Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монтаж на главата за начинаещи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Монтаж на главата за начинаещи

    А и винаги се прави проверка и дозатяга след определен пробег, ако конструкцията позволява, разбира се...
    VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
    SXS-Restorations 0886513079
    Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

    Коментар


    • #17
      До: Монтаж на главата за начинаещи

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      И още... Усилията и ъглите на затагане посочени в справочниците са за оригиналния начин на стагане. Ако двигателят е с болтове, при замяната им с шпилки, усилията на затягане стават други. Ако шпилките са готов кит за конкретния двигател, новите усилия обикновено са указани в документацията към шпилките.
      А каква е идеята болтовете да се заменят с шпилки? Я разкажи по-подробно, ако не те затруднява.

      @Bugman: то за някои си е задължително, иначе нещо не съм фен на притягане без нужда - освен ако не съм те разбрал правилно?

      @Джамбазов: Бе тя на теория оригинална, ама ... сам знаеш. Случвало ми се е и от доверен магазин да си патя, макар и само веднъж.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #18
        До: Монтаж на главата за начинаещи

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        А каква е идеята болтовете да се заменят с шпилки? Я разкажи по-подробно, ако не те затруднява...
        Хващат по-дълбоко в резбата на блока, тъй като отвора и резбата са по-дълбоки от дължината на болта. Колко по-дълбоки са, зависи от конкретния двигател. Другото предимство е, че при сваляне на главата се развиват стоманени гайки завити на стоманени шпилки и е по-малко вероятно да се получи замазване на резби и т.н, особено при алуминиев блок. Като се замисля, ако се налага "челосване" на блока, предимствата стават малко спорни.
        Не знам дали се вманиачават, но на някои комплекти дават различно усилие и в зависимост от вида на смазката (от препоръчаните) с която са смазани резбите на шпилката и гайката преди стягането.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #19
          До: Монтаж на главата за начинаещи

          Под оригинална разбирам от представителя на съответната марка, със съответната опаковка, на съответната цена, със съответната фактура и сертификат за съответствие ако е необходим.

          Това с камъка на колегата е приложимо за жигула. Повърхностите на блока и главата трябва да са обработени почти до огледална гладкост и точност.

          Да питам аз, някой замислял ли се е защо се изполват изобщо тия гарнитури?
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • #20
            До: Монтаж на главата за начинаещи

            Много често се изисква и палене на мотора, след първоначалното затягане, за 10 -15-20 мин. и след това ново притягане. Та го има и това като означение- 30Нм+15*+@еди-колко-си минути+30* -например.
            Това със щангата си е цирк за вярващи в бога майстор и е приложимо само за невероятни таралясници, дето и да се пр...бе нещо, ти е все тая, ти и без друго мислеше да го изхвърляш. Няма човек-динамометър, има клиент-вярващ-балък-дълбко безпросветен. А има и материален интерес, основен ремонт на мотора за 100 лв. предполага именно и само щанга. А за съжаление в дълбката провинция има хора , които 100лв. на цяло са виждали само по телевизиятя и то по новините, когато анонсираха пускането им в обращение. Та за тях , майстора с щангата е верую, бог, Ботев, Левски.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #21
              До: Монтаж на главата за начинаещи

              Браво колега.Доста изчерпателна тема,но така няма да правят грешки,а грешките учат,"това в кръга на майтапа".И аз да добавя нещо,внимавайте,ако са различни по дължина болтовете кой от къде е,защото ако по невнимание ги размените,със сигурност ще си направите дупка в блока.Визирам като пример Пежо.
              JEEP GRAND CHEROKEE 2.7crd 088-570-53-52

              Коментар


              • #22
                До: Монтаж на главата за начинаещи

                Един въпрос към всички, които си правят труда да допълват темата: ще имате ли нещо против, ако след време помоля някой от модераторите, да събере допълненията на едно място?
                Естествено, с указание за автора. Натрупва се доста полезна информация, мисля, че би било добре да се подреди и да е удобна за ползуване.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #23
                  До: Монтаж на главата за начинаещи

                  Да допълня, че главата се притиска към блока със сила равна на около 30 тона. Представете си колко е това-един тир стъпил върху блока (само) А гарнитурата освен да уплътнява има и за задача да "улеснява" приплъзването на двата детайла(блок и глава) един спрямо друг вследствие на топлинното разширение.Което е доста различно при чугунен блок и алуминиева глава например. А това е доволно често срещана комбинация в съвремените двигатели. При еднородни материали на блока и главата тези движения са много по-малки, но все пак ги има. Там пък е заради различната маса на детайлите, и нееднаквата скорост на затопляне.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Монтаж на главата за начинаещи

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Да допълня, че главата се притиска към блока със сила равна на около 30 тона. .
                    Това ме накара да се замисля. При бутало с Ф90 и примерно 100 бара налягане в началото на работния ход, това бутало удря главата със сила около 7 тона
                    Та 7 Х 4 -> ето ти 30-те тона затягане откъде идват...
                    Може и да бъркам. Сметките никога не са ми били силни...

                    Коментар


                    • #25
                      До: Монтаж на главата за начинаещи

                      Не е само топлинното разширение... Сигурно ще прозвучи странно, но по време на работа на двигателя, блокът не е съвсем статичен, а има някакви леки усуквания. Най-общо казано колкото е по дълъг блока и по-мощен двигателя, толкова по-изразено е това явление. При равни други условия, най-изразено е при R6 двигатели.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #26
                        До: Монтаж на главата за начинаещи

                        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                        Един въпрос към всички, които си правят труда да допълват темата: ще имате ли нещо против, ако след време помоля някой от модераторите, да събере допълненията на едно място?
                        Естествено, с указание за автора. Натрупва се доста полезна информация, мисля, че би било добре да се подреди и да е удобна за ползуване.
                        Да,добре ще е.Само,че нека да изчакаме и още допълнения защото има още какво да се каже.Примерно Лозан знае и един чалъм с шлайфането и престягането на главата,но нека той да си го напише.Отделно мисля,че ако включим и гарнитурите"ментета,правени, едно-двустранно облечени и начина за всяка на стягане-достягане,картинката ще е цяла.
                        JEEP GRAND CHEROKEE 2.7crd 088-570-53-52

                        Коментар


                        • #27
                          До: Монтаж на главата за начинаещи

                          Темата е много добра.

                          Има двигатели само с метална гарнитура на главата и то доста тънка,каква е разликата от другите?Това не мога да си го обясна.
                          ТЛК 80 4,2ТД-95г

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X