Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зарядно за батерии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зарядно за батерии

    Привет, имам проблем с реализирането на зарядно за 1,5V Ni-Cd батерии. Наскоро си взех 2 такива 1000mAH всяка, но не намерих конкретна схема на някакво простичко зарядно. Прочетох на места, че трябвал генератор на ток и др. Ако някой е работил или правил такова устройство да пише За да е по-простичко нямам претенции, тоест не ми трябва някое самоизключващо се при заредени, ами за няколко часа да си знам че ще се заредят. Знам, че токът трябва да е 1/10 от капацитета им, но стават доста часове пък така

  • #2
    До: зарядно за батерии

    Наскоро някой искаше да му напишем такова домашно. Я се разтърси. Домашно не написахме, но доста сведения му дадохме.

    Коментар


    • #3
      До: зарядно за батерии

      Първоначално публикуван от krokodil4o Преглед на мнение
      Привет, имам проблем с реализирането на зарядно за 1,5V Ni-Cd батерии. Наскоро си взех 2 такива 1000mAH всяка, но не намерих конкретна схема на някакво простичко зарядно. Прочетох на места, че трябвал генератор на ток и др. Ако някой е работил или правил такова устройство да пише За да е по-простичко нямам претенции, тоест не ми трябва някое самоизключващо се при заредени, ами за няколко часа да си знам че ще се заредят. Знам, че токът трябва да е 1/10 от капацитета им, но стават доста часове пък така

      За такива -1.5В не съм чувал.

      Коментар


      • #4
        До: зарядно за батерии

        По принцип има готови и то различни модели. Цената им варира отняколко, до двадесет и няколко лева. Но ако тръпката е да се направи - това е друг въпрос.
        Приятели не се печелят - губят се завинаги.
        УМЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ
        Времето е ценно, само ако не бързаш.
        0889623098

        Коментар


        • #5
          До: зарядно за батерии

          Естествено, че има Но преди време видях такова правено и ми е интересно да направя нещо. Има тема за комплект зареждане, което не е това, което търся. Намерих и тема за изобщото зареждане на батерии и то бяха за магнезиеви. Ако някой има схема, на простичко зарядно което търся да постне в темата

          Коментар


          • #6
            До: Зарядно за батерии

            Сигурен ли си, че акумулаторите са никел-кадмиеви? Отдавна ги няма по пазара. Предполагам твоите са никел-метал-хидрид.

            По-просто зарядно от схема с един резистор не знам. Свързваш акумулаторите последователно. Стойността на съпротивлението ще зависи от входното по-голямо напрежение и от зарядния ток.

            R = (Uвх - Uбат) / Iзар

            В твоя случай R = (12 - 2,72) / 0,1 = 92,8 Ома

            при 12 волтов източник, напрежение на зареден акумулатор около 1,36 волта и 0,1 А заряден ток.

            Мощността, разсейвана върху резистора е P = (Uвх - Uбат) ^ 2 / R = 0,928 W

            Бих сложил резистор 100 ома / 2 вата или бих намалил напрежението на 5 волта, с което стойността трябва да се преичисли.

            Бих използвал генератор на ток с ИС 7805 например.
            За 100 ма резисторът ще е 5/0.1 = 50 oma

            Мощността ще е P = (5-2,72) ^ 2 / 50 = 0.103968
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #7
              До: Зарядно за батерии

              мерси колега, между другото намерих друга схема на просто зарядно, с което зареждам в момента Схемата я има в списание Радио, телевизия, електроника 2 бр от 1992г. 11стр. За мераклиите - на входа е идеален звънчев траф на 5V, след него грец примерно 2А, този стабилизатор както пише се замества с LM317 като крачетата на схемата са 1,2,3 в основен изглед. За 4-часово зареждане (250mA) резистора R = 5 ома; R1 = 8,6 ома (при този заряден ток) За да светне светодиода обаче е нужно да се обърне поляритета му ( неговия минус към минуса на греца и + към минуса на последователно свързаните батерии. И един съвет - вземете си кутийка за батерии от електронния магазин и не забравяйте да изключите батериите след 4 часа, за да не ги презаредите Надявам се да съм бил полезен

              Коментар


              • #8
                До: Зарядно за батерии

                http://www.shaxonline.org/?paged=4
                http://www.stefanv.com/electronics/usb_charger.html
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар


                • #9
                  До: Зарядно за батерии

                  Ето я схемата от предишния ми пост
                  п.п Резистора R1 да е 2W
                  Прикачени файлове

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X