Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Старата българска топокарта от 1933 година

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Старата българска топокарта от 1933 година

    Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
    Мащаб 1:50000 изглежда така:

    http://mountain.bajhui.org/pictures/...topo1933_l.jpg

    Ако ви е интересно по-нататък ще пусна историята как са я правили навремето.
    Имаш ли и други части от тази карта, по-конкретно такива, на които се вижда, че наистина е от 1933г? Аз доста си поиграх с търсачките на Народната библиотека, но не открих такава в картфонда им.

    И да, историята на правенето й ми е интересна.

    Коментар


    • #32
      От: Старата българска топокарта от 1933 година

      Ето тука съм качил статията - http://mountain.bajhui.org/pictures/...BGD_3_1935.pdf
      Парчето карта беше част от тази статия, за илюстрация.

      Едва ли я има по библиотеките, военна е все пак, макар и от 1933. Ако ще да се търси, то е само в Троян или във военния архив в Търново.

      Коментар


      • #33
        От: Старата българска топокарта от 1933 година

        Оф, ако знаеш колко време си изгубих миналата седмица в Народната библиотека да я търся тази карта, така ми е влязла в главата. Те имат там стари военни карти, но не и тази.

        А защо в Троян? Какво има там?

        Коментар


        • #34
          От: Старата българска топокарта от 1933 година

          В общи линии координатна система на триангулацията е една и съща през всичките тези години 1950 е надстройка на 1930, 1970 е на 1950... до наши дни. Преизмервана и преизчислявана е няколко пъти, но базата за привързване към елипсоида е най-старата. Предвид, че са правени трансформации от едната в другата координатна система, математическите модели са запазени, а сега вече и оцифрени се намират в някои геодезически софтуери.
          Руската триангулация от 1877 г. се е изгубила, защото е била стабилизирана със стъклени бутилки. Не така стоят нещата с точките поставени от нашите предци, повечето от нас достигнали връх са забелязвали бетонираните камъни, както и отличителните им белези, най-разпознаваемият от тях е годината на изгрдаждане.

          Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
          А защо в Троян? Какво има там?
          Картографския институт. /ВТС/ Военно-топографска служба. Това е институцията, която се е занимавала с триангулацията и картите от царско време до преди 10-на години, когато беше унищожена.
          Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

          Коментар


          • #35
            От: Старата българска топокарта от 1933 година

            Търся контакт с ipt. Ако прочете това, моля да си изтрие личните съобщения, защото системата извежда съобщение, че е изчерпал лимита от лични съобщения и трябва да си освободи входящата пощенска кутия.

            Коментар


            • #36
              От: Старата българска топокарта от 1933 година

              Някой има ли листа 7 и 8 VII от топографската ката от 1933 година?

              Коментар


              • #37
                От: Старата българска топокарта от 1933 година

                Имам карти на един Генерал на Гръцката войска в Турция с б ележки по нея и разположението на войската.
                Grand Vitra ddis 2008
                SEAT Althea XL tsi 2010
                Mitsubishi Canter

                Коментар


                • #38
                  От: Старата българска топокарта от 1933 година

                  Здравейте! Интересува ме района Антон-Клисура-Карлово-Калофер. Ако не е проблем за Вас бихте ли ми изпратил тези картни листове. Благодаря! martohristov@yahoo.com

                  Коментар


                  • #39
                    От: Старата българска топокарта от 1933 година

                    Здравейте интересува ме карта на обл. Силистра и Разград. Колкото по-стари толкова по-добре ...
                    Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
                    Калоян Кирилов
                    LZ2ZGT

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X