Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Не ми се ровичка за теория, ама ако се направи инвертор, кото да вдигне напрежението, да речем от 14.2 на към 20, мощността би трябвало да се вдигне. А причината в случая е и мижавата изолация на чантата.
    Това с напрежението ще го пробвам на ТЕСа. Изолацията, че не е най - добрата - така е, ама то просто не студи добре. Имам и термокутия с 4см. Фибран отвсякъде. Ще пробам и с нея, ама си мисля, че ефекта няма да е поразителен. Сега отивам за термопровеждаща паста, че май са я поспестили.

    Коментар


    • #17
      До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

      Не му пускай по-високо напрежение. Не понасят.

      Коментар


      • #18
        До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Тези чанти толкова си могат. Това е нещо принципно различно от портативен хладилник. Тези 20 градуса разлика между външната и вътрешната температура, които се рекламират, се постигат с часове работа, а в инструкцията има ясна препоръка да поставиш вътре нещата предварително охладени. Чантата само ще ги поддържа.

        КПД хладилниците нямат като понятие, но ефективността на Пелтие-тата (отношение на охлаждаща мощност към консумирана) е потискащо ниска (0.4 е добро постижение спрямо 3-7 на компресорни машини).

        Ако му пуснеш много повече от напрежението, за което е направен, елементът ще се стопи. Не го прави и не, не са ти пробутали 24-волтов.

        Ако искаш да ги редиш два един след друг, имай предвид, че по-топлият елемент трябва да е около двойно по-мощен от по-студения (виж онова 0.4 отгоре). Да ги наместиш ще е лесно - обикновено елементът е залепен на медно блокче, което предава топлината през дебелината на изолацията. Ще трябва това блокче да се пилне и фрезова, но това за нашего брата са дреболии. Ще трябва и паста за топлинен контакт от рода на тази, която се ползва за процесори и мощни транзистори. И да, кондензът и обледяването са проблем за този род конструкции.
        Ми то не прави повече от 10 градуса разлика. Паста взех. Блокчето е дурал. Да не е това проблема? Като го докарам до конденз, ще хвърлям капа!

        Коментар


        • #19
          До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

          Дуралът е малко дръвце за топлопроводник, но сигурен ли си, че не е медно? Обикновено са с някакво покритие от бял метал (примерно никел). Познава се по плътността. (мед - около 9, алуминий - под 3).

          До обилен конденз само с един елемент няма да го докараш, но пастата ще помогне радикално.

          Коментар


          • #20
            До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Дуралът е малко дръвце за топлопроводник, но сигурен ли си, че не е медно? Обикновено са с някакво покритие от бял метал (примерно никел). Познава се по плътността. (мед - около 9, алуминий - под 3).

            До обилен конденз само с един елемент няма да го докараш, но пастата ще помогне радикално.
            Абсолютно дурал. Както и радиаторите.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #21
              До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              ... За лятото хептен няма да става. Странното, за мен, е че топлата страна е около 27-30 градуса, а "студената" 15-12. Чудото е произведено 2006. ...
              Ползвам хладилна чанта с пелтие от почти 10 години -Ezetil. 25 литра 50 вата. Служебно ползвам пелтиета в най-различни форми, размери и напрежения за локално охлаждане на екзотични апаратури. Поради натрупания опит ме беше напънала крастата да правя същото упражнение - мислих го и се отказах. 50 вата на 12 волта е оптимум. По-големи мощности искат сериозен източник при стационарна работа или работа само с включен двигател в МПС. Пелтие елемента в комплект с двата радиатора е с много добра топлопроводност, т.е. при изключване температурата бързо се изравнява с външната. Освен предварително охлаждане на продукти/напитки, оптимизиране обдухването на външния радиатор прави чудеса. Постигал съм не само кондез, но и реално 20 градуса разлика.

              Коментар


              • #22
                До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                Ползвам хладилна чанта с пелтие от почти 10 години -Ezetil. 25 литра 50 вата. Служебно ползвам пелтиета в най-различни форми, размери и напрежения за локално охлаждане на екзотични апаратури. Поради натрупания опит ме беше напънала крастата да правя същото упражнение - мислих го и се отказах. 50 вата на 12 волта е оптимум. По-големи мощности искат сериозен източник при стационарна работа или работа само с включен двигател в МПС. Пелтие елемента в комплект с двата радиатора е с много добра топлопроводност, т.е. при изключване температурата бързо се изравнява с външната. Освен предварително охлаждане на продукти/напитки, оптимизиране обдухването на външния радиатор прави чудеса. Постигал съм не само кондез, но и реално 20 градуса разлика.
                Не съм се и замислял да я ползвам за стационарна работа. Само за придвижването иде реч.
                Та започвам да издирвам ТЕС1-12708.(40х40мм) Някакви идеи, за по-тънки цени?

                Коментар


                • #23
                  До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                  Колега и според мен няма да има сериозни резултати при това упражнение.Имам няколко хладилни чанти и хладилниче с елемент на пелтие.Тези неща биха имали ефект на много дълъг път с не големи престои,защото за малки преходи няма смисъл,а при дълги престои трябва 220В,защото ако е към акумулатора ,последния го пиши бегал.(10часа са си към 30А/ч).
                  За елементи на пелтие може да се провери в "Комет електроникс".Такива се използват и за охлаждане в компютри .

                  За кратки престои използвам обикновена хладилна чанта с охладители вътре ,както и едно шише вода замразено във фризера-издържа денонощие.
                  Ако ще се пазят меса или бири за втори ден ледени-освен това, всяко нещо се увива в няколко слоя вестници(естествено преди това трябва да е замразено)-поразителен ефект.
                  За по-дълго-ми може да се охлади бирата с амониева селитра,ако няма студено ручейче наблизо.
                  Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                    Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                    Колега и според мен няма да има сериозни резултати при това упражнение.Имам няколко хладилни чанти и хладилниче с елемент на пелтие.Тези неща биха имали ефект на много дълъг път с не големи престои,защото за малки преходи няма смисъл,а при дълги престои трябва 220В,защото ако е към акумулатора ,последния го пиши бегал.(10часа са си към 30А/ч).
                    За елементи на пелтие може да се провери в "Комет електроникс".Такива се използват и за охлаждане в компютри .

                    За кратки престои използвам обикновена хладилна чанта с охладители вътре ,както и едно шише вода замразено във фризера-издържа денонощие.
                    Ако ще се пазят меса или бири за втори ден ледени-освен това, всяко нещо се увива в няколко слоя вестници(естествено преди това трябва да е замразено)-поразителен ефект.
                    За по-дълго-ми може да се охлади бирата с амониева селитра,ако няма студено ручейче наблизо.
                    Блгодаря за отделеното внимание. Единствено за из път става въпрос.
                    Иначе хладилни кутии и аз ползвам от дълги години. Без охладители! Замръзналата минерална вода върши чудесна работа. Там, където обикновено ходим ( 1500мнв), до петия ден имам лед за джина.
                    Та съм решил да си поиграя с придобивката. Иначе в Комет нямат, но благодарение на отзивчив колега, елемента е намерен.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                      Да докладвам, та да не се минат и други.
                      Дори и след монтирането и на втори елемент - 8 Амперов плюс оригиналния 5 Ампера, както и допълнителна 20мм изолация от всякъде, нещата хич не са добре.
                      Под +9 градуса не пада. С други думи: ще размрази замразеното.
                      Оставам си на класическата технология!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                        Да разбирам ли, че ти е останал излишен 8А пелтие?

                        Коментар


                        • #27
                          До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Да разбирам ли, че ти е останал излишен 8А пелтие?
                          И двата са ми излишни. 5 и 8 ампера.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                            Добре, ще си говорим по въпроса.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Има ли някой с опит относно елемент на Пелтие

                              Искам хладилника да работи при температура от 12 до 15 оС мога ли да я постигна с елемент пелтие?

                              Изпратено от моят SM-A310F с помощта на Tapatalk

                              Коментар


                              • krazz4o
                                krazz4o коментира
                                Редактиране на коментар
                                Да, даааа, дааааа. Гледам старичка е темата ама актуална! И кво напрайхте до сега? Постигнахте ли покъртителни резултати? Щото боклуците дето ги продават по магазините под 15 градуса не могат да паднат! Аз обаче успях с цената на време, експерименти, малко физика, малко интуиция, малко... мамата и хоп горе долу 1градус при 32 град. външна темп. и 3 часа работа на празен обем от около 30 литра!
                                Ха честито на производителите на такива кутии! Обаче има и много нещица които Ви ги спестяват тези дето правят такива охладители!!!

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X