Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Част от житието на един боец-ГАЗ69

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Част от житието на един боец-ГАЗ69

    Преди години(2003 ,есента) се наложи да закупиме джип за да си ходим в планината на старата къща.Джипа трябваше да е ефтин,ефтина поддръжка,да може да носи много,да е прост и надежден-на това условие отговаряше само един модел. Той се бе доказал по нашите баири още по онова време-комунизма и бе трудно да се докопаш до такава машина за лично ползване.Той първи е обиколил масово трудно достъпните места по нашите краища!Той се е доказвал десетилетия наред в студ и пек!Той си е една легенда ,а именно ГАЗ69!Ако бяхме Английска колония сега може би щях да пиша за Land Rover ,но не сме!
    Купихме го за 500лв от близък район и щастливи го дотътрихме до Зверино!То за тез пари е ясно ,че ще има доста ремонти ,но на кой му пука-поне труда ще ни е без пари.Не се минаха и няколко месеца и се планираше ремонт на машината,доста неща куцаха и най вече ръждите.


    Това е и единствената снимка преди да го разглобим.Беше нещо като пикап с четири врати като задните бяха заварени, а над предните две места беше покрит с балатум!Купето беше страхотно изгнило ,а в последствие се оказа ,че и шасито е аут!




    Тук вече сме в ремонт.Закупено беше друго шаси и бе изкърпено и боядисано.Също бяха преместени предните опори на дигатела назад за да паснат на неоригиналния двигател(УМЗ451).Накачени са мостове,ресори и двигател.Ревизирани са мостовете,раздатката ,сменени бяха и всички гумени втулки.Ел. инсталацията също бе съживена,половината кабели бяха подменени.


    Доста работа имаше и по новото купе.Дълго търсихме и на момента не открихме по добро.


    Уж ново пък много работа падна!


    Първите ни плахи опити с брат ми и телоподаващото,има поле за изява!


    Я какви хубави заварки като за новобранец!


    Пробваме как стои купето върху ремонтираната рама.


    Не пасват съвсем,но няма страшно ще прогоним с пилата отворите и ще стане.


    И този калник съм го копувал да замени стария ,а колко е зле.....


    Почти на всички ламарини(включително и купето) им бе свалена боята с газова горелка и телена четка,къде на ръка къде с флексичката.






    И от този калник требе да излезе нещо...


    Следваше по приятната част,а именно боядисването.Беше поверено на брат ми.


    Кит почти не ползвахме,то на тези горски машини за кво им е.Вижда се бивша челенка на предния капак.


    Калниците беха станали почти като нови.


    Направихме и нова предна броня от рифел.


    Боята правихме като смесвахме 2кутии жълта и една черна и се получаваше нужния военен цвят.Опитахме да добавим и малко грунд за да добие матов цвят,но много се драскаше и се отказахме.


    Вече посъбран,даже му чухме гласчето.


    Минали са близо девет месеца от началото на ремонта и боеца макар и недосъбран се движи.


    Трябва да се вкарва в движение,има много работа за машината!


    Щастливи!По добре бе тази снимка да е чернобяла!


    Едно от основните му предназначения бе това.


    И това...


    От списанията четех(2005г.нет нямаше),че се състезавали с тракторни гуми и взех и аз, само ,че по малки 6,00-16 от завода Динамик.Беше ме страх да не счупя мостовете.


    С тракторките вървеше много добре ,както по камънаците така и в кал.Единствения минус бе ,че са нисички и мостовете опираха чат пат.


    И така спокойно се живееше докато в един момент се появи нета...почна едно четене ,ровене....туних...
    Следва продължение....
    Последно редактирано от Светозар Стеев; 07-02-10, 21:43.
    ГАЗ69,Fiat Dukato maxi бордово 3,40м.Omai4x4 тристранен самосвал и Витара в проект!

  • #2
    До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

    Браво Зари! С нетърпение чакам продължението!
    ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
    Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

    Коментар


    • #3
      До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

      изненадан съм,много добро разказче и картинки...чакам продължението.Браво
      HUSGVARNA 630 SMR
      PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

      Коментар


      • #4
        До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

        Евала баце и аз съм намислил нещо подобно Браво на вас чакам продължението!!!

        Коментар


        • #5
          До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

          Първоначално публикуван от profesionalista Преглед на мнение
          изненадан съм,много добро разказче и картинки...чакам продължението.Браво
          По увлекателно нещо не бях чел скоро.Страхотна е,да ви слуша много,и поздрави у Зверино

          Коментар


          • #6
            До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

            Прекрасна история на един боец ГАЗ 69! С нетърпение чакаме продължението на историята!
            УАЗ 31512-Тото

            Коментар


            • #7
              До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

              Да, доста увлекателно!
              Чакаме продължението!
              Случайни хора УАЗ не карат

              Коментар


              • #8
                До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                Поздравления!

                Коментар


                • #9
                  До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                  браво страхотна текезарка.Какво следва за напред?
                  :D

                  Коментар


                  • #10
                    До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                    Прекрасна джипка.Браво.
                    Чакам продължението.
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • #11
                      До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                      Благодаря ви колеги!Надявам се да Ви е интересно и днешното продължение.Снимки има доста,но ако ги опиша всичките трябва да се изпролетее, а пък трябва да се работи и по машината!


                      Почти винаги машината е била 99% лек OFFROAD!


                      Изкачила е близките нам върхове.Това е връх Козница.


                      Всяка година си има традиция да се ходи в планината на бивак за по 2-3 дена.А изкачването до там е възможно само с 4х4.


                      Почти винаги е правено нещо по джипката дори разни дреболий.


                      Бях купил някакви пластмасови мигачи за самоходно шаси,но не можах да намеря сили да ги монтирам.Посъбрах няколко бр. от оригиналните мигачи и след малко ремонтиране станаха почти като нови!Оригиналните според мен стоят най-добре на джипа.


                      Приятел гумаджия ми предложи хубави метални джанти от Гранд витара,преди това бях чел ,че пасват на ГАЗ(УАЗ)без преправяне.Пробвах ги и ми хареса как се промени стоиката на джипа.


                      Не това не е фотошоп!Отдясно е оригиналната джанта с гума 6,00х16 ,а отляво Гранд витаровата джанта с гума 235х70х16.



                      Може би от тук натам се запалих по офроуда и започнах системно да чета и да се интересувам от възможностите за "тунинг "на тези четириколесни.Добре,че са тези форуми като този,за да научи човек нещо и да не повтаря грешките на другите.


                      Гледах го и не вярвах как само със смяна на гумите и джантите джипа "порастна".


                      От доста време мислех да направя някаква преграда зад предните седалки.При големи наклони всичкия багаж се изсипваше около мен.Бях купил и джек и се чудих къде да го монтирам хем сигурно ,хем на сухо. Комбинирах нещата с въпросната преграда даже намерих местенце на храстореза който доста често ползвам в гората.


                      Преградата я направих на 5 бр. болтове, така че може всеки момент да се демонтира и монтира и на друго текезесе.


                      За да се хване 60" джек на това място се наложи да отрежа няколко сантиметра от горния му край.


                      Мястото се оказа подходящо за тази "екстра".Когато и да потрябва е под ръка и не е целия в кал, съответно и няма нужда от третиране толкова често от WD-40 или подобни лубриканти.


                      Бяха закупени така мечтаните регенерати!След дълго събиране на пари се случи и това.Купих ги от Голди.Исках някакви по малки ,но той ме съветваше да взема даже и по големи.Накрая стигнахме до консенсус 235х85х16 Малатеста Кайман.Бяха монтирани и балансирани изключително професионално , след което надписани коя предна коя задна ..... все пак си е регенерат.


                      Нямам търпение , веднага ги качвам на джипа и правя сравнение с тракторките!Правя едно кръгче и оставам приятно изненадан от поведението на гумите,няма биене,няма поднасяне по асвалта като при тракторките!Особено в завоите!
                      И друго нещо ми прави впечатление,като ,че една скорост се губи или пък нещо от мощността се губи?Знам ли?Почесвам се без да ме сърби и се успокоявам ,кво пък нали имам и бавни.


                      Залягам с ъгломера.Изправям се доволен, почти на 25 см е най-ниската част на моста.


                      Като знам как съм събирал парите за тез гуми ,ми идва да пренеса джипа през острите камънаци!Затова сформирам малка бригада и най лошите участъци по пътя до къщата са подравнени.


                      Естествено като свършим пътния ремонт ни очаква печено агънце и ей таз биричка!


                      Понякога се е случвало да тегля и камион!


                      Натоварен и то с "жива" стока.



                      Наложи се един път да се прави и на катафалка ,ама кво да се прави и там по някой път трябва високопроходима машина.


                      Предният мост вече бе сдал багажа, беше се разкрачил и много тракаха полуоските(каретата),затова бързо си купих друг преден мост преди стария да ме предаде по баирите с тез големи гуми.
                      Отворих новия мост,смених всички лагери на диференциала,нови семеринги и кечета навсякъде(сфери и диференциал),нови цапфи,нови шенкелни болтове и нови втулки на сверите.Хубаво масло на дифа и грес за сферите.И накрая боя.


                      Регулирах сходимостта на гумите,смених всички цилиндърчета и маркучета с нови ,също и накладките сменени и регулирани.


                      Поведението при спиране вече бе съвсем друго, много по равномерно и без занасяния!На стария мост явно не бяха работили всички цилиндърчета в синхрон,повечето бяха или клеясали или ръждясали.Има и по-добър вариант за предни спирачки-дискови ,ама трябва и по голям бюджет.


                      Едно е ясно ,мотора нещо го няма,при първо палене нещо изтраква, после си работи.Налягането на маслото почти го няма,а с тез големи гуми се чувства недостига на мощност,налага се да се кара повече на бавните!


                      Нещо и тристепенната кутия се явява бърза!След дълго четене и проучване се оказа че ще се търси четиристепенна скоростна кутия от УАЗ451 която става почти без преправяне.И за двигатела ще се търси некакъв лек.....
                      Ама стига за таз вечер...

                      Следва продължение....
                      Последно редактирано от Светозар Стеев; 08-02-10, 21:34.
                      ГАЗ69,Fiat Dukato maxi бордово 3,40м.Omai4x4 тристранен самосвал и Витара в проект!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                        много е интересна историята на Газката поздравления Зари
                        Ако няма каде да отидеш , ела на себеси

                        Коментар


                        • #13
                          До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                          Просто нямам думи,това е машината,идеална е.Със здраве да си я караш и вършиш работа с нея.

                          П.П. Преди години имах такава нямъм лоши чувства към нея!
                          [SIGPIC][/SIGPIC]Марин Илчев

                          Коментар


                          • #14
                            До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                            Решено бе,ще се прави ремонт на двигателя.Междувременно бях закупил и един Волгов 451 от основен ремонт на около 2-3 хил. км..Като започнах да чистя блока се оказа ,че Волговият двигател е прекарал замръзване и блока е спукан,поне за части ще стане ,успокоявам се аз.Въпреки това реших да заваря спуканото на "аргон",обаче заварката все се пукаше някъде и дори се изкриви горната повърхност дето ляга главата.Пълно разочарование!Няма как ще се разглобява и ГАЗковият двигател!

                            Свалянето на вече измореният двигател.


                            Преди да го сваля беше измит ,затова нама капка масло!


                            Блока е подготвен за сглобяване.Ще сменям и лагерите на разпределителния вал.Не се практикува често от повечето майстори,но аз съм решен и ще го правя по "книга".От телефон на телефон стигнах до човека който все още се занимаваше с това.


                            Бай Пешо от Тръстеник.Веднага се зае с блока.Разказваше с удоволствие за работата си,спомена също ,че е композирал и износени лагери.Набиваше лагерите по негов си начин и наместваше маслените отвори за да може да се маже вала.


                            Блока е качен на машината и след дълго мерене,може да започне разстъргването на лагерите.Започва се от най-големия докато се стигне до най-малкия лагер.


                            Доста тънка работа се оказва разстъргването на лагерите!Много мерене и смятане пада.


                            Вече се работи по първия лагер.


                            Тук вече сме на предпоследния.


                            И пак мерене и пренастройка на режещия инструмент.


                            Вече е готов и последния лагер.


                            Едно макро на разстърганите лагери.


                            Следва хубаво измиване на блока от попадналите в маслените отвори стружки.


                            Оказа се ,че уж ремонтирания Волгов двигател всъщност е много зле,след като го разглобих.Поне коленовият вал бе шлайфан на първи ремонт и беше в отлично състояние след като го замерихме на няколко места.Бяха закупени нови биели,бутални болтове и комплект ризи,бутала и сегменти.
                            Биелите ги балансирах тегловно,като ги подбрах с буталните болтове,е наложи се да пилна малко една или две.


                            Новите бутала се оказаха с много малка разлика помежду си.Също подбрах буталата с биелите тегловно за да е най малка разликата в теглата на буталната група.


                            Новите ризи.


                            Имат даже някаква маркировка и ОТК.


                            Вече ризите са набити,но една стърчи повече!Ами гумените уплътнения се оказаха различни!Едно или две се оказаха немаслоустойчиви.Като се загледах едното(долното) се бе разширило и размекнало и като чели беше рязано от някакъв голям шлаух.А другото (горното) си стоеше нормално и изглеждаше сякаш е изливано в калъп,отстрани имаше малки мустачки.Наложи се да се търсят четири еднакви гумени уплътнения (като горното на снимката).


                            Буталата с новите сегменти.


                            Долните повдигачи на клапаните се бяха спукали,по добре да сменя и тях с нови.
                            От ляво е новият ,а от дясно спукания стар повдигач.


                            И тук проблем.Събрах цяла колекция гумички за клапаните,от кои да сложа?Кафявите хубави немски ,но като ги монтирах се оказаха високи.Заложих на средните.


                            Една е монтирана.


                            Старите бяха станали на кокъл.


                            Главата не бе пилена.Свалих я с 3,5мм. за да мога да газифицирам в последствие този двигател.Клапаните ги притрих, някой от тях бяха леко накълцани,но всичко излезе.


                            Свалянето на кученцата след това и на клапана.


                            Малко измислен инструмент ,но свърши работа!


                            Не знам защо ,но с триста зора намерих този фланец!Той е от по новите модели двигатели,но се оказа подходящ и за този двигател.


                            Новия е с повече отвори а стария има само три.


                            На коляновия вал смених основните лагери и аксиалния.На тези двигатели петия (наи-последен основен)лагер е по широк от останалите четири,но аз неможах да намеря такива и сложих навсякъде от тесните(този двигател си е направо ретро).Лоена набивка сложих от Мерцедес,бая по плътна ми се видя от "оригиналната".
                            Заради пиленето на главата се наложи да скъся и повдигачите с около 3,5мм.На картера монтирах температурен датчик за да следя и температурата на маслото.Ангренажното колело бе също подменено с ново гитенаксово.Традиционната бензинова помпа нямаше място в този двигател, ще карам на газ и ще го захранвам с ел.бензинова помпа от ЗАЗ.Така спестявам и един бензинов клапан.


                            Просто ненавиждах старата маслена система с тези маркучи и разни филтри!Знам ,че има приставка която е фабрична и е за по съвременните филтри,но неможах да се сдобия с такава.Затова си направих такава като взех част от маслена помпа от някакъв модел Мондео,фрезовах я и напаснах с метална планка дебела 8 мм.


                            Дори теглото на новата филтрираща част е доста по малко.


                            И работи с евтини Фордови филтри.


                            Капака на клапаните също претърпя промяна.Беше ми писнало да е олят с масло.Взех капак на клапаните от Голфов двигател и го комбинирах с Руския.Получи се ето това:


                            И поглед отдолу.
                            Последно редактирано от Светозар Стеев; 09-02-10, 21:55.
                            ГАЗ69,Fiat Dukato maxi бордово 3,40м.Omai4x4 тристранен самосвал и Витара в проект!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Част от житието на един боец-ГАЗ69

                              Поздрави за хубавата работа явно искаш всичко да се изпипа и маистора си разбира от работата давай смело.
                              Последно редактирано от CarTest™; 11-02-10, 10:35. Причина: Повторение на снимките

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X