не загори,хем повече ракийка да изкараме.Решаваме да сипем примерно 30 литра водица.Тези 30 литра вода също трябва да корегираме до 23%( някой без да мисли много би казал на 10 литра вода 2,300 захар да ама не) Умножаваме 30 литра вода по нужното ни количество за литър(най в началото дето сметнахме),а то е 0,300 кг захар и получаваме 9 кг.( не 3 по 2.300 =6.900)
                            Сипваме и тях в мармалада от кайсии. И после бъркане му е майката.

                            За последно.ЗА ТЕЯ ДЕТО НЕ ВЯРВАТ,ЧЕ ЗЕМЯТА СЕ ВЪРТИ ОКОЛО СЛЪНЦЕТО.Да вземат 2 тенджери в едната да сложат 1 литър вода,а в другата 800мл вода.Ама точно да мерят,с някоя мензура с деления или канчета има такива с деления.После да претеглят на две места по 200 грама захар.Да сипят 200 грама в едната тенджера и 200 гр в другата.После хубаво да разбъркат да се разтвори захарта.После да си вземат захаромерите и ДА МЕРЯТ.По моите сметки в тенджерата с 800мл вода захарноста трябва да е по близо до 20 градуса.В другата ще е към 16 и нещо.Това при условие,че захарта е качествена.Най вероятно в тази с 800 мл ще покаже 19 а другата към 15.(Щото захрта не е 100% ,а има разни боклуци в нея)
                            Айде и дано ви е влязло нещо в главите,че ме заболяха пръстите да пиша.
                            Последно редактирано от biboqn; 22-08-12, 18:00.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Спокоино Галилео
                              И ти си прав
                              Но не четеш - захарта вдига обема с 0.623, а не с 1
                              Като сложиш 1 кг. захар в 10 л вода , ше имаш 10.62 литра, а не 11.
                              Та и с тенджерите ще се пообьркат работите
                              За инверсия на захарите ще говорим по нататьк.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                                ..
                                ..
                                Аз пък ще ти предложа в литър вода да сипеш килограм захар и да видиш колко литра обем получаваш. После пак може да смятаме.

                                п.п. Слушайте jorko(писали сме заедно), че аз съм лаик.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X