Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разширяване на централния отвор на джанти?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Разширяване на централния отвор на джанти?

    Затова и във Ф1 не ги пипат . А когато говорим за обикновени джипки с 5 , или 6 отвора по делителна линия , тогава човек трябва да се сети че има и EСКД и металорежещи машини , които трябва да свършат работата , и термообработка на болтовете ... изобщо човек трябва да се върне към тривиалната технология ..и тогава сам ще си намери отговора , вместо непрекъснато в постовете си надменно да споменава глупостта.

    ПС И ако някой намери в ЕСКД-то сглобка между отвор на джанта и главина в аспекта на полето от допуски за система "основен вал" , нека да ме светне на коя страница е информацита , че вече от годините взех да недовиждам.
    Последно редактирано от Vlado_Ts; 17-04-10, 16:04.
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #47
      До: Разширяване на централния отвор на джанти?

      Е какво да споменавам? Какво ще стане като се охлабят болтовете? Или не се случва?
      Не знам на коя, не е тука. Трябва да си я прибера.

      Коментар


      • #48
        До: Разширяване на централния отвор на джанти?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Какво ще стане като се охлабят болтовете? Или не се случва?

        Да Стефане, случва се..... Джантата почва да лопа и да тропа..... Кажи като за прости ора, бре....... Каква ще е разлика в двата случая, единия с джанта плътно лягаща върху главина , и другия....... При втория, освен да го чуя по-рано - негативи не виждам. При първия, заради плътното лягане има реална опасност да загубиме всичките гайки/болтове и реално да загубиме гумата в движение. И това се случва доста често, нали?
        Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
        Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

        Коментар


        • #49
          До: Разширяване на централния отвор на джанти?

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          Е какво да споменавам? Какво ще стане като се охлабят болтовете? Или не се случва?
          Случва се . И като се охлабят болтовете и ако шофьора е толкова тъп , за да не го усети - ше му изхрвъкне колелото !
          И какво тук има общо системата " основен вал " , или "основен отвор" ? Тук става въпрос за незатегнати болтове . Ега ти аргумента !
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #50
            До: Разширяване на централния отвор на джанти?

            Здравейте,

            Центроване по отвора на джантата и едновременно винтове с конусни глави за центровне не може да има. Не че не може, но конусите на болтовете трябва да са направени, с точността на морзов или метричен конус за центроване. Ако някой направи центрован отвор на джанта с точност 0,1- до 0.3, то едва ли би навили 4те или 5 винтове. В най-добрия случай, по яките мъже могат да смачкат или разширят отворите на джантата за винтовете.

            Привет

            Коментар


            • #51
              До: Разширяване на централния отвор на джанти?

              Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
              Здравейте,

              Центроване по отвора на джантата и едновременно винтове с конусни глави за центровне не може да има. Не че не може, но конусите на болтовете трябва да са направени, с точността на морзов или метричен конус за центроване. Ако някой направи центрован отвор на джанта с точност 0,1- до 0.3, то едва ли би навили 4те или 5 винтове....
              ... същото важи и в случая на 4 или 5 шпилки на главината , а стягането се извършва с конусни гайки . .. което е и обект на темата . Затова в конкретния случай на изработка на джантите базата е делителната линия на отворите на джантата . .. Следователно разстъргването на централния отвор не води до никакви последици , освен в случай че е толкова голямо че да отслабят якостно джантата ... което е рядък случай .
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #52
                До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                Хвърлям ти ръкавицата

                Базирането е по централния отвор!

                В противен случай размерът му ще е съвършено излишен параметър, и освен това болтовете, с които се притяга джантата към главината, ще се товарят конзолно, а не само осово, и оттам саморазвиването им е въпрос на време..
                Бирата ще я пие,но незнам кой. Не е задължително центроването по централния отвор.На Фронтерата се центроват само по конусните гайки.За толкова километри няма саморазвиване, камо ли да ми паднат джантите

                Коментар


                • #53
                  До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                  Аз съм престъргвал централен отвор на джанти(за колегата който питаше къде- при стругарите след италианеца) и проблем не съм имал дори при 150км/ч карах така около 10-15х.км.

                  п.п. Скоро сменявах гума на един Форд Транзит и забелязах, че централния отвор не играе никаква роля, защото барабана отзад беше равен и просто няма в какво да влезе този отвор на джантата. Явно може и така.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                    Разсъжденията на конструкторите от гледна точка на геометрията в технологията са в следната последователност: След като шпилките са центроват по конус значи са избрали делителните окръжност на конусните повърхнини, като база за центроване. Предписва се да са направени на една установка с резбите на винтовете/шпилките. Предписват хлабината между винтовте и резбовия отвор например 0.1 мм, което означава 0.2 мм диаметрално. Чак след това определят минималната хлабина между главината и вала и/или оста. В дадения от мен пример минималната хлабина трябва да бъде 0.3. Това е, ако са предписани изисквания за радиално биене на резбата на винта спрямо конусната му повърхнина не повече от 0.05 мм. Като се натрупа за два срещуположни винта става 0.1 мм., което с натрупване се достига до определяне на минималната хлабина в рамерната верига между главината и вала.

                    Това е само един пример, като не са взети предвид и другите геометричните отклонения в коментирания възел.
                    Последно редактирано от tabak; 17-04-10, 19:20.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                      Около месец след като им беше разширен централния отвор - проблеми никакви.
                      Включително на магистрала и при 180км/ч. Засилих покарах така около минута и намалих на 130км/ч, след което спрях в първата бензиностанция проверих болтовете нямаше разхлабили се.
                      Имаше една лека несигурност в управлението, тоест ако не коригирам с волана колата отиваше ту наляво, ту надясно (говоря за съвсем леки отклонения). Реших, че може да е от джантите, но след като смених предни биалети(бяха се поразхлопали още преди да монтирам тези джанти), проблема изчезна. Колата в момента има доста стабилно поведение на пътя.

                      Благодаря на всички участвали с мнение по темата.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                        ...Тарга - от ф113 до ф114 има разлика от ,5 мм - това пак е сглобка - все пак - може да е харабийско-халтава, а не по-стегната - ( сега Симеон и Джорджо ще ме напънат ) ама преди сглобките се наричаха с такива имена, преди да дойде ISO-то....
                        Е няма ма такава сглобка, с такава хлабина. според мен централния отвор е удобство при монтажа. На варбурга на баща ми централния отвор беше, а на практика главина нямаше/ това е по спомнени от преди 4-5 години/.
                        Намери си читав майстор, който може да мери с шублер и струга му да не бие и смела разстъргвай. Болтовете/гайките/ вършат цялата работа.
                        -------Honda CR-V 128к.с.--------
                        "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

                        Коментар


                        • #57
                          До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                          Вярно е, наричаха се с думички, като: "за движение", "преходна", "пресова", че и "горещо пресова", и се означаваха с първата, или първите две букви на тези думички. Но техниката се развива и обърнахме очи към DIN, а по-късно и към ISO, защото в един момент се оказа, че няма толкова думички, колкото сглобки...

                          Навремето в ИММ (институт за металорежещи машини) имаше един уникален шлосер, който успяваше да сглоби вретено за специална машина, работещо на 7-8 хиляди оборота, с биене под 3 микрона, с най-прецизните лагери на SKF, които по спецификация имаха биене 5 микрона. Дори шведите бяха изумени от успехите му и не вярваха, че с техните лагери може да се постигне това, та се налагаше по панаири, частично да се разглобяват машините... Същия този шлосер обичаше да казва, че инженер, който не знае "Допуски и сглобки", както таблицата за умножение, няма работа при него...

                          Както и да е, радвам се, че машините които карам, са конструирани и произведени от колеги, за които "допуски и сглобки" е настолна книга... нещо като библия...
                          Последно редактирано от giorgio; 20-05-10, 10:39.
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                            Вярно е, наричаха се с думички, като: "за движение", "преходна", "пресова", че и "горещо пресова", и се означаваха с първата, или първите две букви на тези думички. Но техниката се развива и обърнахме очи към DIN, а по-късно и към ISO, защото в един момент се оказа, че няма толкова думички, колкото сглобки...

                            Навремето в ИММ (институт за металорежещи машини) имаше един уникален шлосер, който успяваше да сглоби вретено за специална машина, работещо на 7-8 хиляди оборота, с биене под 3 микрона, с най-прецизните лагери на SKF, които по спецификация имаха биене 5 микрона. Дори шведите бяха изумени от успехите му и не вярваха, че с техните лагери може да се постигне това, та се налагаше по панаири, частично да се разглобяват машините... Същия този шлосер обичаше да казва, че инженер, който не знае "Допуски и сглобки", както таблицата за умножение, няма работа при него...

                            Както и да е, радвам се, че машините които карам, са конструирани и произведени от колеги, за които "допуски и сглобки" е настолна книга... нещо като библия...
                            Винаги сме имали единични майстори , за които ненапразна се казва , че и к.... му е майстор . А за инженер , който се занимава с механика , освен допуски и сглобки естествено трябва да разбира и от ред други неща ... аз съм виждал "инженер " ,който не умее да чете чертеж ! ... та какво остава за допуски ?!
                            ... думата ми е за джантите обаче : Когато на времето за пръв път попаднах на гумаджия , който най-напред превъртя по една резба , колкото да хванат шпилките , а после с пистолета с пълна сила ги затегна една по една и от раз , сърцето ми се сви . На забележката ми , че джантите се стягат на кръст и поне на два пъти след обиране на луфтовете с равномерна сила , онзи се опули и ми вика : "Това да не е глава на двигател бе !" На въпроса ми : че след подобно затягане на неговото , остатъчни напрежения като в главата няма ли ? - онзи само ме изгледа накриво .... от тогава предпочитам да си стягам сам джантите ....
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                              Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
                              Е няма ма такава сглобка, с такава хлабина. според мен централния отвор е удобство при монтажа. На варбурга на баща ми централния отвор беше, а на практика главина нямаше/ това е по спомнени от преди 4-5 години/.
                              Намери си читав майстор, който може да мери с шублер и струга му да не бие и смела разстъргвай. Болтовете/гайките/ вършат цялата работа.
                              Спорен е въпросът, а и може да не е общовалидно правило за всички автомобили.
                              На някои автомобили, при смяна на зимни и летни гуми, джантите се махат само със "шут". Така се заклинват към главината, че няма махане на ръка. Наблюденията ми са за няколко комплекта джанти.
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • #60
                                До: Разширяване на централния отвор на джанти?

                                И кво чудно? Ръждата е гъбеста и раздува. На ръка няма да я отлепиш. По същия механизъм 30 годишните кошници се държат на мокетите и боята. Сега разкажи че това са надеждни, здрави коли.
                                Последно редактирано от Ясен; 21-05-10, 00:59. Причина: превод от стефански

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X