Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

    Като са толкова добри тези обувки, защо ти се налага всяка година да купуваш нови?! Да неби, да ти расте кракът още
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #77
      До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

      По отношение на кубинките,искам да споделя и аз мнението си.Имам два чифта,които нося.Едните са с подметки Дахщтайн,армейски даваха ги в периода 90-95 година в армията,много по леки и удобни,но вече взеха да сдават багажа и ги ползвам само за каране на джипката,като ходя на ски.Другият ми чифт е на 23 години,от курсант във военното училище си ги нося.От най първите модели са,с по високи бомбета.Трябва да ви кажа,че с тях съм минал сигурно десетки хиляди километри по лов,и никога не съм си изкълчвал крака или да са се намокрили.Даже понякога 1-2 години не съм ги мазал с вакса и пак са сухи.Единственният им недостатък е,че са твърди и наистина уморяват крака,но страшно им вярвам.От какво им са подметките незнам,но имат поне още 5 години носене !!! Вероятно нямат нищо общо със специализираните туристически обувки,но ако знам че има някъде от този модел,бих си взел още едни за следващите 25 години без да се замислям
      TLC 120 Executive 3.0 D-4D,163 h.p.
      Honda CBR 4cyl/4str/105 h.p.
      Honda Boad 4m/Yamaha 15 h.p.
      Всички превозни средтсва за мен са просто начин да ида за риба

      Коментар


      • #78
        До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

        Ако ви кажа, че аз нося едни военни обувки от стария образец - "цинтари", които са набор на жена ми, не знам дали ще ми повярвате! Не знам от какво са правени, как са правени, но факт. Вярно ползвам ги само през лятото, защото нямат никакви подплати и подметките им са гьонени, но пък са много леки - много съвременни обувки от синтетични материи са по-тежки от тях, държат глезена почти като ски-обувки и са удобни като... "стара обувка"! Никога не са им набивани кабари и метални налчета, а периодично им лепя мека гума отдолу /като се изтрие, лепя отново/
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #79
          До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

          Кубинките от преди 20-25 години се правеха в Пещера. Много качествени и здрави. Преди две седмици на един събор видях такива, производство 1984 година от военния резерв сигурно ама не бяха чифт. Не знам защо се е скапало това производство. Къде ли са отишли машините, технологията и т.н. Като гледам доста хора жалеят по тях. Аз също съм един от тях.
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • #80
            До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

            Има два вида кубинки, и на вид практически не се различават. Освен от старшините. До началото на 90-те всички кубинки бяха двугодишни, след това - едногодишни. Те не стават. Какво стана с габровските заводи сигурно знаят мазните им приватизатори. Така са проектирани и така се произвеждаха. Могат да се направят и 20 годишни, само че струват други пари и не виждам за какво могат да служат.
            Зимни - летни ... Сигурно някой е виждал кубинки с брезентови кончове, кожена е само ниската част. Не са летни, ами разни мобилизационни истории, за които не съм сигурен че ми се говори.

            Коментар


            • #81
              До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

              Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
              Не знам защо се е скапало това производство. Къде ли са отишли машините, технологията и т.н.
              За да оцелее една фирма трябва да произвежда такава стока, за каквато има търсене на пазара.
              При положение, че масовата наборна армия я няма, а военният бюджет е далеч от това, което е бил в миналото, най-вероятно просто такива обувки не са нужни никому.
              Имам предвид в количества, от които фирмата производител да има сметка ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #82
                До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                Защо само армия? Ами полиция, разните му там подразделения, охранителни фирми, СОТ и т.н. Това малък сегмент ли е на пазара? Хората които поне са свързани малко с природата търсят такива обувки по битаци и незнам си какви пазари. Не бих казал, че такива кубинки не са нужни на никому. Забравих за тинейдърите също. Dr. Martens да не е фалирал. За всеки влак си има пътници. Сигурен съм, че сега ако има такова производство при една добра организация стоката ще си върви много добре.
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #83
                  До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                  Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                  Сигурен съм, че сега ако има такова производство при една добра организация стоката ще си върви много добре.
                  Въпросът е дали производителите са на същото мнение. Иначе чужди сметки лесно се правят. Нали разходите ги плаща някой друг ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #84
                    До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                    Абе на кой ли му пука. В BG няма марка която да е просъществувала дълго. А и структорите за които са предназначени тези обувки от край време носят само боклуци. Чувал съм обаче да казват, че държавната поръчка бил най-добрия бизнес.
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                      Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                      В BG няма марка която да е просъществувала дълго.
                      О, напротив. Няма марка, която която да е просъществувала дълго произвеждайки без съществени промени едно и също от над 20 години... То и в целия свят такива не съществуват дълго...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                        Понеже си говорим и за кубинки, а вече има най-различни видове български кубинки и съответно и впечатленията на различните хора за кубинките са различни (даже някои наказват за различни, от техните, впечатления), та реших да пусна малко снимки с коментари!
                        Това са старите, качествени кубинки (за съжаление последния ми чифт, запазен в дълбока резерва), ушити от дебела, здрава кожа със здрави конци! Не пропускат вода, подметката е дебела и здрава, имат пластмасова стелка, която действа добре против запарване на стъпалото и е допълнителна термоизолация. Грайфера е с дълбочина (като нови) около 5-6мм. Не знам какъв точно е материала на подметките, обаче са прогорили отпечатък на шперплатовото дъно на гардероба (отпечатъка е точно като прогорен с нажежено желязо, а не като оцветен). Ето снимката:


                        Това е по-новата версия - пускат вода от всякъде, още като нови, подметката е по-тънка (особенно тока), дълбочината на грайфера като нови е около 3мм. бомбето е доста по-ниско, шевовете на подметката изобщо не са стегнати, кожата е по-тънка, нямат пластмасова стелка! Тези кубинки изобщо не стават за студено време - краката мръзнат! Ето снимката (сниманите не са чисто нови но разликите са видими):



                        Ето снимка на старата и новата кубинки, сложени една до друга за по лесно сравнение (старата е от ляво а новата от дясно):



                        Не ми е известен производителя на горните два вида кубинки!
                        А това е новата измислица на ТПКИ "Здравоход" - Габрово! Дават се като служебни обувки на Гранична полиция (тая дето служи по гората, а не тая по КПП-тата). Има ги и във вариант с черен плат вместо камуфлажния! Нямам още лични впечатления, но отзивите от колегите са следните: леки са и подметките са удобни за ходене по каменисти терени (до тук с плюсовете), не топлят, в топло време спарват, подметките бързо се отлепват отстрани и почват да пускат вода, понякога подметките просто се чупят там където се прегъват (явно зависи от походката). Тези обувки едва изкарват една година служебно ползване (когато не се счупи подметката):



                        А това са новите зимни кубинки на "Здравоход"! За пръв път ги получихме тази година, така че няма отзиви за тях! Доста по-високи са от старите, изглеждат солидно направени, подметката е дебела с дълбок грайфер, обаче имам съмнение че е от чупещите се като гледам материала, вътре са подплатени с някаква изкуствена вълна! Повече отзиви на зима! Ето снимката:



                        Понеже темата освен за кубинки е и за други обувки, си позволих да публикувам снимки с отзиви и за едни други модели служебни обувки ползвани от мене! Това са така наречените полуботушки.
                        Първо публикувам снимка с коментар на най-стария ползван от мене модел. Тези полуботушки са от дебела здрава кожа, подплатени с изкуствена вълна, имат дебела здрава подметка с дълбок грайфер материала и е такъв че осигурява сцепление и на лед. Не пропускат вода даже и при газене в дълбоки локви (нищо че са с цип). Топлят наистина много (носил съм и алпинистки зимни кофлаци, та знам за какво говоря), поради което са неподходящи за топло време! Този чифт специално, съм го ползвал служебно 3 зими в сняг, дъжд и кал, продължавам да го ползвам за каране на мотора в студени дни, до момента вода не са пуснали а не съм ги мазал с друго освен вакса! Много добри обувки, за съжаление не знам производителя:



                        Това са по-новите полуботушки производство на "Здравоход" - Габрово. Топлят и са удобни като старите, обаче подметката е с плитък грайфер и се пързаля на кал и сняг! Като остареят започват да пропускат влага между подметката и кожата при продължително газене във вода или сняг! Ето снимката:



                        Следват най-новите полуботушки производство на "Техномат - Меркурий" ООД гр.Габрово. Не съм ги пробвал и нямам отзиви за тях но някои неща правят впечатление и при бегъл оглед! Подметките са почти същите като предишните - с плитък грайфер. В горния си край, над глезена имат допълнителен мек борд уплътняващ луфта между обувката и кракъ. Нещото, което ме притеснява са тегелите теглени през кожата (посочени са с червена стрелка), опасявам се че ще пускат вода от там:


                        Всичките гореизброени модели са с цена под 50лв.
                        Направих тази публикация защото мисля че хората трябва да имат и евтина, дуракоустойчива алтернатива! А за скъпото, всички знаем че е хубаво но пък изисква и повечко грижи!
                        Надявам се да съм бил полезен.
                        "Do not correct a fool, for he will hate you;
                        Correct a wise man, for he will appreciate you."

                        Коментар


                        • #87
                          До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                          Когато се говори за обувки (високи или ниски) е хубаво да се знеят няколко основни неща. Всяка обувка се състой от:
                          1. Подметка - най общо може да се каже че материалите за изработка на подметките са два - полиуретан и каучук
                          Полиуретановите подметки по правило са по-леки и по удобни в сравнение с каучуковите. Каучука от своя страна е по здрав, има по добра устойчивост на хлъзгане, издържа по-високи температури. Технологията на производство вече позволява подметките да се изработват от няколко слоя материал с различни качества вкл. и смесването на каучук. слой с полиуретанов което от своя страна позволява подметката да е топлозащитна и тн. Лично аз предпочитам каучукови подметки - обувката е малко по тежка на пръв поглед но много по надежна
                          2. Горна част(сая)- тук варианти много.
                          Ще разкажа набързо за работните обувки
                          En 20345 класифицира обувките в няколко класа
                          S1 - обувка(бота,сандал) с маслоустойчива антистатичтна подметка, метално бомбе издържащо до 200 Джаула удар,
                          S2 - S1 + водоотблъскваща кожа
                          S3 - S2 + метална пластина в подметката срещу пробождане
                          Водоотблъскващата коже не означава че обувките не пропускат вода!!
                          Това което е важно да се знае е, че работните обувки не се отпускат(поради наличието на метално бомбе).
                          От своя страна за бомбетата трябва да се знае, че се произвеждат в няколко размера(широчина) и че на пазара вече има и поликарбонатни бомбета(които са по леки)

                          Коментар


                          • #88
                            До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                            Към видовете подметки мога да добавя и доста популярния напоследък вибрам. Твърд и много здрав. На сняг и лед е номер едно... на всякаква друга повърхност се хлъзга ужасно! Внимавайте при избора на туристически обувки, които ще се ползват предимно по камъни. Особено мокри. Идея си нямам защо се опитват да правят не изцяло зимни обувки с такива подметки... То бива компромис заради издържливоста, ама чак толкова... Иначе за зимни обувки е разумния избор.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #89
                              До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                              Вибрам е каучукова подемтка

                              Коментар


                              • #90
                                До: Кои обувки са подходящи за джиперите, Кубинки да или не? Избор?

                                упсс
                                подметка
                                още не съм обядвал

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X