Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

    Купих такова от Кобра. Очаквах да е някакъв вид силикон, но на него пише че е полиуретаново, а аз с такива истории никога не съм работил, и съответно имам някои въпросчета:

    1. С каква консистенция ще е като изсъхне? Ще се втвърди ли, или ще седи гумено, по подонбие на силикона, но по-гъсто, предполагам? Или ще мяза на гъст асфалт? Или пластмасово?

    2. За колко време ще изсъхне, сравнено със силикон, например за 1мм слой?

    3. Трябва ли му влага, за да съхне както на силикона, или му трябва пространство за да се изпари каквото има в него? Или кислород? Или топлина?

    4. Каква топлоустойчивост има? Удържа ли до към 200 градуса като силикона, или се размеква по-рано, и колко по-рано?

    5. Накратко, ако трябва да залепите стъкло на фар към фара, силикон или това чудо?

    Спорелете вашите впечатления от тоя продукт и какви евентуално са му предимствата спрамо силикона.

    Благодаря предварително.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

    Това е яката работа. Доста е здраво, по твърдо от силикона, зависи от лепилото, обикновено съхне за около 4 часа. Важно е повърхностите да се обработят с праймер. Има полиуретанови лепила за панели на автомобили, става по здраво от заварката ако се спази технологията.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

    Коментар


    • #3
      До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

      Пак при извинфорумни търговци!!!!! Питай да го е...а. Не съжалявам, че не си го купил от мен, а че не са ти обяснили за к'во иде реч.
      Обикновено са три съставки: почиствател, праймер и лепило. В комплекта има още и тампон за нанасяне на праймера, и още нещо за нанасяне на почиствателя. Работи и стяга (ако пише Терозон или Перматекс) и за 1 час.
      Ако имаш нужда от повече обяснения, свиркай.

      Сега видях, че е за фар, ама стъкло към какво-метал, стъкло, пластмаса.

      Я напиши точно к'во си купил, че така е трудно. К'во пише на тубата.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

        Полиуретановите лепила са доста по-твърди от силиконовите, като твърдоста е различна при различните марки, ние, които ги използваме често ги менкаме... Съхнейки свива доста и стяга още по-здраво и трябва да се сложи повече за да си компенсира свиването, но няма по-добра адхезия към стъкло от силикона за стъкло, за който ти гарантирам добрия резултат, но пък при следваща смяна няма да има чистене...
        VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
        SXS-Restorations 0886513079
        Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

        Коментар


        • #5
          До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

          Е кво. Стъкло на фар, стъклено, към ламаринена основа, обаче върху ламарината има някакво твърдо лъскаво покритие.

          Консистенцията я усетих. Да му се чуди човек как стяга толкоз бързо.

          Имам само лепилото. Това им казах и това ми дадоха. Някакво френско е, но произведено специално за Кобрите. На него няма никакви указания, и пише на български "Полиуретаново лепило за автостъкла". Дадоха ми го срещу 10лв. Синя тенекиена туба за стандартен пистолет за силикон. Като съхне няма миризма, и цапа ужасно. Вече си омазах пръстите.

          Честно казано по тия му параметри ми харесва повече от силикона.

          ПП: Мацнах върху полипропилен за проба. Сигурен съм че няма да хване, ама току виж съм открил америка на картата.
          Последно редактирано от sparkybg; 18-02-10, 22:18.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

            Нямаше да е лошо да ти дадат и праймера, той се нанася точно в/у ламарината с покритие (най-често боя). Ама ако хване и така , не го мисли. Това е по-здраво и от заварка. Аз съм оборудвал няколко буса за подвижни работилници и шкафовете + подовото покритие съм ги лепил само с това. Първият преди 7 години, и то на НЕК, след това 3 на ЧЕЗ и още други. Никой не е изпищял до сега. Остава леко гумено -твърда гума - обира вибрации, не се влияе от ЮВ, водата му е на х...й. К'во друго. Използва се за усилване на носимоспособността на купето, когато с него е лепено стъклото- челното. Всички съвременни каросерии на бусове и камиони - хладилни, фургонни и т.п. се правят с такова лепило. Дано е истинско. За кобрите специално - надали. Има и турски - по-вероятно.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #7
              До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

              Пише си "Made in France". А на самия флакон - "Автостъкла Кобра". Това в самата боя на флакона. Реално може да е всякакво де, но не личи флакона да е печатан тук. Боята влиза и под сгъвките му, както на консерва от магазина.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                Купуват го от АДА Колор - турска фирма със седалище в Пловдив. И понеже са по 600-800 бр/месец. им праскат надписа в Бурса. Ама за фара става. Ако ти опре до челно стъкло - свиркай. Че Националната Служба за Охрана ( НСО) купуват само от мен, ама къде ги трошат тия стъкла, има няма по 30 комплекта на месец. Ако на кобрите ставаха за политици, щяха от там да купуват.

                Е, ти не си депутат или министър, може да се треснеш (не дай боже) и с това - "френското".
                Има си тестове на кой ли не, дори на АДАЦ.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                  Праймера е важен.
                  "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                    Днес ще мина да взема и праймер.

                    Иначе, хваща към неръждавейка нечовешки здраво, и без праймер.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                      Малък ъпдейт от мен:

                      - като втвърди напълно си остава гумено, но много по-твърдо от силикон
                      - върху стар силикон не хваща - никаква изненада тук
                      - върху полипропилен и полиетилен - не хваща - също никаква изненада
                      - върху неръждавейка хваща някак. Вероятно горе-долу сравнимо със силикон
                      - върху отливка от епоксидна смола хваша така, че няма отлепване. По-скоро ще се изкърти самата смола - силно и приятно съм изненадан
                      - съхне по-бързо от силикон, при това доста.

                      Това всичкото без праймър. Предстои да го пробвам върху стъкло, няколко вида други пластмаси, обикновена стомана и боя. Ако хваща към боя и обикновена стомана, предвид здравината и бързото стягане, ще е едва ли не идеалния материал за корозионна защита на подкалниците например, стига да се почистят както трябва преди да се нанесе.

                      Накратко, до тук впечатленията ми са силно положителни. Предвид че е здраво, не предизвиква корозия и е UV устойчиво, май ще се окаже много добър материал за много места, на които силикона се дъни.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Малък ъпдейт от мен:

                        - като втвърди напълно си остава гумено, но много по-твърдо от силикон
                        - върху стар силикон не хваща - никаква изненада тук
                        - върху полипропилен и полиетилен - не хваща - също никаква изненада
                        - върху неръждавейка хваща някак. Вероятно горе-долу сравнимо със силикон
                        - върху отливка от епоксидна смола хваша така, че няма отлепване. По-скоро ще се изкърти самата смола - силно и приятно съм изненадан
                        - съхне по-бързо от силикон, при това доста.

                        Това всичкото без праймър. Предстои да го пробвам върху стъкло, няколко вида други пластмаси, обикновена стомана и боя. Ако хваща към боя и обикновена стомана, предвид здравината и бързото стягане, ще е едва ли не идеалния материал за корозионна защита на подкалниците например, стига да се почистят както трябва преди да се нанесе.

                        Накратко, до тук впечатленията ми са силно положителни. Предвид че е здраво, не предизвиква корозия и е UV устойчиво, май ще се окаже много добър материал за много места, на които силикона се дъни.
                        Няма никакъв смисъл,да мажеш по купето с лепилото за стъкла.Има си полиуретанови уплътнители за купета.Кеф ти във флакон,кеф ти за мазане с четка...Предназначени са точно за антикорозьонна защита и обмазване на местата на връзка м/у детайлите.Лепят пластмаса за метал и боядисани детаили.
                        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                          Първоначално публикуван от Bugman Преглед на мнение
                          Полиуретановите лепила са доста по-твърди от силиконовите, като твърдоста е различна при различните марки, ние, които ги използваме често ги менкаме... Съхнейки свива доста и стяга още по-здраво и трябва да се сложи повече за да си компенсира свиването, но няма по-добра адхезия към стъкло от силикона за стъкло, за който ти гарантирам добрия резултат, но пък при следваща смяна няма да има чистене...
                          За полиуретановите лепила съм съгласен напълно, но за силикона немога да се съглася, че има по-добра адхезия към стъклото. Въшност силикона го залепва благодарение на вакума, който се образува между него и стъклото. "Адхезия (на латински: adhaesio — прилепване) във физиката представлява привличането или сцеплението между молекулите на повърхността на разнородни твърди или течни вещества. Това привличане се обуславя от междумолекулярни взаимодействия (например сили на Ван-дер-Ваалс)" В случая няма сцепление между молекулите, но това не пречи да върши работа.
                          [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                          Коментар


                          • #14
                            До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                            В крайна сметка си взех и праймер, и разликата поне към стъкло е впечатляваща. Залепих конкретните фарове с полиуретана, използвайки и праймер. В случая се получи нещо като стъкло към стъкло, понеже вътрешната част на фара явно е от нещо като изпечен емайл - твърдо и лъскаво. Смятам че стана достатъчно здраво.

                            На мен лично най ми харесва това че си остава гумено, но много по-здраво и твърдо от силикон. Здравината му на опън например е в пъти по-голяма, при това много пъти. Толкова че трудно късам на ръка нишка с диаметър около 3мм. Същата, но от силикон я късам като спагет.

                            Другото, което ме впечатли, е зверската адхезия към епоксидна смола. Не знам как ще е към полиестерна например, но към епоксидна е такава, че не успях да отлепя пробата дори човъркайки я с отвертка. Просто няма отлепване - все едно е монолитен детайл.

                            Ако същите свойства притежават и продуктите за антикорозионна защита към епоксиден грунд например, ще е направо страхотно.

                            Сега за вакуума - мисля си че поне към стъкло силикона си има доста добра адхезия, която не се дължи на вакуум, по простата причина че ако беше изцяло на вакуум, когато се случи така че да го отлепиш от едната страна, то после дърпайки вече отлепената част ще се отлепва почти без усилие, а не е така. Трябва да се понапъне доста, за да се отлепи. Например ако не се ползва праймер за полиуретана, то той се държи точно така, залепен към обикновено стъкло - в момента, в който отлепиш едното крайче (което се отлепа със сравнително малко усилия), като дръпнеш там, останалото се отлепва супер лесно. С праймер обаче разликата е доста голяма и се отлепва доста по-трудно.

                            ...и не на последно място - съхне бързо, и почти не мирише, не прави корозия и паропропускливостта май му е доста по-малка от тая на силикона. На флакона след използване обикновено засъхват едни 3-4мм на върха, които после лесно се махат, и продължаваш безгрижно. Със силикона хавата е друга и в това отношение - може да се удърви всичко, дето е в човката - има паропропускливост, а в същото време съхне точно от влагата.

                            Таране, дай малко инфо за тия неща (антикорозионните, дето спомена). Пак ли след изсъхване си остава гумено? Бързо ли съхне? Трябва ли праймер?
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

                              Съхнат бързо(е,зависи малко и от температурата),характеристиките са близки до тези на лепилото за стъкла.След изсъхването запазва част от еластичността си,без да е за сметка на здравината.Аз ползвам на Новол,устройва ме съотношението цена/качество.
                              Тая работа с епоксидния грунд,трябва да я пробвам,грунд има,полиуретанови уплътнители също,само време трябва.
                              Ето картинки с въпросните продукти



                              Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X