Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво е художествена фотография?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво е художествена фотография?

    Първоначално публикуван от Жоро Хаджиев
    Подкрепям идеята за тема с художествена фотография, макар че рискуваме от един друг форум да се бъзикат с нас.
    Вярно е. Един ден показах моя снимка, от която бях много доволна, на един приятел - изявен фотограф, с много награди от конкурси, а той добронамерено ме сдъвка, че такива неща се снимат масово и ако искам снимката ми да е художествена, в нея трябва да има нещо грабващо вниманието, нещо недоизказано и оставящо "зрителя" замислен.....
    Не се става лесно майстор...
    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
    Omnia vincit amor !

  • #2
    Аз пък отдавна съм сложил Жоро сред уникалните фотографи. И въобще не се интересувам кой би казал обратното. Това с художествената фотография и "корифеите" е тема дълга и широка. Най-накрая ще стигнем до дискусии какво е изкуство през 21 век и ще видите че въпросът е много спорен и в края на краищата трудно определим. За да може някой да претендира за "високо" изкуство обикновено затова в разни непонятни никому експерименти и изкривени неща които и той самия не разбира но пък "критиката" вече не може спокойно да "освирка" защото не е сигурна дали пък това не е "великия" творец...

    Та тук ние си имаме вече форум за фотография която дали ни харесва или не ще си пишем и коментираме. А това че някой някъде смятал нещо си и мислел че не е така не ни касае... Винаги съм предпочитал да разчитам на собствената си оценка на света а не толкова на мнението на някой друг... И имайте в предвид че въобще оценката и дефиницията за изкуство в днешни дни е толкова хлъзгаво понятие че ще изпишем много страници по въпроса....
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      И забравих да добавя един весел пример. Като по-млад веднъж участвах и аз в национален конкурс по фотография. И понеже участието се изразяваше в изпращане на диапозитиви които после не се връщаха избрах тези с които ми беше най-лесно да се разделя. По онова време копирането на диапозитиви бе непосилно за мен. Затова и изпратих едни слабички снимки по които журито от "мастити" фотографи явно се захласна и видя неща невидяни от мен във всеки случай... Та оттогава знам - разчитайте само на собствената си преценка за това кое е красиво и кое не. Великите "корифеи" нека мислят каквото си искат това си е тяхно право...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        видовете фотография биват много повече от ходожествена и нехудожествена

        фотографията обаче си е фотография, а снимката не.

        май границата се размива в подходът за увладяване на светлосянката/

        Коментар


        • #5
          Аз лично снимам "за спомен", харесвам си снимките (е поне повечето) и не се имам за Фотограф (с голямо Ф), като гледам Творбите на Големите (в България) оставам със Смесени чуства - Има Страхотни неща като уловен момент, техника на снимката и Излъчване (не мога да го обясня - сигурно защото не съм учил 5 години за това), Но масово се котират за мен безстойностни произведения, отразяващи модни в момента течения и тенденции, Задължително Черно бяло (иначе не е АРТ), липса на Фокус и детаил (същото) т.е. Художествената Фотография като всяко изкуство (т.е. Липса на обективни критерии - Изцяло субективно Усещане при отценяването) може да бъде Масова (разбираема за масовият потребител - "пошла" според Култур Трегери-те") и Елитарна - разбираема за ограничен кръг "Експерти" и тотално не приета от "средният" човек

          Та аз искам да съм от "добрите Халтурчици" (ако може) а не Елитен Фотограф, макар и да не се натискам много, защото за мен Фотографията е средство (да си спомням прекрасните мигове), а не Самоцел!
          Последно редактирано от alex_markov; 01-01-08, 10:32.

          Коментар


          • #6
            До: Какво е художествена фотография?

            Това е малко като въпроса по какво се различава един точен цигулар от един виртуозен такъв, когато свирят едно и също "парче". Нали си имат едни и същи ноти и там всичко е написано. (На мен специално отговорът не ми е много ясен.)

            - - -

            Виждал съм в действие не художествен фотограф, но много добър фоторепортер, по общо признание. Трябваше един човек в разговор, а той седи и само го гледа, и дълго изобщо не посегна към техниката. После го питах защо така, а той рече, че в някакъв смисъл се запознавал с човека, с жестовете му и т.н., за да знае в какъв момент ще го представи по-точно. Това ме впечатли.

            ---

            Иначе всеки, който има основните умения и обича да снима, често прави много добри художествени снимки, понякога с помощта на късмета. За такива хубави снимки нашият форум е живо доказателство.


            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #7
              До: Какво е художествена фотография?

              За интересна, хубава, художествена снимка е нужно най-вече ОКО. Трябва държащият камерата да има дарбата да се впечатлява от красивото, необичайното, от това, което болшинството останали не забелязват...докато не го види на снимка от Жоро, да речем.
              Потресен съм от една снимка на Хаджиев: стара българска къща в тъмни краски и...ярките цветни шарки на халища, проснати на парапета!!!
              Колко ли от нас не биха спряли колата и да извадят фотоапарата...
              Не и Хаджиев!
              Поклон, Майсторе!
              На пътуващата в този форум публика й се пада по право да среща красиви, невидяни от другите неща и да ги запечатва.

              Коментар


              • #8
                От: Какво е художествена фотография?

                Здравейте, от скоро се занимавам с фотография, не професионално, по-скоро като хоби. Можете ли да ми помогнете да си намеря качествен апарат?

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X