Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Gargata72 Преглед на мнение
    ЗА ЦЕНИТЕЛИ...........

    Сините сливи се берат точно преди да почнат да капят от дървото, тогава имат най-висока захар. Чистят се от костилките и се мелят на каша , добавя се сироп от захар и вода (лично аз го правя 4 към 1 с топла вода). Джибрите ги държа на сянка така по бавно превират и се извлича всичката захар от плодовете. От технолога на Винпром Стара Загора знам , че джибрите се варят малко преди да се избистрят, тогава няма загуба на алкохол. Преди да се затвори казана се слагат пресни сини сливи и цвят от Невен, колкото повече по добре. В цвета на Невена има много етерични масла и при варенето се отделят и остават в ракията, става по мека и много ароматна (да не казвам , че е лековита) . После след като си я направите по ваш избор на градус (Аз я оставям на 48, след месец пада на 45) слагате поне 2кг. цвят от Невен в тензух или дамски чорапогащник (по възможност хубаво изпран) в готовата ракия. Невена пак си пуска от етеричното масло и дава много приятен цвят, златисто жълто. И ако можете да чакате поне два месеца се получава нещо което ще помните за винаги.

    п.п. За хората които обичат по меки ракии може да добавите към крайния продукт по един грам Глицерин на 10л. ракия (има го във всички аптеки) . Между другото във всички заводски алкохолни напитки има Глицерин ,Прави ги по меки и пивки.

    Поздрави и който пробва рецептата да задели малко и за Автора (0.500)
    Дълбок поклон
    Ще се пробва
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Някой варил ли е ракия от кръглите сини сливи с малката костилка и ако да да сподели резултата?
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        При плодовите ракии аромата се усеща по-добре, когато алкохола е ниськ - 38 градуса.

        Трябва да изпитваш и наслада от пиенето, а не само да се ..........

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
          Някой варил ли е ракия от кръглите сини сливи с малката костилка и ако да да сподели резултата?
          Немерих няколко такива и ги обрах, но... ги смесих с със синя слива. Иначе за бране си е кеф - големи като малък портокал.
          Тази година съм на вълна -круша.
          Защо този плод не е толкова популярен за ракия? Всичко което съм пил като крушова ракия(купешка) е някакъв булашик на 38 градуса който се чудиш да го пиеш ли -да направиш сокче на детето ли? Аз я оставям на 46-47 градуса и веднага след казана се усеща нещо трапчиво , но след 20 ина дни се оправя.
          Последно редактирано от //Радо//; 19-08-12, 09:01.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
            Та за крушовицата става въпрос. Първо крушата има съвсем малко захар и много целулоза, която и бог да сте, ще Ви загори казана така ,че само шкурката оправя въпроса . Пропорцията е 40 кг круши, 50 кг захар 150 л вода.
            Точно към круши се насочих и аз тази година.По рецептата на Белята,макар,че я промених малко.Прекалено много ми се видя добавената захар.Аз лично купих круши със захарност 12% по рефрактометър.Бяха много сладки и сочни на вкус,но с такава захарност.Изчистих ги от опашките и ги нацепихме на по четири.
            Та на 50 кг круши сложих 50 литра вода и 20 кг захар и пак ми се струва,че е много добавената захар и вода.Обикновенно слагам примерно на 150 кг сливи 50 литра вода.Получи се 21% захарност. Вместо мая за хляб им сложих дрожди за бяло вино и ракия.Сега бъркам и чакам.Днес са на 1 седмица и са паднали на 10%.Предполагам,че за още 1 седмица ще са готови.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Току- що сварих в едно малко казанче поредната круша. Бидон 120л с 15кг захар и 40-50кг круша(на око). Сладни ракията. Джибрата беше паднала. Заради високите температури не е фермантирала добре. Проверих другите,круши джанки и сливи- и те така. Много приятна за пиене още докато е прясна даже но...сладка.
              А относно горната рецепта на белята, плода ми се вижада доста малко. Това ако се разпредели в 3бр. 100 литрови бидони(на 80% пълни) на всеки един от тях се пада по 15 кг плод.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • От: Re: Как се прави ракия?

                Като я направите ракийката свиркайте да я пробваме! Аз много обичам ракийца! Ух, машалааааааа!
                Последно редактирано от мишоци; 19-08-12, 22:35. Причина: допълнение
                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                Само DIESEL !!!

                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                  Току- що сварих в едно малко казанче поредната круша. Бидон 120л с 15кг захар и 40-50кг круша(на око). Сладни ракията. Джибрата беше паднала. Заради високите температури не е фермантирала добре. Проверих другите,круши джанки и сливи- и те така. Много приятна за пиене още докато е прясна даже но...сладка.
                  А относно горната рецепта на белята, плода ми се вижада доста малко. Това ако се разпредели в 3бр. 100 литрови бидони(на 80% пълни) на всеки един от тях се пада по 15 кг плод.
                  По принцип, колега вода се слага за да нее гъст материала и да не загори на дъното на казана.Но като сложиш пък вода намалява захарноста,и затова винаги като слагаш вода ,слагаш и захар,освен в случай,че материала е с много висока захарност.Тогава с водата разреждаш зада може да протече нормално ферментацията.А захарта;на 100кг.материал с 1кг.захар повишаваш с 1градус захарноста. Така правя аз,и досега несъм се дънил.,НАЗДРАВЕ.
                  ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                  Г 230Е
                  Г 500 0887 390 703

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от svilenst Преглед на мнение
                    По принцип, колега вода се слага за да нее гъст материала и да не загори на дъното на казана.Но като сложиш пък вода намалява захарноста,и затова винаги като слагаш вода ,слагаш и захар,освен в случай,че материала е с много висока захарност.Тогава с водата разреждаш зада може да протече нормално ферментацията.А захарта;на 100кг.материал с 1кг.захар повишаваш с 1градус захарноста. Така правя аз,и досега несъм се дънил.,НАЗДРАВЕ.
                    Според мен има някои неточности тук.
                    Първо.Може да се добави вода след като е приключила ферментацията.Правите си материала както прецените,а когато го сипете в казана и ви се стори гъст,просто добавяте вода.
                    И второ на 100 кг материал 1 килограм захар не повишава захарността с 1 %.Ако правите корекция от 21% до 22% да може би ще се получи,защото грешката ще е малка,но ако коригирате примерно круши от 13% до 21% там грешката е доста голяма.Ще го обясня и по друг начин.На 100 кг вода ако добавите 20 кг захар няма да получите 20 % разтвор.Който не вярва да си измери 1 литър вода и в нея да разтвори 200гр захар.После да премери със захаромера ще му покаже към 16%. НА 80 литра вода като добавите 20кг захар тогава ще получите 20% разтвор!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Десислав Цанков Преглед на мнение
                      Точно към круши се насочих и аз тази година.По рецептата на Белята,макар,че я промених малко.Прекалено много ми се видя добавената захар.Аз лично купих круши със захарност 12% по рефрактометър.Бяха много сладки и сочни на вкус,но с такава захарност.Изчистих ги от опашките и ги нацепихме на по четири.
                      Та на 50 кг круши сложих 50 литра вода и 20 кг захар и пак ми се струва,че е много добавената захар и вода.Обикновенно слагам примерно на 150 кг сливи 50 литра вода.Получи се 21% захарност. Вместо мая за хляб им сложих дрожди за бяло вино и ракия.Сега бъркам и чакам.Днес са на 1 седмица и са паднали на 10%.Предполагам,че за още 1 седмица ще са готови.
                      Ой ой ой,Я го виж как се хвали с моите круши.Добре,че ти дадох да понацепиш някоя друга,че да имаш очи да опиташ после....Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2633.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5400942Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2644.jpg
Прегледи:1
Размер:147.3 КБ
ID:5400943

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                        Ой ой ой,Я го виж как се хвали с моите круши.Добре,че ти дадох да понацепиш някоя друга,че да имаш очи да опиташ после....[ATTACH=CONFIG]484255[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]484256[/ATTACH]
                        И аз имам акционерно участие....

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                          Според мен има някои неточности тук.
                          Първо.Може да се добави вода след като е приключила ферментацията.Правите си материала както прецените,а когато го сипете в казана и ви се стори гъст,просто добавяте вода.
                          И второ на 100 кг материал 1 килограм захар не повишава захарността с 1 %.Ако правите корекция от 21% до 22% да може би ще се получи,защото грешката ще е малка,но ако коригирате примерно круши от 13% до 21% там грешката е доста голяма.Ще го обясня и по друг начин.На 100 кг вода ако добавите 20 кг захар няма да получите 20 % разтвор.Който не вярва да си измери 1 литър вода и в нея да разтвори 200гр захар.После да премери със захаромера ще му покаже към 16%. НА 80 литра вода като добавите 20кг захар тогава ще получите 20% разтвор!
                          А няма ли няква разлика между захарен градус и процентен разтвор
                          ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                          Г 230Е
                          Г 500 0887 390 703

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            15 захарни градуса са равни на 150 грама захар на литьр
                            15 процента са пак 150 грама на литьр
                            Ако имаш 19 % захари и искаш да ги вдигнеш на 23 % - 230 минус 190 е равно на 40 грама на литьр захари трябва да добавиш
                            Казвам на ЛИТЬР, а не на КИЛОГРАМ.
                            Това означава ,че трябва да си прецениш рандемана. Рандеман е колко течност има в суровината, която ще ферментираш.
                            Рандемана при различните суровини(грозде,сливи,ябьлки...) е различен.
                            Захарта с която подсилваш сьщо не е 100 %, а има примеси в нея.
                            При домашни условия трябва след подсилване и добро разбьркване да се измерят захарите да не се "пресоли манджата"
                            Лошото е , че хубавите захаромери са скьпи и от по-обикновен се натрупват грешки.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от svilenst Преглед на мнение
                              А няма ли няква разлика между захарен градус и процентен разтвор
                              Почти няма.Практическа няма.
                              Последно редактирано от biboqn; 22-08-12, 12:41. Причина: допълнение

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                                15 захарни градуса са равни на 150 грама захар на литьр
                                15 процента са пак 150 грама на литьр
                                Ако имаш 19 % захари и искаш да ги вдигнеш на 23 % - 230 минус 190 е равно на 40 грама на литьр захари трябва да добавиш.
                                Е не е баш така! Ама хич даже! Би ли ми казал по твоите сметки колко захар трябва да добавиш на 100 кила гроздов сок със захарност 15% за да го коригираш до 23%?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X