Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 25

Тема: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

По подразбиране Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

Имам сондаж с тръба фи-110 с дълбочина 46 м..
    При сондирането,като"бонус"получих помпа "ручек" ,която издържа(както се очакваше) 2 месеца.
    Тя ,всъщност си свърши работата прочиствайки сондажа.
    Нямам притеснения относно вибрациите създавани от тази помпа,поради това,че сондажа е 95% в твърда скала.
    Та въпроса ми е каква помпа да монтирам,като се има в предвид,че от сондажа до къщата е заложена тръба фи-20???
    Май е мисия невъзможна,ако не се смени изходната тръба с 1,или повече цола?
    Ако някой може,да помага,защото не ми се копа пак.

Публикации
    1,160
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране До: Каква помпа да пъхна в дпката?

Преди да си направя хидрофор ползвах "украинка" - много читава помпа , за 45 лева . Кара ми средно по 2 години. Сменил съм 2. Единствено , че изключването трябва да е ръчно и по слух , като почне да бръмчи по-силно

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

По подразбиране До: Каква помпа да пъхна в дпката?

Цитат Мнение на borko73 Преглед на публикациите
    Преди да си направя хидрофор ползвах "украинка" - много читава помпа , за 45 лева . Кара ми средно по 2 години. Сменил съм 2. Единствено , че изключването трябва да е ръчно и по слух , като почне да бръмчи по-силно

Явно нещо несъм обяснил хубаво.
    Тая помпа е на 46 м. дълбочина,а водния стълб в момента отгоре е 45м.
    Това налягане убива безпроблемно вибрационното помпе,което е проектирано за работа на 5 м. под водното ниво.
    Иначе целта на въпросната помпа е да пълни един резервоар,който се намира в мазето.За него,вече е закачен хидрофор с водопровод захранващ къщата.

Място
    Русе
    Публикации
    9,262
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране До: Каква помпа да монтирам в сондажен кладенец?

Не разбирам идеята да е толкова дълбоко потопена-толкова ли варира водният стълб през различните сезони?
    А за помпа-има и "Вида"/от две до четири каскади,осигуряващи напора според дълбочината/-но седящия лагер/феродов самонагаждащ/ често се сменя,а ако си направиш оглушка да кара още малко,ротора смила статора и после ремонта е с оттенък на благороден метал.Ваденето е тегава работа,предполагам си на 3/5 метрови тръби с фланци,докато се сетя преди години да направим осигуряваща стопорна вилка за фланците,една замина на 110 метра и там я Господ помилва/скъса се стоманеното въже на телфера/.
    Има австрийски,по-скъпи са,но са хром-никелови и държат много повече без профилактика.
    И спрямо съда,нагласи максимално голям марж "горно-долно ниво",спестяваш моточасове на помпата.
    Въжето за вадене-купи асансьорно,то в оплетката има и коноп/или нещо подобно/напоен с някаква грес,която няма умиване от ръцете,но не гние като обикновено стоманено въже.

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на maxxx Преглед на публикациите
    Не разбирам идеята да е толкова дълбоко потопена-толкова ли варира водният стълб през различните сезони?
    А за помпа-има и "Вида"/от две до четири каскади,осигуряващи напора според дълбочината/-но седящия лагер/феродов самонагаждащ/ често се сменя,а ако си направиш оглушка да кара още малко,ротора смила статора и после ремонта е с оттенък на благороден метал.Ваденето е тегава работа,предполагам си на 3/5 метрови тръби с фланци,докато се сетя преди години да направим осигуряваща стопорна вилка за фланците,една замина на 110 метра и там я Господ помилва/скъса се стоманеното въже на телфера/.
    Има австрийски,по-скъпи са,но са хром-никелови и държат много повече без профилактика.
    И спрямо съда,нагласи максимално голям марж "горно-долно ниво",спестяваш моточасове на помпата.
    Въжето за вадене-купи асансьорно,то в оплетката има и коноп/или нещо подобно/напоен с някаква грес,която няма умиване от ръцете,но не гние като обикновено стоманено въже.

Няма начин помпата да не е на дъното,защото в сухия сезон водата е под 30 -я метър (в момента е на метър под повърхността,но това е временно)
    Освен това,дебита не е много голям,и затова се принудих да слагам резервоар.
    Явно няма да ми се разминат 700-800 лв. за читава помпа.Няма да ми се размине и нова копня,защото за такава помпа си трябва 1 цол тръба.

п.п. Благодаря за идеята за въжето.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,593
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на чичо хухавел Преглед на публикациите
    Няма начин помпата да не е на дъното,защото в сухия сезон водата е под 30 -я метър (в момента е на метър под повърхността,но това е временно)
    Явно няма да ми се разминат 700-800 лв. за читава помпа.Няма да ми се размине и нова копня,защото за такава помпа си трябва 1 цол тръба.

Защо не я вържеш на поплавък. Да си ходи нагоре-надолу с водата?
    Тел. 0877 517965
    42 40 19N 23 17 29E
    Киа Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на Пенчо Преглед на публикациите
    Защо не я вържеш на поплавък. Да си ходи нагоре-надолу с водата?

Защото в тръба фи-110 и с 45 метра маркуч нагоре няма как да стане.
    Не се сещам какъв ще да е тоя поплавък,който да удържи т0ва тежко железо да не потъне.

Място
    София
    Публикации
    77
    Точки (при гласуване)
    5

Колега ти имаш впредвид тези металните от около 300-450лв
    Те са за дълбоки сондажи -100м., а там нопора ги тормози доста
    повече от напор-40м.,така че ако търбата ти е 20мм. няма да я
    затрудни повече от напора на 100м.
    Аз лично си купих пак бибо-унгарско от метро-108лв.300вата
    а

руската се прецака и я изхфърлих.
    Успех

Място
    Русе
    Публикации
    9,262
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на чичо хухавел Преглед на публикациите

Ако ще правиш нов сондаж,минавай на фи 300,за себе си го правиш.
    И потапянето и ваденето е много улеснено/не че е песен/.Никога не я цопвай на дъното,поне 10 метра аванс от засмукващата част,иначе всичкия боклук от смяната на нивата,заедно с водата минава през лагеруващите детайли и ги убива преждевременно.Това задължително го заложи в изискването за нов сондаж.
    п.п.-дано ти помогнат за придобиване упоменатите суми,аз други плащах само за ремонт на българска.
    п.п.2-идеята за поплавъка е неработеща за подобен вид помпи-за тая,която обслужвах,бяхме изградили магаре с телфер/4 метра,тон товароподемност/,само за обслужването и с отделни предпазители.Смели ли ротора статора,чак жици се топяха,ако беше с "побългарен бушон".
    п.п.3-и един цол може да не е удачен-там зависи много и от помпата/2;2 1/3 разтоварват вододобива/като има сила,напора не я притеснява твърде/ при повече каскади.
    А без хидрофор и цистерна,да ручи помпата за щяло и не щяло...

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

Сигурно аз нещо не обяснявам правилно!
    Сондажа е нов-от миналото лято. Водата ме задоволява като количество (около 2,5 куб.м. на 24 часа). Тръбите-фи 110,оранжаво PVC.
    Можеби,поради незнание,заложих от сондажа до резервоара тръба -фи20,която за помпа''бибо'' е достатъчна,но за друга дълбочинна е малко.
    Забравих да спомена,че сондажа е в 90% скала (без първите 1 - 1,5 метра). Вече е прочистен (цяло лято на бибото това му беше работата).
    горе-долу ми се изясниха нещата.
    Като взема помпа,и като я монтирам ,пак ще пиша по темата.

Публикации
    1,160
    Точки (при гласуване)
    10

Нищо му няма на украинското бибо ! моята сонда едната е 54 метра, като бибото беше потопено до 45 метра , че и повече!!! отделно после маркучи около 30 метра и така работи 2 -3 години, после гори и после друго. И то изгоря поради мое невнимание , че се разбръмчало , пък аз блея...
    Ако ще си правиш хидрофорна инсталация , има спец.магазини, там ще ти дадат правилната помпа с прекъсвач със варелчето за хидрофора и кутията за пречистване на водата , както и всички електрики. Не е сложно всъшност за подръжка, ако ти го сглоби човек дето разбира и ти обяснява бавно

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на borko73 Преглед на публикациите
    Нищо му няма на украинското бибо ! моята сонда едната е 54 метра, като бибото беше потопено до 45 метра , че и повече!!! отделно после маркучи около 30 метра и така работи 2 -3 години, после гори и после друго. И то изгоря поради мое невнимание , че се разбръмчало , пък аз блея...
    Ако ще си правиш хидрофорна инсталация , има спец.магазини, там ще ти дадат правилната помпа с прекъсвач със варелчето за хидрофора и кутията за пречистване на водата , както и всички електрики. Не е сложно всъшност за подръжка, ако ти го сглоби човек дето разбира и ти обяснява бавно

Значи,аз хидрофорната система съм я зглобил и работи перфектно,обаче в момента черпя вода от един стар кладенец,който през юли-август почти пресъхва.
    Поради тая причина се принудих да правя сондажа.
    Есента пробвах варианта да пълня кладенеца от сондата.Горе-долу се получава,но не е за предпочитане,защото водата зачезва малко по малко.
    По тоя повод съм сложил резервоар в мазето,но още се чудя за автоматиката (примерно два поплавъка,за долно и горно ниво,които да упавляват двете помпи).
    Ако е възможно,дай някъкви координати на тоя магазин,та да ме поконсултират малко.

Място
    Stara Zagora
    Публикации
    360
    Точки (при гласуване)
    9

Аз си взех немска-GRUNDFUS.
    Слага се разширителен съд и пресостат и работи като хидрофор.

В твоя случай съда го има.
    ........................
    Иван Маринов
    CRF 250 X
    Не шансът определя съдбата на човека,а изборът!

Публикации
    13
    Точки (при гласуване)
    0

може да използваш пресостат от пералня ... с малко регулировка и едно две релета става за управление на помпа ... пресостат от небезизвестните "Перла 05" работи безотказно вече 5 години -вибрационна помпа и варел 200 литра - когато се напълни до зададеното ниво изключва и малко преди източване на водата включва

Място
    София
    Публикации
    3,717
    Точки (при гласуване)
    18

Моментално изхвърлете от сондажите вибрационните помпи тип БибеТе не са за сондажи с пластмасови тръби.Там се слагат ротационни Запомнете за да не сондирате отново.Бибетата с вибрациите си пробиват тръбите и филцът шурва в сондажа и чаоВече няколко сондажа видях лично унищожени с бибета.Този който ви дава без пари бибе защо го правиза да му кацнете след година отновоПоздрави и моментално измъквайте бибетата да не берете ядове
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

targa е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Варна
    Публикации
    5,218
    Точки (при гласуване)
    20

Проверих в един магазин. Ф-110 помпа-60метра стълб. 570 лв. Дълга е към метър и е лъскава. Ако не те е уплашила цената, да отивам пак с фотоапарата?
    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

Hard trophy сапан team.

Място
    София
    Публикации
    3,717
    Точки (при гласуване)
    18

Най добрите са между 1400 и........но е помпаот 70-80 метра ти прави дебит и ше бачка години
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

Място
    София
    Публикации
    77
    Точки (при гласуване)
    5

За ротационите помпи обаче ще трябва и макара, за да се вдига евентуално ако се наложи,защото тежат около 15-20кг.и маркуча като е пълен с вода на 50м. системата става около 50-60кг.

Място
    София
    Публикации
    175
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране

За българския гении граници няма.Човекът иска съвет просто.
    Малко отгдалеч но дано е от полза.Първо да ти кажа за шахтата на сондажа.Направия бетонна метър на метър,с добре бетонирано дъно.Така го пазиш от проникване на повърхностни води и замърсяване.Обезателно метален капак с ключ а не катинар.Това за защита от любими съседи на сондажа и помпата която ще сложиш.Сега за помпата.Хубаво си решил да пълниш резервар,и от там с хидрофор.Това е каскадна система която разтоварва помпите и ги пази.Потопяемата я избери с параметри 1м3 на 60м. височина.С малко запас.Тръбата от помпата до шахтата може да бъде 32мм. полипропилен. Над помпата трябва да има обратна клапа ако няма вградена такава.Горе като излезе от тръбата на сондажа сложи холендър на полипропилена за разглобяема връзка. Да може да се вади за ревизия.Помпата се връзва с осигурително въже алпийско, което не се разтегля и не гние 6-8мм.Сложи и два карабинера от неръждаема стомана. Единия долу за помпата а другия горе някъде на здраво в шахтата.За самата помпа има 2 марки,които са топ.Грундфос и Вило.Имам такива които работят повече от 10 години.Помпата я пускаш на 2 метра от дъното.Сложи и защита по ниво.Два поплавъка които ще я пазят от работа на сухо. Слагат се в сондажа.Първият на 1м. над помпата .Той и казва да спре и да не работи докато не получи сигнал от горния. Вторият на25м.Той и казва да тръгне когато водата се завири до 25м.Така се избягва и най-лошия режим на работа на двигателя, а именно тръгни спри.В резервара има ел. поплавък ,който и казва колко да го пълни. Тук нямаш нужда от пресостат и мембранен съд, както при хидрофора.Тръбата за която питаш от ф20. Тя става .Проблема е , че бавно ще се пълни резервара. Инъче ще има по голямо съпротивление, което ще е добре за двигателя на помпата. Но ако не ти е гайле може да я подмениш с 32мм.Особенно внимание обърни на кабела и неговото удължаване. Стандартно е с 1м. кабел.Кабелни термо муфи и др. които не пускат вода, има и разни смоли.Кабела трябва да е гумиран многожилен с двойна изолация.Дано съм бил полезен. Ако нещо не разбираш ще обяснявам. Но нещо в последно време съм се на път та знае ли човек.

Забравих и една подробност към тези които сега започват от начало борбата с липсата на вода. В сондажите за битови цели слагайте тръби ф160x4.7 за обсадни. Ф 110 са малки.Малък воден запас и трудна работа за помпата.Да не говорим, че ако не дай боже се разместят малко няма вадене на помпата и с този сондаж е приключено.
    Последно редактиран от maxxx ; 20-04-10 в 06:59

Публикации
    189
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на Воден дух Преглед на публикациите
    За българския гении граници няма.Човекът иска съвет просто.
    Малко отгдалеч но дано е от полза.Първо да ти кажа за шахтата на сондажа.Направия бетонна метър на метър,с добре бетонирано дъно.Така го пазиш от проникване на повърхностни води и замърсяване.Обезателно метален капак с ключ а не катинар.Това за защита от любими съседи на сондажа и помпата която ще сложиш.Сега за помпата.Хубаво си решил да пълниш резервар,и от там с хидрофор.Това е каскадна система която разтоварва помпите и ги пази.Потопяемата я избери с параметри 1м3 на 60м. височина.С малко запас.Тръбата от помпата до шахтата може да бъде 32мм. полипропилен. Над помпата трябва да има обратна клапа ако няма вградена такава.Горе като излезе от тръбата на сондажа сложи холендър на полипропилена за разглобяема връзка. Да може да се вади за ревизия.Помпата се връзва с осигурително въже алпийско, което не се разтегля и не гние 6-8мм.Сложи и два карабинера от неръждаема стомана. Единия долу за помпата а другия горе някъде на здраво в шахтата.За самата помпа има 2 марки,които са топ.Грундфос и Вило.Имам такива които работят повече от 10 години.Помпата я пускаш на 2 метра от дъното.Сложи и защита по ниво.Два поплавъка които ще я пазят от работа на сухо. Слагат се в сондажа.Първият на 1м. над помпата .Той и казва да спре и да не работи докато не получи сигнал от горния. Вторият на25м.Той и казва да тръгне когато водата се завири до 25м.Така се избягва и най-лошия режим на работа на двигателя, а именно тръгни спри.В резервара има ел. поплавък ,който и казва колко да го пълни. Тук нямаш нужда от пресостат и мембранен съд, както при хидрофора.Тръбата за която питаш от ф20. Тя става .Проблема е , че бавно ще се пълни резервара. Инъче ще има по голямо съпротивление, което ще е добре за двигателя на помпата. Но ако не ти е гайле може да я подмениш с 32мм.Особенно внимание обърни на кабела и неговото удължаване. Стандартно е с 1м. кабел.Кабелни термо муфи и др. които не пускат вода, има и разни смоли.Кабела трябва да е гумиран многожилен с двойна изолация.Дано съм бил полезен. Ако нещо не разбираш ще обяснявам. Но нещо в последно време съм се на път та знае ли човек.

Благодарности за тази информация!
    Главното,което ме интересуваше е тръбара фи-20 дали става.
    И като се вземе в предвид това,че така или иначе сондажа вече е направен с тръби фи-110,се ориентирам към помпа широка 3 цола.
    Иначе резервоара и хидрофорната система работят перфектно и сега.
    Другото хубаво е (както бях писал по-горе),че сондажа е в скала от първия метър до долу.Това,си мисля,че ще попречи на евентуалното му обрушаване.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Водна помпа за кладенец
    От traktorist във форум Агрономия и животновъдство
    Отговори: 25
    Последно мнение: 01-04-13, 13:31
  2. Купувам помпа за кладенец
    От mraveca във форум Архив
    Отговори: 1
    Последно мнение: 29-03-10, 10:23
  3. Как да монтирам моноблока
    От SLAVIKA1980 във форум Ремонт, майстори и материали