Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запалителни свещи за УАЗ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

    Еми в уазбука и по книгите. Гледам предписаните свещи и гледам техните заместители. Ама аз попринцип гледам за стандартни и предписани свещи. Незнам за теб как ще е и как се определя една свещ кога е студена или топла И защо ти трябва да е по студена? Какво се постига със смяна на топлинното число ?
    Луд умора нема,само се поти!!!

    Коментар


    • #17
      До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

      "Студена" свещ означава по-студено топлинно число
      "Топла" - с по-топло топлинно число.
      Винаги на един двг можеш да променяш топлинното число в рамките на 2-3 поредни числа разлика.
      Според зависи от това в какви режими работи двг и при какво натоварване.
      При по-натоварен двг и по-топъл режим на работа с малко по-студената свещ работата е значително по-добра
      И обратното при двг с леко натоварване по-топлата свещ работи по-добре.
      Лично аз смятам, че УАЗки ГАЗки и пр. мошини е нормално да се комплектоват с по-топли свещи...
      Сега ако някой има състезателни амбиции и обича постоянно да си развърта двг-то и да го държи в оборот, му трябват една идея по-студени свещи.

      Коментар


      • #18
        До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

        С 2 думи предписаните ми свещи при мен вършат идеална работа. Аз моя и да искам не мога да го натоватря
        Луд умора нема,само се поти!!!

        Коментар


        • #19
          До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

          Първоначално публикуван от Tsvetan Преглед на мнение
          С 2 думи предписаните ми свещи при мен вършат идеална работа. Аз моя и да искам не мога да го натоватря
          Ти ако нещо такова ти е криво... да пробвам аз да го натоваря
          Стига да си съгласен - удоволствието ще е мое

          Като цяло проблема е когато се сложат по-топли свещи от колкото са по предписание... Тогава избиват страшно много дори и малко да го задавиш. Не търпят въобще богата смес

          Коментар


          • #20
            До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

            Никави проблеми намаш. само нека го сберем
            Луд умора нема,само се поти!!!

            Коментар


            • #21
              До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

              Като цяло проблема е когато се сложат по-топли свещи от колкото са по предписание... Тогава избиват страшно много дори и малко да го задавиш. Не търпят въобще богата смес
              Което от друга страна ме навежда на мисълта, че 6-цата на NGK е подходяща като топлинно число, защото моя беше с доста богата горивна смес, доста често се "давеше" и почти две години не съм имал проблем със свещите, дори не съм ги и свалял

              Сега ги видях, точната маркировка им е BP6H - без резистор са, което означава, че BPR6H ще е по-добрия вариант най-вече за радиоприемника в колата
              Предполагам, че и с 5-ца ще работят на добре настроен карб.

              Преди да сложа тези НЖК, беше с Бриск 3бр. N17 и една N15Y... тях за 15 мин. работа и ги зацапваше после нямаше палене, но не бяха избили...

              Цецко твойте на Бриск какви са? И знаеш ли някъде из нета таблица за съпоставяне на топлинните числа на различните марки свещи? Че аз отдавна търся и немога да намеря такова нещо, а неможе да няма

              А на "новия" двг(4026) съм с N15YC на Бриск...
              Сега ги отвих да видя цвета и се оказа че работят много добре, както и сместа е почти перфектна...
              Последно редактирано от Жоро Донечки; 31-01-09, 10:36. Причина: допълнение

              Коментар


              • #22
                До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                А на "новия" двг(4026) съм с N15YC на Бриск...
                Сега ги отвих да видя цвета и се оказа че работят много добре, както и сместа е почти перфектна...
                На бензин ли?
                БИО пчелен мед и пчелни продукти
                0888 66 59 73

                Коментар


                • #23
                  До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                  Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                  И знаеш ли някъде из нета таблица за съпоставяне на топлинните числа на различните марки свещи? Че аз отдавна търся и немога да намеря такова нещо, а неможе да няма
                  Моля.

                  БИО пчелен мед и пчелни продукти
                  0888 66 59 73

                  Коментар


                  • #24
                    До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                    Къде има магазин за свещи НГК с разнообразие?
                    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                    Коментар


                    • #25
                      До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                      Първоначално публикуван от inp Преглед на мнение
                      На бензин ли?
                      Само на бензин. Газ не използвам.

                      Като гледам таблицата - 6-цата на НЖК се равнява на 15-ката на Бриск...
                      А 5-цата отговаря на 17ка на Бриск....
                      Първите са по-студени и мисля, че за нашите двг са по-добрия вариант... Като карах със 17 стария двг зацапваше... с 6цата(по-студена) спря... Макар че не е 100% показателно това нещо.
                      Даже си мисля, че може да се опита със 7ца НЖК или 14 на Бриск

                      НЖКто ги взех от Ауто Плюс... колега от форума работеше там и ни ги даваше с отстъпка... вече не е там
                      Иначе на доста места ги продават, въпросът е да попаднеш на оригинални.
                      Специално за мотора си поръчвам НЖК от Щатите - остави къде са малко по-евтини, но са с гарантирано качество.

                      Коментар


                      • #26
                        До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                        Незнам дали е пускано тука такова инфо за свещите, но така и така си говорим за свещи в темата,
                        та ето един цитат на колега от Ендуро раздела:


                        Първоначално публикуван от lancerpor Преглед на мнение
                        По външния вид на свещите може да се говори за работата на двигателя като цяло,
                        така и за отделните му възли.

                        Идеалният вариант е да прегледате свещите след дълъг междуградски пробег,
                        тъй като резултатите ще са най-обективни.

                        На снимка 1 се вижда свещ, отвъртяна от двигател, който може да се счита за отличен.
                        Полата на централния електрод има светло-кафяв цвят, нагарът и отлаганията са минимални.
                        Пълно отсъствие на следи от масло. На собственика на този двигател може само да му завижда човек
                        и има защо - нисък разход на гориво и никаква необходимост за доливане на масло между смените.

                        На снимка номер 2 се вижда свещ от двигател с повишен разход на гориво.
                        Централният електрод е покрит с черен нагар.Причините за това са няколко: богата смес
                        (неправилна регулировка на карбуратора или неизправност на инжектора), замърсен въздушен филтър.

                        На снимка номер 3 се вижда точно обратното на предишната снимка - много бедна смес.
                        Цвета на електрода е от светло-сив до бял. Тук има повод за безпокойство.
                        Карането на много бедна смес и при повишени натоварвания може да стане причина за значително прегряване,
                        както на самата свещ, така и на горивната камера, а това е най-прекия път към прегаряне на изпускателните клапани.

                        Полата на централния електрод на свещта изобразена на снимка номер 4 има характерен
                        червеникав оттенък, цвета може да се сравни с този на керемида. Това почервеняване се дължи на
                        работата на двигателя с гориво, съдържащо прекалено много добавки, в състава на които има метал.
                        Продължителното използване на таково гориво може да доведе до образуване на електропроводими отлагания
                        по изолацията на свещта, през които може да преминава тока вместо да отива до електрода
                        и така свещта ще престане да работи.

                        Снимка номер 5. Свещта има ярко изразени следи от масло, особено в резбованата част.
                        Двигател с такива свещи след дълъг престой има навика да прекъсва, а след като загрее да се стабилизира.
                        Причината за това е лошото състояние на маслоотражателите. На лице е повишен разход на масло.
                        В първите минути от работата да двигателя до достигане на работна температура газовете от ауспуха
                        имат характерен бяло-син цвят.

                        Свещта на снимка номер 6 е извадена о неработещ цилиндър. Централният електрод и полата
                        около него са покрити с плътен слой масло смесен с капки неизгоряло гориво и малки частици от разрушенията,
                        които са настъпили в този цилиндър. Причината - разрушение на един от клапаните или счупване на сегмент
                        и попадане на части от него между клапана и леглото му. В дадения случай се усеща значителна загуба на мощност,
                        висок разход на гориво. Изхода е само един - ремонт.

                        Снимка номер 7 - напълно разрушен централен електрод и керамичната пола около него.
                        Причина за разрушението може да бъде един от следните фактори:
                        продължителна работа на двигателя с детонации, използване на гориво с ниско октаново число,
                        много голямо предварение на запалването, и просто бракувана свещ. Симптомите на работа на двигателя
                        са същите като при горния случай. Единственото нещо за което трябва да се надявате е
                        частиците от централния електрод да са успели да се измъкнат през изходящата система
                        без да се заклещат под изпускателния клапан, иначе ремонта на главата е неизбежен.

                        Снимка номер 8 е последната в този преглед. Върху елетрода има много отлагания,
                        цветът им няма решаваща роля, той само свидетелства за работата на хранителната система.
                        Причината за отлаганията е изгарянето на масло, в следствие износването или слягането на
                        маслосъбуранелните сегменти. Двигателя има повишен разход на масло, при рязко подаване на газ
                        от ауспуха излиза син дим, миризмата също е характерна.

                        П.С. информацията е взета от друг форум

                        И още малко по темата:

                        Последно редактирано от Жоро Донечки; 03-02-09, 12:39.

                        Коментар


                        • #27
                          До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                          И малко инфо за топлинното число.

                          "Топлинното число (на английски ‘heat range’) е параметър на свещта, който се избира в зависимост от самия двигател и режима му на работа. Няма генерално правило кое топлинно число е по-добро - ниското или високото. За един и същи двигател, работещ в два различни режима, са най-подходящи две различни свещи - например, ако двигателят работи предимно на високи обороти с голямо натоварване, имаме едно най-подходящо число; ако същия двигател работи предимно на ниски обороти и без голямо натоварване, най-подходящото число е по-топло от предишното.

                          Точното значение на топлинното число е способността на средния електрод на свещта да пренася топлината от върха на електрода до корпуса на двигателя - топлинна проводимост. За оптимална работа на свещта, тя трябва да поддържа температура в определени граници - между 450 и 850 градуса. Недостатъчната температура води до натрупване на нагар, който впоследствие започва да провежда електричеството (въглеродът е проводник) и не се получава добра искра. Твърде високата температура води до предварително възпламеняване на горивото и детонации, а в екстремни случаи - разтапяне на електродите и скъпи ремонти.



                          Колкото е по-къс средния електрод, толкова по-малък път трябва да измине топлинната енергия до корпуса на двигателя, т.е. топлинната проводимост е висока (“студена” свещ). Повече топлина достига до корпуса, съответно температурата на самата свещ е толкова по-ниска. Такава свещ е в състояние да освободи повече топлина към корпуса, т.е. самият двигател може да работи при по-екстремни режими, на по-високи обороти (например с висока скорост по магистралата, или на състезание).

                          По-дългия електрод означава по-малка топлинна проводимост, (”топла” свещ). Такава свещ задържа повече топлина в електрода, позволявайки температурата й да не пада под 450 градуса при режими на двигателя, при които оборотите са ниски и няма голямо натоварване (например бавно каране в града).

                          Според NGK, смяната с една единица на топлинното число променя температурата на свещта с от 70 до 100 градуса. Ако карате предимно градско, една или две единици по-топло число може да се окаже оправдано. Ако карате агресивно и предимно в червената зона на оборотомера, 1-2 единици по-студено число може да е по-подходящо за вас. Производителят на двигателя обикновено дава някаква ориентировъчна стойност, подходяща за някакви средни условия, и е един вид компромис между различните стилове на каране на различните шофьори."

                          П.С. Извадих го от нета, има го на много места затова няма да цитирам източник.
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от Жоро Донечки; 03-02-09, 13:29. Причина: добавка

                          Коментар


                          • #28
                            До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                            Доста интересно браво!
                            Случайни хора УАЗ не карат

                            Коментар


                            • #29
                              До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                              Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                              Само на бензин. Газ не използвам.

                              Като гледам таблицата - 6-цата на НЖК се равнява на 15-ката на Бриск...
                              А 5-цата отговаря на 17ка на Бриск....
                              Първите са по-студени и мисля, че за нашите двг са по-добрия вариант... Като карах със 17 стария двг зацапваше... с 6цата(по-студена) спря... Макар че не е 100% показателно това нещо.
                              Даже си мисля, че може да се опита със 7ца НЖК или 14 на Бриск.
                              По принцип за двигатели на УАЗ Бриск дават 17 за бенз. и 15 за газ. Моя УАЗ беше със 17 при каране на газ и при смяната им имаха приличен вид, но реших да пробвам с 15-ки. Тия дни ще развия някоя да видя как са.
                              БИО пчелен мед и пчелни продукти
                              0888 66 59 73

                              Коментар


                              • #30
                                До: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ

                                Пропан-бутана е с октаново число около 100, т.е. по-голямо от това на бензина с който караме и за който са направени нашите двг.
                                Това предполага отделяне на по-голяма топлина и от там произхожда мнението, че трябва една идея по-студена свещ и аз съм съгласен с това нещо.
                                Но по-нагоре като прочетеш този превод, който текст е взаимстван директно от инструкциите на НЖК, става ясно що е то топлинно число и що е то автомобилна инструкция

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X