Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Лошо няма, ама много рано още. Виното още не е станало, па да втаса после джибрата, па да я сварим - доста време ще мине

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от GeorgeCh Преглед на мнение
      Лошо няма, ама много рано още. Виното още не е станало, па да втаса после джибрата, па да я сварим - доста време ще мине
      Че кой е казал да пием тазгодишната аз пия реколта поне две години назад. Колкото до подгряването аз си я варя на дърва защото имам много но съм си купил и една чугунена турска газова перустия с голям газов котлон за 40 лева от битака. Преди две седмици пак от битака купих за един колега само чугунения газов за 20 лева защото турците вече правят перустията не от чугун а от едни кекави студеноогънати винкели. Котлона е в работата утре ще го снимам как гори не съм засичал точното време но сто литра казан завира доста бързо.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • До: Как се прави ракия?

        След като се сдобих с джибри от Шардоне, общо ми количество нарасна главоломно. От желание да си сваря малко крушова от дворното дърво се сдобих с 250 л. крушови джибри, 300 кг. гроздови и около 200 смесени / круши, компоти, грозде, ябълки/
        Прекарах миналия уикенд под чадър, наблюдавайки философски как се точи алкохола.
        Варих различните плодове на части, като първака и патока от крушите и гроздето слагах в " мешавицата". В теджерата държах буркан в които течеше ракията и преливаше. Някъде някой го беше дал като съвет. Предполагам, че някакви по тежки неща се отлагат. Този буркан също отделях и слагах в мешавицата.
        Не съм пил от ракията, само я лизвах за да преценя как е вкуса.
        Нещо напоследък ме хвана страх да не направя неква отрова като за пръв път. Затова се чудя, какви са всички възможни методи за намаляване на вредни вещества.
        Една позната ми каза, че се маха и някакъв воал, който се образува отгоре.

        Колко време трябва да стои отворена ракията ?
        Какво точно се получава при преварката, освен че се вдига градуса и се намалява обема ?
        Може ли някък да се филтрира през активен въглен и какво ще се получи ?

        Идеята ми е качество, а не количество.
        Последно редактирано от mitkosto; 07-10-09, 09:02. Причина: допълване

        Коментар


        • До: Как се прави ракия?

          Най-добре е ракията да се превари. Колегите по-горе са обяснили, че при преварка обикновено когато градуса падне на 40, ракията, която продължава да тече се събира в друг съд за допълнителна преварка при следващо варене. Добрата ракия, която сте получили оставете в отворен съд, покрит само с тензух в продължение на месец - два. Леките фракции на метанола , ако ги има в преварката се изпаряват и остава чистия алкохол.Ако, искате да я оцветите може в съда да сложите кори от слива. Ракията която сте получили е сигурно от порядъка на 65 - 70 градуса. С дестилирана вода я разредете до 44-46 градуса за гроздовата и 40-42 за плодовата. Съхранявате я според възможностите които имате. Аз обикновено я слагам в стъклени шишета.
          Ракия си правя в домашни условия/ меден казан 120 л., охладител и специално за целта изградено огнище./ вече 12 години, и винаги два пъти преварена. От моята ракия глава не ме боли, и никой от гостите ми досега не се е оплакал.

          Коментар


          • До: Re: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
            Бе, аз понеже не пия и не ги разбирам тези работи, не смятах да се меся, обаче ми направи впечатление едно двусмислие - хем е хубаво, да се дестилира още един път, обаче не е задължително, хем в първите 2 литра от втората дестилация е метанолът. Ми, като не го дестилирате повторно, колко метанол гаврътвате процентно покрай етанола?

            Доколкото знам, от 100 ml метанол се опъваш окончателно, но колко производен формалдехид ти трябва, за да окьоравееш не съм наясно. Миналата неделя имаше някакво предаване с лекарка от Пирогов, която обясняваше домашните майстори какви отрови забъркват, та чак да се чудиш с къв акъл ги пият после. Пък костилките кви токсини отделят...
            Абсолютно,от 100 мл. метанол се гътваш,от 30-50 мл. само окьоравяваш. Във всеки случай,не бих се наел сам да правя ракия. Преди доста години баща ми,който е заклет трезвеник,реши да вари ракия. В резултат произведе доста качествен ацетон-поне така смърдеше. Очевидно не е достатъчно някой да ти даде мъгляви инструкции,трябва да си го правил доста пъти под опеката на вещ човек.
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              Чета и се стресирам... Ама си мисля, ако всичко това за вредите беше вярно, то от наше село да бяха останали само бабите и децата, че и те кьорави .Че селския казан не е спрял целогодишно, а колко частни казани има по дворовете - отделна работа.
              Да не се хваля, но правя ракия по-добре от вино, макар че пия предимно вино и много рядко ракия . Има няколко прости правила, които знам от старите хора и гледам да ги спазвам:
              1. Никакви костилки в джибрите.
              2. Задължително преварка.
              3. На преварката пърите 2 литра - за разтривка.
              4. След като се свари ракията, поне една седмица в отворен съд и да диша. Да се махат леките алкохоли. След това градиране, по желание оцветяване и желателно поне още седмица в отворен съд. Чак после бутилиране и консумация.
              Тая последната точка нашенци много не я спазват. Повечето са на принципа - щом излезне от ракиджийницата, значи вече е отлежала и може да се пие Ама като си я спази човек, ако не друго, поне по-хубава става ракийката. Аз поне така си мисля.
              Иначе до сега не съм уморил никого с ракия. Бащата и той си сръбва от домашната, 81 лазарника удари и си е жив и здрав, дай боже още дълго...
              Иначе очилата са ми от 3-ти клас и последните 30 години дьоптър не съм качвал .

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                Хубава ракия става от хубаво вино.

                В селските казани тип "Шаранни", то други няма, метанол не може да се отделя. Всичко е заблуда. При дистилацията в такива казани не може да се достигне висок алкохолен градус, а вредните, така наречени "високи паточни масла" се отделят над 78 градуса/Ал.
                "Ниските паточни масла" се отделят когато алкохолният градус падне под 39-38градуса/Ал.
                Метанола се отделя при по ниска температура, но е тежък и не минава през лулата, при професионалните колони за изваряване на винени дестилати това става принудително чрез вакум помпи.
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  След сваряването е добре ракията да се проветри и да влезе кислород в нея. След това я градирам на 42гр./Ал. и я наливам в дъбови бурета. Там стои до като сваря следващата. Точа старата, градирам пак защото е към 47-49гр./ал. на 42 и бутилирам, а новата в буретата. Така си пиеш "Джак Даниелс" постоянно.

                  Колкото е по силна ракията толкова и е по слаб аромата и се сервира топла с лед. Така можеш да се насладиш на целият и прекрасен аромат, особено ако е от мускат отонел.

                  Успех и умната.
                  Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                  Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                  Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    А как се стаблизира ракия, за да не дава утайки , ако я сложиш в бутилка, след престоя й в бъчва?
                    Вече има и "селски" казани с колона

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                      След сваряването е добре ракията да се проветри и да влезе кислород в нея. След това я градирам на 42гр./Ал. и я наливам в дъбови бурета. Там стои до като сваря следващата. Точа старата, градирам пак защото е към 47-49гр./ал. на 42 и бутилирам, а новата в буретата.
                      Колега, Дочев, бих желал да споделите тайната,как след градиране на 42 гр. след 1 година ракията става 47-49 гр,защото,ако е така след 15 г. ще стане 140 алк. гр. .
                      А относно метанола, явно не сте наясно,и за да не съм голословен, ще споделя,че "той" се отделя САМО в деметанолизираща колона,където се отделя(втечнява) в присъствие на силно наситена среда на етанол (над 95 %),когато неговата летливост рязко пада,което прави процеса скъп и недостъпен за лична консумация.
                      Да не говорим,че темп. му на изпарение е само на 2 градуса от тази на етанола и всякакви там "проветрявания" и др. манипулации са смешни.
                      Поздрави...и четете преди да "варите" !

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                        Колега, Дочев, бих желал да споделите тайната,как след градиране на 42 гр. след 1 година ракията става 47-49 гр,защото,ако е така след 15 г. ще стане 140 алк. гр. .
                        Абе,аз го разбрах,а несъм вишист.....
                        Колегата е писал за новата ракия
                        Да не зависиш от "Органи" в България....

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          В интерес на истината, при съхранение на дестилат, ракия в бъчва алкохола се вдига, но мисля че не повече от 2-3-4 градуса за 1 год

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                            В интерес на истината, при съхранение на дестилат, ракия в бъчва алкохола се вдига, но мисля че не повече от 2-3-4 градуса за 1 год
                            Може би имаш предвид годишната фира от 7-9% за "нормална"бъчва !?

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              Именно, фира е , но изглежда водното съдържание намаля.
                              А пък алкохола е по летлив.
                              Допълваме със същия дестилат и лека-полека алкохола се вдига.

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                                Именно, фира е , но изглежда водното съдържание намаля.
                                А пък алкохола е по летлив.
                                Допълваме със същия дестилат и лека-полека алкохола се вдига.
                                А не си ли "отива" първо по-летливият компонент !?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X