Обява

Свий
Няма добавени обяви.

KTM Adventure 640 R - 1998-2001

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • KTM Adventure 640 R - 1998-2001

    Здравейте,

    В следващите няколко реда ще се опитам да споделя впечатленията си от КТМ Adventure 640 - модел 1998г., който имам от 2,5 години и съм минал с него около 30 000км. („екземплярът” вече е на малко над 70 000 км., но го взех от съвестен собственик от Германия).



    Първо малко технически данни

    ДВИГАТЕЛ:

    Двигател – едноцилиндров, 4-тактов с водно охлаждане
    Кубатура – 625cm3
    Диаметър / ход на буталото-101mm / 78mm
    Мощност-37 Kw при 7500rpm
    Максимален въртящ момент – 52 Nm при 5500rpm
    Степен на сгъстяване-11.0:1
    Стартиране - електрически стартер и кикстартер
    Трансмисия – с 5 скорости
    Горивна система - механичен карбуратор DELL’ORTO PHM 40 SD
    Газоразпределение - един разпределителен вал с 4 клапана
    Смазителна система - 2 бутални Eaton помпи, смазване под налягане, сух картер, 2 маслени филтъра
    Моторно масло - 2,2l в рамата, тип: всякакво „авто-тракторно” .

    Предавателни съотношения:
    - Първично - 31:79
    1-ва скорост-14:35
    2-ра скорост-15:24
    3-та скорост-18:21
    4-та скорост-20:19
    5-та скорост-22:18
    Крайно съотношение-16:42

    Съединител-многодисков, в маслена баня

    Рама - тръбна,стоманена-хром-молибденова
    Предна вилка - WP-Extreme Ø 50 mm
    Ход на окачването - отпред 300 mm; отзад 320 mm
    Задно окачване - система PRO-LEVER с моноамортисьор WP IBS
    Предна спирачка – стоманен диск 300 mm с двубутален апарат Brembo
    Заден спирачка – стоманен диск 220 mm с двубутален апарат Brembo
    Предна гума – 90/90 – 21’
    Задна гума - 140/80 – 18’
    Резервоар - 28 l ( 3,8 l резерва)
    Колесна база - 1510 ± 10 mm
    Височина от седалката - 940 mm
    Клирънс - 320 mm
    Сухо тегло - 154 kg

    Сега моите впечатления: моторът става както за гората, така и за дълги пътешествия. Но е за сам човек,с двама определено не е комфортен(макар че съм правил обиколка на Гърция с двама човека), просто седалката е по-къса





    Двигателят има сравнително малък маховик и се “развърта” много бързо - от 4000 оборота до 8500 просто няма спиране. Това може да се приеме и за минус,защото мотора трябва да се кара като кросов мотор - постояно в оборот. Няма възможност да се закрепя на някаква скорост и да я поддържам - просто си е “нервен”! Двигателят също така е и доста е шумен – в началото имах чуството, че всеки момент ще се разпадне. Има редица причини за шумната му работа, като някои от тях са: ангренажната верига е ролкова, а не пластинчата; разпределителният вал лагерува на два ролкови лагера; кобилиците, които натискат клапаните са с ролки, като по този начин триенето при плъзгане е заменено с триене при търкаляне (значително по-висока износоустойчивост); всички зъбни колела са с прави зъби .Тези характеристики от своя страна правят двигателя изключително здрав.
    Поради липсата на голям маховик, двигателят няма “икономични” обороти и се чуства еднакво “комфортно” както на 5000, така и на 8000 оборота.
    Мотоциклетът е оборудван с механичен карбуратор, което е голямо преимущество (според мен) - по-точен е спрямо мембранния карбуратор, освен това е и по-здрав.
    По двигателя за 30 000 км. съм сменял: лагер под касетата на съединителя, който подмених не защото се налагаше,а за собствано успокоение (сложих ролков на мястото на съчмен). Също така смених и лагерите на разпределителния вал, защото в сервизна книжка пишеше, че е време да се сменят.

    За ходовата част - просто е перфектна! Предницата е с 2 вида настройки: 16 степени на потъване и 16 на отскок. Телескопите не работят заедно: единия е за потъване, а другия - за отскок. Единственият й недостатък е, че периодично трябва да се изпуска налягането от телескопа, който е за потъване, иначе изпуска семеринга. Тази особеност я разбрах от един Грък, но прекалено късно - семерингът вече беше изпуснал . На предницата съм сложил маншони, вместо оригиналните пластмасовите предпазители, за да запазя от кал и прах семерингите (за всеки случай). Задния амотисьор има 3 вида настройки: на пружината, 6 степени на потъване и 7 на отскок. За него също трябва да отбележа, че се нуждае от периодична подръжка,точно както и когато е дадено в сервизната книжка.

    Спирачната система е Брембо с армирани маркучи. В момента отпред е със синтеровано (червено) Брембо, а отзад - с обикновено Брембо. Мога да кажа, никога не съм имал по-точни спирачки, просто няма какво да се желае повече от тях.

    По вършния вид: спойлерите са изключително здрави. До момента са издържали многобройни падания,както на асфалт, така и на черен път и не са се чупили . Е, имат много ужулвания, но само това. Защитата от вятъра е много добра. Формата на стъклото и широчината на резервоара помагат много за добрата обтекаемост.
    Тук е мястото да спомена, че резервоарът освен нормалната резерва има допълнителна, чрез която разполагам с допълнителни 2 литра гориво. В случай ,че забравя да заредя през последните 400 километра (което се е случвало), тази опция е много полезна.
    Фаровете не ми харесват особено - силни са, но светят поотделно и нещо не е наред. Свързах ги да работят и двата едновремено, и е доста по-добре, но трябва да си поиграя по ел.схемата.
    Таблото на мотоциклета е електроно с аналогов оборотомер.Изписва доста работи (често ме питат това бордкомпютър ли е),но няма бензиномер .
    Мотоциклетът има една особеност - без акумулатор не чоже да пали, нищо че има кикстартер.Трябва да има акумулатор, дори със съвсем малко ток.

    Управлението на мотоциклета бих казал че е перфектно! Все едно карам кросов мотор: имам чувството, че мога да направя всичко с него - както на пътя, така и извън него.Седалката е тясна и подходяща за скоростна езда, но за дълго пътуване е крайно неудобна (все пак като мина няколко-стотин километра изтръпвам и вече не ми пука) .





    Разхода на гориво е 5,5л. на 100км. за сам човек и 6,5л. на 100км. - за двама. Това е без значение с колко карам и дали съм с багаж или без багаж.Масло не гори - пробвал съм го с различни марки. Сега го карам с Motorex полусинтетика 15W-50, но мисля да мина на полусинтетика 20W-50 (не на Motorex).

    Недостатъците на КТМ-а са: големите вибрации,тясната седалка. Също така, според мен подръжката изисква повече усилия, от колкото при японските мотори ( имам впредвид, че е по-честа). Например луфтове на калпани се мерят на 5 000 км., а това за моя модел означава да разглобиш мотора. Колкото пъти съм мерил луфтовете, все са си едни и същи, но тази операция се повтаря с всяка смяна на маслото. Общо взето за човек, който чете сервизната книга като Библия, честата поддръжка причинява известни неудобства (например при по-дълги пътувания) .
    По въпроса с вибрациите – сложих гуми на стъпенките, по-тежки тапи на кормилото и ауспух Акрапович. Тези неща намалиха чуствително вибрациите.
    За седалката - за сега експериментирам,не ми се дават пари за поръчкова, като даже не знам какво ще се получи (виж, ако имаше някъде магазин, поне да я видя). Накрая ще сложа една агнешка кожа и готово .
    Забравих да спомена, че моторът е доста висок. Аз реших този проблем, като сложих поръчкови щанги на задния амортисьор. Също така свалих предницата с един сантиметър, но управлението не ми хареса и я върнах обратно.
    Като цяло КТМ ми харесва най-много от всичките ендура, които съм карал до сега и въобще не се замислям да го продавам. Идеята, по която е създаден, пасва точно на това, което аз търся в един мотор. За мен това е сбъдната мечта!



    Авторът не гарантира безпристрастност!!!!!!

  • #2
    До: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

    Много добро представяне! Дълго да си го караш, хубави са редките случаи, в които машина и човек си пасват...

    Този мотор отдавна трябваше да бъде представен тук!
    You'll never find out - I got no key hole....

    Коментар


    • #3
      От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

      Доста интересно и агресивно минаване на вода.



      Не знам дали е същият модел или по нов, но понеже не намерих друга тема го поствам тук.

      Коментар


      • #4
        От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

        Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
        ...
        Не знам дали е същият модел или по нов, но понеже не намерих друга тема го поствам тук.
        Същият, но по нова моделна година.
        Като на ianakiev е

        Коментар


        • #5
          От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001


          Нещо такова !!!!

          Коментар


          • #6
            От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

            Няма ли други оранжеви? Нека изтупам праха от темата. От няколко дни и аз съм собственик на едно от тези чудеса на инжинерната мисъл. Става въпрос за екземпляра от Златица. Никак не мислех да си купувам КТМ, но по настоятелен съвет на приятел (дали ще си признае не знам) го изпробвах и след това един час не можех да спра да се хиля като олигофрен. Час по-късно вече го бях яхнал и се прибирах с него. Имам изминати около 300 км на него, но първите ми впечатления са - баси как върви, баси как вози и баси как леко се кара (6 години карах Африка преди това). Като негатив естествено мога да посоча шумния двигател. Сигурно ще свикна със звука на мелене на гайки, знае ли се. Друг недостатък са вибрациите, но лично аз ги усещам неприятно само на степенките. Това е първите 100 км, после се свиква....На Д-то и на ръцете нямам проблем. За да видя кой е зад мен в огледалата трябва да ги хвана с ръка за да спрат да вибрират, иначе виждам само размазани фарове. Мотора е с преправена седалка - по-широка и по-мека е и нямам проблеми със схващането. Поне не забелязах.
            Разбира се веднага след като се прибрах угасна и 3 дена не можах да го запаля. Благодарение на Ivan_J разбрахме къде е проблема - беше се откачил маншона на карбуратора, който междудругото е Mikuni tm40-6 с ускорителна помпа (тя липсва, но ще поръчаме). Към момента мотора е в неговия сервиз за донастройка на карбуратора, проверка на съединителя и прочее неща преди да му гласувам пълно доверие. Обслужването е малко тегаво - разглобяването на целия мотор за проверка на клапаните е най-лесната част....много трудно се настройват, просто няма къде да се бръкне. Не е болка, но има доста псуване. Определено не съжалявам за покупката, точно това е моят мотор - лек, бърз, с добро окачване и става да се кара навсякъде (изключвам хард офроуд, но аз нямам и мераци за там). Обстоятелствата така се стекоха при мен, че нямам време за дълги пътувания и ми трябваше мотор, който да ми пълни душата, когато се кача на него. Този го прави на 100 %, макар и мненията, че не е сред най-здравите модели, правени някога. Имах план за покупка на Сузики ДР и подмяна на окачване, карбуратор, направа на предна маска и прочее....но се разколебах. Ще се радвам ако други собственици на такава машина споделят също опит, макар че не са много.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12108105_10201195433003370_1431828346735424460_n.jpg
Прегледи:1
Размер:145.8 КБ
ID:5686127
            Yamaha XT​M600E '98
            Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

            Коментар


            • #7
              От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

              Ай,ЧЕ-СТИ-ТО.
              Димитър Анастасов
              d.anactacov@gmail.com

              Коментар


              • #8
                От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                Баси, какъв е красив като го гледам на снимка

                Коментар


                • #9
                  От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                  Честито Чанев! Мотора си е готин. Син ли го водят, или оранжев по талон? Ръгаш на трета и кърти павета.... Е ще го чоплиш по често от Африката, ама какво от това. Тоя мотора е за фън, а не да стои в гаража, за да не се чупи. Резервоара е сериозен. Вече не слагат за съжаление подобни резервоари по такива мотори, а все някакви смешни от 8-10-12 литра. Още веднъж. Честито!
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #10
                    От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                    Честито и от мен, много да те радва и само безаварийни километри с него. Сега цяла зима полека стягане, обслужване, прегледи и смяна на консумативи. после като започне другия сезон само каране
                    LZ1NIM/P
                    B pos

                    Коментар


                    • #11
                      От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                      Чанев, я кажи какво значи КТМ.
                      Деба, тоя мотор е правен от нацисти за износ в Израел

                      Коментар


                      • #12
                        От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                        А бе ква зима! Стягане седмица-две /той Иван J/ си знае работата, и после газ из Странджата. Ма верно бях против да го купува.За мен ДР си остава по добрия вариант.. Като изключим Ямахата ХТ, де......ама пусти сърбел!
                        Последно редактирано от Сергей Янков; 12-10-15, 09:18.
                        BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                        LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                        Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                        Коментар


                        • #13
                          От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                          Честито и много весели моменти с моторетката. И аз бях голям мераклия на такъв, но за съжаление не можах да намеря читав екземпляр.

                          Коментар


                          • #14
                            От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                            Ами всичко се оправя, а при КТМа е по-лесно отколкото при африката. Иначе нали знаете какво значо КТМ - kick 10 minutes
                            Ако някой има конкретна информация за подходящите жигльори за карбуратор Mikuni TM40-6 с ускорителна помпа за този мотор нека не се спотайва. Иначе определено повече ми харесва от др-а. Др-а е улегнал мотор за улегнали хора, а този е като избухлива 18 годишна тийнейджърка - хем може да ти направи голям кеф, хем да береш ядове
                            Yamaha XT​M600E '98
                            Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                            Коментар


                            • #15
                              От: KTM Adventure 640 R - 1998-2001

                              Ай честито и тука, Чанев. Иначе КТМ = КраТкотрайна Машина. Със здраве да го разцепиш от каране и никога да не ти се вади тоя маншон повече
                              1993 Kawasaki Zephyr 1100 Bobber, 2002 BMW R 1150 GS
                              1994 JEEP Grand Cherokee 4l - 7"+35/13.5x15 , 1999 Mitsubishi Galant Sport 2.5 V6, 1985 GMC VANDURA 2500 5.7 V8
                              motorhead-bar.com, О897985668

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X