Обява

Свий
Няма добавени обяви.

какъв камион да си взема?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: какъв камион да си взема?

    Първоначално публикуван от niva men Преглед на мнение
    И аз съм чувал подобни твърдения-затова преди голямо спускане с натоварен камион шофьора много добре трябва да си направи преценката на коя предавка да го спуска.То това правило си важи по принцип за всички камиони,но за 157-ка е особено важно.
    Казвали са ми някаква стара шофьорска поговорка,"На която скорост качваш,на такава спускаш".Щом отказват спирачките,пуска бавните и на 1ва бавна спуска С нивата така е голям кеф,някое голямо спускане ,да не натискаш само спирачка,хоп 1ва бавна и седиш спокойно
    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
    Honda Dominator 650
    088ЧЧ93979-->Борис
    0878956Ч38-->Борис

    Коментар


    • До: какъв камион да си взема?

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Руски камион и добри спирачки е рядко срещана комбинация.
      Ела да те качим на моя с пет тона товар спира като ЖигулаТрябва да разбираш как да ги натегнештия пущиниСега за руските камиони;;;Там всичко е замислено и създавано за бъдещата война дори камаза самосвал е правен и изчислен да върви извън пътя.По време на война кой ше ти ходи по пътищатаНе знам дали сте ходили в Русия там седнали хора си говорят ;Война канчалас война началасТе това им е в акъла Тази държава освен да се готви за война друго не знае и това от 1000 години насамТа едва ли ше се намери европейски камион по проходим из пущиняка от такъв създаден за военни цели
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • До: какъв камион да си взема?

        Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
        Ела да те качим на моя с пет тона товар спира като ЖигулаТрябва да разбираш как да ги натегнештия пущиниСега за руските камиони;;;Там всичко е замислено и създавано за бъдещата война дори камаза самосвал е правен и изчислен да върви извън пътя.По време на война кой ше ти ходи по пътищатаНе знам дали сте ходили в Русия там седнали хора си говорят ;Война канчалас война началасТе това им е в акъла Тази държава освен да се готви за война друго не знае и това от 1000 години насамТа едва ли ше се намери европейски камион по проходим из пущиняка от такъв създаден за военни цели
        По едно време се говореше, че с припомпване на руския камион спирал най-добре А дали е така не знам
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • До: какъв камион да си взема?

          Припомпване само при маслените спирачкиВинаги съм се чудил на помпането на въздушни спирачкиТрябва да знаеш принципа на действие на различните видове спирачки да знаеш как да действаш
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • До: какъв камион да си взема?

            Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
            Припомпване само при маслените спирачкиВинаги съм се чудил на помпането на въздушни спирачкиТрябва да знаеш принципа на действие на различните видове спирачки да знаеш как да действаш
            Всичко се постига с практика, качваш се и караш, след 2 дена ще ги си опекъл спирачките
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • До: какъв камион да си взема?

              Първоначално публикуван от bob4oo Преглед на мнение
              По едно време се говореше, че с припомпване на руския камион спирал най-добре А дали е така не знам
              Какво ли да му помпаш,като спирачките са на въздух?!Натискаш педала до долу и почва да спира...ама съвсем лежерно и без да си дава зор.А ти си седиш вътре и се молиш да спре навреме,като изчисляваш и какво друго може да направиш,ако все пак не спре(примерно свириш с тромбите или мъчиш да заобикаляш...,а често и двете).Ама всичко това само в екстремни ситуаций,ако си достатъчно читав шофьор,мислиш с десетки "ходове" напред(като шахматистите) и натискаш спирачката още преди идиота да си е помислил да те засече
              Айде,тия с хидравлика,може да се помпа...(а и обикновенно се налага)
              Иначе за продължителни спускания си има и различни чалъми(Стария сигурно ги знае много добре).Два дена са много за да "опечеш" спирачките–може да стане и за доста кратко време
              Много ясно,че не се държи постоянно спирачката...Хубаво е да имаш и моторна спирачка,ама серийната такава на КамАЗ-а,почти не съм виждал да работи...
              Изобщо спускането на наклони с тежкотоварни камиони си е цяла наука и си трябва мислене и усет.Не става въпрос за спускане на наклон по пресечен терен с 2-3км/ч–там и слабите спирачки се справят добре,в комбинация с включена подходяща предавка.Истинските опасни спускания са по шосетата,с висока скорост и продължителни рзстояния.

              Стари,кажи какъв ти е камиона и всичко ще е ясно.Има нЕкои,които все пак може да докарат някакви спирачки,ако ги изцентриш
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • До: какъв камион да си взема?

                Всеки автомобил си има хубави спирачки .Ако са с масло ,объзвъздушени и всичко което трябва да е по тях спират безотказно .На въздух пък са за големите товари .Там може да счупи предния прозорец пътника до теб ,толкова са добри.Е новите камиони имат пък съвсем различни но тук темата е предимно за руските и по стари модели така ,че ако всичко е наред няма проблеми.Но има една приказка .МОЖЕ ДА НЕ МОЖЕ ДА ВЪРВИ ,НО ТРЯБВА ДА МОЖЕ ДА СПИРА .Мисля че това е важното .Успех А да допълня за припомпването за което става дума .Руските не всичките имат регулиране с ключ 19 отвътрешната страна на джантата .Ако помпата е наред, няма въздух ,и са регулирани тия ексцентрици максимално близко до барабана без да трият няма да има никакво помпене а само натискане и спиране, но има едно НО .И това е че често в гората се претоварват автомобилите и спирачния път е по голям .

                Коментар


                • До: какъв камион да си взема?

                  На ЗиЛа ми беше писнало да натягам тресчотките и те да си испускат. Правех го поне един път в седмицата и понеже карах ВАРЕМ ако се наложеше екстремно спиране трябваше да спра и тоя на теглича зад мен. Служебния камаз сега е същата работа къквото и да ги правиш тресчотките все си испускат.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • До: какъв камион да си взема?

                    На по-старите товарни автомобили с въздушни спирачки, според мен проблема е, че спират когато има въздух, а когато няма , както се случва много често в гората избираш подходящото дърво или скат иначе си в дерето. При Камазите руснака се е опитал да направи нещо, но трябва прецизна регулировка за да има 100% ефект.
                    Преди време имах един 157 за малко, при две натискания на спирачката въздуха отиваше на 0. Сегашния спира като закован/като е празен оставя гумите по асфалта/ навъртял съм му около 10 хил. км. и по спирачките не съм пипал нищо/ само монтирах датчик и червена лампа когато въздуха е под 4,5 атм. защото не мога да гледам само манометъра/.

                    Коментар


                    • До: какъв камион да си взема?

                      Здравейте,
                      интересна дискусия се заформи
                      радвам се че споделяте....
                      Real Recognize Real

                      Коментар


                      • До: какъв камион да си взема?

                        Мойте впечатления са от ЗИЛ 131 и мога да кажа, че за изминатите около 10 000км с него в родната казарма спираше много добре. Единствения недостатък е, че при липса на въздух , ако не си го карал няколко дни спирачките не задържат, т.е. няма блокировка и със сигурност ти трябва работеща ръчна спирачка докато вдигне въздух, ако си спрял на наклон .

                        Коментар


                        • До: какъв камион да си взема?

                          Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
                          Мойте впечатления са от ЗИЛ 131 и мога да кажа, че за изминатите около 10 000км с него в родната казарма спираше много добре. Единствения недостатък е, че при липса на въздух , ако не си го карал няколко дни спирачките не задържат, т.е. няма блокировка и със сигурност ти трябва работеща ръчна спирачка докато вдигне въздух, ако си спрял на наклон .
                          Е при липса на въздух..Направо е много лошо.Камазите стоят по 5-6 минути сутрин да вдигнат хубаво въздух, иначе не могат изобщо да тръгнат .
                          Ако нямаш ръчна, само двигателната те спасява и най-ниската предавка за да даде на въздушната помпа напор да вдигне ,чеее ....
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • До: какъв камион да си взема?

                            На камаза компресора е зилов много здрав като компресор има и някъкъв едноцилиндров на по новите модели но нямам наблюдения дали е по добър.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • До: какъв камион да си взема?

                              И ЗиЛ 131 съм карал известно време...Много добри спирачки имаше когато въобще работеха
                              Зимата често се случваше изобщо да не работят спирачките–има си въздух,спирачния кран си работи,манометрите си отчитат ама тресчотките и/или накладките замръзнали и въобще не реагират.Обаче след 7-8км каране се оправяха и започваше да спира.Ръчната спирачка също не му работеше но по други причини....
                              И ми се виждаха добри тези спирачки,защото с повече от 2-3 тона товар не съм го карал.
                              Имал съм една две "ситуаций" с въпросния ЗиЛ,от които си ми стоят няколко бели косъма в косатаВеднъж дори се стигна до въртене на мотора наобратно от зор за спиране(чудна гледка беше–седиш си вътре и гледаш как от страничните решетки на капака се изкарва бял дим,на кълбета,като от парен локомотив....Аа,да–включил си трета,но камиона се движи назад по стръмен наклон,в края на който те чака един малоумник с въже да си закачи джипа за ЗиЛа,а ти се чудиш какво да направиш,че да не стане беля–е,не стана беля,успях да го подпра в брега и да го спра,но доста ми трепериха краката)
                              Урала също имаше много добри спирачки,но и него съм го карал с около 40 човека във фургона,което пак е около 3 тона.Но пък неговите спирачки бяха някакви комбинирани на въздух и хидравлика.Нямаше нито мембрани,нито тресчотки,а някакви маркучи влизаха директно в спирачките(спирчните механизми).
                              В общи линий,ЗиЛ е един от камионите със сравнитлно нелоши спирачки,но това е нормално–като размери спирачките му са почти сравними с КамАЗовите,а теглото му е двойно по-малко.

                              За спирачките на КамАЗ-а мога да понапиша доста...
                              Компресора е зилов(по същество) но се задвижва със зъбна предавка,а не с ремък(същото се отнася и за хидравличната помпа за волана).Има и някаква разлика в начина на ограничаване на налягането на въздуха–при КамАЗ-а си е с балансьор,но при ЗиЛовете,нямаше балансьор а само предпазен клапан(който играе същата роля),а налягането се ограничава от някаква система в самия компресор(която не винаги работи)
                              Налягането на въздуха,при което може да се тръгне е 5–5,5 атм(минимално),според дебелите книги,ама на практика,може да се тръгне и при по-ниско налягане(само за проба,не да се кара).
                              Виждал съм КамАЗ-и,които държат добре въздух–може да го оставиш за два-три дни,и да го намериш на 4-5атм,че и повече,а за ежедневна експлоатация могат още с паленето да тръгват...(ама това не е показателен критерий за нещо)
                              По-нататък спирачния кран на КамАЗ-а също е зилов,с малки изменения и друго местоположение в камиона.(случвало ми се е,да блокира спирачния кран–спирачките задържат,все едно си натиснал педала с всичка сила)
                              Ръчната спирачка на КамАЗ,макар и проста на глед,също се поврежда–ако се борави прекалено често,твърде рязко с нея се случва да не може да се отблокират колелата....За този проблем си има заводско решение–бутон за разблокирване–натиска се и се подава въздух към блокажите на спирачките,като действието на ръчната се изолира,дори и да е изправна(и това ми се е случвало–както и какво ли не с тоя камион).

                              За мембраните,тресчотките и барабани и накладки,въобще няма да отварям въпроса....
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • До: какъв камион да си взема?

                                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                                Какво ли да му помпаш,като спирачките са на въздух?!Натискаш педала до долу и почва да спира...ама съвсем лежерно и без да си дава зор.А ти си седиш вътре и се молиш да спре навреме,като изчисляваш и какво друго може да направиш,ако все пак не спре(примерно свириш с тромбите или мъчиш да заобикаляш...,а често и двете).Ама всичко това само в екстремни ситуаций,ако си достатъчно читав шофьор,мислиш с десетки "ходове" напред(като шахматистите) и натискаш спирачката още преди идиота да си е помислил да те засече
                                Айде,тия с хидравлика,може да се помпа...(а и обикновенно се налага)
                                Иначе за продължителни спускания си има и различни чалъми(Стария сигурно ги знае много добре).Два дена са много за да "опечеш" спирачките–може да стане и за доста кратко време
                                Много ясно,че не се държи постоянно спирачката...Хубаво е да имаш и моторна спирачка,ама серийната такава на КамАЗ-а,почти не съм виждал да работи...
                                Изобщо спускането на наклони с тежкотоварни камиони си е цяла наука и си трябва мислене и усет.Не става въпрос за спускане на наклон по пресечен терен с 2-3км/ч–там и слабите спирачки се справят добре,в комбинация с включена подходяща предавка.Истинските опасни спускания са по шосетата,с висока скорост и продължителни рзстояния.

                                Стари,кажи какъв ти е камиона и всичко ще е ясно.Има нЕкои,които все пак може да докарат някакви спирачки,ако ги изцентриш
                                Сегашния къде трудя с него е Газ 53 самосвал.Обезвъздушаваш добре и дигаш колелото на крик въртиш напред колелото и с лула 19 натягаш първо предната накладка.Това става като въртиш надолу към земята (на всички колела и отпред болта за реглаж и от зад само надолу се натяга а нагоре отпуска)докато чуеш..Шъп шъп шъпспираш и минаваш на задната накладка и повтаряш същото.След това натягаш и другите колела по същия начин.Това е при нови накладки и като гледаш отвътре на колелото болтовете където държат накладките отдолу под моста.Са продълговати и има ударено центърче много важно е центърчетата да са едно към друго.Тези центърчета са за финна настройка на месинговите ексцентрици по описания начин при износено феродо за да ляга изцяло накладката към барабана.Не е сложно и направиш ли го камиона си спира доста добре.Аз карам почти само изСофия знаеш какво е движение

                                А Цецо къде казва за шахматното мислене и изпреварващи ходове това за старите камиони с въздушни спирачки е основен принцип спомнете си катастрофата на моста на Бяла момчето с Мадарата помислило че рейса ше спре като види летящ камион с издути тромбиЕ да ама онзи не спрял и помните какво стана.Така че караш готов всеки момент да изкочи отнякъде идиот и ти да може да спреш.

                                Като пътувах навънка за Италия минавахме да пестим пари през северна Гърция.Е там кви са джендеми който е ходил знае...Европата втора бавна моторната като стъпиш на нея и кракът ти се схване до края на нанадолното и спирачките ги пипаш само в много краен случай че бех с българско феродо и две три яки натискания и край на спирането а с двайсе и кусур тона да се понесеш надолу да пази Господ
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X