Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4х4 машина за свръхтежки условия на база УАЗ +снимки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Два проблема.
    Теглото само по себе си не е страшно с нищо, въпросът е къде се пада. Когато става дума за 4х4, оптималната развесовка е 50/50 - по половината тегло на всеки мост. Обикновените джипове са с предна компоновка на двигателя, т.е. той стои над предния мост и там тежи основно. Когато се смени със съществено по-тежък от щатния, това обикновено няма с какво да се компенсира отзад, муцуната започва да кълве, в слаб грунд изобщо я затиска, и общата проходимост намалява, независимо от по-мощният двигател. Има изключения. Двигателят на ЛуАЗа например е изцяло пред предния мост, заради това е все едно още по-тежък отколкото е, но той е разработван като амфибия, и по щат трябва от предния мост назад да е натоварен с патрони, на обратния курс - с ранени, т.е. никога да не ходи празен. 2,5 литровият двигател на Вранглера пък е изцяло зад предният мост, по същество той се оказва с централна компоновка, и в крайна сметка върви повече от 4 литровия. Работата може малко да се оправи с мост Де Дион например. Диференциалът е вързан не на моста а на рамата, полуоските са чупещи се (разни Алфи от съвременните), и пътем на него може да се закачи РК (Ауди куатро) или даже СК (също Алфа). Това праща 1/3 от теглото на силовия агрегат отзад, позволява да се използва тънък или даже мек защитен в тунел карданен вал от двигателя до СК. Но така или иначе оптимално за чисто състезателен джип е силовият агрегат да се завре в рамата по средата на колата. Между двата моста. Такава играчка обаче фалира за пореден път Ламбурджини
    Водата винаги намира от къде да влезе. Масло нали отнякъде капе Освен това СК и РК имат отдушници, картерът има отдушник, мостовете също са картери, и също имат отдушници. Шарнирните болтове са шарнири, каретата са шарнири ... Когато горещият двигател угасне в брода, водата много бързо го охлажда, налягането на маслените пари в разните картери от любимите 2 - 6 атмосфери спада до атмосферното, и всички тия обеми радостно смучат вода. Това е.

    Коментар


    • #32
      Абе каво по-подробно, балъшка работа. Тя колицата хубава, нагласена с всичките му мурафети...не е за офроад. А аз тогава още с Вранглера преджапвам през един ръкав на Искъра недалеч от моето село и си ловя риба от островчето. А тези плевенските образи дошли с "ЯК ДЖИП" на откриването на ловния сезон. И като ме видяха с трактора какви ги върша и се засегнаха на проходимост и дай и те да покажат какво могат. Абе викаме им да не се завират че колат е скъпа и не е подготвена за такива неща, а те още повече се палят да се доказват. И преджапаха криво ляво до острова, добре че дъното само камъни и чакъл, че с тези асфалтови гуми не знам... и тръгнаха да се връщат, дойде им смелостта и дадоха газ. G-то вдигна една висока вълна пред себе си и смукна водица... Едвам съм го издърпал на брега с Вранглера...че моя не е като на goldy звяра а само 2.5....е както и да е, извадихме го и седиме и се чешеме по репите... Викам: Дате да извадим свещите и да го продухаме, може да не е успял да счупи нищо, само да се е задавил. Мани, що ли го казах, то бахти операцията по сваляне на едни свещи, пишман станах. Е, свалихме ги, 3 имаше мокри, останалите добре. Избърсахме ги, оставихме въздушния хилтър да съхне върху двигателя на Вранглера, навихме свещите и внимателно пробваме да запали. Той пък запали от раз и работи равно, леко тихо...нищо не чуква и не дрънка. Викам им: Пичове, вечеряхте с господа днес, голям късмет извадихте, оставете го да поработи сега така поне половин час да изсъхне хубаво където каквото има. А онзи отворко, големия шофьор пак за да ми докаже че нищо му няма взе че го изфорсира и тогава като тресна и зазвъня...С едни противен чукащ звук на всеки оборот...Честито! Щото явно в ниските части на смукателния колектор си е останала водичка и щеше да се размине ако беше поработил да поизсъхне, ама той на простака и танк да му дадеш и него ще го счупи...Ей такава тъжна история.
      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

      Коментар


      • #33
        Те таквиа кога и да ги сриташ - се е късно ...
        Разбирам да няма кой да им каже, ама да направят напук на единственият правилен съвет, и то даден навреме ...
        Май нямам кво да кажа(((

        Коментар


        • #34
          Първоначално публикуван от Стефан
          Два проблема.
          Теглото само по себе си не е страшно с нищо, въпросът е къде се пада. Когато става дума за 4х4, оптималната развесовка е 50/50 - по половината тегло на всеки мост. Обикновените джипове са с предна компоновка на двигателя, т.е. той стои над предния мост и там тежи основно. Когато се смени със съществено по-тежък от щатния, това обикновено няма с какво да се компенсира отзад, муцуната започва да кълве, в слаб грунд изобщо я затиска, и общата проходимост намалява, независимо от по-мощният двигател. Има изключения. Двигателят на ЛуАЗа например е изцяло пред предния мост, заради това е все едно още по-тежък отколкото е, но той е разработван като амфибия, и по щат трябва от предния мост назад да е натоварен с патрони, на обратния курс - с ранени, т.е. никога да не ходи празен. 2,5 литровият двигател на Вранглера пък е изцяло зад предният мост, по същество той се оказва с централна компоновка, и в крайна сметка върви повече от 4 литровия. Работата може малко да се оправи с мост Де Дион например. Диференциалът е вързан не на моста а на рамата, полуоските са чупещи се (разни Алфи от съвременните), и пътем на него може да се закачи РК (Ауди куатро) или даже СК (също Алфа). Това праща 1/3 от теглото на силовия агрегат отзад, позволява да се използва тънък или даже мек защитен в тунел карданен вал от двигателя до СК. Но така или иначе оптимално за чисто състезателен джип е силовият агрегат да се завре в рамата по средата на колата. Между двата моста. Такава играчка обаче фалира за пореден път Ламбурджини
          Водата винаги намира от къде да влезе. Масло нали отнякъде капе Освен това СК и РК имат отдушници, картерът има отдушник, мостовете също са картери, и също имат отдушници. Шарнирните болтове са шарнири, каретата са шарнири ... Когато горещият двигател угасне в брода, водата много бързо го охлажда, налягането на маслените пари в разните картери от любимите 2 - 6 атмосфери спада до атмосферното, и всички тия обеми радостно смучат вода. Това е.
          А за Вранглера Стефане не си прав, не може когато ти трябва мощност да я нямаш. 2.5 литровия се кара като шибана (да ме извиняват собствениците) Нива - на втора бавна с газ до ламарината... Щот силици няма. А 4.0 си е добре, тегли си като локомотив...а по-добро от това няма. Е, да, по-тежък е от другия отред, но това се чуства само в много дълбока и рядка кал - то и без това не му е там силното място.
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #35
            Първоначално публикуван от quadra
            Абе каво по-подробно, балъшка работа. Тя колицата хубава, нагласена с всичките му мурафети...не е за офроад. А аз тогава още с Вранглера преджапвам през един ръкав на Искъра недалеч от моето село и си ловя риба от островчето. А тези плевенските образи дошли с "ЯК ДЖИП" на откриването на ловния сезон. И като ме видяха с трактора какви ги върша и се засегнаха на проходимост и дай и те да покажат какво могат. Абе викаме им да не се завират че колат е скъпа и не е подготвена за такива неща, а те още повече се палят да се доказват. И преджапаха криво ляво до острова, добре че дъното само камъни и чакъл, че с тези асфалтови гуми не знам... и тръгнаха да се връщат, дойде им смелостта и дадоха газ. G-то вдигна една висока вълна пред себе си и смукна водица... Едвам съм го издърпал на брега с Вранглера...че моя не е като на goldy звяра а само 2.5....е както и да е, извадихме го и седиме и се чешеме по репите... Викам: Дате да извадим свещите и да го продухаме, може да не е успял да счупи нищо, само да се е задавил. Мани, що ли го казах, то бахти операцията по сваляне на едни свещи, пишман станах. Е, свалихме ги, 3 имаше мокри, останалите добре. Избърсахме ги, оставихме въздушния хилтър да съхне върху двигателя на Вранглера, навихме свещите и внимателно пробваме да запали. Той пък запали от раз и работи равно, леко тихо...нищо не чуква и не дрънка. Викам им: Пичове, вечеряхте с господа днес, голям късмет извадихте, оставете го да поработи сега така поне половин час да изсъхне хубаво където каквото има. А онзи отворко, големия шофьор пак за да ми докаже че нищо му няма взе че го изфорсира и тогава като тресна и зазвъня...С едни противен чукащ звук на всеки оборот...Честито! Щото явно в ниските части на смукателния колектор си е останала водичка и щеше да се размине ако беше поработил да поизсъхне, ама той на простака и танк да му дадеш и него ще го счупи...Ей такава тъжна история.
            И после се оженили с майстора и Маргарита, живяла вечно и много,много щастлива.Да не се сърдиш ,ама тая приказка там на острова ли я мисли докато ловува риба?
            Не ,че е невъзможна ,ма чак комбинация от кофти кола и и тъп шофьор?
            B+

            Коментар


            • #36
              малеее какви идиоти на вапроса отностно луаза стефан за преден път е прав вече почвам да му завиждам за тия знания благородно
              отностно г то ако някой се беше сетил да погледне маслото какво хубаво кисело мляко е станало нямаше да има подобен проблем
              в смисъл ако не го бяхте палили а издърпали на буксир източили млекцето почистили ново мъсло и готово а сега този двигател е мъртъв
              но те са си виновни като не съ те слушали
              а отностно уаза за наклоните ами няма проблем да работи по голям наклон това за това и резервуарите не са му големи тъй като ако бяха тогава щеше да има проблем те са 2 о по други причини другата е ако нещо се случи с единия то да може да се движи с другия резервуар

              Коментар


              • #37
                Учи албански! Айде и ти като тоя-оня - Ама аз веднъж! Веднъж, два пъти ... Още не съм чул някой да е опровергал статистиката. Нали "само тука пречи, само там трябва да се съобразяваш, ...", и в крайна сметка съкращаваш по принцип преодолимите участъци. Мислете бе! Не като голфаджии. Или щом не къртиш облегалката като изрежеш газта - не е кола. Е няма що, баш това е форума за такива приказки.
                Ей ти още една тайна: и БТРа се кара точно като Нивата. Съвсем същите междуосови дифове, независимо окачване, самоблокове, техниката на пилотажа е едно към едно. Ако стане нещо, няма кво да правиш освен да стъпчеш газта и да се молиш на гумите да го измъкнат. И залепва с плоския си корем кат хлебарка в грес. Кво като има много мотор, а? И БТР-90 е същата трагедия, знам какво е ГАЗ-49.

                Коментар


                • #38
                  Стефабе поздрави за тоя пост

                  Коментар


                  • #39
                    истории за глупави хора със скъпи коли има много, аз съм вадил Х5 и чероки от морето и няколко други от плажа, не защото не са искали да се накиснат във водата, а защото просто са затнъли преди това.

                    проблема е свързан с интелигентността, лошото е че повечето повтарят грешката

                    за редуторите на УАЗ не разбрах само едно нещо, последно има ли блокажи за тези мостове или няма и ако има от кой тип са, тези с палците или нещо по - друго. интригата е там, че доколкото знам полуоските на редукторните мостове са по - тънки, поради по малкия зор, който виждат и ми е интересно как понасят блокажа
                    drive alive

                    Коментар


                    • #40
                      Като другите. Чупят се нормално. Или не се чупят хич ако умееш и ако ти провърви.
                      Да, тъкмо за военните (те и редукторни, те и портални) мостове има всички видове блокировки. Три вида самоблокиращи (кулачкови, торсен и квайф) и един вид принудителни с ръчно управление. Сега се разработват и детройт-локери, но не знам до къде са стигнали.
                      Май по едно време имаше експерименти и с някакви обгонни муфи, обаче честно казано нищо конкретно не помня, нито даже типа. Самоблокиращите като че ли са на доизживяване. Повечето народ си ги кара постоянно, и ентусиазма с това по асфалта отшумя.

                      Коментар


                      • #41
                        и още един въпрос за УАЗ ме тормози от много отдавна и сега колегите подхванаха темата.

                        защо никой не присажда на УАЗките по - мощни двигатели от разни други коли. каквото и да говорим, за всички е ясно че добрите и надеждните двигатели не се правят в русия. защо никой не насажда на УАЗа приметрно 4л дизел от тойота или 6 цилиндровия бензин от паджеро или нещо по - евтино, като 2.5 л от вранглер

                        четох някаде за присаден двигател от ЗИЛ , но това е безмислено, да заместиш един руски двигател с друг, който е също толкова капризен и харчи примерно тройно
                        drive alive

                        Коментар


                        • #42
                          а редукторите на УАЗ не разбрах само едно нещо, последно има ли блокажи за тези мостове или няма и ако има от кой тип са, тези с палците или нещо по - друго. интригата е там, че доколкото знам полуосите на редукторните мостове са по - тънки, поради по малкия зор, който виждат и ми е интересно как понасят блокажа Question
                          За блокировките Стефан е отговорил - има всякакви. По отношение на полуосите обаче не си прав. Точно толкова са дебели колкото и на другия УАЗ само че наистина предават двойно по-малко усилие. Това е и причината на практика никога да не се чупят. Въобще счупена полуоса или диференциал на редукторен мост е по-скоро екзотика, отколкото реалност. На редукторните мостове това, което се чупи при претоварване е т.н. гъбка (нещо като малка полуоса) която излиза от редуктора. Тя е два пъти по дебела от стандартната... И въобще тя се чупи след поредното каране на Ладога например с блокировки и 38" гуми. За редукторните мостове в Русия е нормално да се експлоатират с 35-36" цола... Това е и една от причините толкова много да ги използват. Всъщност там няма сериозна машина за тежки условия без редукторни мостове и те са или от УАЗ или Волво Лапландер. Черната Каракатица е с двигател и трансмисия от Тойота и мостове от УАЗ...


                          защо никой не присажда на УАЗките по - мощни двигатели от разни други коли. каквото и да говорим, за всички е ясно че добрите и надеждните двигатели не се правят в русия. защо никой не насажда на УАЗа приметрно 4л дизел от тойота или 6 цилиндровия бензин от паджеро или нещо по - евтино, като 2.5 л от вранглер Question
                          По-нагоре в темата има подробно обяснение по въпроса защо. Защото проходимостта в яка кал и слаби почви основно се определя от теглото. 3 литровия двигател на УАЗ е достатъчно мощен и с повече от необходимия въртящ момент а тежи само 163 кг. Като мощност на единица килограм от теглото си и отчитайки трансмисията (5.35 предавателно отношение) УАЗ-а е повече и от Вранглер Рубикон... Да не може да се кара ралийно но това пък мен не ме интересува никак... А и излишната мощност в тежки условия играе и много лоша услуга и всъщност няма нищо общо с проходимостта. 4 литров дизел от Тойота ще превърне УАЗ-а в Титаник. Нашата Тойота FJ70 е точно с 4 литров само че бензинов двигател и като цяло за слаби почви и големи кални наклони е съвършено несъпоставима с УАЗ-а... Просто всяка концепция си има място и предназначение... А колкото за надеждността на УАЗ-вия двигател доста съм изписал, но накратко това е един от най-надеждните двигатели, които съм виждал, ако е сглобен както трябва, а как трябва съм описал по-горе...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #43
                            Всъщност забравих и да спомена, че докато разликата в теглото на двигателите е голяма разликата в максималната им мощност е доста малка:

                            УАЗ: 2.89 литра - 112кс. (163 kg)
                            Тойота 4л дизел: ~ 130кс. (~350+ kg)
                            Tojota 4л бензин:~ 155кс. (~300+ kg)

                            Всъщност като килограми и мощност по-добра комбинация е двигател от Wrangler който е с данни:~ 190кс (225 kg) но той е дълъг и не може да се намести правилно така че да осигури максимално добра развесовка което пък е определящо за проходимостта... Но дори и с този най-лек двигател УАЗ-а ще загуби много от възможностите си върху слаби почви и големи наклони за сметка на качества като бързоходност, които в случая мен не ме интересуват... Просто си има машини за всичко...Затова Вранглера например е No1 за рок краулинг а УАЗ-а с редукторни мостове в големите коловози, Тойотата и Дефендера в Африка и т.н.
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #44
                              имах предвид по - новия дизел на тойота, който е 205 к.с. и тежи колкото стария, все пак 113 к.с. при гуми над 35'' не звучи много убедително, мойта кола с 35'' гуми изгуби около 50% от динамиката, а тя е около 200 к.с.
                              drive alive

                              Коментар


                              • #45
                                Прав си, когато става въпрос за динамика и скоростно каране. Специално при мен това въобще не ми е приоритет - предпочитам по-бавното каране на екстремни места...Ако не става въпрос за динамика мощността вече няма значение - пример ЗИЛ157 който с товара е ~9 тона a е с двигател ~100кс + гуми 42" и нагоре и ходи по места където малко джипки могат... А иначе гумите са ми 32" и нямам намерение за по-големи, все пак условията в нашата страна не предполагат място, където бих използвал подобно преимущество, а и с тези гуми клиренса до най-ниската ми точка (диференциала) е ~31см за купето въобще не говорим. И освен това по нашите планини това, което наистина ме притеснява са страничните наклони, а за там по-големи гуми ще ми свършат мечешка услуга...

                                За новия дизел на Тойота си прав - това е великолепен двигател, но аз за моя машина нещо, което има електроника в него не го възприемам. УАЗ-а даже ми е с възможност, ако откаже електронното запалване да премине веднага на аварийно с реле... И освен това много уважавам конкретните машини и техните конструктори. Щом е УАЗ да е както са го проектирали, за другото просто си купуваме Тойота и готово. И понеже няма машина, която да не е с преимущества в нещо, вече имаме и Нисан и Тойота. Всъщност Тойотата, която купихме е доста култова машина... И със сигурност и още машини ще купим с Брат ми и от други марки вероятно...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X