Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят проект Jeep Wrangler JK

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Моят проект Jeep Wrangler JK

    Базовата машина

    От близо 4 месеца търся подходящата базова машина с условието да е къса база Jeep Wrangler TJ или JK с цена до 40,000 лв. Междувременно налетях на една машина обявена в този форум, но за добро или за зло там нещата се разсъхнаха. Не стана изведнъж. Сагата се проточи почти 2 месеца. Дето викат хората "всяко зло за добро" и преди броени дни най-после успях да се сдобия с подходящата машина. Тя е къса база 2008 Jeep Wrangler JK Sahara 2.8L CRD закупена от Балкан Стар и отдадена на лизинг чрез EFG Leasing на някой, който я е търкалял в оригиналния вид 9 месеца, но е прибрана поради неплащане на 3 поредни вноски. Успял е да навърти 21 864 км. Машината е без никакви модификации и е като нова. Естествено нямаше как да се размине без недостатъци. Първия недостатък е невзрачния му цвят - нещо като тъмно синьо-сив металик, който дори току-що измит на разстояние повече от 5 метра прилича на мръсна кола с неясен цвят. При това положение по отношение на оптичната концепция се налага да избирам между груб милитари дизайн, от няма накъде или другата крайност с хром акценти, която има вероятност да превърне в предимство безличния му цвят. Втория недостатък е, че въпреки обявените "всички екстри за модела" липсваше мекия таван. Вероятно защото колата е прибрана от лизингодателя доста набързо, а човека го е бил демонтирал за да не му пречи докато ползва твърдия таван. Е, все пак открих в зоната на крика двата пластмасови фиксатора от хардуера на мекия таван. Не съм пълно капо

    Концепцията

    Поставих си задача да оборудвам 40/60 он/офроуд возило. Стремя се към добри офроуд възможности и надеждност, но няма да пренебрегна сигурността на пътя и приемливия комфорт. Все пак ще трябва да се придвижвам по шосетата до съответното място за офроуд тормоз. Предварително съм отхвърлил разни койл овър и други подобни екстремни решения. Нямам никакво намерение да участвам в състезания. Трябва да уточня, че няма да използвам тази машина като личен ежедневен автомобил. За тази цел си имам мощен и луксозен 7-местен SUV 2008 Acura MDX, който търкалям от чисто нов.
    При съставянето на този проект съм приел, че основните фактори за осигуряване на висока проходимост са клиренса и сцеплението с пътя. Когато става дума за Wrangler JK и двата фактора едновременно се постигат най-лесно с използването на 40" гуми. Едната концепция за "вкарването" на големите гуми изисква повдигане, а другата е без модифициране на окачването, но с премахване или промяна на калниците и с намляване на офсета на колелата. Такъв проект е Lower Forty, при който са вкарани 40" гуми на фабрично окачване. За съжаление когато се свързах с дизайнерите на Lower Forty се оказа, че за да се сдобия с малкия им кит ще се наложи да изчакам от 9 до 12 месеца. Малкия им кит включва комплект калници, предна решетка, задна врата, ролл кейдж, двукомпонентни врати, планки за рамката на предното стъкло и софт топ, а пълния включва допълнително преден и заден мост, Hemi конверсия и хардтоп. Като опции и за двата кита има седалки и преден капак и още някакви дреболии. Всичко е супер, но на мен не ми се чака толкова и затова минавам на по-достъпен вариант, а именно минимално за избрания размер гуми повдигане, предавателно число 5.13, на първо време гуми 35" които ще ползвам докато ъпгрейдна напълно и двата моста, което ще ми позволи да сложа 38-40" гуми. Избрания от мен лифт кит е обявен за 4", но всъщност е толкова само отпред. Отзад повдигането е 2.5". Идеята на производителя е да не се налага смяна на задния кардан при късата база. Поръчах го в този му вид, но поисках от производителя да изпрати допълнително и две задни пружини от техния 6" лифт кит, които всъщност са с 4" повдигане. Така или иначе съм решил да сменя и двата кардана. Разликата в теглото на фабричната предна броня и тази която ще монтирам плюс лебедката е около 70 кг и това неминуемо ще доведе до известно намаляване на тези 4". По тази причина съм включил във втората поръчка плоските калници на Bushwacker, които осигуряват допълнителни 2" клиренс за колелата , с което се надявам да компенсирам "клякането". Отзад "свръхбагажа" е още повече (броня, лебедка, резервно колело) и след окончателния монтаж и измервания ще реша кои задни пружини да оставя - оригиналните 2.5" от кита или допълнително поръчаните с 4" повдигане. За всеки случай разполагам и с 3/4" подложки. Винаги е добре да има опция. Ето и пълния списък на поръчаните части по пратки:

    Поръчки от USA
    Закупени и доставени благодарение на Geld Agency

    Карго 1, 130 kg - Air France, Chicago IL (доставка за 10 дни, цена $5/кг)
    пристига на 15.03.2010

    1. Jeep JK Wrangler 4" X-series Suspension - Rough Country
    2. Premium Dual RCX Steering Stabilizer
    3. Superior Axle & Gear Ring and Pinion for JK with Dana 30 Front Axle - 5.13
    4. Superior Axle & Gear Ring & Pinion Overhaul Kit for JK with Dana Model 30 Front Axle
    5. Superior Axle & Gear Ring and Pinion for JK with Dana 44 Rear Axle - 5.13
    6. Superior Axle & Gear Ring & Pinion Overhaul Kit for JK with Dana Model 44 Rear Axle
    7. ARB Competition Differential Covers For Dana 30 Axle Assemblies
    8. ARB Competition Differential Covers For Dana 44 Axle Assemblies

    Стойност: $2,393.84 Комисионна 5%: $119.69 Транспорт: $650 Мито и ДДС: $713.46
    Всичко: $ 3,876.99


    Карго 2, 170 kg - Air France, Chicago IL(доставка за 10 дни, цена $5/кг)
    пристига на 23.03.2010

    1. 5 x Mickey Thompson Classic II Wheel 16x8
    2. Tom Wood's Rear 1350 Drive Shaft - custom size 516 mm
    3. 35 Spline Super 44 Rear Axle Kit with ARB Air Locker
    4. Rugged Ridge Winch Mount Modular XHD Front Bumper
    5. Rugged Ridge Modular XHD Front Bumper Center Hoop
    6. Bushwacker Flat Style Flares
    7. Bushwacker TrailArmor Rocker Panels
    8. Bushwacker TrailArmor Rear Corners Guards
    9. MOPAR® Hitch Receiver
    10. MOPAR® Hood Lock

    Стойност: $4,254.87 Отстъпка: $127.18 Комисионна 5%: $206.38 Транспорт: $850 Мито и ДДС: $1,124.64
    Всичко: $6,308.72

    Цена на двете поръчки до моя склад: $10,185.71

    Налични при мен са:

    1. 4х Toyo Open Country M/T 35x12.5x16 Купих ги от Радиал 2000, но за съжаление пета гума нямаха и отказаха да доставят дори с поръчка. Наложи се да я поръчам от USA и вече пътува в контейнер. Ще пристигне през април.
    2. 2x Gorilla Automotive Flush Mount Valve Stems with Slotted Cap and Filler Tube и още 4 броя резервни муфи
    3. 2x Staun Tire Deflators и муфи за вентилите
    4. 200 psi компресор, който ще бъде монтиран в двигателния отсек на мястото на акумулатора, който пък ще бъде заменен от два броя Optima 12 Volt Blue Top Starting & Deep Cycle Battery, монтирани в багажното отделение. Заедно с доста тежките задна броня, задна лебедка и резервна гума ще спомогнат за по-доброто балансиране.
    5. Rugged Ridge Front & Rear Euro Guards in Black
    6. Rugged Ridge Turn Signal Light Guards in Black
    7. AEV ProCal Module- страхотна джаджа, програмира, предавателно число, размера на гумите, дневни светлини (или къси или дълги или халогени или никакви), изключва автоматичния режим на предната стабилизираща щанга, изключва индикаторите за ниско налягане в гумите (полезно при оффроуд каране с понижено налягане), чисти грешките в ECU-то, за бензиновата версия увеличава оборотите на празен ход (при ползване на лебедка и в други случаи, когато трябва повече ток) и индикира центъра на кормилната система (много полезно при реглаж на геометрията на предния мост), но за дизела тези две функции не бачкат.
    8. Пълен хром пакет, включващ, панти на вратите и капака на двигателя, дръжки на вратите и задната врата, странични огледала, вложки за решетката, панти на задното стъкло на хардтопа, панти на задната врата, алуминиеви декоративни капачки на въздъховодите, вътрешни дръжки на вратите, на автоматичните скорости, неопренови маншони за ръкохватките на вратите и дръжката на жабката и още някои които не се сещам сега, макар че кашона е зад гърба ми. Не съм съвсем сигурен кои от тях ще използвам, но искам да видя как стоят. Кич няма да допусна.
    9. 2 х Hella Luminator 170 mm 37.5 отражателна способност на рефлектора, предназначени за монтаж на грил гарда над лебедката с тези конзоли
    10. 2 x Lightforce 140 mm + конзоли, предназначени за монтаж на рамката на предното стъкло върху укрепващите планки
    11. 5 х Lightforce 170 mm, предназначени за монтаж на лайт бара над рамката за предното стъкло

    Всички прожектори са с халогенни крушки. Там където е възможно ще конвертирам на ксенон. За Hella-та от сега знам, че няма грижи да скрия инверторите под бронята и да удължа високоволтовите кабели. Също така и Lightforce 140 mm няма проблем, но за лайт бара над рамката на предното стъкло ще има зор. Всички са с лещи с тесен лъч (дълги). Петте Лайтфорса 170 мм за над рамката на стъклото имат и втори комлект лещи в лек син оттенък плюс още две синкави лещи с широк лъч.

    Задната броня ще бъде изработена от Боби (CJ-7) по модел на Olympic 4x4 Products Rear Smuggler Winch Bumper with Tire Carrier. Модела е доста тежък и за да спестим тегло ще я изработим от 3-3.5 мм неръждавейка.

    Страничната защита на праговете ще бъде изработена от 2" тръби и колена от неръждавейка от мой приятел скулптор-железар Интересното в случая е, че сме решили да свържем всички тръби в общ херметичен обем и да го използваме (общо към 3.5 галона) за съхранение на сгъстения въздух, необходим за управление на ARB блокажите и предната стабилизираща щанга, сиреч вместо бутилка за сгъстен въздух. Лайт бара ще бъде изработен от същия мой приятел, но няма да го включваме в пневматичната система. Останалата част от пневматичната система ще бъде проектирана и изпълнена от конструкторския отдел на фирма SIAD и ще включва изпитание на сътворената от нас "бутилка", проектиране и монтиране на блиндирани въздуховоди, свързващи елементи, редуктор, демпфер, компресор, датчик за налягане, индикатор, пресостат и ел. инсталация.

    Материалите от неръждавейка - тръби, колена и ламарина за задната броня и защитата на праговете са brushed за по-добра спойка с грунда и боята. Всички споменати детайли от неръждавейка са налични във склада на фирма Крисметал. Сайта им е полуфункционален, но скалда им е като пещерата на Али Баба.

    Предстоящи за поръчване и доставка части:
    (по бюджетни съображения се налага да отложа поръчката на следните части за края на м. Април)

    1. Предна стабилизираща щанга - Off Road Only Dual Rate Switch Operated SwayLOC™ Swaybar
    2. Задна стабилизираща шанга - Currie Rear Anti-Rock Sway Bar Kit with Steel Arm
    3. 2x Rancho RS9000XL Series Front Shock Absorber
    4. 2x Rancho RS9000XL Series Rear Shock Absorber
    5. Rancho® MyRide™ Wireless Controller
    6. Задна лебедка - Mile Marker PEC8 Electric Winch
    7. Предна лебедка - WARN 9.5ti Thermometric Self-Recovery Winch
    8. TeraFlex SpeedBumps Bump Stops


    Ако до тогава не успея да намеря в БГ кожух или цял преден JK Dana 44, директно минавам на болезнения вариант:
    MOPAR® Performance Military Spec Front Dana 44 Axle Assembly със смяна на корона и пиньон към 5.13 + 1350 преден кардан от Tom Wood

    След тази промяна няма да имам вече избор (заради 5x5.5) и ще се наложи да поръчам 5 броя 20х10 джанти с bolt pattern 5x5.5 и 5 броя гуми 38х15.5х20. 40" ми се струват прекалено, но имам време да мисля. След това ще мога вече да сменя предните спирачни апарати и дискове с такива съответстващи на размера на гумите. За сега, без много да съм се заигравал в кореспонденции съм открил на пазара спирачни системи за JK с 13.3" спирачни дискове.

    За сезон 2011

    За следващия сезон черешката ще е 4 скоростна синхронизирана раздатъчна кутия Atlas с предавателни числа 1:1, 2.7:1, 3.8:1, 10.3:1 и произволен избор на предно, задно или 4х4 задвижване за всяка една скорост.

    Ще бъда благодарен на всякакви съвети и забележки по този проект. Не съм поръчвал на сляпо и много съм прочел и обмислял, но далеч не съм уверен, че планът ми е 100% оптимален, пък и колкото повече глави участват толкова по-добре. Освен това все още нищо не съм монтирал и не е късно да се внесат корекции. Добре е се знае е, че бюджетът за 2010 година е $25 000 - "малка пица". До сега от него са усвоени $13,462. Та в този смисъл е добре предложенията да са съобразени с това ограничение.

    Малко снимки от базовия клоун с ролковите кънки. Току-що измит.













    Така изглежда боята отблизо, а отдалеч не изглежда никак, както се вижда от предните снимки





    И кашона с лачениите в очакване на евентуално включване

    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

  • #2
    До: Моят проект Jeep Wrangler JK

    Изключителен проект. Аз мога само да ти пожелая успех и да се радвам на снимките
    А защо не си купи джипа направо от там - да събереш всичките тунинг части в един контейнер с джипа и щеше да си излезе доста по-евтино?
    Грандоман WJ 3.1 QD

    Коментар


    • #3
      До: Моят проект Jeep Wrangler JK

      Точно това бях решил, докато не се уверих, че в момента цената на аналогичен JK от USA е доста по висока от цената която постигнах за сегашното возило. И то с доста повече отколкото е общата цена на двете карго пратки. Този вариант щеше да ми струва към $8000 повече пък и друго си е да можеш да огледаш машината преди да я платиш.
      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

      Коментар


      • #4
        До: Моят проект Jeep Wrangler JK

        Браво, аудиторията ще се впечатлява.
        При толкова хиляди строшени за да изглежда като стрелбище, бива ли да го караш с маслени амортисьори от 20$.
        Или си замислил сувалки някакви, които не присъстват в плана с добри пожелания.

        Коментар


        • #5
          До: Моят проект Jeep Wrangler JK

          Присъстват, присъстват...
          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

          Коментар


          • #6
            До: Моят проект Jeep Wrangler JK

            Днес освободих от митницата на Аерогара София първото карго. Пристигна с един ден закъснение, но в пълна комплектация, без липси и щети. Каките от Орбит успяха да ме зарадват, че и второто карго е пристигнало, което трябваше да е тук на 23.03. Не знам как стават тия работи, но е факт. С него ще се оправям в понеделник. Ето ги и първите "добри пожелания" току-що претоварени в паркетния ми лъв:



            Докато аз съм се оправял с митничарите Боби (CJ-7) направил първата копка - свалил задната броня. За да завършиш нещо първо трябва да го започнеш, нали



            И се започна лека полека градежа:



            Крайната цел е тази броня:





            Боби е абсолютно уверен, че ще се справи 1:1. Дори е предвидил подобрения на всички подвижни сглобки предвид заявената от мен непоносимост към тракане и тропане. Знам, че при тази конструкция няма как да ги избегнем напълно , но все пак... Решихме зад делящата се конзола за резервната гума да добавим към статичната част едно или две колелца за въжето на лебедката и с нея да притягаме допълнително конзолата. Освен това цялата тази доста висока конструкция за резервната гума ще може лесно да се отстранява за да не вдига много центъра на тежестта при по-хард изпълненията. За съжаление се наложи и първата корекция на основния план. Боби отказа да започва без налична задна лебедка. Бях принуден да направя компромис и по спешност да закупя някаква T-MAX 6500 lb. За разлика от първоначално избраната от мен компактна лебедка, на тази ще се наложи да и местим някъде блока за управление за да не пречи на отварянето на вратата. На горните снимки е бронята с точно тази лебедка, която бях избрал, но за съжаление нея я бях планирал за м. Април. Все пак ако не успея да преглътна китайския произход на сегашната винаги ще мога да я подменя по-късно.
            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

            Коментар


            • #7
              До: Моят проект Jeep Wrangler JK

              Евала за проекта.На днешно време където всичко живо реве криза криза твоя проект направо ме радва.Успех.

              Коментар


              • #8
                До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                Започва леко да се оформя силовата част:





                Вратата минава на 10 мм от лостчето на лебедката:



                След това всичко бе свалено и бе качена оригиналната броня с регистрационния номер. Боби е взел всички мерки и продължава самостоятелно работа, а машината заминава в сервиз Колос МС за монтаж (в понеделник 22.03.10) на лифт кита. След това по програма във вторник се връща отново тук за пробен монтаж на задната броня и окончателен монтаж на пристигналите вече във второто карго предна броня, калници и джанти заедно с чакащите от месец Toyo Open Country MT 35x12.5x16. След това по комшийски ще отскочи до Бистрица за лека бояджийска интервенция от Синди (от Unitrade-X), който в момента ползва помещение при Десо. По време на бояджиските работи Боби трябва да е боядисал задната броня и на път за София джипа ще се отбие при него за окончателния и монтаж. На този етап без електрическа инсталация за задната лебедка.
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • #9
                  До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                  Браво,джипката е прекрасна,продължавай в същия дух.
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #10
                    До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                    Аз бях по същия начин скептичен за китайския или японски произход на марката Т-МАХ, когато трябваше да поръчам тирфор, но се оказа доста корав, дори и при максимално натоварване. Вече мога да препоръчам на всеки поне тирфорите им, дано и лебедките им са корави. Следя темата с интерес, сигурен съм, че резултата ще е божествен! Успех и късмет!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                      Поради изникнали изневиделица досадни понеделнишки задачи вчера не можах да изпълня нищо от плана. Те плановете май са и затова - да не се спазват Днес нищо не може да ме отклони от верния път, но не съм сигурен, че митничарите няма да ми дойдат в повече
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                        Днес всичко мина по план. Точно в 9:00 започнахме със сутрешна проверка на плаца. Отсъстващи нямаше!



                        Следва бърза проверка и запис на фабричните параметри на геометрията на ходовата част. Отчетохме отклонения с приемливи стойности.



                        И хайде на операционната...



                        Скоро всичко е долу и е заело подобаващо място до варела с отпадъци



                        Новите части лепваха като пестница на нос.



                        Не мина без "усложнения" Rough Country я предлагат тази пружинна конзола за въжетата на ръчната спирачка със съответното удължаване, ама кой да се заглежда по картинки с разни телени изделия. Вече поправих този пропуск и я поръчах. Освен това се позагледах и в другите дреболии и поръчах армирани удължени маркучи и скоби за вентилацията на двата моста. Сегашните се вадят при пълно разтягане на пружините (на крика). Не че не можех да мина и с някое изпълнение от типа "клъцни-срежи-настави", но хич не ги обичам ТНТМ-тата. На въжетата им фраснахме две свински опашки колкото за придвижване между сервизите в следващите дни, а пък вентилационните маркучи нека си се вадят. И двата моста ще ги отварям тези дни така или иначе.



                        Първата стъпка се състоя в 13:45. Последва кратка обедна почивка.



                        В 14:10 обратно на стенда за геометрия. Уж всички носачи бяха предварително нагласени според предписаните размери пък се оказа, че има трески за дялане. Наложи се дорегулиране на 3 от тях. Цялата работа се проточи към два часа. Всички стойности влязоха в параметрите препоръчани от производителя Rough Country. Всъщност те си бяха точно толкова, колкото и фабричните с изключение на ъглите на наклона на пиньоните, задния влезна в съосие с кардана (стъпил на хоризонтална площадка и ненатоварен), а предния бе намален с 1 градус и сега е 4.6 градуса. Ще има и още една проверка и регулиране, но след около 200-300 км и вече с новите 35" гуми и 16" джанти.



                        Макар, че му остават броени часове служба задния кардан е застанал като по учебник.



                        Дойде време и за последната гайка...



                        И ето го пак клоуна с ролковите кънки, но вече на кокили



                        След секунди ще поеме по първия си в този вид "криуз" - 22 км до сервиза на Боби (CJ-7), както си е по план и за да продължи работата по задната броня.



                        Вече е при Боби, но някак си ми седи жалък до неговия дзвер с 40" търкалета. Първите впечатления от возията и пътно поведение са прекрасни. На практика успях да открия само една разлика. При скорост около 160 км/час шумът от въздушния поток е доста завишен. Той че е куфар - куфар е ама... Вероятно заради по-голямото количество въздух преминаващо под купето и заради различните условия за завихряне. Може и страничния вятър да бе по-силен на околовръстното, но шума от въздушния поток при тази скорост и нагоре е факт. По-нататък ще се разбере. Другата възможна причина е, че отстраних престилката под предната броня. Тя цялата броня така или иначе си заминава утре.



                        По-добре изглежда, когато е сам в кадър



                        Утре съм изцяло на разположение на митничарите, че им се изчака чакалото, а пък на мен тези 32' колелца ми вадят очите...
                        My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                          браво супер звяр ще стане 6+
                          Д-р Марин–Dentist
                          Wrangler:4.0L :))

                          Коментар


                          • #14
                            До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                            И втората пратка с "добри пожелания" е натоварена в паркетника. Само дето този път той се изложи. Дори със свалени втори и трети ред седалки пак не му стигна мястото и 5-те джанти останаха за втори курс.



                            След това всичко бе разнесено по предназначение. Гумите и джантите в "Диана" за монтаж и баланс. ProCal модула от сега е нагласен според инструкциите за да програмира ECU-то с новия размер гуми. Така автоматичните скорости и скоростомера ще работят коректно отново.

                            Ако утре всичко мине по план ще публикувам снимки на бившия вече клоун стъпил на земята как си тр'еа
                            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                              пу пу!...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X