Обява

Свий
Няма добавени обяви.

какъв камион да си взема?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: какъв камион да си взема?

    Опа - темата стана интересна...

    Защо ли руската техника - при ниската си цена, не е намерила привърженици на запад? Защото не са имали шанса да се качят на нея? Защото е твърде ефективна? Защото е много рентабилна? Защото е изключително надеждна? Защото в Алпите и в Скандинавия нямат нужда от проходимост?

    Или може би защото онези там са виждали и друго освен машините, които се караха в нашата казарма и могат да сравняват...

    Коментар


    • От: какъв камион да си взема?

      Опа - темата стана интересна...

      Защо ли руската техника - при ниската си цена, не е намерила привърженици на запад? Защото не са имали шанса да се качят на нея? Защото е твърде ефективна? Защото е много рентабилна? Защото е изключително надеждна? Защото в Алпите и в Скандинавия нямат нужда от проходимост?

      Или може би защото онези там са виждали и друго освен машините, които се караха в нашата казарма и могат да сравняват...
      интересна гледна точка! всичко започва от двете световни войни, тогава рязко се засилва строенето на пълно-приводни машини! и Руснаците и Германците и Австрийците и Шведите и всички останали държави, които имат възможност, БЪЛВАТ военна техника, като след войната тя намира приложение и в промишлени цели, превоз, и т.н. точно тук се крие разковничето "защо аджеба Германците или Австрийците или пък Шведите не си внасят Руски камиони..?????" ами те си имат! за какво са им други? частите са им под ръка, монтьорите са обучени вече, а за Руски камион трябва тепърва някой да се занимава да чете дебелите бумаги и да се учи! а техните какво да ги правят..???
      никой не казва че Руските камиони са велики и нямат аналог! напротив чупят си се, и то добре но на нашите ширини е пълно с тях и лесно се намира, достъпни цени имат, части навсякъде, майстори бол! и най-важното евтин ремонт (сравнен с западни камиони, където може да чакаш някоя част 10 дни.)
      разбира се, сигурен съм че в Русия има и западни камиони, както и автомобили, което си е логично ( не се знае какви такси се плащат примерно да регистрираш западен камион в Русия!!!) това също е от значение, и естествено обратното в Германия, Австрия, или някъде из Европата.И за мен ще е по изгодно (тъй като съм частник) да не ми се чупи камиона, но да ви кажа честно предпочитам да платя два пъти по 2500лв. в годината за ремонт вместо 10 000 един път в годината пък нека ме болият ръцете после от "геврека"
      малко стана като да си задаваме въпроса "що в Германско няма Лади..аа...???"

      ще се радвам да видя и други позиции...
      Real Recognize Real

      Коментар


      • От: какъв камион да си взема?

        Тука опираме до кониоктура на пазара . Ниската цена на добиваната дървесина (основно за огрев) предполага и ниска цена за превоза и от там и практическа невъзможност да се поддържа в добро техническо състояние западен камион.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: какъв камион да си взема?

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Тука опираме до кониоктура на пазара . Ниската цена на добиваната дървесина (основно за огрев) предполага и ниска цена за превоза и от там и практическа невъзможност да се поддържа в добро техническо състояние западен камион.
          Абсолютно съм съгласен - това е вярно и точно на място.
          Както е и вярно по-горното мнение, че работата е много несигурна защото нормативната уредба постоянно се променя.
          Има и трети фактор - и то е, че тази работа се върши с малко вложени пари (заради горните две).

          Пуснах този малко провокативен въпрос, защото така или иначе в близко време ще се затегнат нормите за ГТП - и повечето руски камиони, пък било то и в "добро" състояние ще окапят. Да не говорим, че може да влязат в сила един куп норми за безопасност при работа.

          Струва ми се (от мненията в този форум), че тук има някаква много странна носталгия към морално остаряла техника.
          Освен това - традиционно в този бранш - както и в строителството - камион като че ли все още се купува с идеята да се пази доживот. Истината, е че той си има остатъчна стойност и вторичен пазар - купуваш, ползваш и поддържаш, продаваш. Разхода е само разликата...

          Предполагам, че не казвам нещо ново, но по този начин и с това мислене на практика се обнови целия парк в международния транспорт. На тях също не им се връзва сметката кой знае колко, но поне не се мъчат като грешни дяволи със стара и опасна техника. В дърводобива това ще стане по-бавно защото няма регулаторна принуда (засега), но трябва да мислите в тази посока, защото този момент ще дойде, и то не след дълго ...

          Търсете си професионална техника - втора и трета употреба, за да имате бъдеще...

          Коментар


          • От: какъв камион да си взема?

            Търсете си професионална техника - втора и трета употреба, за да имате бъдеще...
            това е истината, но както потретва вече в тази тема sek.1, в България цените на които се изкупува дървесината не са западни, за да се ползва такава техника. естествено, че примерно Немците са разработили по добър камион от пияния Руски екипаж! но на въпроса, защо няма Руско на запад? мисля че отговора го знае всеки там просто нямат нужда, имат си всичко... на достъпни за тях цени.
            това е моето мнение, ако бъркам, моля да ме поправите.
            Real Recognize Real

            Коментар


            • От: какъв камион да си взема?

              Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
              Абсолютно съм съгласен - това е вярно и точно на място.
              Както е и вярно по-горното мнение, че работата е много несигурна защото нормативната уредба постоянно се променя.
              Има и трети фактор - и то е, че тази работа се върши с малко вложени пари (заради горните две).

              Пуснах този малко провокативен въпрос, защото така или иначе в близко време ще се затегнат нормите за ГТП - и повечето руски камиони, пък било то и в "добро" състояние ще окапят. Да не говорим, че може да влязат в сила един куп норми за безопасност при работа.
              ...
              Поне в близките десетина години едва ли някой ще рискува да въвежда някъкви норми по различни от сегашните това означава всичко в страни от няколко големи града в България да спре. Понеже имаме на село един Краз 6х6 и той работи от време на време в дървоизвозването и в зимното снегопочистване та имам някъква идея колко е рентабилно в момента това дървоизвозване аз също съм работил малко в началото на демокрацията с ИФА W 50 4х4 та имам представа как се амортизира една машина в гората. Преди 6-7 години имаше опити да се работи с западни камиони но собствениците не издържаха на поддръжката и се преориентираха бързо към масовите в района соц. марки. Смятай сам кубик дърва за огрев там на място в селото е около 40лева тука в София 50-55 лева ако усредниме че возиш средно 10 кубика това са 400 лева в които влиза всичко рязане ; извличане ; товарене ; транспорт ; такси и данъци към горското и други така че ако приемеме че ти плащат 50-70 лева на лева на курс и правиш средно по три курса на ден получават се едни около 200 лева от тях половината са горивото с останалото поддържаш камион и си храниш семейството не е много нали ? Освен всичко това работата е сезонна през половината година за останалото време камиона или му търсиш друга работа или ти трупа загуби като седи на място . Тук в София имаме един служебен Камаз който го караме заедно с един колега (поради липса на работа не му назначаваме шофьор) возиме си само матеряли за собствени нужди за тази работа е повече от идеален поддържаме си го сами и има всичко в магазина не ме пращат да чакам за нещо дребно две седмици доставка .
              Последно редактирано от sek.1; 19-06-10, 06:35.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: какъв камион да си взема?

                Първоначално публикуван от gh0sts Преглед на мнение
                .......... в България цените на които се изкупува дървесината не са западни, за да се ползва такава техника.................
                Тука се бъркат някой понятия. Щом си се хванал да добиваш и продаваш дървесина, значи имаш печалба дори и при тази цена. Целта тук е транспорта на дървесината да ти излезе най-евтино. Цената има следните компоненти:
                1. Гориво.
                2. Заплата на работника.
                3. Амортизационни отчисления за техниката.
                4. Разходи за потдръжка
                а). Резервни части.
                б). Труд за потдръжка.
                По 1, 2 и 4б Мана определено е по-добре. По 3 и 4а разходите са значително повече. Тук вече опираме до размера на надницата. Започнахме от 10, 20, 50 и тн. Другия компонент горивото. Там започнахме от .70лв. сега сме на 2.20лв. Тенденцията за увеличаване и на заплатите и на горивата ще се запази така че според мен вярния избор е Ман стига да можеш да си го позволиш.

                Коментар


                • От: какъв камион да си взема?

                  Има и още нещо. Незаконният добив на дървесина, при регистриран незаконен добив губиш МПС . Един джуган го избиваш с 2-3 нелегални курса след това си на печалба.

                  Коментар


                  • От: какъв камион да си взема?

                    То тогава за кво ми е тоя камион ако ми стои в горското или в полицията.Нещата доста се позатегнаха.Така и трябва.

                    Коментар


                    • От: какъв камион да си взема?

                      Първоначално публикуван от Todor6104 Преглед на мнение
                      Не напразно един нов Камаз струва колкото 10 годишен Ман. Само дето няма как да се купи нов Камаз.
                      Абре, то мерак да има пък и 100 годишен камаз може да се стегне и да не се разваля А кой говори за нов камаз?? 2-ра рака и малко стягане ако не е стегнат де и си готов
                      Колкото защо не се карат манове, мерцедеси и други извесни марки...По нашия край от панти век се работи с дърводобив, да не кажа това е прехраната на половината град..И всичките са с джугани, Камази и тем подобни.Всички са почнали от камаз--> 2---> 3 и така до стабилна фирма с 5-6 камаза и 1 мерцедес..На мерцедеса са ходили да купуват ресйори, направете си сметка колко са изтърсили, на камаза от как са го купили не помна да е купувано някаква по сериозна част Не знам какви Камази са ви с главата, но тези камази с които си имам работа чат пат са стегнати и не се развалят всеки ден, седмица или пък месец
                      Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 22-06-10, 14:41.
                      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                      Honda Dominator 650
                      088ЧЧ93979-->Борис
                      0878956Ч38-->Борис

                      Коментар


                      • От: какъв камион да си взема?

                        Един двигател, който на 60 000 км. по паспотр трябва да сменяш основни лагери не ми го хвали. Вярно е че смяната е лесна, лагерите са евтини и какво от това.
                        Колкото до Зил, Прага, Виетнамка те просто не стават за трупи.

                        Коментар


                        • От: какъв камион да си взема?

                          Първоначално публикуван от Todor6104 Преглед на мнение
                          Един двигател, който на 60 000 км. по паспотр трябва да сменяш основни лагери не ми го хвали. Вярно е че смяната е лесна, лагерите са евтини и какво от това.
                          Колкото до Зил, Прага, Виетнамка те просто не стават за трупи.
                          Що ли ми се струва,че се изказваш неподготвен?
                          0осем9осем7шест0осем7едно
                          Миро

                          Коментар


                          • От: какъв камион да си взема?

                            Чак на 60 хил.км. не се налага смяната на лагери(в гората-може би да,но "по паспорт" и с нормално каране–не).Но като цяло,вече писах и аз,двигателят не му е най-силната страна на този камион.Най-силната му страна е,че предлага комплексни качества,които са приемлив компромис.
                            Иначе се предлагат и други модели камиони,с други предимства и недостатъци.Например в КрАЗ,не може да се строши ни мотор,ни скорости,а за ходова част да не говорим,но пък на шофьорите труда е,меко казано първа категория(абе голЕма мъка).А и разхода на гориво на ЯМЗ 238 в този камион си е доста сериозен.
                            Истината за руската техника е съвсем проста.Тя има своите предимства и недостатъци,но основния и проблем е както и в цялото руско автомобилостроене.Проблемът е,че на някакъв етап от развитието си,по едни или други причини,тя просто спира да се развива.Или ако пък се развива,то е съвсем бавно.От тук нататък не можем да говорим за никакви сравнения със западната техника като характеристики и сухи цифри.Вероятно на времето,когато е спряла развитието си,тази техника е била съпоставима и конкурентноспособна спрямо западноевропейската такава,но едва ли има някой достатъчно компетентен в този форум,който да може да изкаже мнение базирано на личен опит от експлоатацията на техника и от двата лагера,от онези времена.
                            Факт е,че товарното автомобилостроене в Западна Европа,прави една голяма крачка през 70-80-те години на миналия век–започва ерата на турбокомпресорните дизелови двигатели.Някъде тогава спира и развитието на руската техника–показателен е и факта,че турбо-пълненето при руските дизели за камиони се прилага малко по-късно,а и дори тогава не се използва за постигане на такива внушителни резултати,каквито са постигнати в "западната" техника.
                            С малко закъснение спрямо развитието на двигателостроенето се модернизират и предавателните механизми и кабините.Дори в това отношение въпросния КамАЗ е бил на добро ниво спрямо западната си конкуренция за сравнително по-дълъг период.Например десетстепенната му предавателна кутия е осезаемо по-добра и практична от аналогичната,като брой степени кутия,на цитираната по-горе Скания (от 80-те),а и от подобната на Волво(запознатите знаят-т.нар. схеми пет върху пет).Конфортът и обзавеждането в кабината също са на едно прилично ниво,ако се сравняват със западните му конкуренти от онова време.(някои от които,са дело на известни автомобилни стилисти и студиа)

                            Колкото до факта,че не се използва масово руска техника в Европа,част от отговорът се крие в горенаписаното от мен.Първо,в днешни дни тази техника е прекалено остаряла морално,а и се е развила при други условия и по-друг начин(има още сериозни крачки в развитието,които са с доста различни посоки и размери в двата лагера).Второ има и още един куп фактори,които са попречили това да се случи преди време(когато все още е била достатъчно конкурентноспосбна).И качествата на техниката са само един от тези фактори,и то незначителен на фона на останалите.А и за качеството на производството си има обективни причини,а именно обемът на производство( КамАЗ са произвели над двойно повече камиони от Скания,и то за над 2 пъти по-кратка си история.Малко са били производителите работещи с такъв обем производство).
                            Този въпрос е аналогичен с въпроса "Защо не са се наложили европейските камиони в Америка?".Мисля че го коментирахме в една друга тема преди време,и стигнахме до извода,че факторите са много повече от чисто техническите и обективните предимства и недостатъци.

                            Вече,къде,как и защо да се предпочете руски пред западен камион,си е много относително,и мисля,че не сте пропуснали основните положения при избора.Всичко е идивидуално и зависи от осбеностите на конкретните условия на работа.

                            P.S.За трупи има и Татра,КрАЗ,Урал...
                            Ето един линк,с малко цифри,история,снимки,цени(не го давам с търговска цел,а и едва ли някой ще се втурне да купува камион от Русия,еле пък руски,макар че са дадени данни и за други)Ако линка противоречи на правилата и изискванията нека бъде изтрит по преценка на властимащите.
                            Последно редактирано от cecoa1; 24-06-10, 22:24. Причина: правопис
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • От: какъв камион да си взема?

                              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                              ...КамАЗ са произвели над двойно повече камиони от Скания,и то за над 2 пъти по-кратка си история.Малко са били производителите работещи с такъв обем производство...
                              Мда.
                              Наистина преди да изгори завода някъде в края на 90те са били най-големия производител на автомобили в света - АБСОЛЮТНО НАЙ-ГОЛЕМИЯ В ЦЕЛИЯ СВЯТ като бройка произведени камиони на година. След което - вместо да инвестират в нома технология при възстановяването на завода - те чисто по соц маниер построяват абсолютно същия завод - 1 към 1 с предишния. И това е и края на възможностите да се конкурират, с когото и да било...

                              Периода на 70те 80те от една страна е начало на активното коопериране на европейските производители по отношение на новите разработки (кабини, мостове, скоростни кутии, двигатели), както и това е периода, в който съветската система почва да се затруднява да догонва САЩ във въоръжаването, а и се набутват в Афганистан - факторите за краха са много наистина

                              Тук обаче има един друг проблем - в Европа масовата сеч не е разрешена отдавна - така ще стане и тук.
                              Затова на запад - дърводобива не се прави с камиони - трупите се извозват до площадка със специализирана техника - форуардери и тракторни ремаркета с кран, за които вече стана дума - даже и в Русия така го правят - даже и собствено производство си имат. Такава професионална техника има и втора и трета и четвърта употреба. И не е недостъпна в ценово отношение - поне в сравнение със западните употребявани камиони...
                              Автомобили за дърводобив се използват не точно в гората, а около нея - освен това там знаят отдавна, че е по евтино да поддържаш пътя отколкото да трошиш камионите.

                              А що се отнася до сравнението между МАН и Камаз - в 90% от случаите, когато някъде за първи път влиза западен камион - той обикновено е бил купен евтино и технически не е за там.
                              Вариантността при западните производители е огромна и няма нищо общо с тривариантността на марка като Камаз. Освен това - надстройките там се правят на съвсем друго място, а не в завода правещ камиони, така че - варианти толкова много, че един с един еднакви камиони не можеш да намериш. И далеч не всички стават за гората.

                              Та мойто мнение е, че вкарването на употребявани западни камиони в гората не е решение, а напъните да се изцеди всичко от руската техника ще завършат рано или късно с рязък срив - затова просто трябва да се мисли в посока професионална специализирана техника...

                              Коментар


                              • От: какъв камион да си взема?

                                Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                                Мда.
                                Тук обаче има един друг проблем - в Европа масовата сеч не е разрешена отдавна - така ще стане и тук.
                                Затова на запад - дърводобива не се прави с камиони - трупите се извозват до площадка със специализирана техника - форуардери и тракторни ремаркета с кран, за които вече стана дума - даже и в Русия така го правят - даже и собствено производство си имат. Такава професионална техника има и втора и трета и четвърта употреба. И не е недостъпна в ценово отношение - поне в сравнение със западните употребявани камиони...
                                Автомобили за дърводобив се използват не точно в гората, а около нея - освен това там знаят отдавна, че е по евтино да поддържаш пътя отколкото да трошиш камионите..
                                При експлоатацията на въпросната специализирана техника(форуардери и тракторни ремаркета с кран) в България има няколко основни проблема:
                                1. Липса на потходяща работна ръка в гората.
                                2. Не се знае след година или две как ще се добива дървесина в гората.
                                3. За да влезе въпросната техника в гората е необходимо да се добива чрез гола сеч, технология която не се прилага в България.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X