Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 30

Тема: Печка за топене на алуминий

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране Печка за топене на алуминий

Здравейте,навил съм се да си правя пещ за топене на алумиии и подобни лесно топими метали.
    Интересува ме колко градуса трябват .около 800*? възможно ли е да се постигнат над 1000* с обикновени реотани за топене на някой железа?
    Също тигела какъв трябва да е,от какъв матерял.
    За сега мисля да копирам идеята на колегата Leam той има един барнат чушкопек.Но има доста неизвестни.
    А на въпроса,защо алуминии?-Защото се намират рядко точни размери заготовки по складовете за метали,а и са доста скъпи.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,593
    Точки (при гласуване)
    19

По подразбиране До: Печка за топене на алуминии-

Цитат Мнение на sparow Преглед на публикациите
    Здравейте,навил съм се да си правя пещ за топене на алумиии и подобни лесно топими метали.
    Интересува ме колко градуса трябват .около 800*? възможно ли е да се постигнат над 1000* с обикновени реотани за топене на някой железа?
    Също тигела какъв трябва да е,от какъв матерял.
    За сега мисля да копирам идеята на колегата Leam той има един барнат чушкопек.Но има доста неизвестни.
    А на въпроса,защо алуминии?-Защото се намират рядко точни размери заготовки по складовете за метали,а и са доста скъпи.

За газова горелка не си ли мислил? За какви количества става въпрос?
    Тел. 0877 517965
    42 40 19N 23 17 29E
    Киа Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

Незнам за такава горелка,газ имам,обаче трябва сериозни изолации, а и самата горелка,която сигурно не струва малко.
    Иначе количества не много- до 1-2кг.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,593
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на sparow Преглед на публикациите
    Незнам за такава горелка,газ имам,обаче трябва сериозни изолации, а и самата горелка,която сигурно не струва малко.
    Иначе количества не много- до 1-2кг.
    Не са скъпи. Такава, като за лепене на покривни хидроизолации, ще ти свърши работа. И няколко тухли за огнище. За пота става и задънена тръба с подходящ диаметър
    Успех.
    Тел. 0877 517965
    42 40 19N 23 17 29E
    Киа Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    София
    Публикации
    307
    Точки (при гласуване)
    9

Здравейте, не съм вещ по темата,но пък четох нещо от друг форум и помагам с Copy/Paste: http://www.dansworkshop.com/aluminum...ng-furnace.htm &" Имай предвид, че е много опасно заниманията с топене на метали от неопитни хора !!!! Това е много тънка работа и ако не се спазват всички подробности разстопения алуминии става силно кисел и може за секунди да разяде пота от неподходяш материал. Най добре е потата да е от неръждавйка дебелостенна тръба с дебело струговано дъно прецизно заварено от вън и вътре - пак от неръждавейка. За да не се окислява стопилката се добавят въглен на прах и соли и т.н. много подробности...... Еднократна форма може и от обикновен гипс - преди отливане добре дехидрирана и загрята бавно!!! във фурната поне на 180 - 200 градуса google знае всичко по въпроса ;подготви се добре теоретично преди да предприемаш действия! И най-важното - никога не се занимавай с това ако си САМ и нямаш голям качествен пожарогасител под ръка !!!!!"'; "'...Мисля, че най-добрата книга по въпроса е "Прецизно леене'' от Р.Тодоров и К.Матеев. В книгата е разгледана много подробно технологията на прецизно леене. Разгледано е конструирането на детайли с тази технология и на възможностите и за ефективно приложение. Между другато до преди 20-на години в България тази технология се е позвала предимно за военно производство. Сега във военното производство се използват още по-високи технологии, а с тази се произвеждат много обикновени неща - от детайли за автомобили до ножчета за месомелачки.'' ''...по добре прочетете учебника на Любомир Калев.'' Един линк го пращам на ЛС,тъй като е към друг форум на БГ сайт.
    Последно редактиран от charger ; 20-02-10 в 12:42

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

Това къде си го копирал,самия Leam го е писал,неговата пещ е чушкопек,но е навивал някакъв реотан,като арматурно желязо

Място
    София
    Публикации
    307
    Точки (при гласуване)
    9

От сайт за моделиране на RC модели Моделистка.ком да,на LEAM e. Ето и линка за домашна пещ: http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=687
    Последно редактиран от charger ; 20-02-10 в 12:39 Причина: добавяне на линк

Място
    София
    Публикации
    240
    Точки (при гласуване)
    6

По подразбиране До: Печка за топене на алуминий

Има голямо значение какво количество стопен алуминий ти трябва. До 10 кг - най добре е съпротивителна пещ. С газова горелка ако ще правиш пещ - трябва да имаш газификация. Бутилките замръзват. Или трябва да имаш няколко или разни други ТНТМ -та. По въпроса с неръждавейката за пота - ако не е специална неръждавейка за целта - няма никаква разлика спрямо черна ламарина. 6 мм дебелина на стената се пробива за около 2-3 месеца топене всеки ден. И когато потече разтопения алуминии - обикновено съсипва пещта ако е вътре потата. Ако потече в момента на вадене на потата - става неприятно щото ти е търху краката.

Гипсовата форма трябва да е идеално суха и със предвидени отдушници.

Имам доста опит със леене на алуминий - ако мога да помогна - с удоволствие!
    0888 300-694

Място
    София
    Публикации
    732
    Точки (при гласуване)
    10

Леенето на цветни метали си е голям кеф...когато знаеш за какво иде реч!
    Ако ще топиш често алуминии, по-добре инвестирай в истинска(глинено-графитна) пота, няма да съжаляваш!
    Намери си и леярска пръст, направи си каси и лей на воля
    [I]Ferrum dum ignis candet cudendum est.[/I]
    [SIZE=4][COLOR=#ff0000]Искам България чиста[/COLOR][/SIZE]

targa е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Варна
    Публикации
    5,218
    Точки (при гласуване)
    20

Аз пък, преди време си купих готова пещ. Една такава едра, пък с малка врата. Примерно 20х30 см. Там някъде. Термометър и май регулатор, ама не съм сигурен. Купих я за 200лв. За толкова и я давам. Ама тежи безобразно.
    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

Hard trophy сапан team.

Място
    София
    Публикации
    8,548
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на targa Преглед на публикациите
    Аз пък, преди време си купих готова пещ. Една такава едра, пък с малка врата. Примерно 20х30 см. Там някъде. Термометър и май регулатор, ама не съм сигурен. Купих я за 200лв. За толкова и я давам. Ама тежи безобразно.
    Я и пусни една снимка на пещицата така както я описваш е за термообработка не за топене. Един приятел си търсеше преди време такава.
    Цитат Мнение на vesko111 Преглед на публикациите
    Има голямо значение какво количество стопен алуминий ти трябва. До 10 кг - най добре е съпротивителна пещ. С газова горелка ако ще правиш пещ - трябва да имаш газификация. Бутилките замръзват. Или трябва да имаш няколко или разни други ТНТМ -та. По въпроса с неръждавейката за пота - ако не е специална неръждавейка за целта - няма никаква разлика спрямо черна ламарина. 6 мм дебелина на стената се пробива за около 2-3 месеца топене всеки ден. И когато потече разтопения алуминии - обикновено съсипва пещта ако е вътре потата. Ако потече в момента на вадене на потата - става неприятно щото ти е търху краката.

Гипсовата форма трябва да е идеално суха и със предвидени отдушници.

Имам доста опит със леене на алуминий - ако мога да помогна - с удоволствие!
    Наще съпротивителните мисля че са към 80 кила и потите са от чугун . Преди са се сложи потата в реотановата шахта се обмазва отвън с някъква смес от шамот и още нещо . Искарва повече от година интензивно леене. На първата снимка е пеща в студено състояние на втората стара и нова пота.
    Прикачени картинки Прикачени картинки
    Последно редактиран от sek.1 ; 21-02-10 в 06:04
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

Затова искам да сложа горелка,защото имам газ,с бутилките не е работа.Въпроса е откъде да се намери горелка,или може ли да се изработи?

Място
    София
    Публикации
    240
    Точки (при гласуване)
    6

За колко килограма алминий иде реч. Малки тигели истински има, но после изведнъж скачат на прекалено големи.
    0888 300-694

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

Значи аз искам да топя алуминии единствено за заготовки,до около максимално 4-5кг мисля че е достатъчно,.?
    Не искам да влагам много пари в тази печка,защото после ще си правя детайли само за мене,и дефакто няма да е избиваема..

Място
    София
    Публикации
    240
    Точки (при гласуване)
    6

Имаш ли път към София скоро - да видиш при мене как е реализирано?

Предлагам да пробваш със нагревател от чушкопек - за да изпробаш процеса. Ако решиш - ще показвам нататък.
    0888 300-694

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    10

Скоро. Иначе първоначално го мислех с чушкопек,да се пренавие с по дебел реотан,Ама тоя чушкопек ще гори ток,гледах в един друг форум ,че се грее 2-3часа, и е около 5квт.А на газта става за нула време,дори мисля да му подавам кислород примерно за стомана,.но колегата разправя ,че регулирането става трудно и като начинаещ има вероятност и тигела да стопя

Място
    София
    Публикации
    240
    Точки (при гласуване)
    6

По спомен чушкопека е 800 вата. Няма нужда от пренавиване с по дебел кантал. Купуваш само керамичния нагревател - най-големия и му смагаш хубава изолация. Правиш си една малка пота от тръба, която направо да има дръжка - да се ползва за наливане. за 2-3 часа стопяваш сигурно поне килограм. За проба е много по-добре така. Ако не забрава утре ще снимам точно такъв чушкопек - направен за пробни работи. Или някой да ме подсети по телефона.
    0888 300-694

Място
    на село
    Публикации
    40
    Точки (при гласуване)
    5

За такива малки количества алуминий, най-подходяща е тигелна(тип чушкопек).За съпротивителни нагреватели най-подходящи са кантал или суперкантал. Мощността трябва да се изчисли за да има възможност да се достигне температура до 1300 С(за да могат да се топят и други цветни метали), а само за алуминиий са достатъчни 1100 С. Тигела най-лесно се изработва от графит от отработен електрод от електропещ посредством престъргване на струг(малко мръсна работа е).

Място
    София
    Публикации
    240
    Точки (при гласуване)
    6

Температурата на разтопения алуминий / по точно твърдия алуминий / както го водат по вторични суровини е между 660 и 700 градуса. Измервал съм го и с термодвойка и с инфрачеврен термометър. Това е алуминий от бутала, глави и тем подобни. Некой може да каже че е "цам" - но това е най подходящия материал за тънки и прецизни отливки. После може да се обработва, да се нарязва резба в него и т.н.
    По-добри да не се експериментира с други цветни метали - месинга си е голям проблем да се стопи в чушкопек.

Кантал за 1300 градуса тип "А" се намира обикновено само големи диаметри. Кантал "Д" върши съвсем спокойно работа за АL и не е скъп.
    0888 300-694

Място
    на село
    Публикации
    40
    Точки (при гласуване)
    5

Твърдият алуминий(силумин) е със Si до 10% за различните марки. Необходимо е прегряване на стопилката в зависимост дали ще има преливане или директно ще се лее във формата. Не бива да се прегрява много поради разтваряне на газове и от там шупли в отливката.
    Освен кантал мове да се ползва и нихром.
    Има и един по упростен метод на топене. В яма насипана с кокс, в чугунен тигел и подаване на въздух.Неприятни са газовете отделяни пре горенето на кокса.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. помедняване на алуминий ??
    От kraz във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 23
    Последно мнение: 31-10-12, 07:20
  2. Запояване на алуминий
    От gustav.6x6 във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 46
    Последно мнение: 22-04-12, 18:35

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми