Обява

Свий
Няма добавени обяви.

CR-V Клапани

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: CR-V Клапани

    Първоначално публикуван от HONDAEXPLORER Преглед на мнение
    <br>Прав си колега, и аз съм по точните неща обаче в случая говорим за разлика от 1/4 от милиметър и си мислех, че при тия киловолти между електродите не е фатално, към момента. Даже мисля че ако ги регулирам с огъване на външния електрод по зле ше стане, тоест ще се измени искрата и контактната и повърхност.
    1/4 от мм си е неприлично много та тва е 0,25 !! при нормално 1,1 по спомен твоите сега са 1,35 е никък не е малко ако такива разлики бяха допустими разстоянията между електродите нямаше да се мерят с десета от мм Ако няма да ги чукаш то ги смени, даже защо въобще отваряме дума за реглаж на електрода, тои да се износи толкова те са за смяна, едни свещи карат макс 20 000 км и трябва да се сменят, друг е въпроса че в Бг ги караме по 100 000 но нормалния живот е 20 000, после си плащаш с преразход на гориво, така или иначе парите отиват ако не в магазина то на бензиноколонката
    Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
    Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
    Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
    Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

    Коментар


    • #17
      От: CR-V Клапани

      За свещите и за 20 000 км. НЕ е вярно. Сивик 1.7 2001 година оригинално идва с иридиеви свещи и по ръководство им дават експлоатационен срок от 100 000 мили /160 000/. Няма Хонда тук със свещи за смяна на всеки 20 000 километра.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #18
        От: CR-V Клапани

        Най-после и аз да си направя реглаж на клапаните и да ви кажа, че въобще не боли. Първо си купих луфтомерни пластини от Баумакс за 6лв и нещо. Развих гайките на капака 7бр. х м6 с ключ10. с ключ 14 се развива болта зад първи цил. който притяга една планка държаща един маркучи пречи на изваждането на капака. След свалянето на капака се развиват свещите за преглед и за по-лесно завъртане на двигателя. Докато чакам да се охлади двигателя вдигам отпред в дясно колата на крик и правя лек оглед. Като се включи на 5 предавка може да се върти двигателя и без гедорета и удължители, става лесно. Така дори разбрах, че тампона на двигателя който е отзад е скъсан и местя двигателя(ще се сменя най-скоро и той).От там нататък с ледвам инструкциите за реглаж от по-горните постове като аз също ги правих 0,10мм за смукателни и 0,20 за изпускателни. Сега обаче да ви кажа, че колата я карам около 55-60 000 км. на газ и това и беше първият реглаж. При проверката установих тук там хлабина от 0,05 на смук. и почти на всички изпускателни около 0,05(влизащи лесно ) и тук там влизаща 0,1 луфтомерна пластинка. Сутрин от около 1-2 месеца като запаля и леко прекъсваше докато не я поизфорсирам, а свещите са нови. Днес след реглажа резултата е следния. Първо палене и колата мърка със равномерни обороти малко над 1600 оборота. Прехвърлям на газ и пак толкова. след като я покарах имам чувство че е по пъргава и набира по-добре(мое впечатление)и обороти на празен ход 1100 както на бензин така и на газ, а досега бяха 800. Възможно ли е и нормално ли е това?
        Honda CR-V I 2000 г.
        0 осем 96 осем три 3 сто и 10

        Коментар


        • #19
          От: CR-V Клапани

          Явно е възможно но не е нормално. Да не би нещо да не си поставил или оплатнил както трябва, маркучетата към главата примерно. Нама логика след като си си регулирал клапаните да се променят оборотите.
          Иначе за хлабината били са понатегати, то не се знае въобще някога дали са и регулирани клапаните на колата ти. И нещо друго, клапаните се регулират на студен двигател, най-добре е да ги направиш сутринта като колата е била идеално изстинала. Дори и при леко припалване най бързо топлината се отдава в клапаните. Това е мое мнение, има и други версии по въпроса.

          Коментар


          • #20
            От: CR-V Клапани

            Ами аз я чаках около 2 часа с отворен преден капак и свален капак на клапаните. Ако трябва да съм честен мотора не беше студен напълно защото като работех усещах топлина от двигателя, но той и небеше загрял напълно. Работил е за около 3-4 минути. Вслушвах се и в клапаните дали няма да чукат но нямаше шум от към тях. Двата маркуча които влизат в капака ги поставих където си бяха и едва ли е от тях. Аз съм по-доволен че сега двигателя работи много равномерно , а преди притрисаше на празен ход когато е загрял, и леко прикъсваше сутрин като го запаля.
            Honda CR-V I 2000 г.
            0 осем 96 осем три 3 сто и 10

            Коментар


            • #21
              От: CR-V Клапани

              Здрасти колега, дано да нямаш поражения по главата като си карал толкова километри без нормални хлабини. Иначе как ти е ауспуха, моя си беше бял ама след регулирането имам чувсвото че въобще не цапа. След изминати вече 2000 км. от регулирането едвам имаше бледа следа по пръста ми като проверих. Ама ти си на газ и там по принцип е по-чисто.
              "Ако мислиш със задника си, не се учудвай, че хората не харесват продукта на мисълта ти"

              Коментар


              • #22
                От: CR-V Клапани

                проверявал съм го с пръст както казваш и на цвят беше тъмно кафяв. Сега след реглажа съм минал едва 47 км. и не съм го гледал но каквито и чудеса да съм направил след реглажа сегурно е доста рано за да се установи по цвета на аспуха особено само при градско каране за по 4-5 км.
                Honda CR-V I 2000 г.
                0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                Коментар


                • #23
                  От: CR-V Клапани

                  след реглажа всичко с колата е наред освен теча на масло от гарнитурата на капака на клапаните. Да я сменям ли с нова или да я измия добре и с тънък филм термоустойчив силикон? Дайте съвет.
                  Honda CR-V I 2000 г.
                  0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                  Коментар


                  • #24
                    От: CR-V Клапани

                    Здравей колега, мого е писано за този теч в темата за силикона, но от мен на каратко ще ти кажа, че трябва добре да почистиш всичко и силикона се капва в двата края на чртирите гърбици на валовете на главата а не се маже всичко. Аз наскоро моите ги регулирах и видях всичко точно как става и нямам никакви течове.
                    Въображението е по важно от знанието!

                    Коментар


                    • #25
                      От: CR-V Клапани

                      Клапани на HONDA се регулират задължително на студен двигател.След манипулацията задължително се проверяват (замерват) преди да затворите капака на клапаните!При коли който са оставени на самотек - не са проверявани от бог знае кога е нормално да се усети драстична промяна на работата и динамиката на мотора особено при моторите със система Vtec а повечето CR-V i HR-V са с такава.Свещите задължително трябва да са с пазторяние 1.1 иначе ще трябва да пишем и как са остроени делката им и защо имат толкова датчици вътре .При монтаж на стара гарнитура (което за мен е безислено при цена на ова от 18 до 25 лв)се маже навсякаде с тънак пласт силикон особенно около пръстените на свещите (иначе ще плуват в масло и пак делко на масата) а при нова както колегата е казал само около полумесеците на валовете се слагат капки в ръбчетата за сигорност (не е задължително).
                      Uaz 469 2.4 D MB
                      KTM 600 ROTAX
                      Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
                      Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

                      Коментар


                      • #26
                        От: CR-V Клапани

                        Я да се разпиша малко.

                        На един колега ЦРВ-то взе да работи странно. Губи един от цилиндрите на тихи обороти. Като го сръчкаш над 3000 си работи добре. Взех му го и го вкарах в бокса. Замерих компресия. На 3 цилиндъра показа около 11-12 атм. а на последния около 3. Регулирах клапаните. На почти всички изпускателни имаше занижени хлабини. Да ама проблема си остана. Значи кучето е заровено по-надълбоко. Сетих се за всички вас и реших , че си струва да снимам и опиша всичко. И така:

                        1. Двигетлният отсек е старателно измит и почистен. Не е нужно да се мърлям и да вкарвам в отворения мотор излишни боклуци.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00660.jpg
Прегледи:1
Размер:192.9 КБ
ID:5315847

                        2. Лека полека с помнене и снимане се отстраняват всички водни съединения, кабели, жила ..... които пречат за свалянето на главата. Впрочем този двигател или дълго време е каран без смени на масло /италианец/ или е прегряван по някакъв повод. Това кафявото дето се е отложило по вътрешността на главата не е от добра експлоатация.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00660.jpg
Прегледи:1
Размер:192.9 КБ
ID:5315847Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00661.jpg
Прегледи:1
Размер:197.8 КБ
ID:5315848

                        Да не забравя да си отбележа точно как е центрован ангренажния ремък, че понякога има изненади. Иначе имам Аутодата ама при някои двувалови машини съм се нагледал как не ще да застане точно на белег и седи на полузъб та.....

                        3. Важно при разглабянето. Всичко да се подрежда така , че да не се омеша при монтажа. Аз предпочитам дори идентични на пръв поглед винтове да се връщат там от където са били. Не винаги се получава естествено. Петите на разпределителните валове както и самите валове са маркирани в завода. Но не е така при всички двигатели.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00663.jpg
Прегледи:1
Размер:212.0 КБ
ID:5315849

                        4. Главата е долу. Какъв ли е проблема с най-левия цилиндър? Няма следи от надраскване вътре в него. Челото на буталото изглежда непокътнато също.


                        Ахаааа ясно! Ето го. Значи не си струва да се отваря и картера само за проверка на сегментите. Рисковано е малко нооо...




                        5. Каквото ми трябва да се свали е свалено и подредено ..... обаче ширата зрее в бидона и не се удържам да се подкрепя та трудно фокусирам




                        6. Така или иначе за почистването на клапаните кой знае колко трезва глава не ми трябва. Само телена четка закачена на шмиргела вместо камък и стават като нови.


                        7.Самата приблизително разоборудвана глава се подлага на щателен оглед за кривини пукнатини и прочее дефекти. Понеже тази не показва никакви такива на пръв оглед пристъпвам към щателна баня в секретни субстанции /предимно бензин и Меглио/ за отстраняване на полепналия нагар. Преглеждам пак дали няма мръднали водачи на клапани, наранени легла или каквото и да било друго несвястно нещо, което да ме накара да я изпратя за обслужване в специализирана работилница. Не откривам.Значи ще спестиме на колегата някой лев и ще си доставя удоволствието да я обслужа сам. Хем ще видите и вие.



                        8. Леглата на изпускателните клапани са позахабени вече. Чувал съм че клапана трябва да контактува с леглото в ивица от около 1,5мм. и грабвам ентусиазирано инструмента за фрезоване.



                        Горе долу прилично става.

                        9. Напасването на клапаните към леглата става с друг специализиран инструмент, нарочна шлайфпаста и много търпение. Докато контактуващите повърхности не добият равномерен матово сив цвят, а клапаните не започнат да задържат сипан от горната страна бензин без да се овлажнява челото им. Ама и аз го обясних.....



                        10. слагаме нови гумички на мястото на старите. Не че бяха взели да пускат , ама някак си твърда им беше гумата. Пък и не си струва да не се сменят като всичко е разглобено.



                        Неприятното е че от този момент нататък работата ме погълна и забравих да снимам. Не е голяма загуба де. Просто всичко се подрежда по обратния ред. Повечето болтове обаче си имат предвидени величини при натягането. Например тези големите на главата се навиват на две стъпки. Първо с 35нм после с 85нм като се почва от средата и се върви към краищата. Петите на разпределителните валове - болтчета М6 с 10нм. На мен ми се видяха малко и ги донавих до 13нм. Излишно е да споменавам , че се слагат нови гарнитури, семеринги и прочее консумативи, а всичко се работи при максимално възможна чистота. Наново се регулират и клапаните.

                        В случая понеже не се знаеше кога за последно са сменявани ремъци - подмених ангренажния и трите аксесоарни също. Спестихме си подмяната на водна помпа. Може и да се окаже грешно решение в бъдеще. Ама скъпа пущината. Ако може да се вярва поне малко на километража и на статистиката тази трябва да издържи до следваща смяна на ангренажен ремък. Ще видим. Ще пишем.

                        ПП Ако някой открива очевидно допуснати грешки и пропуски - не се срамувайте да ме поправите.

                        ППП Естествено със снимките натворих пълна боза. Уж ги качвах по еднакъв начин а то .... и не мога да ги уголемя пак. Помагайте ако мислите че си струва!
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от Жоро Нешев; 05-11-11, 13:37.
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #27
                          От: CR-V Клапани

                          Здравей колега .
                          Не му се плаши много на моторчето ,по него се работи значително по лесно от други творения на инжинерната мисъл но и то си има тънкости.Ангренажа е доста лесен и трудно се допускат грешки при него (особенно от внимателни майстори ).На разпределителните колела има стрелки с надпис UP който трябва да сочат нагоре (те са във вътрешната част на зъбните колела),по външната има други който трябва да се засекът между двере зъбни колела.Долу на коляновия вал има белези и на денферната шайба й на зъбното колело на ремака който се засичат с такива на капака на ангренажа и на блока.Сега погледнах в аутодатата и там е показано малко по различно спрямо позицийте на разпределителните валове.При редовния проблем с разминаването на зъби верния вариант е този (белезите на двете зъбни колела трябва задължително да се засекът посредата между двете при положение UP нагоре)и не винаги пасват с посоченото да са наравно с нивото на главата (често заради шлайф или други манипулаций +кофри гарнитури).Видях ,че си решил да оставиш старата помпа поради висока цена и добър вид.При нас цената на такава помпа на GMB е 45-50 лв (днес смених такъв ангренаж) и при положение че автомобила е на приятел и старата трябва да искара още доста километри (евентуално някоя смяна на антифриз ,каране на вода лятото и кой знае какво ) аз си връзвам гащите с нова.В момента имам автомобил с такъв мотор съсипан заради потекла помпа близо 5000 км след смяна на ремък но клиента тогава е отказал да я смени понеже не тече и изглежда добре а сега си гризе ноктите .Японците си искат задължително редовно обслужване ,капризни са спрямо свещи,масла и антифриз .Надявам се да съм бил полезен с моя опит с тези автомобили а повечето време се занимавам само с такива и ако мога да съм полезен с нещо съм насреща.
                          П.П - Внимание с вакумите ,че правят чудеса
                          Uaz 469 2.4 D MB
                          KTM 600 ROTAX
                          Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
                          Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

                          Коментар


                          • #28
                            От: CR-V Клапани

                            И аз стигнах до тази процедура,никога до сега не съм правил реглаж на клапани и моля да ме извините ако въпросът ми е глупав.Ще слагам газова(че при тези цени на бензина...) и както прочетох ще се налага на 20хил км да проверявам хлабината на клапаните ,та затова реших да се науча и да си я проверявам сам.
                            Та въпроса ми е :при белези UP нагоре (реглаж на първи целиндър) реглаж се прави И НА смукателни 0,1мм И НА испускателни 0,2мм клапани на 1 целиндър ли?Или?При следващите цилиндри е аналогично.И каква марка силикон препоръчвате(че мисля да оставя старата гарнитура,ако не я скъсам де)?
                            CRV 1998г 128кс

                            Коментар


                            • #29
                              От: CR-V Клапани

                              Точно така, правиш на първи, след тва въртиш половин оборот коляновия вал!!!! и идва ред на 3 ти, още половин оборот и на 4 ти, (забележи че на 4 ти като си белезите на колелетата пак ще са на УП) след тва още половин и идва ред на 2ри. Общо взето си личи по гърбиците на валовете когато всичките сочат на горе че цилиндъра в момента е затворвен. НО за по прицизно се ориентираш по колелата на валовете. Недеи да въртиш коляновия вал на обратно, върти се обратно на часовниковата стрелка или иначе казано по посока на движението. Та ако прескочиш цилиндър по добре превърти два оборота на вала от колкото да опитваш да връщаш, не че не може ама в дебелите книги пише да не се прави Слагайки пластинката да мериш хлабината и натгаики или отпускаи регулиращия болт го прави толкова стегнат че пластината да може да се движи свободно в пролуката но пък и да не хлопа, да усещаш леко съпротивление от триеното и, и не се заиграваи много точно с тва донагаждане, не можеш да ги направиш толкова прецизно на всички, при затягането на контра гайката пак се променя малко, и някъде влиза по трудно после при проверката някъде по хлабаво, но общо взето да са в нормални граници. след като направиш всички цилиндри провери ги пак на бързо.
                              Силикон може да ползваш какъвто имаш, а ако нямаш и искаш хубав силикон си купуваш виктор реинц. капваш по една малка капчица в четерте ъгълчета на черупките, като преди тва си забърсал хубаво стария силикон от там и маслото от гарнитурата и по главата.Слагаш капака не се изсилваи с стягането на гайките му, те са глухи и се стягат до едно положение ако напънеш рискуваш да развалиш резба на алуминиевата ти глава, при мен така специалистите от Бултрако са развалили една преди колата да стане моя
                              Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                              Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
                              Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
                              Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

                              Коментар


                              • #30
                                От: CR-V Клапани

                                И не забравяй, че моторът трябва да е абсолютно студен, контра гайката май беше 9-ка, а за лесно въртене се развиват и свещите.
                                "Ако мислиш със задника си, не се учудвай, че хората не харесват продукта на мисълта ти"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X