Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центровка на запалване у дома

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Центровка на запалване у дома

    Една съвсем елементарна схема на "светкавица" за центровка на запалването, която може да помогне на тези, които не обичат да обикалят по сервизи. Преди имах някаква руска джиджавка с ИФК, вършеше работа, но като спрях да се занимавам със сервиза и се затри някъде. И когато миналия ден реших да проверя центровката на Витарата, се оказа, че няма с какво.

    Схемката е спретната от наличните в шкафа материали, може да се направи по поне още 10 различни начина, но това ми се стори най-мързеливото решение. Цената на всичките части е около 2 лева, сглобява се за половин час, с все ровенето из шкафа и чесането по главата и не изисква някакви особени познания по електроника или специални умения, освен да не сте съвсем скарани със запояването. Ако не различавате анод от катод вече става малко по-сложно При правилен монтаж, тръгва веднага и не иска никакви настройки.

    LM2901 (LM339, MC3302) представлява 4 кмпаратора в един корпус, работи спокойно на нестабилизирано захранване до към 36V и най-вече, това имах под ръка
    Кондензаторите С1 и С2 са филтрови, С2 е препоръчително да се монтира максимално близо до захранващите изводи на LM2901. D1 е произволен изправителен диод, все пак максималния ток трябва да е съобразен с общата консумация на схемата, тоест всичко над 25V/150mA върши работа. Ако допустимия ток на диода е под 0.4А, желателно е кондензатора С1 да е не повече от 20 микро.
    По-"фатален" е другия кондензатор - С3. 20 пикофарада е компромисен вариант, осигуряващ достатъчно време за светене на светодиода и стабилна работа на цялото устройство до към 1500 оборота на двигателя. Става и 10 и с 15 пико, само светодиода започва да свети по-слабо (тоест, той си свети все толкова, но за по-кратко, от там видимостта се влошава).
    Транзистора 2Т3850 също е избран на принципа "това има", иначе всеки P-транзистор с бета над 60 върши работа, стига да осигурява достатъчно ток за светодиода/светодиодите.

    Светодиода е бял, яркосветещ, добре е ъгъла на светене да е в рамките на 15 до 30 градуса, тоест съвсе обикновен, може и от запалка, стига да свети що-годе бяло. Самия светодиод съм го изнесъл на 50 санта кабел, за да е удобно да се бърка навсякъде.

    Намотката L1 представлява 10-15 витки от какъв да е изолиран проводник, желателно едножилен (да не се саморазвива), навити на кабела на свеща на първия цилиндър. Ако кабелите са с допълнителна защита, може да се наложи да се направят 20-25 витки. Всъщност, това е и причината играчката да НЕ е удобна за професионална работа - ако трябва да навиете и развиете въпросната жица на 10 коли ... просто не е удобно. Естествено, има решение, но за любителски нужди и това върши идеална работа.
    Ако се свързват повече от един светодиод, желателно е да се свързват всеки през собствен резистор - тока в случая е около 30mA на светодиод (установено експериментално, като компромис между добра видимост и дълговечност на светодиода) и при паралелно или последователно свързване, шанса някой светодиод просто да изгори е съвсем реален, въпреки импулсния режим на работа. Естествено, транзистора трябва да може да поеме увеличения ток.

    При свързване към автомобила, първо се свързват двата края на намотката (без значение кой къде), след това се подава захранване, най-лесно директно от акумулатора. при загасен двигател, светодиода трябва да НЕ свети. Когато двигателя работи на обороти, светодиода видимо примигва. Най-лесния тест е да се светне срещу болта на шайбата на коляновия вал, трябва да изглежда неподвижен.
    Няма проблем да се свържат и повече светодиоди, но тестовете показват, че и един върши добра работа. Най-много да се наложи да се почисти белега на шайбата, ако е твърде зацапан (или както беше в моя случай - боядисан, така и не разбрах защо)

    ВНИМАНИЕ! Обикновено белезите за центровка са на шайбата на коляновия вал, а там има въртящи се ремъци, на повечето джипки - и постоянно въртяща се перка на охладителната система! Пипайте внимателно, да не остане някой без пръсти! Също така умната при свързването към акумулатора - знам, че знаете, но техниката на безопасност е хитро нещо и не трябва да се забравя!
    Прикачени файлове
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

  • #2
    До: Центровка на запалване у дома

    Не е лошо да има човек такова нещо под ръка.Колега няма ли начин да се види принципната схема на този домашен стробоскоп,че само с обеснителните записки не всеки може да реализира монтажа? Иначе идеята според мен е доста добра.Имам в предвид това,че да купиш нещо скъпо и да го използваш един два-два пъти в годината не е оправдано.

    Коментар


    • #3
      До: Центровка на запалване у дома

      Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
      Не е лошо да има човек такова нещо под ръка.Колега няма ли начин да се види принципната схема на този домашен стробоскоп,че само с обеснителните записки не всеки може да реализира монтажа? Иначе идеята според мен е доста добра.Имам в предвид това,че да купиш нещо скъпо и да го използваш един два-два пъти в годината не е оправдано.
      Схемата е най-отдолу, като прикачена иконка.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #4
        До: Центровка на запалване у дома

        Благодаря,не я видях при първото разглеждане.Преди ден ми донесоха оригинален стробоскоп,но ще се постарая да направя този заради тръпката,пък ще бъде и много по-малък като обем.Намотката за импулса от високото напрежение е поставена върху спираловидна пружина с диаметър равен на вътрешния на лулите и става като преход от кабела към свеща,много лесно се закрепва.

        Коментар


        • #5
          До: Центровка на запалване у дома

          Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
          Благодаря,не я видях при първото разглеждане.Преди ден ми донесоха оригинален стробоскоп,но ще се постарая да направя този заради тръпката,пък ще бъде и много по-малък като обем.Намотката за импулса от високото напрежение е поставена върху спираловидна пружина с диаметър равен на вътрешния на лулите и става като преход от кабела към свеща,много лесно се закрепва.
          Я му щракни една снимка, че ми стана интересен захвата, ако не те затруднява. Ако съм разбрал правилно описанието (вероятно не съм), как се закрепва на лули, които "потъват" изцяло в главата?
          На този, който имах преди, беше с щипка, с две половинки от тороидално феритче, закапсаловани в щипката и се закачаше около кабела на високото .

          П.П. Ако гониш минимален размер на уреда, може да се направи още по-елементарно, само с един транзистор, но нещо не ми хареса и затова го направих с компаратора.
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            До: Центровка на запалване у дома

            Още съм новак с интернета и със снимките,но ще помоля един приятел да удари едно рамо за тези неща и тогава ще пусна снимки на целия стробоскоп и сондата.Преходчето на сондата няма да стане за директно хващане към скритите свещи,но сигурно ще може да се закрепи в началото на кабела предполагам ще върши работа същата работа.Това с щипката и бобина на феритен пръстен като полумесец е добра идея.

            Коментар


            • #7
              До: Центровка на запалване у дома

              В интернета съм от скоро и със снимките не съм на ти.Ще помоля един приятел да удари едно рамо за тях.Прехода на сондата няма да стане за директно включване към скритите свещи,ако се включи към началото на кабела ще върши същата работа предполагам.Идеята за феритния пръстен е добра.На половинките има ли намотка.

              Коментар


              • #8
                До: Центровка на запалване у дома

                Eх, сега някой пък да каже/покаже и как се прави датчик за взимане на сигнала от първа дюза на дизел, за да може да ползваме схемата и при дизеловите мотори... Ако там има "умна" дюза - лесно, ама няма...

                Аз, чул недочул, че за целта се ползва пиезодатчик, улавящ "разпъването" на тръбичката при впръскване, правих един такъв от запалка, но явно не мога да го закрепя за тръбичката правилно, защото с осцилоскопа не можах да уловя полезен сигнал за задействане. Имаше всички вибрации на екрана, но не се открояваше ясно някоя, за да я набедя за пускова на стробоскопа...

                Коментар


                • #9
                  До: Центровка на запалване у дома

                  Нещо по звук?
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #10
                    До: Центровка на запалване у дома

                    Пиезокристалът, знаеш, е като грамофонната доза - улавя всички звукове. Обаче голяма каша. Как да отделя този, който ми трябва? Той трябва да изпъкне по амплитуда... ако съм сложил където трябва датчика

                    Коментар


                    • #11
                      До: Центровка на запалване у дома

                      По-точно - как да изолираш ненужните. Ами омотавай с нещо, че поне да получава само от тръбичката. И, все пак, защо не пробваш с микрофон?
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #12
                        До: Центровка на запалване у дома

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Eх, сега някой пък да каже/покаже и как се прави датчик за взимане на сигнала от първа дюза на дизел, за да може да ползваме схемата и при дизеловите мотори... Ако там има "умна" дюза - лесно, ама няма...

                        Аз, чул недочул, че за целта се ползва пиезодатчик, улавящ "разпъването" на тръбичката при впръскване, правих един такъв от запалка, но явно не мога да го закрепя за тръбичката правилно, защото с осцилоскопа не можах да уловя полезен сигнал за задействане. Имаше всички вибрации на екрана, но не се открояваше ясно някоя, за да я набедя за пускова на стробоскопа...
                        Да не е тензодатчик, вместо пиезо?
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Центровка на запалване у дома

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Пиезокристалът, знаеш, е като грамофонната доза - улавя всички звукове. Обаче голяма каша. Как да отделя този, който ми трябва? Той трябва да изпъкне по амплитуда... ако съм сложил където трябва датчика
                          Неделя е, сънен съм, и разсъждавам малко сънено и теоретично, тоест, може и да блещя глупости.
                          Тръбичката едва ли се разпъва чак толкова, че да разчувства датчик, закрепен от едната и страна. В смисъл - налягането на обикновен дизел беше нещо от сорта на 150 бара, нали? Не съм в състояние да се напъна да го смятам в момента, но деформацията би трябвало да е от порядъка на микрон, а ако е така, единствения начин да я изловиш е някакъв вид мостова или поне полумостова схема. Може би два датчика, разположени диаметрално на тръбичката? Или някакъв вид Х-образна щипка, единия край на хикса на тръбичката, другия да затиска пиезодатчика. Това би трябвало, поне на теория, да елиминира до голяма степен външните шумове, стига рамената на щипката да са от достатъчно твърд материал, че да не обират и без това минималните деформации. Нямам кьорав дизел под ръка обаче, за да го пробвам

                          Склонен да се замисля сериозно над думите на Божич - микрофон. Все пак по стария метод с отверката на ухото, се чува сравнително добре кога сработва дюзата, би трябвало да може и с микрофон да се хване. Може би с два микрофона, да се елиминират по-лесно страничните шумове?
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Центровка на запалване у дома

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Да не е тензодатчик, вместо пиезо?
                            Да, мислих го и това. Но за уреда, който съм виждал из нета пишеше, че е пиезо. Става дума за руски уред в серийна продажба, който е от времето на "щурите" дизели. Сега е лесно - всичките си имат електроника, датчици и куплунг към компютър
                            Тензодатчикът ще може да се използва на някое от колената по пътя на нафтата от ГНП-то до първа дюза. Всичките те ще се стремят да се изправят под действие на налягането; както си е принципът в класическите манометри де...

                            Микрофон...
                            Да, ама след него ще трябва цял компютър, за да отдели чукането на дюзата от останалата какафония. Това го прави иначе главата на майстора. Ако има нещо в нея де...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Центровка на запалване у дома

                              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                              ...
                              Микрофон...
                              Да, ама след него ще трябва цял компютър, за да отдели чукането на дюзата от останалата какафония. Това го прави иначе главата на майстора. Ако има нещо в нея де...
                              Чак пък компютър? Два микрофона, единия на нужното място, другия малко встрани, синфазно, да трепе страничните смущения? Не знам, няма на какво да тествам.
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X