Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Основен ремонт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Основен ремонт

    За 1,7 не знам,ама старите мотори издържат на зверски издевателства и трябва доста да се узориш и наистина душмански да ги експлоатираш,та да им стане нещо.
    Имам познат,с особеното хоби да си купува евтини бараки и да ги кара душмански,без никаква поддръжка.Поради обективни причини,човекът е сменил повече от дузина колици с марката ВАЗ,но счупване на мотор не е успял да постигне.
    Последното му изпълнение,беше с една 2101(1200).Понеже колите му не знаят какво е бензин,като попаднат при него,колата малко трудно запали,и изнерви шофЕра.Та впоследствие,веднага след като запали педала беше "залепен" за пода,с изключена предавка и така около две-три минути на над 6000-7000об/мин.И да,моторът се "повреди"-беше му се разхлабил корпусът на разпределителния вал.Отворихме капака,стегнахме вала,регулирахме клапаните и сега "Жигулито" си работи като часовник,въпреки редовните му изтезания.Вярно-този мотор е късоходов(за разлика от 1,5 1,6 и 1,7),ама не вярвам че са много колите,чиито мотори могат да издържат на такива издевателства,без особени последствия...

    Да,реглажът на клапаните,не е лоша идея и в твоя слуачай...
    Последно редактирано от cecoa1; 31-03-10, 19:23.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #32
      До: Основен ремонт

      Като цяло може да има нагорели клапани и от там да му се губи компресията. Най-добре е да се отвори и да се види какво е състоянието на блока, буталата и главата.
      Иначе за трансплантации на двигатели от Фиат и Ланча е голяма занимавка и освен ако нямаш необходимото обурудване и лебедка не си струва.

      Коментар


      • #33
        До: Основен ремонт

        Първоначално публикуван от ninurta Преглед на мнение
        Цецо, аз проучвам въпроса и събирам информация. За сега я търкалям така, докато мога. Като не мога тогава ще и правя ремонта, ама да съм подготвен за тогава. И да имам решение. Пък малко зверската я експлоатирам и може да клекне скоро.
        Знаеш ли какво - има по-добра стратегия. Оправи двигателя първо "отгоре" - преглед/смяна на водачите, преглед/смяна/пасване на клапаните, регулиране на хлабини. Това може да стане бързо и лесно, без сваляне на двигателя. Ако пак не ще да върви - тогава ще мислиш за ремонт отдолу (колянов вал, бутала, блок).

        Пълна ревизия на глава тук струва около 130лв в специализирания сервиз за глави.

        Коментар


        • #34
          До: Основен ремонт

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Знаеш ли какво - има по-добра стратегия. Оправи двигателя първо "отгоре" - преглед/смяна на водачите, преглед/смяна/пасване на клапаните, регулиране на хлабини. Това може да стане бързо и лесно, без сваляне на двигателя. Ако пак не ще да върви - тогава ще мислиш за ремонт отдолу (колянов вал, бутала, блок).

          Пълна ревизия на глава тук струва около 130лв в специализирания сервиз за глави.
          Прав е колегата пьрво я отворете отгоре после щему мислиш.Може да мине и по леко ремонта.

          Коментар


          • #35
            До: Основен ремонт

            Ами не гори масло. Не пуши. Замерихме компресията и на 3 цилиндъра беше 7-8. Сложихме масло и се вдигна на 12. Така че признаците са за износване на сегменти. Двигателя незнам на колко е , ама сигурно е към 200 000.
            Кажете какви са признаците за проблеми с клапаните?
            Сега като казвам зверска експлоатация нямам предвид без поддръжка и т.н. Просто съм и ловец и рибар и съм все по горите. Налага се да бързам по черни пътища, да загрява за да не закъснея за пусията, каране попретоварена с народ и т.н. Не че е нещо кой знае какво.
            За сега карам така ама незнам докога.
            Цецо , а как се проверява свален двигател?

            Коментар


            • #36
              До: Основен ремонт

              Първоначално публикуван от ninurta Преглед на мнение
              Ами не гори масло. Не пуши. Замерихме компресията и на 3 цилиндъра беше 7-8. Сложихме масло и се вдигна на 12. Така че признаците са за износване на сегменти. Двигателя незнам на колко е , ама сигурно е към 200 000.
              Кажете какви са признаците за проблеми с клапаните?
              Сега като казвам зверска експлоатация нямам предвид без поддръжка и т.н. Просто съм и ловец и рибар и съм все по горите. Налага се да бързам по черни пътища, да загрява за да не закъснея за пусията, каране попретоварена с народ и т.н. Не че е нещо кой знае какво.
              За сега карам така ама незнам докога.
              Цецо , а как се проверява свален двигател?
              Компресия 6-7 и да отиде на 12 ..... има някаква грешка според мен .
              Ако маслото влияе толкова - сложи масло 20w50 . То е по-дебело и ще поддържа компресията около 11-12 . Сега идва лято и това масло няма да те затруднява при студено палене ( зимата примерно) .
              Така спокойно може да отложиш ремонта със ...... 100 хил км . Цифрата не е важна ... не се захващайте за нея .
              Клапаните - усещат се да чукат , особено докато е студена колата .
              Смяна на гумички и регулиране на клапаните не е трудно упражнение .
              А дори и припасване също .

              Коментар


              • #37
                До: Основен ремонт

                Абе пред мен замерваха. При това не тези дето ще ми правят ремонта и да са заинтересовани а съвсем други. Сега не съм гледалманометъра, ама едва ли е излъгал. Каза, че е 7 и нещо на единия, след това му наля една спринцовка масло и като завъртях отиде на към 11-12. Незнам дали мойе или не. Ако маслото ще ми отложи ремонта със 100 000 км (за мен това са 10-15 години) хич няма да се занимавам.

                Коментар


                • #38
                  До: Основен ремонт

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  Компресия 6-7 и да отиде на 12 ..... има някаква грешка според мен .
                  Ако маслото влияе толкова - сложи масло 20w50 . То е по-дебело и ще поддържа компресията около 11-12 . Сега идва лято и това масло няма да те затруднява при студено палене ( зимата примерно) .
                  Така спокойно може да отложиш ремонта със ...... 100 хил км . Цифрата не е важна ... не се захващайте за нея .
                  Клапаните - усещат се да чукат , особено докато е студена колата .
                  Смяна на гумички и регулиране на клапаните не е трудно упражнение .
                  А дори и припасване също .
                  Няма грешка колега-сложили са масло в цилиндрите,за да разберат дали компресията се губи от цилиндрово-буталната група.В случая щом след прибавянето на масло компресията се е повишила драстично работата е ясна-износени,счупени,запекли сегменти и може би и поизносени цилиндри.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Основен ремонт

                    Първоначално публикуван от ninurta Преглед на мнение
                    Абе пред мен замерваха. При това не тези дето ще ми правят ремонта и да са заинтересовани а съвсем други. Сега не съм гледалманометъра, ама едва ли е излъгал. Каза, че е 7 и нещо на единия, след това му наля една спринцовка масло и като завъртях отиде на към 11-12. Незнам дали мойе или не. Ако маслото ще ми отложи ремонта със 100 000 км (за мен това са 10-15 години) хич няма да се занимавам.
                    Сега,ти казваш,че разхода на масло е нормален-Щом е тъй и не даваш ежеседмично пари за масло можеш да караш известно време така без да се притесняваш за каквото и да било.Ако,обаче двигателя разходва масло над 800-1000гр. на 1000км. е икономически неизгодно да продължаваш да го караш така хиляди километри.Ти си го знаеш мотора и най-добре ще прецениш.Сметката е лесна при масла с цена 9-10лв. и повече за литър.Що се отнася до марка-аз карам само с Приста Лидер 15-40 и съм доста доволен.За 10 000км. доливам 1л. масло.Мотора ми е 1.7 на 140 000км. с 12 атм. компресия на всички цилиндри.
                    Последно редактирано от Янко Желязков; 01-04-10, 14:34.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Основен ремонт

                      Първоначално публикуван от ninurta Преглед на мнение
                      Абе пред мен замерваха. При това не тези дето ще ми правят ремонта и да са заинтересовани а съвсем други. Сега не съм гледалманометъра, ама едва ли е излъгал. Каза, че е 7 и нещо на единия, след това му наля една спринцовка масло и като завъртях отиде на към 11-12. Незнам дали мойе или не. Ако маслото ще ми отложи ремонта със 100 000 км (за мен това са 10-15 години) хич няма да се занимавам.
                      Следващата смяна на маслото я направи с по-дебело масло 20w50 и ни кажи колко се е променила колата . Харчи ли масло и дали новата компресия ти харесва . Ще си доволен според мен .
                      Успех !

                      Коментар


                      • #41
                        До: Основен ремонт

                        и си сложи филтър за мотокар.Резбата е същата само клапана е настроен на по високо налягане да пропуска покрай филтъра.
                        А най елементарното е и най евтино е да свалиш главата и да замериш износването на цилиндъра-след това можеш да вземеш решение какво ще правиш . Ако износването на цилиндрите не е голямо-шлайфиста ще ти го замери с микрометър ,можеш да минеш само със едни сегменти и припасване на клапани.Ако износването е над предела- то се стягаш и решаваш дали да минаваш на бутала или друг вариант. Всичко останало е само предположения.
                        Последно редактирано от Георги Крумов; 01-04-10, 14:51.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Основен ремонт

                          Направо си прави "основен ремонт" това е маслото е идейно НО само ако е за да я продадеш на някой
                          Лудак

                          Коментар


                          • #43
                            До: Основен ремонт

                            Първоначално публикуван от ninurta Преглед на мнение
                            Цецо , а как се проверява свален двигател?
                            Както и при монтиран в автомобила-пак се мери компресия по същия начин.
                            Сложното идва,ако не е баш комплектован-примерно ако няма стартер.
                            На сваления мотор даже може да му се закачат още някои измервателни уреди,примерно за налягането на маслото.(ако се пали двигателят)
                            Може да се изпита и с въздух под налягане,както за състоянието на двигателя,така и за херметичност на самият блок(да не е спукан и да има течове на охладителна течност).Разбира се,тези проверки,могат да се направят и на двигател в автомобил,но за някои от тях е по-удобно на свален мотор.Винаги е добре,преди да се мери компресията,да са регулирани клапаните(ако се регулират).Но за обща представа може и без това.
                            Свален двигател,може дори да се запали да работи(разбира се за кратко,защото няма охлаждаща течност),при определени условия.(за тези опростените,които не им трябва комп)
                            Ако е толкова занемарен,че да не може да се провери лесно,най-вероятно не си струва труда да се проверява въобще.
                            Аз лично,бих взел двигател и без да го проверявам,ако е от доверен човек,който ми гарантира,че мотора е работил добре,до преди демонтирането му.Но и не бих правил ремонт,само заради някакви цифри,които показва компресомера...То и не бих мерил въобще,ако ми харесва как си работи мотора.
                            Какво очакваш да се счупи на твоя мотор?!Колкото и да е претоварена,мотора не може да се претовари.А за да не загрява му трябват обороти,нали все пак има и "бавни"...
                            Аз не вярвам,че ще се счупи баш мотора от бързо каране по-черни пътища.Колкото и "състезателно" да го юркаш с транспортни цели.
                            А предимството,което имаш сега и няма да го имаш след ремонта се нарича с термина "прежалена кола".За да останеш с това предимство е най-добре да сложиш някакъв мотор,на приемлива цена и състояние,когато евентуално твоят "издъхне" окончателно.Така че,не се ли повреди,недей да го ремонтираш.
                            Което не значи,че не можеш да се подготвиш,поне теоритично за такъв ремонт.

                            Щом като има добра компресия,при сипване на масло в цилиндрите,не си заслужава да се сваля и главата.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #44
                              До: Основен ремонт

                              Какато вече писах в една друга тема, много вероятно и аз отивам към основен ремонт на 1.7 карб. Вероятно ще се почва още утре разглобяването на ДВГ за да се види какво ще му се прави. От кой магазин в София препоръчвате да си купя частите - от този на Симеон, от НАР в Дружба или от някъде другаде. Има ли нещо което трябва да гледам по тях - производител и т.н. Относно колекторите - каква е идеята за полирането им, колко би струвало и има ли смисъл да го правя. Досега Нивата сме я ремонтирали "набързо" и обикновено резултатите не са много добри. Сега ми се иска да я направим манияшки. В сервиза на Булавто определено имат необходимата техника и опит да го направят, дано да имат и желание.
                              Изчетох ръководствата достъпни от форума, но наистина ми се иска нещата да се направят както трябва. Разбира се, преди да отворим не може да се каже много за състоянието на цилиндри, блок и т.н., но като гледам вече сме двама тръгнали по този път и всеки съвет би бил добър.
                              Шлайфиста ми иска 120лв. на цилиндър, отделно разглобяването ще дойде около 150лв. Дотук са 630 лв. Честно казано ми се струва скъпо.
                              Най-вероятно ще се слагат и нови клапани, гарнитури, верига. Може и да се наложи смяна на други неща. Изобщо като се има предвид, че това е един непредвиден разход, все още обмислям варианта със закупуване на 1600 cm3 двигател, стига разбира се да намеря такъв.

                              Още един въпрос ми изниква - при цена на блока около 350-400 лв, има ли смисъл от шлайфане на стария изобщо...
                              Александър

                              Коментар


                              • #45
                                До: Основен ремонт

                                Стига бе, къде намери тоя шлайфист-кожодер? 120 е доста и за целия блок.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X