Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картиране на морско дъно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Картиране на морско дъно

    Макар отдавна да попитах същия въпрос в една друга тема, ще го задам отново? Може да стане интересна и полезна дискусия. Та..как се картира водоем, морско дъно, езеро? Как се прави DEM модел на самото дъното, как се събира самата информация? Полезни източници на информация, разработвани карти за България и за Черно Море, методи за работа, приложение и т.н. Доколкото на мен ми е известно най-евтиния начин за това е със сонар вързан към GPS.

    Поздрави,
    Последно редактирано от asterix85; 31-03-10, 20:58.

  • #2
    До: Картиране на морско дъно

    То май използването на сонар си е основния метод. Спомням си преди даваха едно предаване по NG за търсенето на чудовището от Лох Нес и за целта картираха цялото дъно. Като основния прибор за сканиране си беше именно сонара тъй като той дава доста голяма точност и подробност на терена. Мисля че например за океаните и моретата могат да използват и сателити също за целта за сканиране на морското дъно. Преди време бях попаднал на един сайт с безплатни карти на някои от океаните и за методите за събирането на такива данни. Ако го изнамеря къде е ще постна тук един линк към него. Мисля че го бях видял в freegepgraphytools сайта описание за него.
    Ето и още нещо по темата от Уикипедия
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bathymetry

    Коментар


    • #3
      До: Картиране на морско дъно

      В Норвегия го картират така:
      Дават ти сонар и ГПС безплатно които държиш включени винаги когато си на ход, всеки 3 дни си задължен да преточваш събраната информация в техния уебсайт.
      Всеки месец получаваш безплатно обновление на картите....

      Виждал съм карти на дъното им който са просто невероятни, камъни от 20 см диаметър се виждат.

      П.С Това е национална програма изпълнявана от няколко частни фирми.
      I get High by going Down

      Коментар


      • #4
        До: Картиране на морско дъно

        Добре, а някой може ли да сподели опит в подобно картиране и идеи. Защото гледам, че един обикновен сонар за риболов може да се намери до 300лв(на старо даже двойно по-евтино). Може ли сонар за риболов да се ползва за картиране или трябва "по-специализиран" сонар. И как става самата връзка между GPS и сонар? Иначе аз си го представям така: Като се свърже сонарът към GPS информацията за дълбочината от окото на сонара се записва в самият трак на GPS-а. Фактически в точките на трака. След това от този трак се прави модел.
        Последно редактирано от asterix85; 16-04-10, 20:39.

        Коментар


        • #5
          До: Картиране на морско дъно

          Картирането на морското дъно е забранено със закон. Не мога в момента да ви цитирам, но който го интересува ще го намери...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            До: Картиране на морско дъно

            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
            Картирането на морското дъно е забранено със закон. Не мога в момента да ви цитирам, но който го интересува ще го намери...
            Не знаех. Ок, ако прецените сложете ключ на темата.

            Коментар


            • #7
              До: Картиране на морско дъно

              С това което се продава в магазина, и с това което видимо знаеш - не можеш да направиш нищо.
              Прави се със сонар със страничен обзор, метода за определяне на координатите на носителя е отделен въпрос, и не винаги е ГПС. Освен това трябва да имаш достатъчно точна вертикала. После трябва да знаеш с достатъчна точност данните за приливите, за метеорологията и за хидрологията не на района изобщо, а и на датата. Трябва да можеш да направиш достатъчно много проходи над един и същи район, с различно застъпване на снимките. И да можеш да обработиш получените данни. Тия въпроси не се решават по форумите - има си дебели книги. Много дебели. А нормален хидрографски кораб е с размерите на есминец, но струва няколко пъти повече от него, барабар с ракетите и въртолетите му.

              Коментар


              • #8
                До: Картиране на морско дъно

                Аз съмият правя карти на мънички части от крйбрежието във връзка със строежа на разни буни и вълноломи и др. За целта ползвам gps с лот (garmin 320 s)дава добра точност. самите измервания ги обвързвам с мрежа на брега. хоризонталите ги генерирам с AutoCAD Land Desktop 2009 и ги давам на проектантите. Точността е 10 см. Но това е допустима грешка за море.
                но пък мрежата на брега си е с точност до третия знак след запетаята. Използвам метрични координати 1970 година. Щото У България това е изискването. Ако искаш мога да ти прятя залива на Ахтопол.

                Коментар


                • #9
                  До: Картиране на морско дъно

                  О да, ще бъда много благодарен! Просто ми е интересно. Но както написа г-н Петров нека това бъде на лични, за да няма проблеми форумът.
                  ...
                  Междудругото горното твърдение, което е написах е правилно. Общо взето всеки ръчен Garmin, който може да се свърже през NMEA към сонар може да записва дълбочина в трака. Ако на някой му е интересно мога да поста снимки как се прави подобна връзка. Разбира се сигурно има и технологии за картиране на съвсем различно ниво.
                  Последно редактирано от asterix85; 15-05-10, 12:03.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X