Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преходник Гармин към Bluetooth

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преходник Гармин към Bluetooth

    Така наскороко ме осени идеята не е ли възможно да си свържа ПДА-то с етрекса (vista HCX) по някакъв начин и се разчовърках из нета за някакви решения по въпроса. Също така и за възможността за свързване през сериен интерфейс с GPS устройството.
    Та попаднах на някои интересни решения например това което много ми хареса но за жалост работи на Гармини със изход за сериен интерфейс тоест по старите етрекси и някои от сериите 60, 72 и други.
    http://www.semsons.com/bluetcarchar3.html
    http://www.semsons.com/bluetcarchar1.html
    Също така ми е интересно дали някой е попадал на подобно решение но за по-новия USB интерфейс на гармин който да е съвместим. При него знам че работата ще е много по сложна даже да има такова решение защото все пак и при Bluetooth връзката пак се ползва серийна комуникация, и USB към сериен интерфейс засега май може да го направи GPSGate със емулиране на съответните изходни портове но за целта пак ти трябва настолен компютър.

  • #2
    До: Преходник Гармин към Bluetooth

    Ето каква поддръжка излезна за 60CSX, при един от последните фърмуерни ъпдейти. Разбира се не много ясно написана...
    https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=519

    Според мен и за Виста ще има в бъдеще...

    Поздрави,

    Коментар


    • #3
      До: Преходник Гармин към Bluetooth

      А какво предимство би имал такъв метод пред закупуване на съвсем отделно устройство с bluetooth? Например HOLUX GPSlim240 20-Channel Bluetooth Car GPS Receiver се предлага в един много популярен сайт за $39.

      Коментар


      • #4
        До: Преходник Гармин към Bluetooth

        Предимството е че ще можеш да си прехвърлиш да речем траковете и точките от даден поход и например с теб е телефона или ПДА то което има даже в пъти повече възможности за обработка на данните от GPS приемника, също така има и специализирани програми като Аркпад която се използва то геодезисти, хора работещи с ГИС на полева работа и да речем разполагат с приемник Гармин. Това ще им бъде неоценим помощник, а и не само на тях. Та това е основното предимство че можеш да обработиш получената информация от ГПС приемника без да е необходим друг такъв. То ако става въпрос и голяма част вече от съвременните смартфони и PDA устройства имат вграден GPS приемник ама не е там работата. Аз искам в движение да мога да си обработя данните от приемника.
        Астерикс85 иначе дето си го показал този кабел го има от много години още даже от появата на приемниците със сериен интерфейс, даже сега гледам са поспестили и серийния конектор в другия край и стоят само едни голи жици
        Иначе това дето ми попадна в линковете по горе с преходник от сериен интерфейс към блутуут е незаменимо щото така може да ползваш голяма част от програмите като Озиексплорер G7towince които например поддържат формата на Гармин за предаване на данни. По принцип с такива екстри бика се похвалили вече само индустриалните комуникатори които имат доста разширена възможност за работа с разна периферия.
        Ако можеха да се съхраняват всички данни от ГПС приемника на самата SD карта щеше да е супер ама не може за жалост, мисля че Магелан приемниците имат тази особеност за съхраняване на нея. Не знам защо още от гармин се ограничават с големината на записаните точки и броя тракове на устройствата при положение че на картата даже и на повечето нови модели има предостатъчно място да се съхраняват стотици и хиляди точки без проблеми ама Гармин ги ограничават изкуствено имам чувстово пък може и да имат някаква хардуерна спънка.
        Последно редактирано от icpart; 28-03-10, 21:27.

        Коментар


        • #5
          До: Преходник Гармин към Bluetooth

          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
          Астерикс85 иначе дето си го показал този кабел го има от много години още даже от появата на приемниците със сериен интерфейс, даже сега гледам са поспестили и серийния конектор в другия край и стоят само едни голи жици
          Напоследък имам чувството, че само глупости пиша. "I am sorry" ...
          Също така ми е интересно дали някой е попадал на подобно решение но за по-новия USB интерфейс на гармин който да е съвместим. При него знам че работата ще е много по сложна даже да има такова решение защото все пак и при Bluetooth връзката пак се ползва серийна комуникация, и USB към сериен интерфейс засега май може да го направи GPSGate със емулиране на съответните изходни портове но за целта пак ти трябва настолен компютър.
          icpart, ще дадеш ли повече инфо за новия USB интерфейс, че изобщо не съм в час
          Ако можеха да се съхраняват всички данни от ГПС приемника на самата SD карта щеше да е супер ама не може за жалост, мисля че Магелан приемниците имат тази особеност за съхраняване на нея. Не знам защо още от гармин се ограничават с големината на записаните точки и броя тракове на устройствата при положение че на картата даже и на повечето нови модели има предостатъчно място да се съхраняват стотици и хиляди точки без проблеми ама Гармин ги ограничават изкуствено имам чувстово пък може и да имат някаква хардуерна спънка.
          И аз това съм се питал! Любопитно ми е да разбера какво ще отговорят ако им се пише един имейл :

          Product.Support@garmin.com

          Така наскороко ме осени идеята не е ли възможно да си свържа ПДА-то с етрекса (vista HCX) по някакъв начин и се разчовърках из нета за някакви решения по въпроса. Също така и за възможността за свързване през сериен интерфейс с GPS устройството.
          Все още съм на мнение, че това е напълно възможно. Ето какво ми идва в момента на ум:

          http://www8.garmin.com/support/commProtocol.html

          Доколкото разбирам на тази страница са портоколите за комуникация през RS-232 или USB към и от гармин приемник.
          ...
          Също интересни неща пише в книжката "Hacking GPS" Обаче не ми остава време да седна да я прочета...
          -> Chapter 2: Building GPS Data Cables and Power Cords
          -> Chapter 7: Making Connections
          -> Chapter 8: GPS Data

          Поздрави,

          Коментар


          • #6
            До: Преходник Гармин към Bluetooth

            Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
            icpart, ще дадеш ли повече инфо за новия USB интерфейс, че изобщо не съм в час
            Поздрави,
            В по-горния линк дето си дал се крие отговора на твоя въпрос. В документите за SDK-то на Гармин има един документ IntSpec.pdf и в него на страница 3 е описан USB интерфейса на Гармин който между другото се ползва от много приложения писани за настолно PC. По принцип при работа със сериен интерфейс може да се ползва техния собствен формат за данни така о водят например в Озиексплорер като Гармин ама какви са му осебностите не знам. По принцип повечето приемници на Гармин като 60CSx може да му се променя изхода да работи с NMEA сентенции което му гарантира по-голяма съвместимост с други приложения.

            Коментар


            • #7
              До: Преходник Гармин към Bluetooth

              [QUOTE=icpart;1103122 ... Ако можеха да се съхраняват всички данни от ГПС приемника на самата SD карта щеше да е супер ама не може за жалост ... [/QUOTE]

              Защо да не може?!? 60csx си има опция за записване на траковете на SD картата.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                До: Преходник Гармин към Bluetooth

                Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                Така наскороко ме осени идеята не е ли възможно да си свържа ПДА-то с етрекса (vista HCX) по някакъв начин и се разчовърках из нета за някакви решения по въпроса...
                Привет
                Предполагам, щом си ровил, то си виждал и този сайт, но все пак ако не си http://www.pocketgpsworld.com/pcmobilecables.php
                Само нещо недоразбрах как се пазарува от него, ама то и не съм се ровил много. Само видях, че е много по-евтин вариант.

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Защо да не може?!? 60csx си има опция за записване на траковете на SD картата.
                То за моженето да "записва", може, ама мисля, че неможеше да се ползва директо от SD (може и да греша де). Т.е. пак стигамме до нуждата от нещо с операционна система.

                Коментар


                • #9
                  До: Преходник Гармин към Bluetooth

                  Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                  ... То за моженето да "записва", може, ама мисля, че неможеше да се ползва директо от SD (може и да греша де). Т.е. пак стигамме до нуждата от нещо с операционна система.
                  Наистина не може. gpx файловете с тракове са достъпни само когато GPS-ът се включи в режим USB mass storage.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Преходник Гармин към Bluetooth

                    То за SD картата да се ползва въобще не е проблем това. Почти вече всяко PDA устройство работи с такава тип памет, така че само се прехвърля трака от SD картата от GPS приемника както е посочил Чавдар към вътрешната памет на PDA-то. Освен това този метод и аз съм си го мислил, но проблема не е само в траковоте но да речем ако искаме да си прехвърлим съхранените точки какво правим в този случай. То тогава ни остава единствено да си препишем координатите то ГПС приемника в PDA то и там да си създадем нова точка. The sandman тези преходници ги знам отдавна и като гледам те влизат в порта на приемника и оттам в ПДА то, но проблема е че вече съвсем малко PDA устройство разполагат със сериен интерфейс само тези по-старичките такива от преди 5 и повече години модели. Единствено само индустриалните PDA устройства разполагат с пълен набор от периферия към която може да се вържи почти всичко. Иначе това дето съм го посочил в първия пост с преходник към блутут е най-универсалния метод за връзка.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Преходник Гармин към Bluetooth

                      Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                      Иначе това дето съм го посочил в първия пост с преходник към блутут е най-универсалния метод за връзка.
                      Въпросът действително е интересен. Може би обаче Bluetooth не е единствения вариант за комуникация, все пак е доста ограничен до 10м. А какво остава за по-голямо разстояние?
                      Последно редактирано от asterix85; 31-03-10, 21:26.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Преходник Гармин към Bluetooth

                        Прочетох темата дотук, и реших да "се изходя" по темата (защото нямам ръчен GPS навигатор на Garmin).

                        1. Има PDA устройства с USB-host, в който може да се пъхне mass-storage device. Не знам кои приемници на Garmin го поддържат това, но сами казвате, че GPX-а се вижда в mass-storage режим.

                        2. Ако трябва някаква специализирана обработка при връзката с Garmin (т.е. някакви нестандартни данни, протокол за връзка и т.н.) то ще трябва програма, която да работи под Windows Mobile. Дали има такава? (това е риторичен въпрос - да не стане супер връзката и после да не може за нищо да се ползва).

                        3. Като препоръка: вече има доста малки TabletРС, UMPC, работещи с WinXP. Според мен за полева работа това е по-добре от РРС. Единствения плюс на РРС-то е че влиза в джоба, и че може да се работи с него докато се ходи.

                        4. Пак като препоръка: има GPS logger устройства, за повечето от които има фирмен, или допълнителен софтуер за PPC, който да точи и конвертира записания в логъра трак. Въпреки че съдейки по собствен опит си е голяма гимнастика и зависи от самото устройство и вътрешния формат на траковете. Ако eTrex-а ще се ползва само като логър - то тогава става еквивалентнен на тези устройства.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Преходник Гармин към Bluetooth

                          Упорит има такава програмка да която да работи с приемниците на Гармин през серийния интерфейс. Даже OziexplorerCE поддържа този формат на Гармин за обмен на данни както и програмката g7toCE.
                          Последно редактирано от icpart; 30-04-10, 18:33.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X