Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

    Става въпрос за хл. чанта. Дават, че е 50 Вата, ама имам чувството, че е по-малко. Дърпа 3.5А. Външния радиатор не е нагрят повече от 30С.
    Дали може да се върже допълнителен елемент?
    Схема нямам.

  • #2
    До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Става въпрос за хл. чанта. Дават, че е 50 Вата, ама имам чувството, че е по-малко. Дърпа 3.5А. Външния радиатор не е нагрят повече от 30С.
    Дали може да се върже допълнителен елемент?
    Схема нямам.
    Няма причина да не може. На това просто му пускаш ток, и то охлажда едната си страна, нагрявайки другата. Крайно просто е.

    Но не съм се занимавал лично де. Ама не съм и чувал за някакваи специални неща покрай занимавката.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Няма причина да не може. На това просто му пускаш ток, и то охлажда едната си страна, нагрявайки другата. Крайно просто е.

      Но не съм се занимавал лично де. Ама не съм и чувал за някакваи специални неща покрай занимавката.
      А случайно да ти се занимава? Не е спешно, чак за лятото е.
      Просто днеска я намерих, според мен на "далавера" за 47лв.

      Коментар


      • #4
        До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        А случайно да ти се занимава? Не е спешно, чак за лятото е.
        Просто днеска я намерих, според мен на "далавера" за 47лв.
        Чантата ли си намерил, или допълнителния елемент?

        Щракни няколко снимки, ако можеш, да получа представа точно за какво иде реч.

        Електрически работата е никаква. Искам да видя другото.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Чантата ли си намерил, или допълнителния елемент?

          Щракни няколко снимки, ако можеш, да получа представа точно за какво иде реч.

          Електрически работата е никаква. Искам да видя другото.
          Чантата. Снимки довечера или утре, че апарата не е тук.
          Иначе си е топлоизолирана чанта, подобна на фотографските. На горния капак има махаема част, където се поставя охладителя. Има вентилатори отдолу и отгоре. Горния обдухва радиатора. Долния върти вътрешния охладен въздух.
          За допълнителен елемент, още не съм заглеждал. Със схемотехника не съм се занимавал от има - няма 20г., иначе имам си кетап от ВМЕИ - звукотехника

          Коментар


          • #6
            До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            ...
            Дали може да се върже допълнителен елемент?
            Схема нямам.
            Може, това е точно начина за постигане на разлики над 20 С между външна и вътрешна температура. Елементите се редят топла-студена-топла-студена страна, като се осигурява добре топлороводност между тях. Консумацията естественно нараства пропорционално на броя елементи. За оптимални резултати е добре да се използват еднотипни елемени.

            Коментар


            • #7
              До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

              Вариантите са два, последователно свързване (от хладилна гледна точка, не електрическа) както е казано в горното мнение или паралелно. При последователното се повишава температурната разлика между топлата и студената част, но се влошава общото КПД заради собственото нагряване на елементите. При паралелното се увеличава общата охлаждаща мощност, като се запазва температурната разлика. И при двата варианта трябва да се осигури адекватно охлаждане на елементите като се вземе предвид топлоотделянето и от новия елемент.
              Имай предвид, че елементите на Пелтие не понасят прегряване.
              Също така, на студената част се образува конденз и/или скреж и е хубаво ако елементът не е изолиран от влага фабрично, да се изолира.

              Съвсем принципно - от 50W елемент на Пелтие не очаквай някаква геройства.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #8
                До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Чантата ли си намерил, или допълнителния елемент?

                Щракни няколко снимки, ако можеш, да получа представа точно за какво иде реч.

                Електрически работата е никаква. Искам да видя другото.
                Я да видим, дали успях.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #9
                  До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                  Хм. Имам 2 съображения, да си я оставиш така.

                  - това е мека чанта. Изолацията и не е на висота, и да очакваш нещо кой-знае какво от нея, няма смисъл. Може да разчиташ до толкова, че вътре да е леко хладно.
                  - и да се добави елемент, предвид никаквата изолация, ефекта мисля че няма да е тоя, който очакваш, а и не знам дали в тая пластмаса, в коато се намира пелтие елемента и вентилаторите ще може да се добавинещо , без сериозна преработка, разбирай да се влоши функционалността на чантата.

                  На твое място бих си я оставил така.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Хм. Имам 2 съображения, да си я оставиш така.

                    - това е мека чанта. Изолацията и не е на висота, и да очакваш нещо кой-знае какво от нея, няма смисъл. Може да разчиташ до толкова, че вътре да е леко хладно.
                    - и да се добави елемент, предвид никаквата изолация, ефекта мисля че няма да е тоя, който очакваш, а и не знам дали в тая пластмаса, в коато се намира пелтие елемента и вентилаторите ще може да се добавинещо , без сериозна преработка, разбирай да се влоши функционалността на чантата.

                    На твое място бих си я оставил така.
                    То е ясно, че не очаквам да охлажда, но поне да държи студена бирата извадена от хладилника поне по време на пътя до пикника.
                    Иначе за по-дълго си имам сериозни хладилни чанти. Държат лед поне 3 денонощия. Иначе пластмасата има винтчета за разглобяване. Дават я за Австрийска.
                    Все пак благодаря.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                      То май се оказа, че "далаверата" си е чисто дърво.
                      За четири часа работа, при околна температура 22 градуса в този мижав обем постигна цели 11.
                      Иначе се оказа, че няма никаква електроника вътре. Директно е към кабела.
                      Има ли някъде инфо за различни Пелтиета, от към захранващо напрежение и постигана температурна разлика? Всещането е, че нито студи, нито отвежда топлина. Да не са ми набутали някое за 24 Волта? Сагата ще продължи след четвъртък.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                        Ако дърпа 3.5 Ампера по 14.2 волта е 50 вата.
                        Subaru Legacy Outback '98 2.5 AT

                        Коментар


                        • #13
                          До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                          Първоначално публикуван от BAlexandrov Преглед на мнение
                          Ако дърпа 3.5 Ампера по 14.2 волта е 50 вата.
                          Така е. Явно КПД е много ниско. Едвам докарва 10 градуса надолу и то сега. За лятото хептен няма да става. Странното, за мен, е че топлата страна е около 27-30 градуса, а "студената" 15-12. Чудото е произведено 2006. Ще се разтърся, дали няма елементи с по-високо КПД.
                          Пуснах питането преди да го отворя, мислейки, че има някаква електроника вътре. То нямало нищо.
                          Иначе чантата е удобна и ще влезе в употреба чрез две половинки минерална вода от фризера.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Така е. Явно КПД е много ниско. Едвам докарва 10 градуса надолу и то сега. За лятото хептен няма да става. Странното, за мен, е че топлата страна е около 27-30 градуса, а "студената" 15-12. Чудото е произведено 2006. Ще се разтърся, дали няма елементи с по-високо КПД.
                            Пуснах питането преди да го отворя, мислейки, че има някаква електроника вътре. То нямало нищо.
                            Иначе чантата е удобна и ще влезе в употреба чрез две половинки минерална вода от фризера.
                            Не ми се ровичка за теория, ама ако се направи инвертор, кото да вдигне напрежението, да речем от 14.2 на към 20, мощността би трябвало да се вдигне. А причината в случая е и мижавата изолация на чантата.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                              Тези чанти толкова си могат. Това е нещо принципно различно от портативен хладилник. Тези 20 градуса разлика между външната и вътрешната температура, които се рекламират, се постигат с часове работа, а в инструкцията има ясна препоръка да поставиш вътре нещата предварително охладени. Чантата само ще ги поддържа.

                              КПД хладилниците нямат като понятие, но ефективността на Пелтие-тата (отношение на охлаждаща мощност към консумирана) е потискащо ниска (0.4 е добро постижение спрямо 3-7 на компресорни машини).

                              Ако му пуснеш много повече от напрежението, за което е направен, елементът ще се стопи. Не го прави и не, не са ти пробутали 24-волтов.

                              Ако искаш да ги редиш два един след друг, имай предвид, че по-топлият елемент трябва да е около двойно по-мощен от по-студения (виж онова 0.4 отгоре). Да ги наместиш ще е лесно - обикновено елементът е залепен на медно блокче, което предава топлината през дебелината на изолацията. Ще трябва това блокче да се пилне и фрезова, но това за нашего брата са дреболии. Ще трябва и паста за топлинен контакт от рода на тази, която се ползва за процесори и мощни транзистори. И да, кондензът и обледяването са проблем за този род конструкции.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X