Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сушене на месо в хладилник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сушене на месо в хладилник

    Онзи ден ми остана половин кило свинска плешка и реших да пробвам да я суша. Накиснах я в солена вода за 24 часа. После я оставих да виси за 2 часа и я налепих яко с подправки.

    Явно не е добре да съхне на терасата и се сетих за една варненска рецепта за сушена риба в хладилник.

    Направих закачалки и ги виснах.

    Въпросът ми е дали да ги увивам в хартия или и така са си добре. Защото при рибата се слагаше в плик и ставаше супер за 1 седмица.

  • #2
    До: Сушене на месо в хладилник

    Ако хладилника е с изпарител,завий ги.Ако е с обдухвател ги остави голи,но преглеждай всеки ден степента на готовност за консумация.
    Според мен,24 часа е малко за солена саламурена обработка на месото-преглеждай често и клъцвай от края да опитваш.При съмнение,че тръгва в грешна посока-тигана,после на фурна,в тенджера със зеленчуци-както решите в къщи.

    Коментар


    • #3
      До: Сушене на месо в хладилник

      Не знам какъв вид е хладилникът. Мраз от онези с отделната камера за замръзяване.

      Коментар


      • #4
        До: Сушене на месо в хладилник

        Първоначално публикуван от Nikiboy Преглед на мнение
        Не знам какъв вид е хладилникът. Мраз от онези с отделната камера за замръзяване.
        Завий ги във филтърна/дишаща/ хартия и ги преглеждай на 3 дена.Не е количество месото,та да ти отнеме време.

        Коментар


        • #5
          До: Сушене на месо в хладилник

          ААА тука нещо интересно се заформя - колеги може ли да Ви помоля да споделите по-подробно номера с хладилника и сушенето на месо и риба моля??

          И един тъп въпрос - ми моя хладилик е хаМирикански GE .... в Канада съм и хал хабер си нямам има ли изпарител ... или на каква система е. Само знам че фризера ми няма нужда от размразяване .. е гледам че леда във формичката за лед намалява ... ако се застои повече. Виждам че работи на друг принцип .. мисля има обдухвател .

          Благодаря предварително и ще чакам "рецептата" .. че имам някои идеи. После ще споделя какъв е бил резултата.
          Последно редактирано от Slick; 31-03-10, 00:42.

          Коментар


          • #6
            До: Сушене на месо в хладилник

            Първоначално публикуван от Nikiboy Преглед на мнение
            Не знам какъв вид е хладилникът. Мраз от онези с отделната камера за замръзяване.
            Моя е същия и наденичките стават без проблем. Леко като позасъхнат ги прибирам и готово. Мой приятел който ми даде идеята, беше инсталирал дори вентилаторче да му движи въздуха. Аз за сега съм без такова.
            Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

            Коментар


            • #7
              До: Сушене на месо в хладилник

              Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
              Ако хладилника е с изпарител,завий ги.Ако е с обдухвател ги остави голи,но преглеждай всеки ден степента на готовност за консумация.
              Според мен,24 часа е малко за солена саламурена обработка на месото-преглеждай често и клъцвай от края да опитваш.При съмнение,че тръгва в грешна посока-тигана,после на фурна,в тенджера със зеленчуци-както решите в къщи.
              Дори тъй като сечението на бута е голямо трябва да се инжектира саламура и във вътрешността на бута с подходяща спринцовка.
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                Моя е същия и наденичките стават без проблем. Леко като позасъхнат ги прибирам и готово. Мой приятел който ми даде идеята, беше инсталирал дори вентилаторче да му движи въздуха. Аз за сега съм без такова.
                Става и така,разбира се,завиването спомага само за равномерното съхнене външно и в сърцевината на продукта.
                Но е и до лични предпочитания,някои/като мен/ обичат външно да е изсъхнал колбаса/деликатеса,вътре да е по-суров.Други си чакат/купуват суджука да го режат с флекса,вкусове разни.
                Една и съща партида сурово-сушен колбас се продава с две наименования-във восъчна зрялост/външно изсъхнал само/ се казва "Русалка",напълно изсъхнал-"Петрохан".И за двата продукта си има клиенти.
                Преди да навлязат масово растителните пълнители,хората си сушаха и прясна наденица в хладилника.Сега и "суджук за скара" да пробваш-мъчна работа,това са по-принцип сбъркани партиди,за които се е разбрало,че няма да подсъхнат в срок и може да гранясат дори в производствени сушилни,та да се пробва в домашни условия не винаги си струва.50/50-не се знае ще се получи ли или не,за любителите на по-сурови колбаси шанса е по-голям.

                Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                Дори тъй като сечението на бута е голямо трябва да се инжектира саламура и във вътрешността на бута с подходяща спринцовка.
                За бут-да,неговото е плешка и може да го е цепил странично на две парчета.Но солта започва да изпича месото,след като престане да го обезкървява,а това по-принцип трае между 24/36 часа според големината му.
                Говежда пастърма стои 25/30 дена в морска сол,ако не е третирана/шприцвана/ с ускорители за зреене и изпичане.
                Последно редактирано от cveti; 03-04-10, 17:44.

                Коментар


                • #9
                  До: Сушене на месо в хладилник

                  Баща ми прави по този начин рибици и наденици. Понеже живеем във Варна се налага( в повечето случаи) да ги сушим в хладилника. Не ги покриваме с нищо. Надениците ги точим всяка вечер, месото го вадим когато е готово.
                  Женя Вълчанова 0888272565

                  Коментар


                  • #10
                    До: Сушене на месо в хладилник

                    Към знаещите - ако не Ви затруднява може ли някой да пусне любимата си рецепта.

                    Молбата ми е за да мога да се ориентирам колко и какво месо или колбас как се обработва и колко време се суши.

                    Вероятно ключа е в саламурата - колко сол на количество месо се слага ?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Сушене на месо в хладилник

                      Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
                      Към знаещите - ако не Ви затруднява може ли някой да пусне любимата си рецепта.

                      Молбата ми е за да мога да се ориентирам колко и какво месо или колбас как се обработва и колко време се суши.

                      Вероятно ключа е в саламурата - колко сол на количество месо се слага ?
                      Явно си начинаещ,та започни от най-лесното.
                      Харесай си по-постни парчета месо/свинско или телешко,може и от двете заедно/,оформи парчета с дебелина приблизително два сантиметра.Ширината и дължината според съда за осоляване.
                      Направи сухо осоляване-лесният вариант.Сол/много/,месо,зрънца чер пипер,дафинов лист/по желание/,сол,месо,подправки и накрая завършваш с шапка от сол.25/28 дена престой,вадиш и изкисваш на течаща вода 24 часа.Правиш им качки/канапчетата за овесване/ и ги оставяш да подсъхнат денонощие-ако е в хладилника,повдигнати на някаква скара или на скарата на хладилника с някаква съдинка под него да се оцежда месото.
                      После-водна чаша бяло вино,червен пипер,чер пипер млян,чесън на прах,чимен,чубрица/не знам има ли ги последните две при вас,но се слага едното само-аз предпочитам чимена/.
                      Правиш от виното и червения пипер гъста каша,после на вкус добавяш от другите подправки.В тава мажеш месото и го оставяш да преседи там денонощие.Разчекваш кламери и закачаш месото в хладилника на хладилната скара,тавичката отдолу.След ден където се е отекла обмазката от месото,мажеш пак и отново на кламера.След седмица до десет дена вадиш останалото бяло вино и готовото мезе на масата.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Сушене на месо в хладилник

                        Благодаря за напътствията.

                        По въпросите ще ги познаете начинаещите както се казва.

                        предпалагам осоленото месо (25/28 дни) ще седи в хладилника . Подправките не са грижа тук има почти всякакви .. а и има и налични запаси.


                        По отношение на меса - правил съм само пастърма от свинско- почиства се рибицата от ципите и се изплаква, подсушаваме и в морска сол 48 - 36 часа затисната с нещо тежко да му изкара кървищата .. после се плакне или само се махат едрите парчета сол. След това овалваме в подправки и в хартиен плик - весим на балкона за 2-3-4 седмици.
                        Аз също предпочитам месото по-сочно отвътре - и като стане готово -увиваме в хартия или вестник и в хладилника до виното да чака ред.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Сушене на месо в хладилник

                          Престоя по време на осоляването на хладно,разбира се.Като го обичате по восъчно-2 седмици му стигат в солта,дали е свинско или телешко не е от значение при вас.Черни от старост пастали месо с етикетче "Телешки шол" нямате,та зреенето и изпичането ще е безпроблемно.Как се разправях преди години в един швейцарски ресторант,че съм си поръчал телешко,а са ми сервирали свинско/много розово ми се видя/...Водиха ме в кухнята да ми покажат бута,от който са рязали порциите.
                          Като имате асортимент при подправките,освен чимен,сложи и грам/кг кардамон.Ще получиш дъх на кайзер пастърма и панагюрска луканка,интересно и вкусно е,но пак си е до вкус и предпочитания.
                          От изпечено в сол месо могат да се направят много вариации краен продукт,ползвайки различни видове и дози подправки,но да не слагаме каруцата пред коня.
                          Тръгнете с тривиалните рецепти за овкусяване,ако ви допаднат,ще нагазим в по-дълбокото...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Сушене на месо в хладилник

                            Вчера пробвах мезето сушено в хладилник. Бях ги покрил с хартия ама колкото да не е без хич. Супер е станало!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Сушене на месо в хладилник

                              Тъй като молих по-горе за рецепти и техники на сушене - да докладвам за прогреса-

                              Миналата седмица заредих една серия рибици.

                              Понеже са купувани от магазин - не се съобразих да натисна месото с нещо да си пусне "квото са му слагали", та на втория ден се оказа че на дъното на тавичката има 1 пръст вода или квото ... некокво блееедо розово мазноподобно. Да не му развалям рахата на месото (солта си стоеше и почти не беше разтворена) - попих течността с дом. хартия и подложих друга да обира течовете. Такива почти немА после но все пак хартията мокрееше още ден.


                              След гореописания престой в солта - месото беше станало стегнато и стоеше добре червено.

                              Половината садка стоя 6 дни в сол в хладилника и след това биде накисната във вода, за час - два с плакнене (не ми се стори солено много и реших че му стига) , подсушена и се веси навън (Т 8 - 14 градуса) в хартиени пликове - декорирана в разчни подправки - 4 модела.
                              Втората половина остана зарита в сол и ще се пече там до готовост. Вероятно няма да се подправя за автентичен вкус.

                              Вече нямам търпение да го чакам ... ама ще остискам още поне седмица - пък после .. За съжаление не направих снимки - но поне за резултата ще гледам да съм с видео отчет.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X