Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Е това че потъва е до краяе добре,то 0та на захаромера е най високо

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      Една малко комерсиална статия, насочена срещу домашните ракии.
      http://paper.standartnews.com/bg/art...article=295586

      Коментар


      • До: Как се прави ракия?

        Абе не е по темата ама на този професор дядо му май се в колона е варил ракия. Вече има и малки колони пък и аз щом съм още жив

        Коментар


        • До: Как се прави ракия?

          Събота сварих първата си ракия ! Един комшия даде 60 л. казан, който напълних на 3/4 и излезе 8 л. крушова ракия. Средния градус не можах да премеря с точност защото е в отделни съдове, но е около 50. На това количество отделих едно шишенце от детски хрени за първак. Дали е достатъчно ?
          Ракията я спрях на около 32 градуса, въпреки, че по негов съвет, ако хвърлиш в огъня и лумти, звачи е добре. Лумтеше, но аз спрях.
          Четох и аз статията в Стандарт и се чудя има ли начин да се замери количеството на метила в ракията ?
          И все пак коя е по безопасна, купешката или домашната.....
          Последно редактирано от mitkosto; 30-09-09, 07:08. Причина: допълване

          Коментар


          • До: Как се прави ракия?

            Първо, тази дето си я отделил като първак (малко, но от сърце) направо в канала, да не ти се свиди!
            Това, че си я спрял на 32° е добре, иначе ако продължиш ще побелее, но по-добре е ако се преварява втори път - първият вариш докато спре да се пали спокойно, а вторият следиш градуса, защото тогава градусът пада изведнъж, отсича и тогава не се хаби
            За опасностите - няма опасна ракия, има опасни количества!

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
              Първо, тази дето си я отделил като първак (малко, но от сърце) направо в канала, да не ти се свиди!

              А защо се отделя първака,задължително ли е,и колко трябва да се отдели?
              Да не зависиш от "Органи" в България....

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                Явно не си чел постовете от началото

                Смята се, че там е метанолът. Той излиза при по-ниска температура от етанола, значи първи.
                Колко да се хвърля? Някога, когато варех ракия знаех градусите (има ги някъде по-нагоре в темата) и слагах термометър в казана. Тогава се вижда.
                Стигал съм и до два-три литра изхвърлен първак на казан с обем 300 л.

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  Здравейте,търся идея как да подгрявам меден бакър 20л,с какво е по добре газ или ток?
                  Гледам с газовите бутилки за домашно и туристическите работата е зле по отношение на зареждане.Моята е турист 5л..и незнам дали ще го подгрява като хората/малък диаметър на горелкат/,въпреки ,че ще варя от ечемик а и дали ще изкара казана до край.
                  Ако е на ток колко да е мощен нагревателя и как да се закрепи за да са по малко загубите на топлина.Принципно!
                  Благодаря предварително.
                  Довечера ще кача снимка на бакърчето, а може и на изпарителя защото не бях виждал такъв модел.Ракия е варял преди 40 г. и пак ще вари но без дърва.

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от rudim Преглед на мнение
                    Здравейте,търся идея как да подгрявам меден бакър 20л,с какво е по добре газ или ток?
                    Гледам с газовите бутилки за домашно и туристическите работата е зле по отношение на зареждане.Моята е турист 5л..и незнам дали ще го подгрява като хората/малък диаметър на горелкат/,въпреки ,че ще варя от ечемик а и дали ще изкара казана до край.
                    Ако е на ток колко да е мощен нагревателя и как да се закрепи за да са по малко загубите на топлина.Принципно!
                    Благодаря предварително.
                    Довечера ще кача снимка на бакърчето, а може и на изпарителя защото не бях виждал такъв модел.Ракия е варял преди 40 г. и пак ще вари но без дърва.
                    Преди 4-5 години няколко пъти варих ракия в домашни условия с казана на един познат. Казана беше доста сериозен - 200 литров от неръждавейка. Загрявах го с газова горелка - никакъв проблем и е много по-удобно от дървата . Най-малко че се регулира много по-лесно. Аз прибори нямам, но си знам реглажите на око - тръгне ли много силна струя - намалям, отслабне ли - засилвам. С една бутилка от големите без проблем изкарва двата казана - и първака и преварката, даже остава газ. Горелката беше малко по специална - голяма, вградена в нещо като едно времешните "пиростии". Слагаш я на земята - казана върху нея и готово. Горелката е на шурето ми и май е купувана от руския пазар в Пловдив. Не можах да намеря в нета снимка на такова изделие, но тук продават нещо, което би трябвало да е същото. Попаднах и на тази тема, която също може да ти е от полза.
                    И най-важното: Ако е на газ, задължително вентил с регулировка!
                    Ако те интересува, мога да снимам горелката на шурето тия дни и да го питам от къде може да се купи такава.

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Здрасти,за газта бива - само не ми ясно колко време/часове/ може да гори една 5л.туристическа бут. на средна мошност,или за колко време горе-долу ще заври течноста/15-20л/.
                      Друго,някаква идея за подгряване на ток.

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Доста времемина от тогава, а и количеството ти е по-малко. Спомените са ми от зареждане около 100л материал + вода в 200 литров казан. От паленето докато потече - около час и половина. Две такива зареждания + преварка - от сутринта та до късно вечерта. Моето верою е, че не трябва да се бърза - на по-умерен огън. Гроздовата ракия по-трудно загаря от плодовата, но и на нея може да се случи. Така че не бива да се форсира прекалено. Другия фактор е да се сложи достатъчно вода в казана заедно с джибрите, но и тогава пак не е добре да го засилваш много. Преди време баща ми и комшията от бързане и мерак загориха една кайсиева ракия - нищо не става после от нея. На мен още не ми се е случвало, но аз съм на приципа бавно, но славно. От вино много не разбирам, но ракия като съм варил досега - рекламация нямам .

                        Едит: Трите зареждания на казана и с една бутилка може да станат, но аз профилактично я дозареждам след втория казан, че да няма изненади. Освен това като работи дълго време горелката, бутилката задължително в един леген и наливане на топла вода в легена. Иначе бутилката коричка скреж хваща и не пуска газ . Имаш и лесен ориентир колко газ остава в бутилката - до където се заскрежава, горе-долу до там е пълна.
                        Не ти препоръчвам туристическата бутилка. Тя е по-скоро да си свариш кафе на къмпинга, ама това е мое мнение.
                        Последно редактирано от GeorgeCh; 01-10-09, 18:44.

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Здравейте,за бутилката -еми такава имам за такава питам,ако някой знае добре ако не пак добре.
                          Сега за нагревателя,мисля да монтирам вътре в казана един от пералня "перла 05"те са с медно покритие имисля че са 2кв.Ще пробия две дупки отстрани ниско долу и ще калайдисам нагревателите след,което ще ги запоя за казана.Между другото нагреватела има едно захващане за външния барабан на пералната заедно с уплътнението-незнам дали ще издържи на темперетурата,въпреки ,че пералнята загрява до 90гр.
                          Мисля,че 2кв. са достатъчни за 20л.-тя и пералнята грее някъде толкова.Пак казвам ще варя само ечемик и после в опушеното дъбово буренце- 20л.
                          Дайте одобрение или не.
                          Приемам всякакви съвети по въпроса

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            Този нагревател е два киловата, да. Но площта му е много малка, защото е предназначен да нагрява вода - сипеш ли му нещо по-гъсто ще загори. Не знам при ечемик (никога не съм варил от такъв) отделя ли се зърното или се вари с него. Ако и то е вътре е загоряло със сигурност. Номерът е нагревателят да е с по-голяма площ. Варил съм и с ел. нагревател и ти казвам от опит.
                            Като гледам, нямаш опит и с ток и с газ, но мисля, че газта ще е по-безопасна в твоя случай. Използвай горелка за варене на буркани. Продават ги по пазарите - ниска поставка с широка пита на горелката. Чети обаче за какво налягане е, трябва ли редуцир-вентил или само вентил.

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              Варя си ракия /когато има стотинки за грозде/ в хромникелов казан, които е потопен в друг по-голям с нагревател от бойлер и пълен с вода, но отворен. Никога не ми загаря, просто е фасулска работа Събира около 70л. материал и цялата процедура ми отнема около 5часа - от... до... Винаги меря захарноста и внимавам с ферментацията. После стои в черничево буре - е не за дълго, но бурето е старо и определено ракията омеква с времето. Слагам и дъбов талаш вътре. Последната си я изпих на около 52 градуса, без да е усетил някой нужда от разреждане Старая се да си купувам мускат отонел/има ниска захарност/ или шардоне/доста по-добра захарност/. Дрожди не съм ползвал никога, с киселина също не съм се заигравал, но имам един учебник по винарство от 1926г. и всеки път преди да забъркам бълвоча чета и си припомням как се прави, даже не се старая да го помня до следващия път

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Я да се саберем че да видим кой каква ракийка е направил и после със рецептите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X