Обява

Свий
Няма добавени обяви.

21213 - втори вентилатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 21213 - втори вентилатор

    Изчетох различни теми и реших, че може и аз да си сложа вентилатор между решетката и радиатора "за всеки случай". Смятам да го правя с ръчен пуск (бутонче отвътре), по възможност на две степени (бавни и бързи обороти), и не искам и да чувам за "термодатчици" и подобни глезотии.

    Първата ми идея беше да си купя тези двата вентилатора от по-новата Нива 21214 (като първо щях да се консултирам с вас дали пасват все пак), но ме разубедиха две неща:

    1. Цената - 130 лева;
    2. Шумът - чух на една Нива на приятел и честно казано по-шумни вентилатори не съм виждал!

    От тук насетне имам две идеи. Първата е да пригаждам вентилатор от друг автомобил. Тук ми е нужен съвет от хора, които вече са го правили - от кои марки и модели пасват добре зад решетката на Нива? Освен това съм чувствителен към шума - предпочитам да е нещо по-тихичко. Иначе за захващането - ще го хващам с тампони и т.н. срещу вибрациите - това е ясно. Някой ми подхвърли, че вентилатора от 2105 ставал идеално - верно ли е?

    Втората ми идея е да използвам китайско инверторче от 12 на 220V. Разгледах едни примамливи вентилатори за тоалетна, които изглеждаха като добри кандидати и удовлетворяваха изискванията (вкл. две степени за обороти). Добра или лоша идея е?

  • #2
    До: 21213 - втори вентилатор

    Тук http://www.niva-faq.msk.ru/tehnika/e...vent/index.htm сигурно си чел вече, но все пак го пускам.
    Не знам за какво са ти тези бързи и бавни обороти. За сешоар ли ще го ползваш?
    Аз на твое място директно си купувам вентилатори от 21214. Шумни били. То нали Нивата е супер тиха та едни вентилатори, които ще работят от време на време едва ли ще е проблем.
    Ако използваш и глезотийката термодатчик ще можеш да си ги направиш да работят в три режима - автоматичен, постоянно влючени и изключени. Мисля че си заслужава.
    Only after the last tree has been cut down,
    Only after the last river has been poisoned,
    Only after the last fish has been caught,
    Only then will you find that money cannot be eaten.

    Коментар


    • #3
      До: 21213 - втори вентилатор

      Благодаря, както казах това ми беше първата идея, но просто не я харесвам. Прекалено шумни са (а може да не са). Също така ми се видяха скъпички - за тези пари ще взема нещо не-руско

      Бързи/бавни обороти - просто екстра за "по-фино регулиране на охлаждането", от която може и да се откажа. Идеята ми с "тоалетен вентилатор" я включва.

      Коментар


      • #4
        До: 21213 - втори вентилатор

        Слагай вентилатори от 21214 без да се замисляш.Като искаш пак може да си ги пускаш с реле и копче от вътре.За цената си като нови по-мощни и ефективни няма да намериш.Не си заслужава да си правиш експерименти,като мен-ефектът го има,но е по-слаб от оригиналните 21214-а и те са два и събарят температурата за отрицателно време.

        Коментар


        • #5
          До: 21213 - втори вентилатор

          Мисля, че трябва да се откажеш от идеите за "по-фино регулиране на охлаждането" и "тоалетен вентилатор"... Поне на мен не ми звучат добре...
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • #6
            До: 21213 - втори вентилатор

            Първоначално публикуван от niva men Преглед на мнение
            Слагай вентилатори от 21214 без да се замисляш.Като искаш пак може да си ги пускаш с реле и копче от вътре.За цената си като нови по-мощни и ефективни няма да намериш.Не си заслужава да си правиш експерименти,като мен-ефектът го има,но е по-слаб от оригиналните 21214-а и те са два и събарят температурата за отрицателно време.
            Ех ще вземете да ме убедите най-накрая

            А някой тези от 21214 пробвал ли е да им слага съпротивление, за да ги пуска на по-бавни обороти? По-скоро въпросът ми е "ще стане ли"?

            П.П. С моите нулеви познания за ел. моторите все пак знам от опита ми с компютърните вентилаторчета, че при някои понижаването на оборотите със съпротивление става, а при други не.
            Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 17-03-10, 15:40. Причина: добавка на послепис

            Коментар


            • #7
              До: 21213 - втори вентилатор

              Пак казвам, че по-бавните обороти в случая няма да имат никакъв ефект. Важното е да събарят за кратко време температурата, както каза колегата niva men, а не да повяват топлина...
              Only after the last tree has been cut down,
              Only after the last river has been poisoned,
              Only after the last fish has been caught,
              Only then will you find that money cannot be eaten.

              Коментар


              • #8
                До: 21213 - втори вентилатор

                Няма смисъл от съпротивление-влезеш ли в яка кал,сняг,баири или в голяма жега при ниска скорост те трябва да работят на 100%.

                Коментар


                • #9
                  До: 21213 - втори вентилатор

                  Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                  Пак казвам, че по-бавните обороти в случая няма да имат никакъв ефект. Важното е да събарят за кратко време температурата, както каза колегата niva men, а не да повяват топлина...
                  Зависи за какво ще ги използваме колега. Стандартно това охлаждане се използва в екстремни ситуации за сравнително кратко време - когато колата прегрява например, точно както казваш ти "да смъкне температурата рязко".

                  Аз обаче ще искам да го използвам това допълнително охлаждане в малко по-различен смисъл - когато катеря Петрохан например скоростта е ниска и колата грее повече от нормалното. Но не говорим в никакъв случай за "прегряване" и въобще не ми е необходимо рязко понижаване на температура. Защо трябва да пускам двете турбини да вият и да ми надуват главата, като може просто да ги пусна на по-ниски обороти за постоянно? Предпочитам да не чакам колата да прегрява, за да я охлаждам и после да чакам пак - предпочитам охлаждането да е постоянно... и относително тихо

                  Коментар


                  • #10
                    До: 21213 - втори вентилатор

                    А ако нагазиш в по-дълбока вода ще трябва да може да ги изключваш на 100% за да не стане всичко на салата.
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #11
                      До: 21213 - втори вентилатор

                      Ми да-затова,както писах с реле и копче е много удачен оф-роуд вариант-иначе ниските клони,храстите,дълбоката вода ще създават проблем.

                      Коментар


                      • #12
                        До: 21213 - втори вентилатор

                        Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                        ...когато катеря Петрохан например скоростта е ниска и колата грее повече от нормалното. Но не говорим в никакъв случай за "прегряване" и въобще не ми е необходимо рязко понижаване на температура. Защо трябва да пускам двете турбини да вият и да ми надуват главата, като може просто да ги пусна на по-ниски обороти за постоянно? Предпочитам да не чакам колата да прегрява, за да я охлаждам и после да чакам пак - предпочитам охлаждането да е постоянно... и относително тихо
                        Не си мисля, чи в такова положение по-бавните обороти ще помогнат кой знае колко. За това може би са термодатчиците за да включват и изключват вентилаторите когато трябва, а не с едно око постоянно да си в стрелката за температурата. А и не съм чувал за такава заводска концепция, освен за вентилатора за парното...
                        Only after the last tree has been cut down,
                        Only after the last river has been poisoned,
                        Only after the last fish has been caught,
                        Only then will you find that money cannot be eaten.

                        Коментар


                        • #13
                          До: 21213 - втори вентилатор

                          Първоначално публикуван от niva men Преглед на мнение
                          Ми да-затова,както писах с реле и копче е много удачен оф-роуд вариант-иначе ниските клони,храстите,дълбоката вода ще създават проблем.
                          Копчето, релето и трите режима са си абсолютно задължителни, ако човек реши да прави такива доработки...
                          Only after the last tree has been cut down,
                          Only after the last river has been poisoned,
                          Only after the last fish has been caught,
                          Only then will you find that money cannot be eaten.

                          Коментар


                          • #14
                            До: 21213 - втори вентилатор

                            Хора знам, че ще намерите от десет дерета вода и кал (която да ми удави и зарови колата), но не знам защо спорите за оборотите. Ясно е за всеки, че ако има две степени (бавни и бързи) е по-добре отколкото да има само една (барзи). Пък нека бавните да са безсмислени за вас - за друг (като мен) може да не са! Не желая да чакам колата да прегрява, за да й пускам охлаждането. Предпочитам да не прегрява въобще.

                            Колкото до термодатчика - да, екстра е... но съм се напатил от такива. Обикновено колата изпушва преди да разбереш, че датчика нещо се бил прецакал. Предпочитам да мисля аз, а не техниката. E, комбинацията от датчик + ръчно включване е още по-добре естествено. Няма да го откажа.
                            Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 17-03-10, 16:15. Причина: добавка

                            Коментар


                            • #15
                              До: 21213 - втори вентилатор

                              Ако вентилаторите ще бъдат от 21214 помисли и за възможността да работят двата заедно или само един от тях...
                              В твоя случай ще слагаш допълнителен вентилатор така, че дори да не сработи термодатчика не е толкова сташно. Просто правиш едно презастраховане.
                              Only after the last tree has been cut down,
                              Only after the last river has been poisoned,
                              Only after the last fish has been caught,
                              Only then will you find that money cannot be eaten.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X