Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Живачните термометри

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Живачните термометри

    Скоро вкъщи счупихме външното тяло на един такъв медицински живачен термометър. Добре че резервоарчето с тръбичката са здрави и не се усложни ситуацията. Решихме да не го изхвърляме и позвънихме в РИОКОЗ за съвет. Отговора им предизвика голяма почуда - заровете го някъде, където не минават много хора. После видях това:

    http://www.novatv.bg/bg/news/view/1726/

    и започвам да си мисля, че институционално не е уреден въпроса.

    Моля, за съвет.
    http://vbox7.com/play:84ee5e6e

  • #2
    До: Живачните термометри

    Като са се впрегнали с тоя живак, та...

    Не е чак толкова отровен, на открито пък - съвсем. Неприятен е само ако се изпарява в помещение. Напълно е ОК да се изхвърли медицински термометър в битовия отпадък, няма да отрови никого. Ако една болница си изхвърля всички термометри, това е друга работа.

    Иначе: неутрализира се със сяра. Тя се продава свободно в аптеките. За да си съвсем чист откъм еко-съвест, купи си едно пакетче, изсипи го в буркан, счупи термометъра в него и го затвори. Така може да се изхвърли съвсем безопасно.

    Коментар


    • #3
      До: Живачните термометри

      Вярно, не е чак толкова отровен... Като малък си играех с разсипаните живачни топчета, от счупените термометри и все още съм жив...

      За мен обаче е безотговотно, подобна стъкленица да се "зарови някъде, където не минават много хора". При евентуално счупване, живакът ще попадне в почвата, а от там, чрез водите, един Господ знае, къде...
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #4
        До: Живачните термометри

        Гола вода сме... Сетих се, как още преди 5-6 години си правим среща на випуска, на пл. Славейков. Един съученик, който живее години наред в Германия, щрака с апарата и по едно време си сменя батериите, при което почва да се върти на пети и да се оглежда наоколо - къде било кошчето за батерии.... Естествено, отговорът беше дружен смях, но то не си е за смях...
        Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

        Коментар


        • #5
          До: Живачните термометри

          Първоначално публикуван от the slow heart Преглед на мнение
          Отговора им предизвика голяма почуда - заровете го някъде, където не минават много хора...
          Те и за други неща съветват така...
          http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=175485

          То не е за смях де...

          Коментар


          • #6
            До: Живачните термометри

            От гражданска защита реагират адекватно Познат им беше звънял при подобен случай и беше останал очарован от отношението им. Дори бяха предложили, ако се притеснява много, да дойдат на място.
            LZ1DWW

            Коментар


            • #7
              До: Живачните термометри

              Незнам защо си мисля, че се престараваме уекинко. Някога най-обичах да счупя термометър и да изсипя топчетата в/у горящата нафтова печка. Те си цвъркаха насам-натам, а аз ги направлявах с една клечка. Пък кво, доживях до 47г.
              Та: Пресилени ми се виждат нещата.
              Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
              -----------------------------------------------
              Питието определя съзнанието....
              -----------------------------------------------
              0887770735

              Коментар


              • #8
                До: Живачните термометри

                Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                Та: Пресилени ми се виждат нещата.
                Пресилени са изявленията по медии на тоя и оня, както и на журналюгите. В резултат мнозинството от стадни индивиди реагират така, както ги учи телевизора.

                А иначе, редно е луминесцентни лампи, живачни термометри, батерии и електроника да се събират разделно, но сега и да искам, няма как. А това реално не е съвсем отпадък, а нещо, от което могат да се изкарват пари. И западняците не го правят само за екологията, макар така да се тръби навсякъде. Правят го за пари, както и всичко друго.
                Последно редактирано от Тихомир; 01-05-10, 18:30.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  До: Живачните термометри

                  Хе , мен питай много е просто - взимаш термометъра който си счупил и го увиваш в парче тоалетна хартия, после така получения пъшкул го натъпкваш в кутийка от майонеза/празна/. След това отгоре можеш да натъпчеш обелки от картофи и всичкото в малко найлоново пликче ! После това пликче го пускаш в по-голям найлонов плик примерно между кутия от прясно мляко и изгнила глава лук и засипваш с използуван котешки пясък ! връзваш хубаво ! Така получения пакет го пъхаш в още една торбичкаи пак връзваш ! После подсвирквайки си фино го мяташ в контейнера пред блока без да се оглеждаш гузно . Успеха гарантиран !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Живачните термометри

                    Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                    Хе , мен питай много е просто - взимаш термометъра който си счупил и го увиваш в парче тоалетна хартия, после така получения пъшкул го натъпкваш в кутийка от майонеза/празна/. След това отгоре можеш да натъпчеш обелки от картофи и всичкото в малко найлоново пликче ! После това пликче го пускаш в по-голям найлонов плик примерно между кутия от прясно мляко и изгнила глава лук и засипваш с използуван котешки пясък ! връзваш хубаво ! Така получения пакет го пъхаш в още една торбичкаи пак връзваш ! После подсвирквайки си фино го мяташ в контейнера пред блока без да се оглеждаш гузно . Успеха гарантиран !
                    Или направо през балкона в малките часове на нощта... Вчера в центъра на София не мога да намеря едно кошче за боклук в радиус 300м камо ли за разделен отпадък... Малко встрани от темата: живачните термометри бяха извадени от мрежата, но голям проблем е, че електронните в 90% са страшни неточни /показват по-ниски стойности/... Поздрави!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Живачните термометри

                      Първоначално публикуван от deian Преглед на мнение
                      .....Малко встрани от темата: живачните термометри бяха извадени от мрежата, но голям проблем е, че електронните в 90% са страшни неточни /показват по-ниски стойности/... Поздрави!
                      Сигурен ли си, че ги слагаш на правилното място...

                      Всичко ми е ясно, само какво да правя с амалгамата на пломбите си...
                      Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Живачните термометри

                        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                        Вярно, не е чак толкова отровен... Като малък си играех с разсипаните живачни топчета, от счупените термометри и все още съм жив...
                        Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                        Незнам защо си мисля, че се престараваме уекинко. Някога най-обичах да счупя термометър и да изсипя топчетата в/у горящата нафтова печка. Те си цвъркаха насам-натам, а аз ги направлявах с една клечка. Пък кво, доживях до 47г.
                        Та: Пресилени ми се виждат нещата.
                        Колеги, по-безотговорни мнения не бях чел през живота си. Вярно, повечето хора в този форум са възрастни, но замислете се, че има и деца в интернет, а информацията във форума е със свободен достъп. Някое от тях може да няма вашия късмет.

                        Когато се разсипе живак, особено в затворено помещение (както отбелязаха колеги по-горе), се получава опасност от натравяне на човешкият организъм най-вече в следствие на парите. Живакът обикновено засяга части от мозъка и след определени количества може да доведе до определени дизфункции. Освен това, доколкото съм запознат, много трудно се изчиства от организма.

                        По-подробно - резултатите от живачно натравяне са резултат от много параметри: какво количество е прието в тялото, по какъв начин е прието в тялото и как тялото реагира на живака (при някои по-зле, при някои по-добре). За да разберете дали сте "жертва" на живачно отравяне - обикновено симптомите са един или повече от следните (в зависимост в коя част на тялото е попаднал живак и как е засегнал мозъка):

                        1. Проблеми със зрението - често срещано;
                        2. Чувстване на "иглички" по ръцете и/или краката;
                        3. Проблеми с координацията;
                        4. Проблеми с говор и слух;
                        5. Немощност в мускулите, дори невъзможност за движение;
                        6. Внезапни кожни проблеми;
                        7. Промяна в настроението, ментални проблеми - най-често срещано и особено проблемно, понеже самия човек не го усеща като проблем.

                        Когато се разсипе живак вкъщи обаче няма нужда от паника - не се изпарява чак толкова бързо и е трудно да достигне опасна за човека концентрация. Особено в живачните термометри самия живак е много малко като количество. Но това количество все пак е опасно - директно вдишване на парите му определено няма да е безобидно като резултат за вас. Не може да ви убие, но определено може да нанесе щети. Ако по една или друга причина успеете да погълнете живак в течен вид - трябва незабавно да потърсите спешна лекарска помощ, независимо от количеството и дали се чувствате добре!

                        Затова е важно да се знаят няколко неща относно събирането му, дори при малки количества от счупен термометър. В никакъв случай не трябва да се допуска неговото загряване - в този смисъл не използвайте никога прахосмукачка! А за колегата trajal и печенето на живак на нафтовата печка - аз съм напълно "puzzled" как е успял да стигне до такава дива простотия (с извинение, нищо лично). Живакът се изпарява при досег с въздух и естествено процесът се засилва драстично при по-високи температури. След събиране на живака - задължително направете стабилна вентилация на помещението!

                        Още по-опасното обаче е когато живак се изхвърли безконтролно в природата (както съветва РИОКОЗ?). Ако той попадне в река или езеро, то има възможност да се превърне в изключително силно токсичното вещество наречено "monomethylmercury" (на български би следвало да се превежда "монометил-живак"). То е връзка между метиловата група и атом живак. Много видове риби "акумулират" монометил-живак и го натрупват в организма си без това да е толкова опасно за самите тях, колкото е за нас. Така живака се разпространява и по хранителната верига.

                        В света, според уикипедия, има вече два случая на масови натравяния с монометил-живак. Единият е бил в Ниигата, Япония, а втория между 60те и 70те години в Ирак. Имало е редица случаи на парализа, слепота и дори смърт, след консумация на храна "заразена" с нанометил-живак.

                        Е, регулациите на промишленото производство в днешно време са много по-засилени от преди. Вероятността в търговската мрежа да се случи подобна епидемия, каквато е от последния пример, е изключително малка, даже според нищожна. Единични случаи обаче има, ще има и продължава да има по цял свят. Причината - един малък незначителен термометър, чийто живак е попаднал в реката, а от там в една единствена рибка, която някои човек/животно е хапнал за вечеря...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Живачните термометри

                          Philipp , коя риба ще изяде живака бе човек, това е несериозно.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Живачните термометри

                            И хайде още малко от гугълпейджес - редица от психичните проблеми в човек, които са следствие от различни видове увреждане на мозъка, като например депресия, деменция, склероза, безпричинен гняв и насилие и др., могат да бъдат причинени пряко (моментално) или индиректно (натрупване на различни фактори с времето) от натравяне с живак.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Живачните термометри

                              Като се сетя някога изливали значителни количества живак в затлачени септични ями... копаело било. Един съсед тия дни изплющя, че търсел... ямата... добре, че вече не се намира толко лесно!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X