Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

    Имам сондаж с тръба фи-110 с дълбочина 46 м..
    При сондирането,като"бонус"получих помпа "ручек" ,която издържа(както се очакваше) 2 месеца.
    Тя ,всъщност си свърши работата прочиствайки сондажа.
    Нямам притеснения относно вибрациите създавани от тази помпа,поради това,че сондажа е 95% в твърда скала.
    Та въпроса ми е каква помпа да монтирам,като се има в предвид,че от сондажа до къщата е заложена тръба фи-20???
    Май е мисия невъзможна,ако не се смени изходната тръба с 1,или повече цола?
    Ако някой може,да помага,защото не ми се копа пак.

  • #2
    До: Каква помпа да пъхна в дпката?

    Преди да си направя хидрофор ползвах "украинка" - много читава помпа , за 45 лева . Кара ми средно по 2 години. Сменил съм 2. Единствено , че изключването трябва да е ръчно и по слух , като почне да бръмчи по-силно

    Коментар


    • #3
      До: Каква помпа да пъхна в дпката?

      Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
      Преди да си направя хидрофор ползвах "украинка" - много читава помпа , за 45 лева . Кара ми средно по 2 години. Сменил съм 2. Единствено , че изключването трябва да е ръчно и по слух , като почне да бръмчи по-силно

      Явно нещо несъм обяснил хубаво.
      Тая помпа е на 46 м. дълбочина,а водния стълб в момента отгоре е 45м.
      Това налягане убива безпроблемно вибрационното помпе,което е проектирано за работа на 5 м. под водното ниво.
      Иначе целта на въпросната помпа е да пълни един резервоар,който се намира в мазето.За него,вече е закачен хидрофор с водопровод захранващ къщата.

      Коментар


      • #4
        До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

        Не разбирам идеята да е толкова дълбоко потопена-толкова ли варира водният стълб през различните сезони?
        А за помпа-има и "Вида"/от две до четири каскади,осигуряващи напора според дълбочината/-но седящия лагер/феродов самонагаждащ/ често се сменя,а ако си направиш оглушка да кара още малко,ротора смила статора и после ремонта е с оттенък на благороден метал.Ваденето е тегава работа,предполагам си на 3/5 метрови тръби с фланци,докато се сетя преди години да направим осигуряваща стопорна вилка за фланците,една замина на 110 метра и там я Господ помилва/скъса се стоманеното въже на телфера/.
        Има австрийски,по-скъпи са,но са хром-никелови и държат много повече без профилактика.
        И спрямо съда,нагласи максимално голям марж "горно-долно ниво",спестяваш моточасове на помпата.
        Въжето за вадене-купи асансьорно,то в оплетката има и коноп/или нещо подобно/напоен с някаква грес,която няма умиване от ръцете,но не гние като обикновено стоманено въже.

        Коментар


        • #5
          До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

          Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
          Не разбирам идеята да е толкова дълбоко потопена-толкова ли варира водният стълб през различните сезони?
          А за помпа-има и "Вида"/от две до четири каскади,осигуряващи напора според дълбочината/-но седящия лагер/феродов самонагаждащ/ често се сменя,а ако си направиш оглушка да кара още малко,ротора смила статора и после ремонта е с оттенък на благороден метал.Ваденето е тегава работа,предполагам си на 3/5 метрови тръби с фланци,докато се сетя преди години да направим осигуряваща стопорна вилка за фланците,една замина на 110 метра и там я Господ помилва/скъса се стоманеното въже на телфера/.
          Има австрийски,по-скъпи са,но са хром-никелови и държат много повече без профилактика.
          И спрямо съда,нагласи максимално голям марж "горно-долно ниво",спестяваш моточасове на помпата.
          Въжето за вадене-купи асансьорно,то в оплетката има и коноп/или нещо подобно/напоен с някаква грес,която няма умиване от ръцете,но не гние като обикновено стоманено въже.


          Няма начин помпата да не е на дъното,защото в сухия сезон водата е под 30 -я метър (в момента е на метър под повърхността,но това е временно)
          Освен това,дебита не е много голям,и затова се принудих да слагам резервоар.
          Явно няма да ми се разминат 700-800 лв. за читава помпа.Няма да ми се размине и нова копня,защото за такава помпа си трябва 1 цол тръба.

          п.п. Благодаря за идеята за въжето.

          Коментар


          • #6
            До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

            Първоначално публикуван от чичо хухавел Преглед на мнение
            Няма начин помпата да не е на дъното,защото в сухия сезон водата е под 30 -я метър (в момента е на метър под повърхността,но това е временно)
            Освен това,дебита не е много голям,и затова се принудих да слагам резервоар.
            Явно няма да ми се разминат 700-800 лв. за читава помпа.Няма да ми се размине и нова копня,защото за такава помпа си трябва 1 цол тръба.

            п.п. Благодаря за идеята за въжето.

            Защо не я вържеш на поплавък. Да си ходи нагоре-надолу с водата?

            Коментар


            • #7
              До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Защо не я вържеш на поплавък. Да си ходи нагоре-надолу с водата?

              Защото в тръба фи-110 и с 45 метра маркуч нагоре няма как да стане.
              Не се сещам какъв ще да е тоя поплавък,който да удържи т0ва тежко железо да не потъне.

              Коментар


              • #8
                До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                Колега ти имаш впредвид тези металните от около 300-450лв
                Те са за дълбоки сондажи -100м., а там нопора ги тормози доста
                повече от напор-40м.,така че ако търбата ти е 20мм. няма да я
                затрудни повече от напора на 100м.
                Аз лично си купих пак бибо-унгарско от метро-108лв.300вата
                а

                руската се прецака и я изхфърлих.
                Успех

                Коментар


                • #9
                  До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                  Първоначално публикуван от чичо хухавел Преглед на мнение
                  Няма начин помпата да не е на дъното,защото в сухия сезон водата е под 30 -я метър (в момента е на метър под повърхността,но това е временно)
                  Освен това,дебита не е много голям,и затова се принудих да слагам резервоар.
                  Явно няма да ми се разминат 700-800 лв. за читава помпа.Няма да ми се размине и нова копня,защото за такава помпа си трябва 1 цол тръба.

                  п.п. Благодаря за идеята за въжето.
                  Ако ще правиш нов сондаж,минавай на фи 300,за себе си го правиш.
                  И потапянето и ваденето е много улеснено/не че е песен/.Никога не я цопвай на дъното,поне 10 метра аванс от засмукващата част,иначе всичкия боклук от смяната на нивата,заедно с водата минава през лагеруващите детайли и ги убива преждевременно.Това задължително го заложи в изискването за нов сондаж.
                  п.п.-дано ти помогнат за придобиване упоменатите суми,аз други плащах само за ремонт на българска.
                  п.п.2-идеята за поплавъка е неработеща за подобен вид помпи-за тая,която обслужвах,бяхме изградили магаре с телфер/4 метра,тон товароподемност/,само за обслужването и с отделни предпазители.Смели ли ротора статора,чак жици се топяха,ако беше с "побългарен бушон".
                  п.п.3-и един цол може да не е удачен-там зависи много и от помпата/2;2 1/3 разтоварват вододобива/като има сила,напора не я притеснява твърде/ при повече каскади.
                  А без хидрофор и цистерна,да ручи помпата за щяло и не щяло...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                    Сигурно аз нещо не обяснявам правилно!
                    Сондажа е нов-от миналото лято. Водата ме задоволява като количество (около 2,5 куб.м. на 24 часа). Тръбите-фи 110,оранжаво PVC.
                    Можеби,поради незнание,заложих от сондажа до резервоара тръба -фи20,която за помпа''бибо'' е достатъчна,но за друга дълбочинна е малко.
                    Забравих да спомена,че сондажа е в 90% скала (без първите 1 - 1,5 метра). Вече е прочистен (цяло лято на бибото това му беше работата).
                    горе-долу ми се изясниха нещата.
                    Като взема помпа,и като я монтирам ,пак ще пиша по темата.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                      Нищо му няма на украинското бибо ! моята сонда едната е 54 метра, като бибото беше потопено до 45 метра , че и повече!!! отделно после маркучи около 30 метра и така работи 2 -3 години, после гори и после друго. И то изгоря поради мое невнимание , че се разбръмчало , пък аз блея...
                      Ако ще си правиш хидрофорна инсталация , има спец.магазини, там ще ти дадат правилната помпа с прекъсвач със варелчето за хидрофора и кутията за пречистване на водата , както и всички електрики. Не е сложно всъшност за подръжка, ако ти го сглоби човек дето разбира и ти обяснява бавно

                      Коментар


                      • #12
                        До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                        Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                        Нищо му няма на украинското бибо ! моята сонда едната е 54 метра, като бибото беше потопено до 45 метра , че и повече!!! отделно после маркучи около 30 метра и така работи 2 -3 години, после гори и после друго. И то изгоря поради мое невнимание , че се разбръмчало , пък аз блея...
                        Ако ще си правиш хидрофорна инсталация , има спец.магазини, там ще ти дадат правилната помпа с прекъсвач със варелчето за хидрофора и кутията за пречистване на водата , както и всички електрики. Не е сложно всъшност за подръжка, ако ти го сглоби човек дето разбира и ти обяснява бавно

                        Значи,аз хидрофорната система съм я зглобил и работи перфектно,обаче в момента черпя вода от един стар кладенец,който през юли-август почти пресъхва.
                        Поради тая причина се принудих да правя сондажа.
                        Есента пробвах варианта да пълня кладенеца от сондата.Горе-долу се получава,но не е за предпочитане,защото водата зачезва малко по малко.
                        По тоя повод съм сложил резервоар в мазето,но още се чудя за автоматиката (примерно два поплавъка,за долно и горно ниво,които да упавляват двете помпи).
                        Ако е възможно,дай някъкви координати на тоя магазин,та да ме поконсултират малко.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                          Аз си взех немска-GRUNDFUS.
                          Слага се разширителен съд и пресостат и работи като хидрофор.

                          В твоя случай съда го има.
                          ........................
                          Иван Маринов
                          CRF 250 X
                          Не шансът определя съдбата на човека,а изборът!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                            може да използваш пресостат от пералня ... с малко регулировка и едно две релета става за управление на помпа ... пресостат от небезизвестните "Перла 05" работи безотказно вече 5 години -вибрационна помпа и варел 200 литра - когато се напълни до зададеното ниво изключва и малко преди източване на водата включва

                            Коментар


                            • #15
                              До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

                              Моментално изхвърлете от сондажите вибрационните помпи тип БибеТе не са за сондажи с пластмасови тръби.Там се слагат ротационни Запомнете за да не сондирате отново.Бибетата с вибрациите си пробиват тръбите и филцът шурва в сондажа и чаоВече няколко сондажа видях лично унищожени с бибета.Този който ви дава без пари бибе защо го правиза да му кацнете след година отновоПоздрави и моментално измъквайте бибетата да не берете ядове
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X