Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разширяване на централния отвор на джанти?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разширяване на централния отвор на джанти?

    Да се похваля каква простотия свърших...
    Купих джанти за летните гуми на колата, но изобщо не съобразих да погледна размера на централния отвор.
    Проблема е следния: Централния отвор е по тесен с няколко милиметра от главината на която трябва да ги надяна.
    Става въпрос за лети джанти. Има ли начин това да се коригира(предполагам на струг) и къде може да стане това(за София)?




    П.С. Ако съм объркал раздела в който пускам темата - sorry.
    Последно редактирано от Tisho; 12-04-10, 15:54. Причина: допълване

  • #2
    До: Разширяване на централния отвор на джанти?

    Предвид това, че тоя диаметър е от жизнено значение за установяването на джантата, съветвам те да мислиш за подмяната на тези джанти с такива, които стават за колата.
    Другия вариант- с престъргването, лично за мен е недопустим.

    Успех!

    Коментар


    • #3
      До: Разширяване на централния отвор на джанти?

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Предвид това, че тоя диаметър е от жизнено значение за установяването на джантата, съветвам те да мислиш за подмяната на тези джанти с такива, които стават за колата.
      Другия вариант- с престъргването, лично за мен е недопустим.

      Успех!
      Не е съвсем така! Центрирането се прави от конусните гайки(болтове).
      Иначе всеки стругар ще го направи.

      Коментар


      • #4
        До: Разширяване на централния отвор на джанти?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Не е съвсем така! Центрирането се прави от конусните гайки(болтове).
        Иначе всеки стругар ще го направи.
        Хвърлям ти ръкавицата

        Базирането е по централния отвор!

        В противен случай размерът му ще е съвършено излишен параметър, и освен това болтовете, с които се притяга джантата към главината, ще се товарят конзолно, а не само осово, и оттам саморазвиването им е въпрос на време..

        Коментар


        • #5
          До: Разширяване на централния отвор на джанти?

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Не е съвсем така! Центрирането се прави от конусните гайки(болтове).
          Иначе всеки стругар ще го направи.

          а след това колко бързо ще моеш да караш?

          Карал съм и с такива джанти, по някое време се появява ефект наречен резонанс, последствията са меко казано неприятни.
          Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

          Коментар


          • #6
            До: Разширяване на централния отвор на джанти?

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            Хвърлям ти ръкавицата

            Базирането е по централния отвор!

            В противен случай размерът му ще е съвършено излишен параметър, и освен това болтовете, с които се притяга джантата към главината, ще се товарят конзолно, а не само осово, и оттам саморазвиването им е въпрос на време..
            Става. Приемам.
            Отвий гайките на която и да е гума и разклати колелото. Ще усетиш луфт. Може да не е голям, но го има.

            Коментар


            • #7
              До: Разширяване на централния отвор на джанти?

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Става. Приемам.
              Отвий гайките на която и да е гума и разклати колелото. Ще усетиш луфт. Може да не е голям, но го има.
              При здрава главина и истинска джанта луфт -НЯМА.
              Ако стругаря е добър може и да стане стига да не се сваля много.

              Коментар


              • #8
                До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                Първоначално публикуван от koko11 Преглед на мнение
                При здрава главина и истинска джанта луфт -НЯМА.
                Ако стругаря е добър може и да стане стига да не се сваля много.
                Аз поне година карах Кията, след като я купих и смених всички гуми, без декоративната капачка, която се нахлузва на главината, преди монтажа на джантата. Пластмасова е и стената и е поне 2мм. Проблеми за 15000км. не съм имал.
                После я открих в един от "тайниците" и сега съм с нея.

                Коментар


                • #9
                  До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Аз поне година карах Кията, след като я купих и смених всички гуми, без декоративната капачка, която се нахлузва на главината, преди монтажа на джантата. Пластмасова е и стената и е поне 2мм. Проблеми за 15000км. не съм имал.
                  После я открих в един от "тайниците" и сега съм с нея.
                  тази преходна втулка е нещо, което е силно задължително да възстановиш..
                  Предполагам, че Кията заводски е била със стоманени джанти, а ти си поискал доокомплектовка с алуминиеви - и си харесал от каталога.
                  Като не съвпада точно отвора, се слагат такива преходници.

                  Добър късмет си имал през тези километри

                  Коментар


                  • #10
                    До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    тази преходна втулка е нещо, което е силно задължително да възстановиш..
                    Предполагам, че Кията заводски е била със стоманени джанти, а ти си поискал доокомплектовка с алуминиеви - и си харесал от каталога.
                    Като не съвпада точно отвора, се слагат такива преходници.

                    Добър късмет си имал през тези километри

                    С железните оригинални си е.
                    П.С. А на возилото от аватара, луфта е над 5 мм.
                    Последно редактирано от Пенчо; 12-04-10, 17:10. Причина: допълнение

                    Коментар


                    • #11
                      До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                      А как ще обясните използуването на Фланци ???
                      Там позиционирането е само по конусните повърхнини на болтовете.
                      Ако допуснем, че фланеца се позиционира по централен отвор, то по какво се позиционира джантата ????
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                        Истинските фланци имат вътрешен конус.Сега погледнах на един мост дали е така.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Става. Приемам.
                          Отвий гайките на която и да е гума и разклати колелото. Ще усетиш луфт. Може да не е голям, но го има.
                          Колега недей да се занимавш с такива неща,има голяма опасност да не стане точно,а това ще означава че НИКОГА вече няма да може да се балансира тази джанта както си трябва, дори и баланса да занули.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                            Централният отвор не винаги има носещи функции. Обикновено за това служат главно болтовете, а на някои машини - само те. Със сигурност именно болтовете осигуряват съосие между главината и джантата. Има и джанти без централен отвор.

                            Проблемът с балансирането се състои в това, че баланс-машината се ориентира по централния отвор за оста на въртене на колелото, а на автомобила то се върти около центъра на окръжността, по която са наредени центровете на отворите за болтовете. Т.е. очаква се тези две точки да съвпадат с голяма точност. Няма лошо централният отвор да се разшири, но или това съвпадение на центровете трябва да се запази, или джантата да се балансира като такава без централен отвор. Това второто е доста скъпо и малко работилници го могат.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                              Ами и аз това се опитвам да кажа. Няколко милиметра разширяване на струг, не би трябвало да нарушат баланса на джантата. Стига струга да не е съвсем изчекнат. Още повече, че дисбаланса основно би се получил от периферията на джантата, а не от центъра.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X