Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

    Здравейте!

    Миналата седмица ми направиха сондаж на вилата и дълбочината му е 40 метра, водният стълб е около 15-20 метра. Все още избистрям водата с едно бибо.

    Въпросът ми е как най-сигурно и изгодно да го свържа с водопроводната инсталация на къщата? Дали би бил удачен следният вариант:

    - потопяема помпа (гледах има за по 300-400 лева в Практикер и Бриколаж), която да изпомпва водата до повърхността и оттам с хидрофор към къщата. Мисля, че ако помпата е добра и хидрофорът е с балон 20-40 литра, ще ми върши идеална работа (сигурно месечното потребление ще е скромно - 2-3-4 кубика, за къпане, миене и поливане т време на време)

    Единственото неясно нещо е дали тези потопяеми помпи имат механизъм за автоматично спиране, когато вода не се консумира.

    Ако някой е правил подобно нещо много ще се радвам да сподели опит, ще ми бъде от голяма полза! Ще се радвам да препоръчате някой конкретен модел за помпа (разбрах, че е хубаво да не е италианска)

    Предварително благодаря.

  • #2
    До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

    Няма лошо, да свържеш сондажната помпа в паралел с хидрофорната. Пресостатът да си ги включва и двете.

    Всъщност има лошо и то е честото включване и изключване на сондажната, което тя може и да не понесе. Както и възможността да не стигне дебитът при продължителна консумация.

    Истинската схема е с междинен резервоар с поплавък. Сондажната помпа се управлява с поплавъка.

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=92179
      Ето ти един колега с аналогични терзания.
      За да удължиш живота на помпата,системата е както я е упоменал и Ясен:
      Помпа,цистерна с горен и долен поплавък,командващи помпата и после хидрофор с пресостат.Когато цистерната е пълна помпата не работи,ако няма течове в инсталацията хидрофора и той.И да ви няма през седмицата,системата не функционира.
      А за помпата-вземи роторна потопяема,не вибрационна.Изказа се мнение,че вибрационната може и да ти срути сондажа,отделно няма да кара дълго на голяма дълбочина.
      "Grundfos","Wilo"-това са помпите които плащаш еднократно,макар и по-скъпо.Има и други,разбира се-от тези съм бил доволен,при много тежки промишлени режими на работа.Колкото и да беше голяма цистерната,200 м/куб. в денонощие са си 200 м/куб.
      Последно редактирано от Ясен; 05-05-10, 09:47. Причина: https

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

        Всичко зависи от дебита на сондажа - количеството вода която се събира в него и за какво време се възстановява. Най-добре е с хидроформа система , но балона да е поне 120 литра. По-голям е по добре. Аз съм с хидрофор на къщата /имам и вода от В и К/ и вече 13 години работи без да съм пипал нищо по него.

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

          Става и така,разбира се,но не се знае в летния сезон дали няма да е муден сондажа при възстановяване на водния си стълб.
          Ако има място в мазето,бих сложил една цистерна 300/400л и едно малко хидрофорче.Каквито и да са сезонните маржове на сондажа-гащите са вързани,помпата ще мре от скука.
          Варианти има,ние подсказваме-човека да си реши.

          Коментар


          • #6
            Между сондажната помпа и хидрофора задьлжително разширителен сьд най добре два единият за утаяване на водата можеш да ползваш еднокубикови пласмасови на палети сьдове. Сондажната помпа трябва да я сьобразиш с дебита на сондажа . Сондажната помпа може да я направиш с реле са време и с поплавьци. Ако не е тайна колко ти взеха за сондажа.

            ВОДНИЯ ДУХ много подробно го е обяснил --водих си бележки .
            Благодарско на maxxx за препратката .
            Последно редактирано от maxxx; 05-05-10, 17:02.

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

              Аз съм направил следното:
              потопяема помпа в кладенеца. Помпата качва вода в резервоар 250 л. От резервоара дърпа хидрофор, който захранва цялата къща. Помпата в кладенеца се включва/изключва от специализиран поплавък (намира се в резервоара и може директно да управлява до 1.5 kW). За нивото на водата в кладенеца следи датчик сигнализиращ „горно“ и „долно“ ниво. Под долното ниво помпата в кладенеца не може да се включи. Така съм от 5 г. Нямам никакви проблеми.
              Не Ви пепоръчвам директна работа на помпата в кладенеца(сондажа) с хидрофора. Така гарантирано и съкращавате живота.
              Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
              Discovery 2.5 TD5 2000 EX
              Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                Много добре са ти обяснили колегите относно монтажа и свързването,ама кой ти каза "че е хубаво да не е италиянска"??В Италия са едни от най-големите производители на водни помпи.Те ако не правят добри помпи,кой?
                088пет722пет99
                http://www.hydropompi.com/

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                  Колега,лятото монтирах такава помпа в сондаж-80 м.-заедно с устройство за авт. включване според нивото на водата.Има три датчика които се монтират на тръбата:1-за минимум,2-за максимум,3-авариен,да не работи помпата на сухо.Може да включваш помпата ръчно или автоматично.Устройството мисля че беше на Шнайдер,помпата е Грунфос.Ако те интересува модела и откъде е купен-l.m@abv.bg
                  Лъчезар.
                  Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                    Първоначално публикуван от l.m Преглед на мнение
                    Колега,лятото монтирах такава помпа в сондаж-80 м.-заедно с устройство за авт. включване според нивото на водата.Има три датчика които се монтират на тръбата:1-за минимум,2-за максимум,3-авариен,да не работи помпата на сухо.Може да включваш помпата ръчно или автоматично.Устройството мисля че беше на Шнайдер,помпата е Грунфос.Ако те интересува модела и откъде е купен-l.m@abv.bg
                    Лъчезар.
                    Ти си пробил света 80м .Кой го изработи? На какъв диаметър.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                      Само да спомена да не вземаш ментерливи помпи (за антиреклама на ЛС). Ръждясва работното колело (май така се казваше онова дето върти водата) и блокира, и после наново в магазина.
                      В един от споменатите магазини гледах хидрофор сглобен с точно такава помпа дето патя от нея.
                      Последно редактирано от Rabin; 14-05-10, 21:42.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                        Колега сондажа на каква вода е попаднал извор или подземна река защото на едното село е единия случай е извор а на дядо на къщата му е другата версия в тази случай черпя с вида 5 и няма свършване.
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                          Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                          Ти си пробил света 80м .Кой го изработи? На какъв диаметър.
                          Извинявам се за забавянето,вчера нямах време!
                          Всъщност сондажа е по-дълбок,но помпата не е до долу.Доаметъра е ф100мм.Помпата е неръждаема-няма да ръждяса.Първата изгоря-оставили са я да работи на сухо,затова се наложи монтажа на автоматичното управление.
                          Сондите всъщност са повече от 10бр.(на около 100м. дълбочина,за две термопомпи),но само от една се вади вода.Самите сондажи не съм ги правил аз,собственика на къщата е наел фирма,аз само монтирах помпата и автоматиката.
                          Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                            Първоначално публикуван от l.m Преглед на мнение
                            Извинявам се за забавянето,вчера нямах време!
                            Всъщност сондажа е по-дълбок,но помпата не е до долу.Доаметъра е ф100мм.Помпата е неръждаема-няма да ръждяса.Първата изгоря-оставили са я да работи на сухо,затова се наложи монтажа на автоматичното управление.
                            Сондите всъщност са повече от 10бр.(на около 100м. дълбочина,за две термопомпи),но само от една се вади вода.Самите сондажи не съм ги правил аз,собственика на къщата е наел фирма,аз само монтирах помпата и автоматиката.
                            Пусни снимки ако имаш , как си ги направил и горе после свьрзване .

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос за свързване на сондаж с водопровод на къща

                              Нямам снимки за съжаление.В сондажите са вкарани тръби до долу(тръбата слиза и се връща),пълни са с етилен гликол и краищата им са сврзани към колектор-съответно входове и изходи,като на парно.От колектора двете тръби тръгват към двете термо помпи в къщата.Това е най-общо.
                              Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X