Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помпане на гуми с азот?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: гуми с азот

    Мани ги тия ментета. И с 20 километра не могат да дигнат скоростта. Най-много с 30 коня.

    Коментар


    • #17
      Re: гуми с азот

      Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
      Някъде из форума бях писъл но хайде пак!
      1. Азота има по голяма молекула и не инфилтрира през гумата - демек налягането в гумата не спада много продължително време (това е за мързеливи като мен дето не искат да припомпват).
      2. В сравнение с атмосферният въздух азота има напрово нулево температурно разширение което е особенно важно през топлите летни дни при високи скорости, голям товар и силно нагорещен асфалт (пробвано лично нееднократно).
      3. Практически азота не е агресивен към алуминия и дори го предпазва (това е за тези с алуминиевите джанти)

      От доста години лятото използвам азот както в бившите си леки коли така и в джиповете доволен съм от резултата и смятам да продължавам.

      Цялата история с азота разбира се няма никакъв смисал ако предвиждаш по време на карането да спадаш гуми. Също така се обезсмисля ако допомпваш с азот. Истината е да се помпа там където преди това вакумират гумите.


      Точно.
      Бих добавил че при помпане на гуми от компресор винаги ще има като екстра добавка от масло (Маслени пари) или вода (водни пари)
      LZ1VMH

      Коментар


      • #18
        Re: гуми с азот

        А така. И колко най-много литра вода и масло си изливал от една гума?
        Колко процента е влиянието на единственият термочувствителен СО2? Колко неустойчива е гумата на другите газове?
        Едно време пък клизмата беше че азота скапва гумите. И затова най-много веднъж на три месеца трябва да им се сменя въздухът. Най-добре с кофа компресия, ама да е пресна.
        От същия калибър са вярата че като се боядиса черна блондинката ще поумнее, астрологията и честността на катаджиите.

        Коментар


        • #19
          Re: гуми с азот

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Азота би следвало да е по неутрален към състава на гумите това едно и второ при промяна на външната температура влиянието върху гумите може би е по-малко... Така съм чувал но нямам нито теоретична нито практична яснота по въпроса...

          Да точно така.
          Всъшност неутрален е защото няма маслени пари от компресора.

          Не сте ли се чудели защо ръждясват джантите от вътрешната страна като уж са отделени от външната влага.

          Това са и най често срещаните проблеми. Хората идват на гумаджия с мисълта че са спукали гума, а то се оказва че спада от ръждите между гума и джанта.
          LZ1VMH

          Коментар


          • #20
            Re: гуми с азот

            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
            А така. И колко най-много литра вода и масло си изливал от една гума?

            Нали знаеш че отдавна не споря с теб.
            Ти винаги си прав.

            Ако дойдеш и поработиш малко ще констатираш мазното стоене на гумите от вътрешната страна. Разбира се не на всички.
            К`во да правиш, то компресора с масло вървял.
            LZ1VMH

            Коментар


            • #21
              Re: гуми с азот

              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
              А така. И колко най-много литра вода и масло си изливал от една гума?
              Ние със Соти сме го докарвали до 2 литра вода . Чавдар и Влади, майче са по-скромни, но и те се представиха добре
              RB Patrol Team

              Коментар


              • #22
                Re: гуми с азот

                Първоначално публикуван от Асен Василев Преглед на мнение
                Чавдар и Влади, майче са по-скромни, но и те се представиха добре

                А бе, при мен 2 литра нямаше. Но поне един - да
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #23
                  Re: гуми с азот

                  А от къде са влезли да има сведения?

                  Коментар


                  • #24
                    Re: гуми с азот

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    А от къде са влезли да има сведения?
                    Сведения има, ама това си е чиста проба OFF-topic. Щото не са влезли при помпане (с или без азот) ами при разбортиране на гума на сняг.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #25
                      Re: гуми с азот

                      Тъй де. Щото като гледах един вентил и аз останах с впечатлението че някой си е изувал цървулите право в реката. Бракониери недотепани. Не ви ле и срам да биете риба с химикали бе? Тва е масово убийство.

                      Ми разрежи тогава при случай газова бутилка. Ръждата в нея сигурно е от алаха.
                      Наистина обезмаслени и сухи не са промишлените газове ами лабораторните. Само че шише азот четири - пет деветки струва колкото колелата на джипа със спирачките, а не два кинта на гума.

                      Коментар


                      • #26
                        Re: гуми с азот

                        Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                        днес ми предложиха за по 2 лева на гума да ми ги напълнят азот, вместо с въздух ?? това за какъв дявол се прави, какви са плюсовете и минусите
                        С лека кола и скорости 100 – 140 км/ч. Съм пробвал с въздух от София до Царево през лятото с 2 спирания за 10 мин. Разликата в налягането на гумите беше 0.8 атмосфери повече, премерено непосредствено след спиране в Царево. След 2 месеца пак ходих до Царево и направих същият експеримент с азот в гумите, разликата беше 0.1, което го отчитам за допустима грешка на уреда. С 2 думи практиката показва, че има смисъл от 2-та лева на гума.
                        LZ1RED

                        Коментар


                        • #27
                          Re: гуми с азот

                          Щом ти е толкова важно, изобщо не се занимавай с глупости. Надувай ги направо с хелий, като рекордните пистови велосипеди.

                          Коментар


                          • #28
                            Re: гуми с азот

                            От 5-6 години ползвам азот за гумите на автомобилите които съм притежавал.Случвало се е по 8/осем/ месеца да не допомпвам само проверка.Както пише колегата особено добре за лятото.Според мен за автомобили и джипове за лек offroad е оправдано.

                            Коментар


                            • #29
                              Re: гуми с азот

                              Виж в някой речник какво е парциално налягане. Да не мислиш че всяка година съм помпал гуми когато са просто нормално здрави?
                              Всички се излагате. Главното предимство на азота е че има атомно тегло 14. Докато въздухът е коктейл от газове, някои от които много тежки. Естествено, тежките гуми увеличават инерчният момент на колелата, с това влошават динамиката, увеличават спирачния път, намаляват управляемостта, увеличават подскачането залади увеличаването на неподресорената маса, увеличават разхода и износването. Колко струва само така любимият на мнозина аргон с атомно тегло 40? Особено когато непредпазливо компресорите стоят в близост до заваръчните апарати? И го засмукват в ужасяващи количества за да го вкарат право в гумите? Или просто влудяващият криптон, всеки атом на който тежи направо повече от 84 атома водород? И който при всяко спиране незабавно се утаява в долната част на гумата с което веднага я дебалансира? Всеки е усещал страшното явление придърпване при потегляне. Ето я причината. Какво изобщо да кажем за убийственият радон с атомно тегло 222? За сравнение - желязото от което са направени джиповете има атомно тегло 56. Всеки разумен човек може сам да оцени мащаба на катастрофата.
                              Не мога да живея повече с тия смазващи факти. Колеги, спрете безумието! Помпайте гумите само с водород!
                              Боже колко мразя войнственото кръчмарско невежество.

                              А, да. А защо азотът да е добър именно за офроуд? За да сме в темата на форума?

                              Коментар


                              • #30
                                Re: гуми с азот

                                Много просто Стефане обикновенно за да стигнеш до ОFF-roada трябва да покараш малко асфалт, често пъти няколко десетки или дори стотици километра. Предвид, че караме по асалт с гуми чието основно предназначение не е такова помпането с азот дава допълнителна сигурност. Не забравяй, че повечето от наште джипове спокойно си поддържат 100 на магистралата дори с MT гуми. Имам си достатъчно грижи на главата за да мисля и за прегряване на гуми при 40 градусов асфалт при условие че проблема отдавна е решен и при това практиката е показала, че е решен добре.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X