Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Продължителност на живота?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Продължителност на живота?

    Нека някой колега, който е в час да обясни, защо всеки определен животински вид има точно определена продължителност на живота!

    Примерно защо кучето живее до 15 години, човека до 80, костенурката - еди колко си...

    Якно е че това е резултат от еволюцията, в смисъл че са останали само тези екземпляри, които са живели толкова години от всеки вид - тоест това е бил периода за проба на новия индивид..

    Има ли някаква теория по въпроса?

    Въпроса е чисто любителски, без никакви претенции...

  • #2
    До: Продължителност на живота?

    Преди 10 год. в специализирано издание по кардиология прочетох интригуваща статия. Горе-долу ставаше дума за следното: Всяко същество,което има сърце и кръвообращение,се ражда с точно генетично програмиран брой съкращения на сърдечния мускул,с индивидуални колебания до 20%. Всичко,което учестява сърдечната дейност,скъсява срока на ефективна работа на сърцето. Едни от най-дълголетните същества на планетата като древните влечуги или там каквото се водят-костенурки,крокодили и пр.сволоч,имат сърдечна честота 10-12 удара за минута. За човеци-колкото по-малко зор и стрес,толкова по-добре. И обратно-всичко,което ни разтуптява сърчицата,ни тегли към два метра под земята оод,да-а-а-...Статията беше по повод клинично изследване на нова генерация бета-блокери,медикаменти,които забавят сърд.дейност,намаляват О2 консумация на сърцето,понижават артериалното кръвно налягане, и намаляват риска от фатални коронарни инциденти. Аз самият съм приемал подобен,пулса ми беше 42/мин...И се чувствах като костенурчо...
    Животът е харизан кон според мен...

    Теди

    Коментар


    • #3
      До: Продължителност на живота?

      брой удари на сърцето беше навремето едното ,
      какво ново има и на мен ще ми е интересно да науча

      мда , писали сме заедно
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #4
        До: Продължителност на живота?

        Тук има интересни хипотези конкретно за костенурките.

        Иначе и от мен чисто любителски - сърцето. Колибрито лови пулс 1200 в минута, и не е дълголетник.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          До: Продължителност на живота?

          О.К....
          Това означава, че природата е дала определен ресурс от време на всеки вид / от който естественно най-важната част е оплождането /, за да "развие" своето виждане за продължаване на живота!

          А ако е свързано с ударите на сърцето, значи еволюцията е пуснала конкурс, кой вид ще направи "по-по-най" с точно еди колко си удара на мускулчето!

          Но в подрепа на по-горната ми любителска примитивна теория,поне при човека може да се определи точния период, в който получава "своето време" , дадено му от еволюцията за да наложи гена си..

          След това следва и "опцията" - да доизгледа поколението и може спокойно да се оттегли и да се зарие в храстите...

          Уви, в тази схема, ролята на жените е единственно на инкубатори, но това е живота - несправедлив!

          Коментар


          • #6
            До: Продължителност на живота?

            Демек,спортистите умират млади...

            пп.И на мен ще е интересно да разбера дали тезата със сърцето е вярна...да занам дали да спирам спорта,или да се отдам на релаксиращи намалящи пулса масажи на сърцето,с алкохол отвътре
            Да не зависиш от "Органи" в България....

            Коментар


            • #7
              До: Продължителност на живота?

              Говорим за междувидовите разлики...

              Вътрешновидовите са ясни - "По-спокойният живее по-дълго!"

              А е по-спокоен от другите, защото ги е изпреварил с обиколки, обикновенно с акъл....

              Коментар


              • #8
                До: Продължителност на живота?

                Първоначално публикуван от FBravo Преглед на мнение
                Демек,спортистите умират млади...

                пп.И на мен ще е интересно да разбера дали тезата със сърцето е вярна...да занам дали да спирам спорта,или да се отдам на релаксиращи намалящи пулса масажи на сърцето,с алкохол отвътре
                При спортистите пулса е по-нисък в следствие на по-голямото сърце. Ако не се прекалява, спорта е полезен.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #9
                  До: Продължителност на живота?

                  Сега ще задам един гаден въпрос...

                  При съвременният човек има период от десетина години в които прави най-същественните неща в живота си!

                  Всичко преди и след тях е подготовка или оттегляне от сцената...

                  Те това ми е въпроса - "Кои са десетте години при хомо сапиенс?", заради които се ражда и след които се оттегля в периферията на живота...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Продължителност на живота?

                    Може би са между 25 и 35 или между 30 и 40. Всичко е много индивидуално. Глей какви въпроси задаваш посред нощите.
                    ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
                    LZ1YBB

                    Коментар


                    • #11
                      До: Продължителност на живота?

                      Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                      Сега ще задам един гаден въпрос...

                      При съвременният човек има период от десетина години в които прави най-същественните неща в живота си!

                      Всичко преди и след тях е подготовка или оттегляне от сцената...

                      Те това ми е въпроса - "Кои са десетте години при хомо сапиенс?", заради които се ражда и след които се оттегля в периферията на живота...
                      Зависи какво имаш предвид:кариера,материални придобивки,или биологично безсмъртие, сиреч поколение?
                      Животът е харизан кон според мен...

                      Теди

                      Коментар


                      • #12
                        До: Продължителност на живота?

                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        Сега ще задам един гаден въпрос...

                        При съвременният човек има период от десетина години в които прави най-същественните неща в живота си!

                        Всичко преди и след тях е подготовка или оттегляне от сцената...

                        Те това ми е въпроса - "Кои са десетте години при хомо сапиенс?", заради които се ражда и след които се оттегля в периферията на живота...
                        Първоначално публикуван от Pretor Преглед на мнение
                        Може би са между 25 и 35 или между 30 и 40. Всичко е много индивидуално. Глей какви въпроси задаваш посред нощите.
                        Хех,ми зависи кой отговаря...ако отговаря някой на 15,естествено че неговите години са най-хубавите и най-мъдрите...
                        Да не зависиш от "Органи" в България....

                        Коментар


                        • #13
                          До: Продължителност на живота?

                          Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                          Сега ще задам един гаден въпрос...

                          При съвременният човек има период от десетина години в които прави най-същественните неща в живота си!

                          Всичко преди и след тях е подготовка или оттегляне от сцената...

                          Те това ми е въпроса - "Кои са десетте години при хомо сапиенс?", заради които се ражда и след които се оттегля в периферията на живота...
                          строго индивидуално,
                          според мен 10г. е малко ,за повечето е периода 25-45г

                          но виж , Блез Паскал на 38 мисля си отива, но както пишат биографите му 1 седмица от живота му е = на година (на 16-17 е избретил сметачната машина и това в 17век !

                          а пък Леонардо е доживял над 65 , Галилео над 75 и двамата мисля са били активни до последно.

                          имаше и хипотеза за генетично програмираното дълголетие, но не си спомням подробности.
                          Но май всъщност самото оттегляне скъсява живота .
                          и болестите де(Паскал пише че не помни ден в който да бил здрав)
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • #14
                            До: Продължителност на живота?

                            Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                            строго индивидуално,
                            според мен 10г. е малко ,за повечето е периода 25-45г
                            В повечето случаи са наистина 10 години някъде в този период, по-напред или по-назад, зависи от конкретния случай. Обикновено когато достигне върха си, човек се изхабява за това време. После може и да продължи да е активен, но пропилял ли е златния си период, остава на около нивото на което е излязал от него. Изключения винаги има. Зависи кога ще достигнеш връхната си точка, някои успяват още преди 20, други набират скорост до 40, но при повечето това е между 25 и 35... след нея имаш около десет години, преди да прегориш...
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Продължителност на живота?

                              Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                              В повечето случаи са наистина 10 години някъде в този период, по-напред или по-назад, зависи от конкретния случай. Обикновено когато достигне върха си, човек се изхабява за това време. После може и да продължи да е активен, но пропилял ли е златния си период, остава на около нивото на което е излязал от него. Изключения винаги има. Зависи кога ще достигнеш връхната си точка, някои успяват още преди 20, други набират скорост до 40, но при повечето това е между 25 и 35... след нея имаш около десет години, преди да прегориш...
                              Това беше мисълта ми, но не можах да я формулирам...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X