Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

    След като много от колегите алармират за проблеми с раздатката на Хънтър и Патриот, а напоследък и аз имам такъв проблем, реших да направя малко проучване на проблема.
    Ще се радвам на помощ, точна и достоверна информация от всички!

    Патриота, пък Хънтъра са сравнително нови модели, може да се направи достоверна статистика на честотата, условията на възникване и причините за повредите по трансмисията.

    Какво ми прави впечатление:

    Раздатката загрява повече от тази на 469, при продължително движение с висока скорост лоста не може да се държи с ръка.

    При монтаж на блокировка на задния мост като че ли всички започват да докладват за интензивно износване или повреди в раздатката.

    Може да се изброят и други факти и обстоятелства.

    Предлагам да направим следното проучване - да измерим температурата на раздатката с подходяща термо сонда (от мултицет например) и нанесем резултатите в таблица, като отбележим време (през 5 минути например), скорост (средна за интервала) и характер на движението ( магистрала, черен път, без път).
    Важно е да се отбележи и типа на маслото използвано в скоростната кутия и раздатката.

    Интересно е да се наблюдава този процес в автомобили с и без блокировка, както и при движение само на заден мост.

    Имам прогноза за термично претоварване при Патриот и Хънтър на раздатката и се надявам, че с това изследване ще внесем повече яснота в проблема.
    Последно редактирано от Веско; 28-02-07, 22:51.
    Show must go on!
    LZ1VES

  • #2
    Re: Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

    Проблеми с загряване в раздатката не съм имал. Включително и на последния преход на похода през лятото ( който беше 180 км при температура на въздуха : много ).
    Маслото в раздатката е синтетично за натоварени кутии на Валволин. Не мога да кажа в момента точните му параметри, защото колата е в бокса.

    При мен проблемите са само механични. И след дълго мислене стигам да мнението, че май причината за всичко са лагерите на валовете. Но това друга тема, различна от тази на Веско.
    Появиха се публикации по руските форуми, че скоро ще пуснат нова РК с решени проблемите в тези досега. Но кога ще бъде това за мен не е ясно.
    Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
    NULLA TENACI INVIA EST VIA

    Коментар


    • #3
      Re: Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

      Точно затова искам да разберем какво става- на похода през лятото ти имаше ли вече блокировки?
      Освен това продължителното прегряване на висока скорост (на похода нямахме високи скорости) води до съвсем друг температурен режим.

      Механичните провреди са следствие от нещо друго - обикновено влошено мазане поради висока температура (няма масло което при кипене да смазва) - веднага започва интензивно износване, което не веднага, но след известно време води до разрушаване на колела, лагери и др.

      Двигателя 409 е много по-мощен от използваните досега и моментното натоварване на раздатката, съчетано с по-високата отделяна температура от двигателя изглежда претоварва раздатката (термично, поради невъзмножността да се охлажда маслото), и по този начин ресурса и се намалява значително.

      Но искам да измерим и потвърдим или отречем този факт!
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #4
        Re: Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

        На похода наистина нямах блокажи. Но за скоростите ни съвсем прав. Там се опитвах да натигна ниско прелитащия Патрул на Чуров, а зад гърба ми беше пикиращото Чероки на Вушев, така че може да се каже че бързах .
        Но по темата. Не знам такава статистика за температурата в РК по време на движение. Ако се направи може би наистина ще се отговори на този болен проблем. А другото място където трябва да се търси слабото място е в това, че блокажите колкото и плавно да включват създават ударно натоварване върху раздатката.
        Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
        NULLA TENACI INVIA EST VIA

        Коментар


        • #5
          Re: Проблеми с раздатка (проучване) на УАЗ Хънтър и Патриот

          До момента и аз не съм забелязал да се повишава температурата на раздатката нито на Хънтъра нито на Патриота.
          Всъщност за мен проблема е комплексен и идва от претоварване на раздатката като агрегат съгласуващ и разпределящ натоварванията върху двата моста и съответно двигателя, фактори за мен са:
          1. По мощния двигател с по голям въртящ момент при 2500 оборота УМЗ-4218 е с въртящ момент по ГОСТ 189Нм (19.3кгс.м) докато ЗМЗ 409 е с въртящ момент по ГОСТ 217.6Нм (22,2 кгс.м)
          и съответно мощност за УМЗ-4218 - 84к.с. при 4000 оборота и ЗМЗ 409 128к.с. при 4400об.
          2. Блокажите - не съм си учил урока но е интересно дали има сериино произвеждан автомобил със самоблокиращи се диференциали на мостовете и без междуосов диференциал ??? На практика включеното предно предаване на Уаза е равностойно на блокиран междуосев диференциал, ако в този момент сработят самоблокиращите на мостовете ситуацията хич няма да е приятна за раздатката особенно ако това се случи при по висока скорост и динамично каране. На всички ни е извесно че карането с напълно заблокирани диференциали е режим изискващ повишено внимание и ниска скорост. Според мен моментното натоварване от блокирането на мостовете развиват гаиките на валовете на раздатката и предизвиква съответните последствия.
          3. Не на последно по значение место идват големите агресивни гуми провокиращи по-твърдата работата на блокажите.
          Тъй като на мен ми е необходим автомобил за универсални употреба отдавна съм направил за себе си извод, че за съжаление трябва умишлено да се огранича в тунинга специализираш тясно начина на експлоатация на автомобила. В същност Хънтара засега не е имал проблеми с раздатката, а на Патриота беше разхлабена гайката на централния вал но за късмет се размина без повреди по зъбните колела и валовете, явно просто съм я усетил на време.
          Идеята за следене на температурата може да осъществим и просто от любопитство може пък и от "този храст да изкочи заек".
          Но аз смятам, че е по важно всеки да се съобразява при карането си със специфичната подготова която е направил на автомобила си. Например аз съм на мнение че за мойте цели е подходяща комбинацията от заден самоблокиращ диференциал и АТ гуми. Смятам, че и преден самоблок ще доиде много при концепцията на Уаза ,а МТ гумите при моя начин на експлоатация отдавна съм обявил за нецелесъобразни и икономически неизгодни.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X