Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стевия - що за растение е ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стевия - що за растение е ?

    Здравейте колеги искам да ви попитам,какво ви е мнението за това растение(Стевия).Аз четох,че то е 2-пъти по-сладко от захарта и по-полезно от меда.Вярно ли е?
    [SIGPIC][/SIGPIC]Марин Илчев

  • #2
    До: СТеВИЯ-за или против

    Ни съм го чувал, ни съм го виждал, камоли да съм го опитвал.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • #3
      До: СТеВИЯ-за или против

      Стевия (Stevia rebaudiana)
      Стевията е много ценно растение с изключителен потенциал. Ценността й се дължи на съдържащите се най-вече в листата й, и доста по-малко в стъблата сладки вещества наричани общо Стевиол гликозиди (често и Стевиозиди). При дивите растения стевия те съставляват от 3% до 9% от сухото вещество (изсушените листа), а при сортовите растения са средно 10-15%, като при някои достигат до 20% (често тези сортове имат други недостатъци). Два са основните Стевиол гликозида, които съставляват над 95% от общото количество сладки вещества, това са - Стевиозид и Ребаудиозид А (Р-А). Чистият Стевиозид е около 200 пъти по-сладък от захарта (захарозата), а Р-А около 250 пъти. Тези вещества се различават и по цялостния си вкус. Стевиозида освен че е сладък, е и леко стипчив и горчив, за разлика от него Р-А няма този недостатък, и поради това селекционерите се стремят да създават сортове с по-високо съдържание именно на Р-А. При дивите растения съотношението Стевиозид : Р-А е средно 2,5 : 1, а при някои съвременни сортове, то е обърнато до 1 към 10. Обобщено може да се каже, че една част изсушени листа стевия подслаждат колкото 25-30 части захар (това е осреднено съотношение).
      Въпреки че тези вещества са изключително сладки те не съдържат калории. Също така са устойчиви на висока температура - до 198 градуса. Устойчиви са на различна киселинност. Не ферментират, от което следва, че не могат да предизвикат кариес. Също така за разлика от синтетичните подсладители не предизвикват глад за въглехидрати. Напълно подходящи са за диабетици.
      Всичко това изглежда много впечатляващо, но тук може би започвате да се питате каква е причината това растение и продуктите от него да са почти непознати? Отговорът на този въпрос, е много кратък - компаниите, които произвеждат и търгуват с изкуствени подсладители.



      http://zeleno.bg/bg/articles/339-ste...ena-bilka.html

      Коментар


      • #4
        До: СТеВИЯ-за или против

        Да, вярно е, доста по-сладка е. Аз имам стевия на пакетчета като захар от Щатите и чат-пат я ползвам.

        Коментар


        • #5
          До: Стевия - що за растение е ?

          Виждам,че сте одобрили този продукт.Та така при,какви ословия може да се отглежда(надморската височина),трябва ли да се полива и се тори,пръска.И най важното как се преработва,за да стане на готови гранулки.
          Поздрави!!!
          Последно редактирано от Марин Илчев; 09-03-10, 15:56. Причина: грешка в правописа
          [SIGPIC][/SIGPIC]Марин Илчев

          Коментар


          • #6
            До: Стевия - що за растение е ?

            Търсачката казва,че листата се сушат и стриват и така получения прах служи за подсладител.Проблема явно е при отглеждането, много ниска кълняемост-едва 10%.
            В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

            Коментар


            • #7
              До: Стевия - що за растение е ?

              Дали от института в Шумен не продават расад?

              Коментар


              • #8
                До: Стевия - що за растение е ?

                Първоначално публикуван от V.Markov Преглед на мнение
                Дали от института в Шумен не продават расад?
                Преди време,по телевизията(забравих по коя програма) казаха,че някъде в шумен ги продават(разсада имам предвид).
                Поздрави!!! И,ако има свиркай.
                [SIGPIC][/SIGPIC]Марин Илчев

                Коментар


                • #9
                  До: Стевия - що за растение е ?

                  http://www.gradinarstvo.hit.bg/stevia.html . виж това

                  Коментар


                  • #10
                    До: Стевия - що за растение е ?

                    Първоначално публикуван от Марин Илчев Преглед на мнение
                    Здравейте колеги искам да ви попитам,какво ви е мнението за това растение(Стевия).Аз четох,че то е 2-пъти по-сладко от захарта и по-полезно от меда.Вярно ли е?
                    Стевия е много подходяща за хора на диета, но натурална тя е по-скоро горчива отколкото сладка

                    Коментар


                    • #11
                      От: До: Стевия - що за растение е ?

                      Вече я има и в МЕТРО.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Стевия - що за растение е ?

                        На сина ми част от хранителните добавки са подсладени със стевия. Смята се, че е 30 пъти по-сладка от захарта.
                        Тя се причислява към безопасните подсладители, но имайте предвид, че някой скептици смятат, че е възможно да пречи на естественото усвояване на въглехидратите от човешкия организъм.
                        http://stevia-bg.info/

                        За всяка храна, подсладител и т.н. има данни както за полезността им така и за вредата им. Използвах кленов сироп за подслаждане, смятайки, че е много полезен, докато не прочетох, че в немски завод използвали химикали за извличането му. После пробвах със сироп от агаве, докато не прочетох и за него негативна информация изнесена в нета.
                        В момента подслаждам с домашен мед от район, в който за момента няма ГМО насаждения.
                        Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                        Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                        Коментар


                        • #13
                          От: Стевия - що за растение е ?

                          Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                          ...
                          В момента подслаждам с домашен мед от район, в който за момента няма ГМО насаждения.
                          Предупредиха ме, че медът не е подходящ за деца през пролета и есента...пак нещо с алергийте

                          Коментар


                          • #14
                            От: Стевия - що за растение е ?

                            Здравейте аз съм много доволен от тази билка.Найстина работи.Купих си семената и си посях в дома.След 2 седмици си скъсах листенцата изуших ги и ся жена ми ги ползва за компоти аз за кафе,чай напълно забравихме захарта.
                            Последно редактирано от STROIL; 14-07-13, 06:46. Причина: непозволен линк

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X